Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.652.2024.1.KP
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłat eksploatacyjnych oraz odsetek od kredytu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 12 września 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 12 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
I.Informacje ogólne
Od 1 września 2024 r. prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego oraz w niewielkim stopniu planuje Pani prowadzić działalność polegającą na pielęgnacji i strzyżeniu psów.
Jest Pani czynnym podatnikiem VAT oraz podatnikiem PIT. Aktualnie opodatkowuje Pani swoje dochody na zasadach ogólnych, tj. na bazie skali podatkowej.
W przyszłości nie wyklucza Pani zmiany formy opodatkowania na podatek liniowy lub ryczałt, co uzależnione jest m.in. od spełniania kryteriów określonych przepisami prawa.
Swoją działalność gospodarczą prowadzi Pani w mieszkaniu (dalej: „Mieszkanie”), które stanowi własność Pani oraz Pani męża (wspólność majątkowa). Mieszkanie ma powierzchnię 67,69 m2. Mieszkanie składa się z: korytarza (7,73 m2), łazienki (5,54 m2), sypialni (13,34 m2), gabinetu (9,09 m2) oraz salonu z aneksem kuchennym (31,99 m2). Mieszkanie nie stanowi środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej.
II.Opłaty eksploatacyjne
Blok, w którym znajduje się mieszkanie, jest zarządzany przez zewnętrznego zarządcę – lokale objęte są wspólnotą mieszkaniową. W związku z tym co miesiąc ponosi Pani opłaty związane z utrzymaniem i korzystaniem z mieszkania (zwyczajowo nazywane „czynszem”), na które składają się w szczególności koszty, takie jak: media części wspólnych, zarządzanie, utrzymanie czystości, serwisy techniczne, woda i ścieki, fundusz remontowy itp. Koszty te są podsumowywane przez wybranego przez wspólnotę mieszkaniową Zarządcę i przesyłane mailowo. Przesłany dokument zawiera wskazanie lokalu, którego dotyczy (tj. Mieszkanie), oraz szczegółowe podsumowanie wszystkich kosztów.
Większość opłat podsumowywana i opłacana jest co miesiąc. Mogą zdarzyć się natomiast wyrównania opłat wynikające z zaliczek czy mediów, które płacone są np. co kwartał lub corocznie, co wynika z istniejących nadpłat/niedopłat lub umów z dostawcami mediów. Ponadto ponosi Pani bezpośrednio (rachunki imienne na Panią lub na Pani męża) koszty innych mediów dostarczanych do Mieszkania, np. prąd i Internet. Są to – co do zasady – comiesięczne wydatki. Każdy z nich udokumentowany jest fakturą od dostawcy. Wysokość ww. opłat (dalej nazywane łącznie „Opłatami”) wynika z przyjętego przez wspólnotę mieszkaniową planu gospodarczego oraz/lub cen narzuconych przez dostawców mediów/usług. Jakkolwiek zawiadomienie o Opłatach eksploatacyjnych zawiera przypisanie do lokalu (ponieważ Mieszkanie zawiera osobne liczniki), tak nie jest możliwe wyszczególnienie i rozdzielenie zużycia mediów/opłat eksploatacyjnych na poszczególne pomieszczenia w Mieszkaniu.
Podobnie w przypadku rachunków za Internet nie jest możliwe przyporządkowanie, w jakiej części Internet został wykorzystany w gabinecie do prowadzenia działalności gospodarczej.
III.Kredyt hipoteczny
Mieszkanie zostało sfinansowane kredytem hipotecznym, który zaciągnęła Pani z małżonkiem przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Kredyt hipoteczny spłacany jest w comiesięcznych ratach. Spłaty odsetek dokonuje Pani zatem co miesiąc, zgodnie z harmonogramem spłaty kredytu. Każda rata kredytu zawiera podział na spłatę kapitału oraz spłatę odsetek, w związku z czym jest Pani w stanie określić wysokość spłacanych przez Panią co miesiąc odsetek.
