Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.613.2023.3.AW
Dotyczy oceny skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2023 r., wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia:
- czy wydzielana ze Spółki Dzielonej i przejmowana przez D 1 Działalność Przenoszona 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku chodowym od osób prawnych (pytania oznaczone we wniosku Nr 1);
- czy pozostała po wydzieleniu w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2);
- czy w związku z rozważanym Podziałem, po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 11 grudnia 2023 r.);
- czy w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla D 1 przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4).
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 11 grudnia 2023 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: (…)
(dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka Dzielona”)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: (…)
(dalej: „D 1”, „Spółka Przejmująca”)
Opis zdarzenia przyszłego
Planowany Podział
Wnioskodawca, D. (dalej: również jako „Spółka Dzielona”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jest polskim rezydentem podatkowym. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki Dzielonej jest wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Aktualnie Wnioskodawca realizuje kilkadziesiąt projektów polegających na budowie farm fotowoltaicznych (dalej: „Farmy fotowoltaiczne”) oraz magazynów energii (dalej: „Magazyny energii”) (dalej łącznie: „Projekty”). Zainteresowani stanowią część międzynarodowej grupy kapitałowej D (dalej: „Grupa”).
W związku z pozyskiwaniem przez Wnioskodawcę finansowania bankowego, pojawiła się potrzeba wydzielenia ze Spółki Dzielonej projektów energetycznych o mocy do 1MW. Takie oddzielenie stanowi jedną z form zabezpieczenia finansowania, wymaganych przez bank. W konsekwencji, planowany jest podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie i przeniesienie Farm fotowoltaicznych (wraz ze związanymi z nimi składnikami majątkowymi) do dwóch innych spółek (dalej: „Spółki Przejmujące”) – (…) (dalej również jako: „D 1”) oraz (…) (dalej również jako: „D 2”) (dalej: „Podział”). Wnioskodawca pragnie w tym miejscu wskazać, że równolegle wystąpił z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej potwierdzającym skutki podatkowe Podziału dla Wnioskodawcy oraz D 2. Dla uniknięcia wątpliwości, niniejszy Wniosek ma na celu potwierdzenie skutków podatkowych Podziału dla Wnioskodawcy oraz D 1, niemniej dla pełnej transparentności całość transakcji jest poniżej opisywana.
Spółki Przejmujące na moment złożenia niniejszego Wniosku są 100%-wymi spółkami-córkami Spółki Dzielonej, tj. Spółki Przejmujące zostały utworzone w celu przejęcia zarówno ukończonych inwestycji, jak również Farm fotowoltaicznych znajdujących się w zaawansowanym stadium budowy. W konsekwencji Podziału, Spółki Przejmujące będą zajmowały się produkcją energii. W przypadku Spółki Dzielonej, po jej stronie pozostanie kilka projektów energetycznych dotyczących Magazynów energii oraz udziały w innych spółkach zależnych zajmujących się , podobnie jak Spółka Dzielona przed Podziałem, działalnością w zakresie farm fotowoltaicznych i magazynów energii. Dodatkowo, planowane jest, aby Spółka Dzielona zajmowała się również zarządzaniem projektami energetycznymi w spółkach podległych. Planowane jest, aby po Podziale Spółka Dzielona świadczyła usługi zarządzania na rzecz Spółek Przejmujących w zakresie Farm fotowoltaicznych. W związku z tym, w trakcie Podziału lub niedługo po Podziale nie jest wykluczone zawarcie umowy typu asset management pomiędzy Spółką Dzieloną, a Spółkami Przejmującymi. Z przyczyn prawnych zawarcie takiej umowy nie jest możliwe przed dokonaniem Podziału, ponieważ Spółka Dzielona nie może zawierać taką umowę z samą sobą, biorąc pod uwagę, że przed Podziałem jest właścicielem zarządzanych Farm fotowoltaicznych.
Podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie nastąpi na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Podział nastąpi poprzez przeniesienie części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących. Jednocześnie, część przedsiębiorstwa pozostanie w Spółce Dzielonej.
Planowany Podział i przeniesienie Farm Fotowoltaicznych ze Spółki Dzielonej do Spółek Przejmujących będą skutkowały podwyższeniem kapitału zakładowego i ew. zapasowego Spółek Przejmujących oraz odpowiednim obniżeniem kapitałów własnych Spółki Dzielonej. W ramach Podziału nie jest przewidziane wniesienie żadnych dopłat.
W wyniku planowanego Podziału, w stosunku do otrzymanych składników majątku, Spółki Przejmujące przyjmą dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg Spółki Dzielonej (kontynuacja wartości podatkowych). Dodatkowo, w Spółkach Przejmujących całość przejętego majątku będzie dedykowana do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka Dzielona jest i będzie na moment Podziału czynnym podatnikiem VAT, natomiast Spółki Przejmujące będą zarejestrowane jako podatnik VAT czynny na moment Podziału.
Przedmiot przeniesienia w ramach Podziału
W ramach planowanych przenoszonych Farm fotowoltaicznych prowadzona jest każdorazowo działalność polegająca na dystrybucji energii wygenerowanej przez panele fotowoltaiczne.
W ramach planowanego Podziału, przedmiotem wydzielenia w Spółce Dzielonej będzie zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań w zakresie Farm fotowoltaicznych. Planuje się, aby przeniesieniu do D 1 podlegały (dalej: „Działalność Przenoszona 1”):
1. Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie stanowiące elementy Farm fotowoltaicznych. Planowane jest aby zdecydowana większość lub całość Farm fotowoltaicznych była na dzień przeprowadzenia Podziału ukończona oraz przyjęta jako środek trwały. Niemniej jednak, istnieje nieduża szansa, że mała część z przenoszonych Farm fotowoltaicznych będzie jeszcze w trakcie budowy. W konsekwencji D 1 będzie miała możliwość produkcji i sprzedaży energii elektryczne.
2. Prawa i obowiązki wynikające m.in. z: umów dzierżawy gruntu pod Farmy fotowoltaiczne, służebności gruntowych, umów sprzedaży energii elektrycznej i zakupu na potrzeby własne, umów ubezpieczenia, decyzji o wpisie do rejestru wytwórców energii w małej instalacji związanych z Farmami fotowoltaicznymi, które podlegać będą wydzieleniu.
3. Decyzje, z których wynikają pozwolenia na budowę oraz inne decyzje konieczne do realizacji Farm fotowoltaicznych zgodnie z pozwoleniem na budowę, takie jak: warunki zabudowy, decyzje środowiskowe, decyzje o wyłączeniu z produkcji rolnej (jeśli dotyczy), decyzje na zjazd z drogi publicznej, pozwolenia na budowę, decyzje o zajęciu pasa drogowego pod przyłącze kablowe (jeśli dotyczy), pozwolenia na użytkowanie związanych z Farmami fotowoltaicznymi, które podlegać będą wydzieleniu.
