Przewlekłość postępowania w sprawie świadczenia wychowawczego przez Wojewodę Pomorskiego - Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2023 r., sygn. I OSK 2424/22
Przewlekłość postępowania administracyjnego może stanowić rażące naruszenie prawa, jeżeli organ publiczny nie wykazuje należytej staranności w organizacji postępowania celem jego zakończenia w rozsądnym terminie, co uzasadnia przyznanie stronie rekompensaty pieniężnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka (sprawozdawca) Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant starszy asystent sędziego Krzysztof Ważny po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Pomorskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 października 2022 r. sygn. akt III SAB/Gd 57/22 w sprawie ze skargi A.W. na przewlekłość postępowania Wojewody Pomorskiego w sprawie świadczenia wychowawczego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Wojewody Pomorskiego na rzecz A.W. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 października 2022 r., sygn. akt III SAB/Gd 57/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu skargi [...] na przewlekłość postępowania Wojewody Pomorskiego w sprawie świadczenia wychowawczego: 1. stwierdził, że Wojewoda Pomorski dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania; 2. stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3. przyznał od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącej [...] sumę pieniężną w kwocie 1.000 (tysiąc) złotych; 4. zasądził od Wojewody Pomorskiego na rzecz skarżącej [...] kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
[...] wniosła w dniu 3 lutego 2022 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego przez Wojewodę Pomorskiego w przedmiocie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na okres świadczeniowy 2019/2021 na rzecz małoletnich dzieci: [...] i [...]. Uzasadniając podniesione zarzuty, wskazała, że w dniu 29 sierpnia 2019 r. wystąpiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bytowie z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego za okres świadczeniowy 2019/2021. Następnie przedmiotowy wniosek został przekazany do rozpatrzenia według właściwości do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Pomimo, że od dnia przekazania wniosku upłynęły trzy lata, to nie został on rozpoznany. W związku z powyższym celowym i świadomym wydłużaniu postępowania – wniosła o stwierdzenie, że niezałatwienie sprawy w terminie ma miejsce z rażącym naruszeniem prawa, o przyznanie na podstawie art. 149 § 2 p.p.s.a. kwoty 10.000 zł, wskazała, że przewlekłość postępowania ma charakter ciągły, organ zaś lekceważy wszelkie wnioski i ponaglenia w tym zakresie.