IV.Podział pomieszczeń w Mieszkaniu
Jedno z pomieszczeń Mieszkania przeznaczone jest wyłącznie na cele prowadzenia działalności gospodarczej – jest to gabinet. Pomieszczenie to wyposażone jest we wszystkie podstawowe, potrzebne do prowadzenia działalności towary, tj. w szczególności: biurko, laptop, stolik kawowy i sofę (do potencjalnego przyjmowania klientów). Jedno z pomieszczeń jest natomiast wykorzystywane wyłącznie na cele prywatne – jest to sypialnia. Reszta pomieszczeń nie jest przeznaczona wyłącznie na cele prywatne ani wyłącznie na cele działalności gospodarczej, stąd niemożliwe jest wyodrębnienie z tych pomieszczeń powierzchni wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Przykładowo: korytarz będzie zarówno miejscem użytkowanym przez domowników, jak i potencjalnych klientów – nie da się bowiem poruszać po mieszkaniu i dostać do gabinetu bez udziału korytarza. Podobnie łazienka jest pomieszczeniem, które będzie używane przez Panią oraz potencjalnych klientów zarówno w trakcie wykonywania działalności, jak i w życiu prywatnym. Analogicznie salon z aneksem kuchennym może być używany na cele prywatne (jedzenie posiłków, odpoczynek), jak i na cele działalności gospodarczej (np. przygotowywanie poczęstunku i kawy dla potencjalnych klientów, korzystanie z telewizora jako monitora w celu bardziej efektywnego wykonywania przez Panią pracy).
W związku z powyższym oszacowała Pani wartość procentową, która określa, w jakim stopniu pozostałe pomieszczenia (korytarz, salon z aneksem kuchennym, łazienka) są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej. Jako że czas wykonywania przez Panią pracy w ramach działalności gospodarczej wynosi co do zasady 8h dziennie, a doba ma 24h, wartość procentową oszacowała Pani jako stosunek 8h w 24h, co dało w przybliżeniu (zaokrągleniu) 33%.
W ten sposób oszacowała Pani procent powierzchni pozostałych pomieszczeń, które wykorzystywane są na cele działalności gospodarczej (dalej: „Proporcja”). Następnie, aby oszacować, jaka część Mieszkania wykorzystywana jest na cele działalności gospodarczej, oszacowała Pani procentową wartość Mieszkania, która będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej, w stosunku do całej powierzchni Mieszkania. Szacunek ten przedstawia poniższa kalkulacja:
Dane uwzględnione w kalkulacji:
·Powierzchnia mieszkania: 67,69 m2,
·Powierzchnia wykorzystywana wyłącznie na cele działalności gospodarczej: 9,09 m2 (gabinet),
·Powierzchnia wykorzystywana wyłącznie na cele prywatne: 13,34 m2 (sypialnia),
·Powierzchnia pozostałych pomieszczeń (korytarz, łazienka, salon z aneksem kuchennym): 7,73 m2 + 5,54 m2 + 31,99 m2, łącznie 45,26 m2.
Działanie matematyczne: [45,26 m2 x 33%] + 9,09 m2 = 24,0258 m2, w zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku: 24,03 m2 [powierzchnia części wspólnych pomnożona przez Proporcję + powierzchnia gabinetu = powierzchnia Mieszkania wykorzystywana dla celów działalności gospodarczej] (24,03 m2 / 67,69 m2) * 100% = 35,5000739%, w zaokrągleniu 36% [stosunek powierzchni Mieszkania wykorzystywanej do działalności gospodarczej do całej powierzchni Mieszkania, wyrażony w wartości procentowej].
Powyżej obliczona wartość procentowa, na cele niniejszego wniosku, nazywana będzie Współczynnikiem. Stanowi ona oszacowaną przez Panią wartość procentową powierzchni Mieszkania, która wykorzystywana będzie na cele prowadzonej działalności gospodarczej.
Pytania
1.Czy zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy PIT, w wysokości odpowiadającej Współczynnikowi?
2.Czy poniesione koszty Opłat eksploatacyjnych będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy PIT, w wysokości odpowiadającej Współczynnikowi?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – zapłacone odsetki od kredytu hipotecznego będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy PIT, w wysokości odpowiadającej Współczynnikowi.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:
-pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
-pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.
Ponadto, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Natomiast, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Na podstawie powołanych regulacji należy uznać, że dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, o ile odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji.
