Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.425.2024.2.IN

Przeprowadzenie podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Spółki Dzielonej przychodu podatkowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przyjęcia, że przeprowadzenie podziału przez wydzielenie nie spowoduje powstania po stronie Spółki Dzielonej przychodu podatkowego.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 września 2024 r. (data wpływu 20 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

„A” sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącą polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów w Polsce.

Spółka na chwilę obecną prowadzi dwa rodzaje działalności gospodarczej. Jednym z rodzajów działalności jest aktywność zakresie wykonywania usług budowlanych oraz elektro montażowych, zaś drugim rodzajem działalności jest działalność handlowa, polegająca na detalicznej sprzedaży artykułów (...). Na majątek spółki składają się w szczególności dwie nieruchomości oraz stan magazynowy związany z prowadzoną działalnością handlową. Spółka planuje dokonać podziału przez wydzielenie w trybie art. 529 §1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 18; dalej: KSH). W Spółce pozostanie działalność budowlano - montażowa, natomiast do nowo zawiązanej spółki (dalej: „SPV”) przeniesiona zostanie działalność handlowa obejmująca, w szczególności nieruchomości i stany magazynowe. SPV będzie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością utworzoną zgodnie z przepisami KSH, mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i będzie polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce.

Działalność handlowa oraz działalność budowlano-montażowa stanowi obecnie i będą stanowić w momencie podziału zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.; dalej: „Ustawa CIT”).

Podział Spółki dokonywany zostanie w celu rozdzielenia dwóch typów działalności, prowadzonych obecnie przez Spółkę, tak aby ryzyko gospodarcze generowane przez jeden typ działalności nie miał negatywnych skutków dla drugiego typu działalności.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Podziałowi Spółki Dzielonej, a także włączeniu wyodrębnionej części Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej nie będą towarzyszyły dopłaty w gotówce na rzecz wspólników lub Spółki Przejmującej.

Po dokonaniu podziału pomiędzy Spółką Dzieloną, a Spółką Przejmującą (nowo zawiązaną) nie będą świadczone usługi.

Spółka Przejmująca na dzień podziału nie będzie posiadać udziałów w Spółce Dzielonej.

W wyniku procesu podziału przez wydzielenie dojdzie do zawiązania nowej spółki tj. Spółki Przejmującej, na którą to spółkę zostanie przeniesiona wydzielana część Spółki Dzielonej. Spółka Przejmująca wyemituje udziały, których wartość odpowiadać będzie rynkowej wartości majątku podmiotu Dzielonego przenoszonego na Spółkę Przejmującą w wyniku realizacji procesu podziału.

Przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą, nie będzie wyższa niż wartość udziałów w spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału (brak zwiększenia wartości podatkowej udziałów).

Spółka Przejmująca przypisze przejęte składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka Przejmująca obecnie nie istnieje. Spółka Przejmująca zostanie związana w ramach realizacji procesu podziału przez wydzielenie. Spółka Przejmująca będzie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Spółka ta będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Spółka ta będzie zatem podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm.).

Z uwagi na fakt, iż Spółka Przejmująca obecnie nie istnieje nie prowadzi ona jeszcze działalności. Planuje się, że Spółka Przejmująca będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami (...).

Udziały w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Głównym lub jednym z głównych celów podziału spółek nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Podział Spółki zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

Spółka nowo zawiązana prowadząca działalność handlową będzie w posiadaniu wszystkich nieruchomości należących pierwotnie do Spółki Dzielonej.

Nieruchomości nie będą wynajmowane/dzierżawione przez spółkę dzieloną. Nieruchomości te będą wykorzystywane przez spółkę wydzieloną (Spółkę Przejmującą) na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy po stronie Wnioskodawcy powstanie w związku z przeprowadzeniem podziału przez wydzielenie powstanie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy po jego stronie w związku z przeprowadzeniem podziału przez wydzielenie nie powstanie przychód podatkowych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z 12 ust. 1 pkt 9 Ustawy CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h Ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.

W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub wydzielany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku zawartym w tych przepisach ustawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany oraz majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem obie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa aby zastosowanie znalazło wyłączenie ustanowione w przytoczonych przepisach. W konsekwencji, wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie cech zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 Ustawy CIT.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego część pozostająca w Spółce oraz część wydzielana do SPV będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 4 pkt 4 Ustawy CIT. Zatem spełnione zostaną warunki dla uznania, iż nie powstanie przychód podatkowy po stronie Spółki.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 i 14 Ustawy CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Jak Spółka wskazała w opisie zdarzenia przyszłego, podział dokonywany jest w związku z decyzją biznesową mającą na celu wydzielenie dwóch typów prowadzonej działalności do odrębnych podmiotów, tak aby ryzyko gospodarcze generowane przez jeden typ działalności nie miał negatywnych skutków dla drugiego typu działalności.