4. Zobowiązania wynikające m.in. z umów dotyczących technicznego utrzymania obiektów, serwisowania oraz ich napraw.
5. Zobowiązania wynikające z umowy o finansowanie Farm fotowoltaicznych. Planowane jest, aby przed Podziałem, Spółka Dzielona zakończyła rozpoczęty wcześniej proces zawarcia umowy finansowania z bankiem dotyczącą wszystkich projektów energetycznych pozostających pod bezpośrednim albo pośrednim zarządzaniem Spółki Dzielonej. W konsekwencji Podziału, na D 1 przejdą także zobowiązania z tytułu tej umowy dotyczące przenoszonych Farm fotowoltaicznych.
6. Zobowiązania wynikające z zawartych przez Spółkę Dzieloną kontraktów aukcyjnych na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zawartych z Urzędem Regulacji Energetyki (dalej: „URE”), w zakresie, w jakim dotyczą wydzielanych Farm fotowoltaicznych.
7. Rachunek bankowy, który otwarty zostanie przed dokonaniem Podziału, a które przyporządkowany będzie do działalności prowadzonej za pośrednictwem Farm fotowoltaicznych podlegających wydzieleniu.
8. Wierzytelności z tytułu: gwarancji za zrealizowane Farmy fotowoltaiczne (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów), wniesionych kaucji aukcyjnych do URE, wniesionych zabezpieczeń wykonania umów o przyłączenie (w przypadku niektórych Farm fotowoltaicznych).
9. Należności z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, które są przypisane do każdej Farmy fotowoltaicznej z osobna.
Jeśli chodzi o D 2, przeniesieniu podlegać będą (dalej: „Działalność Przenoszona 2”):
1. Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie stanowiące elementy Farm fotowoltaicznych. Planowane jest aby znaczna część Farm fotowoltaicznych była na dzień przeprowadzenia Podziału ukończona oraz przyjęta jako środek trwały. Niemniej jednak, część z przenoszonych Farm fotowoltaicznych będzie prawdopodobnie jeszcze w trakcie budowy. W konsekwencji, po Podziale D 2 będzie miała możliwość produkcji i sprzedaży energii elektrycznej.
2. Prawa i obowiązki wynikające m.in. z: umów dzierżawy gruntu pod Farmy fotowoltaiczne, służebności gruntowych, umów sprzedaży energii elektrycznej i zakupu na potrzeby własne, umów ubezpieczenia, decyzji o wpisie do rejestru wytwórców energii w małej instalacji związanych z Farmami fotowoltaicznymi, które podlegać będą wydzieleniu.
3. Decyzje, z których wynikają pozwolenia na budowę oraz inne decyzje konieczne do realizacji Farm fotowoltaicznych zgodnie z pozwoleniem na budowę, takie jak: warunki zabudowy, decyzje środowiskowe, decyzje o wyłączeniu z produkcji rolnej (jeśli dotyczy), decyzje na zjazd z drogi publicznej, pozwolenia na budowę, decyzje o zajęciu pasa drogowego pod przyłącze kablowe (jeśli dotyczy), pozwolenia na użytkowanie związanych z Farmami fotowoltaicznymi, które podlegać będą wydzieleniu.
4. Zobowiązania wynikające m.in. z umów dotyczących technicznego utrzymania obiektów, serwisowania oraz ich napraw.
5. Zobowiązania wynikające z umowy o finansowanie Farm fotowoltaicznych. Planowane jest, aby przed Podziałem, Spółka Dzielona zakończyła rozpoczęty wcześniej proces zawarcia umowy finansowania z bankiem dotyczącą wszystkich projektów energetycznych pozostających pod bezpośrednim albo pośrednim zarządzaniem Spółki Dzielonej. W konsekwencji Podziału, na D 2 przejdą także zobowiązania z tytułu tej umowy dotyczące przenoszonych Farm fotowoltaicznych.
6. Zobowiązania wynikające z zawartych przez Spółkę Dzieloną kontraktów aukcyjnych na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zawartych z URE, w zakresie, w jakim dotyczą wydzielanych Farm fotowoltaicznych.
7. Rachunek bankowy, który otwarty zostanie przed dokonaniem Podziału, a które przyporządkowany będzie do działalności prowadzonej za pośrednictwem Farm fotowoltaicznych podlegających wydzieleniu.
8. Wierzytelności z tytułu: gwarancji za zrealizowane Farmy fotowoltaiczne (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów), wniesionych kaucji aukcyjnych do URE, wniesionych zabezpieczeń wykonania umów o przyłączenie (w przypadku niektórych Farm fotowoltaicznych).
9. Należności z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, które są przypisane do każdej Farmy fotowoltaicznej z osobna.
Wyodrębnienie działalności Farm fotowoltaicznych
Przejawem wyodrębnienia organizacyjnego działalności Farm fotowoltaicznych w Spółce Dzielonej jest przede wszystkim odpowiednio przyporządkowane aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie wyżej opisanej działalności gospodarczej i odpowiednio przyporządkowane umowy, które służą realizacji Farm fotowoltaicznych. Farmy fotowoltaiczne nie stanowią formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki Dzielonej, jednakże posiadają znaczną organizacyjną odrębność. Przejawia się ona przede wszystkim poprzez:
- przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Farm fotowoltaicznych w ramach prowadzonej dla Spółki Dzielonej ewidencji rachunkowej,
- przyporządkowanie odpowiednich umów dotyczących realizacji Farm fotowoltaicznych do każdego z nich,
- środki pieniężne odnoszące się do Farm fotowoltaicznych, będące gromadzone na oddzielnych rachunkach bankowych przyporządkowanych do wydzielanych Farm fotowoltaicznych - w okresie poprzedzającym Podział planuje się otwarcie takich dedykowanych kont bankowych, które następnie zostaną przeniesione na Spółki Przejmujące.
Wyodrębnienie funkcjonalne Farm fotowoltaicznych przejawia się tym, że składające się na tę działalność składniki majątkowe oraz zobowiązania jak np.:
- umowy dzierżawy gruntu, na których znajdują się Farmy fotowoltaiczne,
- budowle tworzące Farmy fotowoltaiczne (w przypadku niektórych Farm fotowoltaicznych - prace budowlane są jeszcze w toku),
- prawa i obowiązki z umów projektanckich, prace budowlane, zarządzanie oraz finansowanie Farm fotowoltaicznych
są powiązane poprzez cel, jakiemu służą. Celem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji energii elektrycznej i czerpania z tego tytułu pożytków. Cel ten różni się od zasadniczego celu, który będzie po Podziale realizowany przez zespół składników i zobowiązań, który pozostanie w Spółce Dzielonej - tj. Magazyny energii, zarządzanie aktywami majątkowymi i nowymi projektami z zakresu energii odnawialnej, dostarczanie wsparcia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, świadczenie usług na rzecz swoich spółek zależnych (m.in. usług księgowych, prawnych).