W konsekwencji, odsetki są kosztem podatkowym, jeśli spełniają następujące przesłanki:
-są faktycznie zapłacone,
-pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami,
-nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Z powyższych przepisów wynika, że aby prawidłowo rozliczyć koszty uzyskania przychodów, istotny jest moment poniesienia przez podatnika wydatków związanych ze spłatą odsetek od kredytu. Odsetki od kredytu płacone są przez Panią co miesiąc, zgodnie z wydanym przez bank harmonogramem spłaty kredytu, zatem są one faktycznie płacone.
Odsetki od kredytu hipotecznego nie zwiększają ogólnych kosztów inwestycji związanych z działalnością gospodarczą.
Odnośnie związku przyczynowo-skutkowego z przychodami należy wskazać, że bez ponoszenia kosztów odsetek kredytu hipotecznego nie byłaby Pani w stanie prowadzić działalności gospodarczej, ponieważ nie miałaby Pani lokalu. Wydatki związane z kredytem hipotecznym (odsetkami) wykazują zatem niewątpliwy związek przyczynowo-skutkowy z osiąganymi przychodami.
Jednocześnie nie całe Mieszkanie jest wykorzystywane na cele prowadzonej działalności.
Zatem, w Pani ocenie, skoro Mieszkanie jest wykorzystywane: w części wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej (gabinet), w części wyłącznie do celów prywatnych (sypialnia), a w części zarówno do działalności gospodarczej, jak i celów prywatnych, należy dokonać podziału tych pomieszczeń w celu ustalenia wartości odsetek, która może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Jako że gabinet wykorzystywany jest w 100% do prowadzenia działalności gospodarczej (wykorzystywany jest tylko w czasie wykonywania czynności opodatkowanych), to w Pani ocenie należy uznać, że 100% wartości odsetek przypadających na powierzchnię gabinetu (która wynosi 9,09 m2), stanowić będzie koszt uzyskania przychodu. W dalszej kolejności, w celu obliczenia wartości odsetek od kredytu hipotecznego, która stanowić będzie koszt uzyskania przychodu dla pozostałych pomieszczeń wykorzystywanych w części do działalności gospodarczej, a w części na cele prywatne (korytarz, łazienka, salon z aneksem kuchennym), w Pani ocenie, należy zastosować Proporcję w wysokości 33%, której metodykę obliczenia przedstawiła Pani w opisie zdarzenia przyszłego. Proporcja ta nie uwzględnia sypialni, która wykorzystywana jest wyłącznie na cele prywatne.
Pani zdaniem określona przez Panią Proporcja jest najbardziej adekwatną wartością, ponieważ ustalona jest w oparciu o czas spędzany na wykonywaniu działalności gospodarczej (opodatkowanej) w stosunku do czasu przypadającego na dobę. Jako że czas wykonywania przez Panią pracy jest zasadniczo stały (od 9:00 do 17:00), Proporcja ta najlepiej odzwierciedla udział pozostałych powierzchni w wykonywaniu działalności gospodarczej. Następnie, aby ustalić, jaka część Mieszkania jest wykorzystywana na cele działalności opodatkowanej, właściwe jest: dodanie powierzchni gabinetu (9,09 m2) oraz 33% pozostałych powierzchni mieszkania z wyłączeniem sypialni (24,03 m2), a następnie porównanie tej wartości do całości powierzchni mieszkania.
Porównanie to stanowi Współczynnik, który obliczony został poprzez działanie matematyczne: (24,03 m2 / 67,69 m2) * 100% = 35,5000739%, w zaokrągleniu 36% [stosunek powierzchni Mieszkania wykorzystywanej do działalności gospodarczej do całej powierzchni Mieszkania, wyrażony w wartości procentowej]. W Pani ocenie Współczynnik stanowi najbardziej wiarygodną i adekwatną wartość procentową Mieszkania wykorzystywaną na cele działalności gospodarczej, w związku z czym Współczynnik ten należy zastosować, obliczając, jaką wartość odsetek będzie Pani mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podsumowując, Pani zdaniem do kosztów uzyskania przychodu będzie mogła Pani zaliczyć 36% wartości (wartość Współczynnika) odsetek z kredytu hipotecznego, które płaci Pani co miesiąc.