Ponadto zgodnie z art. 12 ust. 15 Ustawy CIT, przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2)art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3)art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka oraz SPV mają / będą miały siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy dokonanie podziału przez wydzielenie Spółki w sytuacji, gdy część wydzielana jak i pozostająca w Spółce stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa a ponadto podział dokonywany jest z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych nie wystąpi po stronie Spółki przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Powyższe potwierdzają interpretacje indywidualne wydawane przez organy podatkowe, np.:

  • Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2024 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.597.2023.1 .BJ,
  • Interpretacja indywidualna z dnia 19 lutego 2024 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.600.2023.1 .BJ,
  • Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2023 r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.613.2023.3.AW.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18 ze zm.).

W myśl art. 528 § 1 KSH:

Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 5 ww. ustawy:

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (podział przez wyodrębnienie)).

Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o CIT,

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Sposób ujęcia przedmiotu opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych nie jest przypadkowy i pozwala na wyprowadzenie wniosku o objęciu zakresem ustawy wszystkich zdarzeń, z którymi wiąże się dla podatnika konkretna korzyść o wymiarze finansowym powodująca zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów.

Ustawa o CIT nie zawiera definicji przychodów podatkowych, wskazuje jedynie przykładowe zdarzenia - w art. 12 ust. 1 - skutkujące powstaniem przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT można stwierdzić, że − co do zasady − przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną. Skutek w postaci powstania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może być również następstwem zdarzeń prawnych, których skutkiem jest zmniejszenie pasywów podatnika, czyli jego zobowiązań.

Jednym z przepisów o charakterze szczególnym w stosunku do art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, jest art. 12 ust. 1 pkt 9 tej ustawy.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT,

Przychodem jest w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ww. ustawy,

Do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:

a.spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz

b.spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.

Natomiast stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT :

Do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia;

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT,

Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o CIT,

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo

2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,

przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka z o.o. na chwilę obecną prowadzi dwa rodzaje działalności gospodarczej. Jednym z rodzajów działalności jest aktywność w zakresie wykonywania usług budowlanych oraz elektro montażowych zaś drugim rodzajem działalności jest działalność handlowa, polegająca na detalicznej sprzedaży artykułów (...). Na majątek spółki składają się dwie nieruchomości oraz stany magazynowe związane z prowadzoną działalnością handlową.

Spółka planuje dokonać podziału przez wydzielenie. W Spółce Dzielonej zostanie działalność budowlano-montażowa. Natomiast do Nowo zawiązanej Spółki zostanie przeniesiona działalność handlowa obejmująca w szczególności nieruchomości i stany magazynowe. Nowo zawiązana spółka będzie Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i będzie polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów w Polsce.

Działalność handlowa oraz działalność budowlano-montażowa stanowi obecnie i będą stanowić w momencie podziału, zorganizowaną część przedsiębiorstwa zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy o CIT. Podział Spółki dokonywany zostanie w celu rozdzielenia dwóch typów działalności, prowadzonych obecnie przez Spółkę, tak aby ryzyko gospodarcze generowane przez jeden typ działalności nie miał negatywnych skutków dla drugiego typu działalności.

Spółka Przejmująca przypisze przejęte składniki majątku do działalności prowadzonej na Rzeczypospolitej Polskiej. Nowo zawiązana spółka będzie w posiadaniu wszystkich nieruchomości należących pierwotnie do Spółki Dzielonej. Nieruchomości te będą wykorzystywane wyłącznie przez nowo zawiązaną spółkę do prowadzenia działalności handlowej.

Przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą, nie będzie wyższa niż wartość udziałów w spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału. Udziały w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Podział Spółki zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału spółek nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia, czy Podział Spółki Dzielonej nie będzie skutkował powstaniem po stronie Spółki Dzielonej przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Odnosząc się do powyższych wątpliwości wskazać należy, że biorąc pod uwagę literalną treść cytowanego już wyżej art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT należy stwierdzić, że ww. przepis odnosi się do trzech sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie lub podziału przez wyodrębnienie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w dwóch pozostałych przypadkach zwartych w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacjach, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.

I tak, zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT,

ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego, wskazali Państwo, że zarówno wydzielana część do nowo powstałej spółki, jak i pozostająca część w Spółce będzie spełniać definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zarówno wydzielany zespół składników, w tym zobowiązań, jak i pozostający będzie mógł samodzielnie kontynuować działalność gospodarczą. Podkreślenia wymaga fakt, że zarówno Spółka Dzielona jak i Nowo zawiązana Spółka do której zostanie przeniesiona działalność handlowa, mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów w Polsce.

Zatem, skoro zarówno wydzielany do nowo zawiązanej spółki ze Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, jak i pozostający w Spółce Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa (kwestia ta nie była przedmiotem interpretacji indywidualnej i została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego), to po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Ponadto mając na uwadze treść art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, w Spółce Dzielonej przychodem nie będzie wartość rynkowa składników majątku przenoszonych na Spółkę Przejmującą (która będzie spółką nowo zawiązaną) ustalona na dzień poprzedzający dzień wyodrębnienia.

Zauważyć należy, że głównym lub jednym z głównych celów wydzielenia nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Podział przez wydzielenie został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Tym samym art. 12 ust. 13 i ust. 14 nie ma w analizowanej sprawie zastosowania.

W świetle wyżej wymienionych przepisów prawa podatkowego oraz przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że w wyniku przeprowadzonego podziału Spółki przez wydzielenie, po Państwa stronie nie powstanie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Tym samym, Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego, podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00