Ponieważ aktualnie Farmy fotowoltaiczne stanowią integralną część Spółki Dzielonej, nie jest dla nich prowadzona odrębna księgowość. Jednakże wyodrębnienie finansowe Farm fotowoltaicznych przejawia się w tym, że ewidencja księgowa prowadzona przez Spółkę Dzieloną pozwala na przyporządkowanie do Farm fotowoltaicznych ponoszonych kosztów i związanych z nimi zobowiązań. Ponadto, osobno dla każdej z Farm fotowoltaicznych istnieje możliwość wyodrębnienia majątku oraz przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży energii elektrycznej.
Jak wspomniano powyżej, przed dokonaniem Podziału utworzone zostaną rachunki bankowe, które zostaną przyporządkowane odpowiednio do składników przenoszonych na D 1 i D 2.
O wyodrębnieniu finansowym świadczyć będzie również przekazanie w wyniku Podziału do Spółek Przejmujących:
- wierzytelności z tytułu gwarancji za zrealizowane Farmy fotowoltaiczne (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów),
- wierzytelności z tytułu ubezpieczeń,
- wierzytelności z tytułu wniesionych kaucji aukcyjnych do URE,
- wierzytelności z tytułu wniesionych zabezpieczeń wykonania umów o przyłączenie (jeśli dotyczy).
W związku z Podziałem, Spółki Przejmujące będą prowadziły działalność polegającą na produkcji i sprzedaży energii elektrycznej a w nielicznych przypadkach, gdzie Farmy fotowoltaiczne nie będą jeszcze kompletne, kontynuowały ich budowę.
Majątek pozostający w Spółce Dzielonej po Podziale
Na skutek planowanego Podziału w Spółce Dzielonej pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych w zakresie Magazynów energii oraz pozostałej działalności Spółki Dzielonej (dalej: „Działalność Pozostała”), na który składają się m.in:
1.Projekty dotyczące Magazynów energii.
2.Inny majątek rzeczowy Spółki Dzielonej związany z Działalnością Pozostałą:
- umowa o świadczenie usług w centrum biznesowym pozwalająca na korzystanie z powierzchni biurowe oraz rejestrację siedziby Spółki Dzielonej;
- wyposażenie w/w biura;
- sprzęt IT, licencje komputerowe, oprogramowanie;
- rachunki bankowe prowadzone dla działalności innej niż powiązana z Farmami fotowoltaicznymi podlegającymi wydzieleniu,
- urządzenia techniczne i maszyny.
3.Prawa i obowiązki wynikające z własności udziałów w spółkach zależnych, zaangażowanych w których Spółka Dzielona jest udziałowcem.
4.Prawa i obowiązki wynikające m.in. z: decyzji środowiskowych, umów dzierżawy gruntu i warunki zabudowy dotyczące Magazynów energii.
5.Zobowiązania wynikające m.in. z umów dotyczących technicznego utrzymania obiektów, serwisowania oraz ich napraw w zakresie Magazynów energii.
6.Wierzytelności z tytułu: gwarancji za Magazyny energii (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów), wniesionych kaucji aukcyjnych do URE.
7.Należności z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, które są przypisane do każdego Magazynu energii z osobna.
Podział Spółki Dzielonej nie będzie związany z przejęciem pracowników ponieważ Spółka Dzielona ich nie zatrudnia, co jest standardową praktyką biznesową w zakresie działalności gospodarczej, związanej z wytworzeniem energii ze źródeł odnawialnych. Jednakże, Spółka Dzielona prowadzi współpracę z osobami fizycznymi w oparciu o umowę o świadczenie usług. Jak wskazano wcześniej we Wniosku, Spółka Dzielona świadczyć będzie po Podziale usługi asset management, a działania te będą dokonywane poprzez jej współpracowników. Spółki Przejmujące będą zatem korzystać z doświadczenia Spółki Dzielonej i pośrednio jej współpracowników wykonujących zadania z obszaru zarządzania projektami energetycznymi (analogicznie jak Farmy fotowoltaiczne przed Podziałem).
W tym miejscu Wnioskodawca pragnie jeszcze raz zaznaczyć, że przed Podziałem umowa dotycząca zarządzania „asset management” nie jest potrzebna, gdyż zarządzane projekty obejmujące Farmy fotowoltaiczne znajdują się w samej Spółce Dzielonej. Ponadto takie działanie nie byłoby prawnie możliwe, ponieważ oznaczałoby ono, że taka umowa została zawarta przez Spółkę Dzieloną z samą sobą. W związku z tym w chwili Podziału na Spółki Przejmujące nie zostanie przeniesiona taka umowa. Niemniej wszelkie działania dotyczące usług zarządzania projektami zostaną pokryte po Podziale.
W opinii Wnioskodawcy, zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółki Przejmujące będą wyposażone w odpowiednie środki materialne i niematerialne, które pozwolą im na dalsze funkcjonowanie i prowadzenie działalności gospodarczej.
Uzasadnienie planowanego Podziału
Planowany Podział ma na celu przede wszystkim rozdzielenie do odrębnych podmiotów prawnych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) odrębnych rodzajów działalności, tj oddzielenie działalności związanej z Magazynami energii, inwestycjami kapitałowymi w Spółki z Grupy oraz zarządzaniem obecnymi i przyszłymi przedsięwzięciami energetycznymi, od działalności związanej Farmami fotowoltaicznymi i czerpaniem z nich pożytków w postaci wynagrodzenia za sprzedaż tejże energii.
Z uwagi na odmienność ryzyk i odpowiedzialności wynikających z tych różnych rodzajów działalności (odpowiedzialność wobec zadań powierzonych na poziomie grupy kapitałowej ma inny charakter od odpowiedzialności względem przedsiębiorstw, którym sprzedawana jest energia elektryczna, oraz organów władzy państwowej, odpowiedzialnej za ten obszar) oraz ich specyfiki, przedsięwzięcia te wymagają odmiennych zasad finansowania i odmiennego modelu zarządzania nimi. Może to być w sposób bardziej transparentny realizowane w ramach odrębnych podmiotów prawnych.
Brak wyraźnego rozdzielenia Działalności Pozostałej od Działalności Przenoszonej 1 i Działalności Przenoszonej 2 prowadziłby do niepożądanego mieszania się w Spółce Dzielonej ryzyk prawnych typowych dla usług komercyjnych związanych ze sprzedażą energii elektrycznej (np. w zakresie sporów z podmiotami nabywającymi energię) i typowych dla działalności zarządzania obecnych i przyszłych przedsięwzięć Grupy (np. proces budowy, odpowiedzialność za zobowiązania wobec kontraktorów) czy też biznesowych (np. odmienne wskaźniki rentowności, odmienna specyfika bieżącego i strategicznego zarządzania). Również z perspektywy banku finansującego inwestycje, pożądane jest, aby w finansowanym podmiocie nie występowały dwa różne typy działalności o dużej skali.