Ponadto wskazuje Pani, że możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu proporcjonalnej części odsetek była już potwierdzana w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:
-z 16 maja 2024 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.196.2024.2.KD,
-z 3 kwietnia 2023 r. Nr 0115-KDIT1.4011.55.2023.2.MK,
-z 7 października 2022 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.646.2022.1.AA.
W Pani ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – poniesione koszty Opłat eksploatacyjnych będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy PIT, w wysokości odpowiadającej Współczynnikowi.
Uzasadnienie
Odnosząc się do Opłat eksploatacyjnych, wskazać należy, że są to koszty związane z używaniem i eksploatacją Mieszkania, które częściowo wykorzystywane jest w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty te przypisane są do konkretnego lokalu, tj. Pani Mieszkania, natomiast nie jest możliwe fizyczne wydzielenie ich na części, które stanowiłyby źródło zabezpieczenia/zachowania przychodów, i na części, które wykorzystywane są na cele prywatne. Przykładowo, niemożliwe jest ustalenie, ile prądu zostało zużyte konkretnie w gabinecie, czy ile wody zużyto w trakcie wykonywania działalności gospodarczej. W związku z tym uważa Pani, że również w zakresie Opłat eksploatacyjnych zasadne jest wydzielenie wartości procentowej Mieszkania, która wykorzystywana jest do działalności opodatkowanej. W Pani ocenie prawidłowa wartość to opisany powyżej Współczynnik w wysokości 36%.
Należy podkreślić, że przepisy ustawy o PIT nie uzależniają możliwości zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Podatnik powinien zatem rzetelnie określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, i wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych.
W Pani ocenie obowiązek ten będzie przez Panią dopełniony poprzez zastosowanie Współczynnika.
Odnosząc się do związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy Opłatami eksploatacyjnymi a przychodem, należy wskazać, że utrzymanie Mieszkania jest konieczne do wykonywania przez Panią działalności gospodarczej. Nie jest bowiem możliwe użytkowanie Mieszkania, w zakresie niezbędnym do prowadzenia działalności gospodarczej, bez ponoszenia Opłat eksploatacyjnych. Opłacanie tzw. opłat „czynszowych” (udokumentowanych zawiadomieniami od Zarządcy), jak i kosztów mediów (np. Internetu) jest konieczne do prowadzenia w Mieszkaniu działalności polegającej na doradztwie podatkowym i sporadycznym strzyżeniu/pielęgnacji psów. Istnieje zatem niewątpliwy związek pomiędzy ponoszonymi Opłatami eksploatacyjnymi a przychodem. Podsumowując, Pani zdaniem, 36% wartości Opłat eksploatacyjnych (wartość Współczynnika) związanych z Mieszkaniem będzie mogło stanowić koszt uzyskania przychodów w wykonywanej przez Panią działalności gospodarczej.
Ponadto wskazuje Pani, że możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat eksploatacyjnych nieruchomości (w proporcjonalnej wysokości) była już prezentowana w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:
-z 16 maja 2024 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.196.2024.2.KD,
-z 3 lutego 2020 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.659.2019.1.ISL.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
-pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub źródłem przychodów i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
-nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
-być właściwie udokumentowany.
Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.
Stwierdzenie, że określone wydatki poniesione przez podatnika spełniają wszystkie wskazane przez ustawodawcę warunki podatkowego uznania ich za koszty uzyskania przychodów, stanowi bowiem niezbędną przesłankę odliczenia ich przez podatnika od osiągniętych przychodów.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, wskazuję, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Przy czym – związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem ich źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodów to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast kosztami służącymi zabezpieczeniu źródła przychodów są koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodów w przyszłości.
Zwracam przy tym uwagę, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodami uzyskanymi z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tych przychodów – każdorazowo spoczywa na podatniku.