Rozdzielenie obu w/w typów działalności wpisuje się również w strategię Grupy, do której należą Spółka Dzielona i Spółki Przejmujące. Strategia ta obejmuje realizację przedsięwzięć związanych z budową dalszych przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz jej magazynowania (m.in. poprzez nowe farmy fotowoltaiczne, magazyny energii) i ich pełne oddzielenie od prowadzonej dotychczas działalności w przedmiocie faktycznej produkcji energii elektrycznej osobno na projektach o mocy do 1MW każdy i ponad 1 MW. Zainteresowani zaznaczają, że analogiczny podział stosuje się na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz.U. 2022 poz. 467). w tzw. „koszykach aukcyjnych”. Ponadto, ze względu na rosnącą liczbę Farm fotowoltaicznych oraz ich charakterystykę (m.in. różnorodne położenie geograficzne,) niezbędne jest wyznaczenie w Grupie w Polsce podmiotu, który pełnić będzie rolę koordynacyjną dla już obecnych Farm fotowoltaicznych i przyszłych przedsięwzięć Grupy w Polsce. Tę rolę, obejmującą zapewnienie m.in. usług księgowych czy prawnych w intencji Grupy pełnić ma Spółka Dzielona w ramach Działalności Pozostałej. Wydzielenie ze Spółki Dzielonej Farm fotowoltaicznych do odrębnych podmiotów jest więc zasadne z perspektywy strategicznych celów Grupy.
Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 11 grudnia 2023 r. wskazali Państwo, że część przedsiębiorstwa w postaci farm fotowoltaicznych (w tym również tych w budowie) będąca przedmiotem planowanego wydzielenia do D 1 (dalej: „Działalność Przenoszona 1”) na dzień dokonania Podziału będzie stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. To znaczy, że Działalność Przenoszona 1, będzie stanowić funkcjonalnie odrębną całość i obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na produkcji oraz na dystrybucji energii elektrycznej. Niezależnie od powyższego stanowiska Wnioskodawcy, ocena czy Działalność Przenoszona 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy do organu na podstawie zawartych w stanie faktycznym wniosku informacji - właśnie tej okoliczności Wnioskodawca pragnie potwierdzić w ramach pytania 1.
Większość farm fotowoltaicznych w ramach Działalności Przenoszonej 1 została już uruchomiona i produkuje energię elektryczną. Pozostałe farmy fotowoltaiczne rozpoczną wytwarzanie energii elektrycznej przed dniem Podziału.
Wyodrębnienie organizacyjne i funkcjonalne w Spółce Dzielonej Działalności Przenoszonej 1 zostanie potwierdzone wewnętrzną uchwałą zarządu Spółki Dzielonej. Wykonaniem ww. uchwały będzie m.in. sporządzenie na koniec 2023 roku dla Działalności Przenoszonej 1 oddzielnego sprawozdania finansowego, bilansu oraz rachunku zysków i strat.
Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność gospodarczą w zakresie Pozostałej Działalności po dokonanym Podziale w oparciu o składniki majątku pozostające w Spółce Dzielonej po Podziale wyszczególnione we Wniosku. Spółka Dzielona posiada aktywa niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie Pozostałej Działalności po Podziale.
W stosunku do otrzymanych składników majątku D 1 przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg Spółki Dzielonej. W konsekwencji ustalona na dzień poprzedzający dzień Podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą (D 1) nie będzie przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższej od wartości rynkowej tych składników).
Wartość emisyjna udziałów wydanych przez D 1 będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego przez D 1 w ramach Podziału. Zatem ustalona na dzień poprzedzający dzień Podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów wydawanych przez Spółkę Przejmującą.
Planowany podział Spółki Dzielonej poprzez przeniesienie do D 1 Działalności Przenoszonej 1 zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym lub jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Pytania
1. Czy wydzielana ze Spółki Dzielonej i przejmowana przez D 1 Działalność Przenoszona 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku chodowym od osób prawnych? (pytania oznaczone we wniosku Nr 1)
2. Czy pozostała po wydzieleniu w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
3. Czy w związku z rozważanym Podziałem, po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 11 grudnia 2023 r.)
4. Czy w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla D 1 przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4).
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych:
1.Wydzielana ze Spółki Dzielonej i przejmowana przez D 1 Działalność Przenoszona 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
2.Pozostała po wydzieleniu w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
3.W związku z rozważanym Podziałem, po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
4.W związku z rozważanym Podziałem, nie powstanie dla D 1 przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych .
Ad 1
Zdaniem Zainteresowanych, wydzielana ze Spółki Dzielonej i przejmowana przez D 1 Działalność Przenoszona 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego przepisu oraz stanowiska prezentowane przez organy skarbowe i sądy administracyjne, ustawodawca ustanowił dla uznania zbioru składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa następujące warunki:
a)zbiór ten musi mieć charakter zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, mogącego samodzielnie służyć wykonywaniu określonej działalności gospodarczej (wyodrębniony pod względem funkcjonalnym),
b)powinien być on wyodrębniony pod względem organizacyjnym,
c)powinien być on wyodrębniony pod względem finansowym.
W ocenie Zainteresowanych, wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione w przypadku Działalności Przenoszonej 1.
Pierwszą przesłanką warunkującą uznanie składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT jest udział składników materialnych, jak i niematerialnych, w tym zobowiązań. Co więcej, taki zbiór musi stanowić zespół. Jakkolwiek ustawodawca nie sprecyzował, jak należy rozumieć sformułowanie „zespołu składników”, wielokrotnie w temacie tym wypowiadały się zarówno sądy administracyjne, organy podatkowe, jak doktryna prawa podatkowego.
Zgodnie z powszechnie uznawaną wykładnią, gdy mowa jest o „zespole składników”, to nie mogą one stanowić przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Oznacza to, że zespół taki nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj gospodarcza rola, jaką odgrywają one w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.
Jak wskazuje art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, zespół składników majątkowych musi zawierać zarówno elementy materialne, jak i niematerialne, w tym zobowiązania. Do elementów materialnych w tym zakresie zalicza się przede wszystkim środki trwałe, do elementów niematerialnych prawa i obowiązki z umów i innych stosunków prawnych związanych z bieżącym prowadzeniem danej działalności gospodarczej, w tym zobowiązania.
Na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że zbiór składników materialnych i niematerialnych składających się na Działalność Przenoszoną 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Opisana Działalność Przenoszona 1, powiązane z nią koszty, zobowiązania oraz składniki majątkowe jak np.: (i) dzierżawione grunty, na których znajdują się Farmy fotowoltaiczne (ii) prace budowlane w toku, (iii) prawa i obowiązki m.in. z umów służebności gruntowych, umów sprzedaży energii elektrycznej i zakupu na potrzeby własne, umów ubezpieczenia, decyzji o wpisie do rejestru wytwórców energii w małej instalacji, ubezpieczenia i innych umów, a także (iv) zasoby związane z umowami serwisowymi i utrzymania technicznego Farm fotowoltaicznych są powiązane poprzez cel, jakiemu służą. Celem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji energii eklektycznej, a następnie czerpanie z tego tytułu pożytków.
Ponadto, do każdej z Farm fotowoltaicznych przypisane mogą zostać decyzje wydawane przez organy administracyjne, takie jak m.in.: decyzje środowiskowa, warunki zabudowy, decyzje o wyłączeniu z produkcji rolnej (jeśli dotyczy), decyzje na zjazd z drogi publicznej, pozwolenia na budowę, decyzje zajęcia pasa drogowego pod przyłącze kablowe (jeśli dotyczy), pozwolenia na użytkowanie czy decyzje o wpisie do rejestru wytwórców energii w małej instalacji. W opinii Wnioskodawcy, niezaprzeczalnie są to akty związane bezpośrednio z Działalnością Przenoszoną 1, odrębne zaś od Działalności Pozostałej Spółki Dzielonej.
Co więcej, w odniesieniu do większości Farm fotowoltaicznych, już na moment Podziału uznać należy, że są to składniki wystarczające, aby dalsza działalność przy wykorzystaniu Farm fotowoltaicznych była prowadzona przez D 1 samodzielnie. W przypadku nielicznych Farm fotowoltaicznych, które na moment wydzielenia nie będą ukończone, D 1 posiadać będą składniki materialne i niematerialne niezbędne do ich ukończenia i rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej (uzyskiwania przychodów). Wskazać również należy, że intencją Spółki Dzielonej oraz D 1 jest, aby w ramach Działalności Przenoszonej 1 prowadzono działalność gospodarczą o takim profilu jak dotychczas.
Zainteresowani stoją na stanowisku, że Działalność Przenoszona 1 stanowi wyodrębniony funkcjonalnie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, spełniając tym samym pierwszą przesłankę uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Kolejnym warunkiem niezbędnym dla uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT jest jego odpowiednie wyodrębnienie organizacyjne.
W tym kontekście podkreśla się, że najpełniejszym przejawem wyodrębnienia organizacyjnego jednostki w ramach przedsiębiorstwa jest jej faktyczne wyodrębnienie, nawet jeśli nie będzie ono miało charakteru sformalizowanego. Przejawem takiego faktycznego wyodrębnienia organizacyjnego może być przede wszystkim odpowiednio przyporządkowane aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie danej działalności, odpowiednio przyporządkowane umowy, które służą obsłudze danej działalności.
W ocenie Wnioskodawcy, Działalność Przenoszona 1 cechuje się odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym pozwalającym na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT. Należy uznać, że wyodrębnienie Działalności Przenoszonej 1 w ramach Spółki Dzielonej ma charakter faktyczny. Co prawda Działalność Przenoszona 1 nie stanowi formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki Dzielonej, jednakże posiada znaczną organizacyjną odrębność. W ramach Spółki Dzielonej, istnieje możliwość przyporządkowania majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Działalności Przenoszonej 1, jak również przyporządkowanie umów dotyczących realizacji Farm fotowoltaicznych.
Reasumując, od strony organizacyjnej, do D 1 przyporządkowane są lub zostaną na moment podziału m. in. następujące składniki:
- Prawa do dzierżawy lub służebności gruntów, na których zlokalizowane są Farmy fotowoltaiczne;
- Prawa i obowiązki z umów dotyczących utrzymania Farm fotowoltaicznych, w szczególności z umów dotyczących technicznego utrzymania obiektów, serwisowania oraz ich napraw;
- Zobowiązania wynikające z wygranych przez Spółkę Dzieloną aukcji zwykłych na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
- Wierzytelności z tytułu: gwarancji za zrealizowane Farmy fotowoltaiczne (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów), ubezpieczeń, wniesionych kaucji aukcyjnych do URE, wniesionych zabezpieczeń wykonania umów o przyłączenie (jeśli dotyczy);
- Decyzje administracyjne związane z Farmami fotowoltaicznymi;
- Finansowanie inwestycji;
- Środki pieniężne pochodzące z działalności Farm fotowoltaicznych.
Podsumowując, w opinii Zainteresowanych, Działalność Przenoszona 1 spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, która warunkuje uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Kolejnym aspektem wyodrębnienia zespołu składników materialnych i niematerialnych kluczowym dla uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest jego wyodrębnienie finansowe.
Wyodrębnienie finansowe jednostki nie musi oznaczać jej samodzielności finansowej. Przyjmuje się bowiem, że wyodrębnienie finansowe nie wiąże się z koniecznością prowadzenia odrębnej księgowości i sporządzania bilansu, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Innymi akceptowanymi przejawami odpowiedniego wyodrębnienia finansowego zorganizowanej części przedsiębiorstwa są np. posiadanie odrębnego planu finansowego, oddzielnego rachunku bankowego, własnych rejestrów środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a także możliwość generowania w systemach finansowo-księgowych własnych raportów.
Zdaniem Wnioskodawcy, wyodrębnienie finansowe Działalności Przenoszonej 1 przejawia się w tym, że prowadzona przez Spółkę Dzieloną ewidencja rachunkowa, umożliwia przyporządkowanie Działalności Przenoszonej 1 majątku, uzyskiwanych przychodów, ponoszonych kosztów i zobowiązań. Dodatkowo, w ramach Działalności Przenoszonej 1, na D 1 przeniesione zostanie finansowanie bankowe dotyczące Farm fotowoltaicznych, które przed dokonaniem Podziału zostanie przyznane Spółce Dzielonej.
Przed dokonaniem Podziału, otwarty zostanie odrębny rachunek bankowy dedykowane D 1 , który również będzie częścią Działalności Przenoszonej 1.
Wnioskodawca stoi więc na stanowisku, że Działalność Przenoszona 1 spełnia przesłankę wyodrębnienia finansowego, warunkującego uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Już na moment Podziału, w odniesieniu do zdecydowanej większości Farm fotowoltaicznych, możliwe będzie samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na produkcji i sprzedaży energii eklektycznej bez konieczności angażowania składników majątku innych podmiotów czy usług zewnętrznych. W odniesieniu do Farm fotowoltaicznych pozostających w budowie na moment Podziału, D 1 będzie kontynuowała ich realizację rozpoczętą w Spółce Dzielonej.
Wnioskodawca jedynie porządkowo wskazuje, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych pozwalają na uznanie wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w przypadku istnienia prac budowlanych w toku np. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 kwietnia 2020 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.95.2020.2.AW, interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 grudnia 2016 r. Znak: 1462-IPPB5.4510.979.2016.1.AJ, czy z dnia 29 września 2015 r. Znak: IPPP2/4512-682/15-2/MMa. W przypadku planowanego Podziału, sytuacja jest jednak bardziej jednoznaczna, ponieważ zdecydowana większość Farm fotowoltaicznych będzie już gotowa i zdolna do produkcji energii elektrycznej a jedynie pojedyncze przypadki będą móc wymagać dokończenia prac budowlanych.
Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz stanowiska prezentowane przez organy skarbowe, w ocenie Wnioskodawcy, Działalność Przenoszona 1 cechuje się wymaganym na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT wyodrębnieniem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, składający się na Działalność Przenoszoną 1, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT.
Ad 2
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że pozostała po Podziale w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.
Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa została przywołana i szczegółowo przedstawiona w odpowiedzi na pytanie 1 powyżej. W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wskazane wyżej warunki definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostaną spełnione również w przypadku Działalności Pozostałej. Na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że zbiór składników materialnych i niematerialnych składających się na Działalność Pozostałą stanowi zespół pozwalający na samodzielne prowadzenie działalności gospodarcze. Opisane składniki majątkowe i niemajątkowe jak: (i) nieruchomości biurowe wykorzystywane na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej (biuro (ii) majątek ruchomy Spółki Dzielonej związany z Działalnością Pozostałą, taki jak wyposażenie biura, sprzęt IT, (iii) licencje komputerowe (iv) prawa i obowiązki związane z budową Magazynów energii (iv) zobowiązania z tytułu pożyczki udzielonej przez izraelskich udziałowców, (v) prawa i obowiązki związane z umowami zawartymi z podmiotami świadczącymi usługi na rzecz Spółki Dzielonej w relacji B2B (vi) udziały w spółkach zależnych zajmujących się projektami energetycznymi.
Należy podkreślić, że w oparciu o składniki Działalności Pozostałej, będzie możliwe dalsze, samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie zarządzania projektami energetycznymi poprzez spółki zależne, koordynacji prac oraz świadczenie usług wsparcia.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Działalność Pozostała stanowi wyodrębniony funkcjonalnie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w tym zobowiązań, spełniając tym samym pierwszą przesłankę uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Kolejnym warunkiem niezbędnym dla uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT jest jego odpowiednie wyodrębnienie organizacyjne.
W ocenie Spółki Dzielonej, Działalność Pozostała cechuje się odpowiednim wyodrębnieniem organizacyjnym pozwalającym na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o CIT. Należy uznać, że wyodrębnienie Działalności Pozostałej w ramach Spółki Dzielonej ma charakter faktyczny. Działalność Pozostała nie stanowi co prawda formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki Dzielonej, jednak posiada znaczną organizacyjną odrębność. Przejawia się ona przede wszystkim poprzez przyporządkowanie do Działalności Pozostałej m.in.
- umowy świadczenia usług, na mocy której Spółka Dzielona posiada dostęp do nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza (biura);
- własności majątku ruchomego wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej;
- know-how związane z doświadczeniem i przyszłą rolą Spółki Dzielonej jako podmiotu zarządzającego aktywami, inwestycjami kapitałowymi i koordynowania przyszłych przedsięwzięć Grupy;
- praw i obowiązków z umów związanych z Magazynami energii;
- firmy przedsiębiorstwa nawiązującej do roli, jaką Spółka Dzielona pełni w Polsce reprezentując Grupę.
W ramach prowadzonej przez Spółkę Dzieloną ewidencji, możliwe jest zidentyfikowanie elementów majątku oraz zobowiązań i należności Spółki Dzielonej przyporządkowanych do Działalności Pozostałej.
Reasumując, Działalność Pozostała spełnia przesłankę wyodrębnienia organizacyjnego, która warunkuje uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, że Działalność Pozostała charakteryzuje się również wyodrębnieniem finansowym. Spółka Dzielona co prawda nie prowadzi dla Działalności Pozostałej odrębnej księgowości i nie sporządza odrębnych sprawozdań finansowych, ma jednak możliwość wyodrębnienia w prowadzonej ewidencji przychodów i kosztów oraz zobowiązań i należności związanych z Działalnością Pozostałą. Ponadto, w Działalności Pozostałej pozostaną rachunki bankowe założone wcześniej dla Spółki Dzielonej, a które służyć będą obsłudze rozliczeń w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę Dzieloną w związku z Działalnością Pozostałą.
Specyfika odrębności finansowej przejawia się również w odmiennym sposobie prowadzenia Działalności Pozostałej, która skupiać się będzie co do zasady na zarządzaniu projektami w zakresie energii odnawialnej oraz świadczeniu usług na rzecz podmiotów powiązanych, wchodzących w skład Grupy.
Wnioskodawca stoi więc na stanowisku, że Działalność Pozostała spełnia przesłankę wyodrębnienia finansowego, warunkującego uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Biorąc pod uwagę opisane we wniosku elementy Działalności Pozostałej, w ocenie Wnioskodawcy, Działalność Pozostała cechuje się wymaganym na gruncie art. 4a pkt 4 ustawy o CIT wyodrębnieniem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym i może stanowić samodzielnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań - składający się na Działalność Pozostałą, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT.
Ad 3
Zdaniem Wnioskodawcy, planowany Podział przez wydzielenie Spółki Dzielonej nie będzie skutkować dla Wnioskodawcy (jako Spółki Dzielonej) powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.
Z perspektywy Spółki Dzielonej, skutki podatkowe podziału przez wydzielenie zostały uregulowane w art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - przychodem spółki dzielonej jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio. Z powyższego przepisu wynika jednocześnie, że dla spółki dzielonej przychód nie powstanie w przypadku podziału przez wydzielenie, jeśli majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Zgodnie z argumentacją przedstawioną przez Wnioskodawcę w odniesieniu do pytań nr 1 oraz 2, zarówno Działalność Przenoszona 1, jak i Działalność Pozostała stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy planowany Podział nie będzie skutkować dla Spółki Dzielonej powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 marca 2022 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.527.2021.3.AP.
Podział nie powinien również skutkować powstaniem przychodu z innych tytułów . Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - do przychodów nie zalicza się wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia.
Jak zostało wskazane wyżej, w ocenie Wnioskodawcy majątek przejmowany na skutek Podziału przez D 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawcy, majątek pozostający po stronie Spółki Dzielonej, również stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o CIT. Stąd planowany Podział nie będzie skutkować dla Spółki Dzielonej powstaniem przychodu. Zauważyć przy tym należy, że w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT przepisów ust. 4 pkt 3h nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W tym zakresie również aktualna pozostaje argumentacja Wnioskodawcy zaprezentowana powyżej, zgodnie z którą u podstaw planowanego Podziału leżą aspekty biznesowe. Podział ma na celu przede wszystkich rozdzielenie do odrębnych podmiotów (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) odrębnych rodzajów działalności, tj. działalności zarządzania aktywami (asset management), koordynacji inwestycji energetycznych w ramach Grupy oraz świadczenia usług dla spółek zależnych (Działalność Pozostała), od działalności związanej z produkcją energii elektrycznej i osiągania przychodów z jej sprzedaży (Działalność Przenoszona 1), z uwagi na odmienność ryzyk i odpowiedzialności związanych z tymi różnymi rodzajami działalności. Niezależenie, w ocenie Wnioskodawcy, planowany Podział nie będzie skutkował dla Spółki Dzielonej powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Ad 4
Zdaniem Wnioskodawcy, planowany Podział nie będzie skutkować dla D 1 powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.