Ustawodawca, posługując się zwrotem „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, przypisuje temu określeniu cechę świadomego, zamierzonego, przemyślanego i logicznego działania podatnika przyporządkowanego osiągnięciu przychodów, a nie odwołuje się do skutku będącego następstwem określonego działania. Wykładnia językowa użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem że wykaże, że świadomie poniósł określony wydatek, który ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Zależność między poniesionymi w danym czasie kosztami a możliwością uzyskania przychodów trzeba zatem rozpatrywać na podstawie adekwatnego związku przyczynowego. Przy kwalifikowaniu określonych wydatków poczynionych przez podatnika do kosztów podatkowych należy jednocześnie brać pod uwagę przeznaczenie wydatku (jego celowość), jak też potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodów podatnika.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego oraz w niewielki stopniu planuje Pani prowadzić działalność polegającą na pielęgnacji i strzyżeniu psów. Działalność gospodarczą prowadzi Pani w mieszkaniu, które nie stanowi środka trwałego w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Co miesiąc ponosi Pani opłaty związane z utrzymaniem i korzystaniem z mieszkania (tj. czynsz, na który składają się opłaty za media części wspólnych, zarządzanie, utrzymanie czystości, serwisy techniczne, woda i ścieki, fundusz remontowy), a także koszty innych mediów dostarczanych do mieszkania, tj. prąd i Internet (dalej: Opłaty eksploatacyjne). Mieszkanie zostało sfinansowane kredytem hipotecznym, który zaciągnęła Pani z małżonkiem przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Kredyt hipoteczny jest spłacany w comiesięcznych ratach, zgodnie z harmonogramem spłaty kredytu. Każda rata kredytu zawiera podział na spłatę kapitału oraz spłatę odsetek. Stąd jest Pani w stanie określić wysokość spłacanych przez Panią co miesiąc odsetek. Jedno z pomieszczeń mieszkania przeznaczone jest wyłącznie na cele prowadzenia działalności gospodarczej – jest to gabinet. Jedno z pomieszczeń jest natomiast wykorzystywane wyłącznie na cele prywatne – jest to sypialnia. Reszta pomieszczeń nie jest przeznaczona wyłącznie na cele prywatne ani wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Stąd niemożliwe jest wyodrębnienie z tych pomieszczeń powierzchni wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej.
W sytuacji wykorzystywania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej części mieszkania stwierdzam, że między wydatkami związanymi z Opłatami eksploatacyjnymi a prowadzoną działalnością gospodarczą istnieje związek przyczynowo-skutkowy, o którym mowa wyżej. Wydatki te mogą zatem – pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania – stanowić koszty uzyskania przychodów w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystania mieszkania na cele działalności gospodarczej do całej powierzchni mieszkania.
Reasumując – koszty na Opłat eksploatacyjnych – proporcjonalnie do powierzchni mieszkania wykorzystywanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej – będą stanowić koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.
W odniesieniu natomiast do kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu hipotecznego wyjaśniam, co następuje.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki (kredytu) w przypadku, gdy pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli:
-pożyczkobiorca (kredytobiorca) w związku ze spłatą pożyczki (kredytu) zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwrotu kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu),
-pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) – w wysokości różnicy pomiędzy kwotą udzielonej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.
Ponadto stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Natomiast na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Na podstawie powołanych regulacji – dopiero zapłacenie odsetek od kredytu (pożyczki) daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, o ile odsetki nie zwiększają kosztów inwestycji.
W konsekwencji, odsetki są kosztem podatkowym, jeśli spełniają następujące przesłanki:
-są faktycznie zapłacone,
-pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami,
-nie zwiększają kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Z tych przepisów wynika, że aby prawidłowo rozliczyć koszty uzyskania przychodów, istotny jest moment poniesienia przez podatnika wydatków związanych ze spłatą odsetek od kredytu (pożyczki).
Skoro wskazane przez Panią mieszkanie będzie w części wykorzystywane przez Panią w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jego zakup – w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną w działalności gospodarczej – mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.
Reasumując – zapłacone przez Panią odsetki od kredytu hipotecznego, proporcjonalnie do zajmowanej na działalność gospodarczą powierzchni mieszkania, będą stanowić koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
W odniesieniu do wskazanego przez Panią współczynnika określającego stosunek wykorzystywania powierzchni mieszkania do prowadzenia przez Panią działalności gospodarczej w odniesieniu do całej powierzchni tego mieszkania wyjaśniam, że nie dokonuję weryfikacji i oceny prawidłowości tego wyliczenia, ponieważ interpretacji indywidualnej, w myśl art. 14b § 1 ustawy ‒ Ordynacja podatkowa, podlegają wyłącznie przepisy prawa podatkowego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right