Podstawowe kwestie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej (lub nowo zawiązanej) przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m i pkt 1a), art. 12 ust. 1 pkt 8c, art. 12 ust. 1 pkt 8d oraz art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b ustawy o CIT, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
Jednocześnie, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1a ustawy o CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c oraz pkt 8d ustawy o CIT, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności:
- ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą, w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników;
- ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
Przez wartość emisyjną rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, w przypadku gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki dzielonej, przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki dzielonej, na dzień poprzedzający dzień podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie dzielonym.
Przepis ten nie znajdzie zastosowania do sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym. W okresie poprzedzającym Podział, D 1 nie będzie posiadała udziałów Spółki Dzielonej. W rezultacie, nie znajdzie zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
Z kolei w świetle art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się wartości tych składników majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą, które spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego oraz przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Jednocześnie, w wyniku planowanego Podziału, w stosunku do otrzymanych składników majątku D 1 przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg Spółki Dzielonej. Wartość emisyjna udziałów wydanych przez D 1 będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego przez D 1 w ramach podziału. Dodatkowo, D 1 przypisze w całości przejęty majątek do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Mając na uwadze powyższe, w oparciu o treść art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT podział powinien pozostawać neutralny na gruncie podatku dochodowego z perspektywy D 1. Powyższa interpretacja przepisów prawa podatkowego została zaprezentowana przykładowo przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w: interpretacji indywidualnej z 8 kwietnia 2022 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.263.2022.3.AP.
Jednocześnie, w D 1 nie powstanie przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 8d, bowiem wartości emisyjna udziałów będzie odpowiadać wartości rynkowej przejmowanego majątku.
Zauważyć przy tym należy, że w myśl art. 12 ust. 13 ustawy o CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 14 tej ustawy, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, u podstaw planowanej transakcji leżą aspekty biznesowe działania. Planowany Podział ma na celu przede wszystkim rozdzielenie do odrębnych podmiotów (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) odrębnych rodzajów działalności, tj. oddzielenie działalności zarządzania aktywami (asset management), koordynacji inwestycji energetycznych w ramach Grupy oraz świadczenia usług dla spółek zależnych (Działalność Pozostała), od działalności związanej z produkcją energii elektrycznej oraz generowaniem przychodu z jej sprzedaży (Działalność Przenoszona 1).
Brak wyraźnego rozdzielenia Działalności Pozostałej od Działalności Przenoszonej 1 prowadziłby do niepożądanego mieszania się jednej spółce ryzyk prawnych typowych dla usług komercyjnych związanych ze sprzedażą energii elektrycznej (np. w zakresie sporów z podmiotami nabywającymi energię) i typowych dla działalności rozwojowej przyszłych przedsięwzięć Grupy l (np. proces budowy, odpowiedzialność za zobowiązania wobec kontraktorów) czy też biznesowych (np. odmienne wskaźniki rentowności, odmienna specyfika bieżącego i strategicznego zarządzania).
Rozdzielenie obu w/w typów działalności wpisuje się również w strategię Grupy, do której należy Spółka Dzielona i D 1. Strategia ta obejmuje realizację projektów związanych z produkcją energii z odnawialnych źródeł i poszukiwanie dalszych możliwości rozwoju w tym obszarze. Intencją Grupy l jest posiadanie wyspecjalizowanego podmiotu (Spółka Dzielona), który odpowiedzialny będzie za koordynowanie obecnych i przyszłych przedsięwzięć energetycznych oraz zarządzanie aktywami. Wydzielenie ze Spółki Dzielonej Farm fotowoltaicznych osobno o mocy do 1MW każda i ponad 1MW, do odrębnych podmiotów jest więc zasadne z perspektywy strategicznych celów Grupy.
W związku z powyższym, w opisanym zdarzeniu przyszłym planowany Podział i związane z nim przeniesienie na D 1 Działalności Przenoszonej 1 nie będzie powodować powstania przychodu po stronie D 1.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.).
Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej oraz spółki przejmującej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.).
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
-przychody spółki dzielonej.
W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną udziałów (akcji) rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,
cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
W świetle art. 12 ust. 1 pkt 8f ww. ustawy,
przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ww. ustawy,
do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h
ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku zawartym w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.
Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.
Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).
Z opisu sprawy wynika m.in., że zarówno Działalność Przenoszona 1 przenoszona do Spółki Przejmującej (D 1), jak i Działalność Pozostała pozostająca w Spółce Dzielonej na moment podziału będzie wyodrębniona na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej oraz finansowej w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej. Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność gospodarczą w zakresie Pozostałej Działalności po dokonanym podziale w oparciu o składniki majątku pozostające w Spółce Dzielonej po Podziale. Natomiast Spółka Przejmująca (D 1) jako samodzielny podmiot będzie prowadziła Działalność Przenoszona 1 w oparciu o zespół składników materialnych i niematerialnych otrzymanych na skutek Podziału.
Przejawem wyodrębnienia organizacyjnego działalności Farm fotowoltaicznych w Spółce Dzielonej jest przede wszystkim odpowiednio przyporządkowane aktywa i zobowiązania pozwalające na prowadzenie wyżej opisanej działalności gospodarczej i odpowiednio przyporządkowane umowy, które służą realizacji Farm fotowoltaicznych. Farmy fotowoltaiczne nie stanowią formalnie zarejestrowanego oddziału Spółki Dzielonej, jednakże posiadają znaczną organizacyjną odrębność.
Wyodrębnienie funkcjonalne Farm fotowoltaicznych przejawia się tym, że składające się na tę działalność składniki majątkowe oraz zobowiązania jak np.:
- umowy dzierżawy gruntu, na których znajdują się Farmy fotowoltaiczne,
- budowle tworzące Farmy fotowoltaiczne (w przypadku niektórych Farm fotowoltaicznych - prace budowlane są jeszcze w toku),
- prawa i obowiązki z umów projektanckich, prace budowlane, zarządzanie oraz finansowanie Farm fotowoltaicznych
są powiązane poprzez cel, jakiemu służą. Celem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji energii elektrycznej i czerpania z tego tytułu pożytków. Cel ten różni się od zasadniczego celu, który będzie po Podziale realizowany przez zespół składników i zobowiązań, który pozostanie w Spółce Dzielonej - tj. Magazyny energii, zarządzanie aktywami majątkowymi i nowymi projektami z zakresu energii odnawialnej, dostarczanie wsparcia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, świadczenie usług na rzecz swoich spółek zależnych (m.in. usług księgowych, prawnych).
Przed dokonaniem Podziału utworzone zostaną rachunki bankowe, które zostaną przyporządkowane odpowiednio do składników przenoszonych na D 1.
O wyodrębnieniu finansowym świadczyć będzie również przekazanie w wyniku Podziału do Spółek Przejmujących:
- wierzytelności z tytułu gwarancji za zrealizowane Farmy fotowoltaiczne (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów),
- wierzytelności z tytułu ubezpieczeń,
- wierzytelności z tytułu wniesionych kaucji aukcyjnych do URE,
- wierzytelności z tytułu wniesionych zabezpieczeń wykonania umów o przyłączenie (jeśli dotyczy).
W związku z Podziałem, Spółka Przejmująca będzie prowadziła działalność polegającą na produkcji i sprzedaży energii elektrycznej a w nielicznych przypadkach, gdzie Farmy fotowoltaiczne nie będą jeszcze kompletne, kontynuowały ich budowę.
Na skutek planowanego Podziału w Spółce Dzielonej pozostanie zespół składników materialnych i niematerialnych w zakresie Magazynów energii oraz pozostałej działalności Spółki Dzielonej (Działalność Pozostała), na który składają się m.in:
1.Projekty dotyczące Magazynów energii.
2.Inny majątek rzeczowy Spółki Dzielonej związany z Działalnością Pozostałą:
- umowa o świadczenie usług w centrum biznesowym pozwalająca na korzystanie z powierzchni biurowe oraz rejestrację siedziby Spółki Dzielonej;
- wyposażenie w/w biura;
- sprzęt IT, licencje komputerowe, oprogramowanie;
- rachunki bankowe prowadzone dla działalności innej niż powiązana z Farmami fotowoltaicznymi podlegającymi wydzieleniu,
- urządzenia techniczne i maszyny.
3.Prawa i obowiązki wynikające z własności udziałów w spółkach zależnych, zaangażowanych w których Spółka Dzielona jest udziałowcem.
4.Prawa i obowiązki wynikające m.in. z: decyzji środowiskowych, umów dzierżawy gruntu i warunki zabudowy dotyczące Magazynów energii.
5.Zobowiązania wynikające m.in. z umów dotyczących technicznego utrzymania obiektów, serwisowania oraz ich napraw w zakresie Magazynów energii.
6.Wierzytelności z tytułu: gwarancji za Magazyny energii (gwarancje wykonawcy i dostawcy podzespołów), wniesionych kaucji aukcyjnych do URE.
7.Należności z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, które są przypisane do każdego Magazynu energii z osobna.
Podział Spółki Dzielonej nie będzie związany z przejęciem pracowników ponieważ Spółka Dzielona ich nie zatrudnia, co jest standardową praktyką biznesową w zakresie działalności gospodarczej, związanej z wytworzeniem energii ze źródeł odnawialnych. Jednakże, Spółka Dzielona prowadzi współpracę z osobami fizycznymi w oparciu o umowę o świadczenie usług. Jak wskazano wcześniej we Wniosku, Spółka Dzielona świadczyć będzie po Podziale usługi asset management, a działania te będą dokonywane poprzez jej współpracowników. Spółka Przejmująca będzie zatem korzystać z doświadczenia Spółki Dzielonej i pośrednio jej współpracowników wykonujących zadania z obszaru zarządzania projektami energetycznymi (analogicznie jak Farmy fotowoltaiczne przed Podziałem).
Wobec powyższego z opisu sprawy wynika, że zarówno Działalność Przenoszona 1 przenoszona do Spółki Przejmującej (D 1), jak pozostająca w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, w oparciu o które Spółka Dzielona będzie mogła jako samodzielny podmioty prowadzić działalność gospodarczą w zakresie Działalność Pozostałej, natomiast Spółki Przejmującej (D 1) jako samodzielny podmiot w zakresie Działalności Przenoszonej 1.
Zatem, skoro wydzielana ze Spółki Dzielonej Działalność Przenoszona 1, jak i pozostająca w Spółce Dzielonej na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie Spółki Dzielonej (Wnioskodawcy) nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodzić się również należy z Państwa stanowiskiem, że planowany Podział nie będzie skutkować dla D 1 (Spółki Przejmującej) powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.
Odnosząc się do kwestii powstania ewentualnego przychodu po stronie D 1 (Spółki Przejmującej) w wyniku planowanego Podziału, wskazać należy, że z cytowanego już wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT wynika, że wartość przychodu na skutek podziału powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Przychodem po stronie Spółki Przejmującej może więc być ewentualna nadwyżka wartości majątku ponad wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że w stosunku do otrzymanych składników majątku D 1 przyjmie dla celów podatkowych wartości wynikające z ksiąg Spółki Dzielonej. W konsekwencji ustalona na dzień poprzedzający dzień Podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą (D 1) nie będzie przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższej od wartości rynkowej tych składników).
Zatem, skoro ustalona na dzień poprzedzający dzień Podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą (D 1) nie będzie przewyższać wartości przyjętej dla celów podatkowych składników tego majątku (nie wyższej od wartości rynkowej tych składników), to po stronie Spółki Przejmującej (D 1) nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Z uwagi na fakt, że po stronie Spółki Przejmującej (D 1) nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT bezzasadne jest odwoływanie się w treści uzasadnienia do art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT, który nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.
Zgodzić się również należy z Państwem, że w niniejszej sprawie nie powstanie przychód po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Wskazać należy, że z cytowanego również wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że wartość emisyjna udziałów wydanych przez D 1 będzie odpowiadać wartości rynkowej majątku otrzymanego przez D 1 w ramach Podziału. Zatem, ustalona na dzień poprzedzający dzień Podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów wydawanych przez Spółkę Przejmującą.
Wobec powyższego, skoro ustalona na dzień poprzedzający dzień Podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów wydawanych przez Spółkę Przejmującą, to po stronie Spółki Przejmującej (D 1) nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Podział przez wydzielenie nie spowoduje również po stronie Spółki Przejmującej (D 1) konieczności rozpoznania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
W tym miejscu wskazać, że z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, wynika że przepis ten ma zastosowania w przypadku gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki dzielonej.
Z wniosku wynika, że Spółka Przejmująca (D 1) nie będzie wspólnikiem Spółki Dzielonej, a zatem nie będzie posiadała udziałów w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej.
Zatem, art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT nie będzie miał również zastosowania w niniejszej sytuacji.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:
- czy wydzielana ze Spółki Dzielonej i przejmowana przez D 1 Działalność Przenoszona 1 stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku chodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
- czy pozostała po wydzieleniu w Spółce Dzielonej Działalność Pozostała stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
- czy w związku z rozważanym Podziałem, po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;
- czy w związku z rozważanym Podziałem, powstanie dla D 1 przychód (dochód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.
Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Organ nie odniósł się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, gdyż interpretacje te zostały wydane w sprawach innych podatników i nie wiążą Organu w niniejszej sprawie.
W pozostałym zakresie objętym wnioskiem, tj. w zakresie pytania Nr 5 oraz pytania Nr 6 zostały (zostaną) wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania, na podstawie art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right