Zastosowanie nieostrych pojęć w planie zagospodarowania przestrzennego jako przyczyna uchylenia wyroku - Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2023 r., sygn. II OSK 433/21
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jako akt prawa miejscowego musi zawierać jasne i precyzyjne regulacje. Używanie nieostrych i niezdefiniowanych pojęć, takich jak 'dominanta', oraz wprowadzanie rozwiązań uznaniowych w planach miejscowych, które mogą ograniczać możliwość lokalizacji infrastruktury telekomunikacyjnej, stoi w sprzeczności z zasadą poprawnej legislacji i narusza przepisy prawa materialnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) Protokolant: asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 6 listopada 2020 r. sygn. akt II SA/Kr 978/20 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. z siedzibą w W. na uchwałę Rady Miasta [...] z dnia 27 marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "[...] – [...]" 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie, 2. zasądza od [...] Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie na rzecz Gminy [...] kwotę 630 (sześćset trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 6 listopada 2020 r., sygn. akt II SA/Kr 978/20, po rozpoznaniu skargi [...] Sp. z o.o. w W. (dalej: spółka) na uchwałę Nr [...] Rady Miasta [...] (dalej: Rada) z dnia 27 marca 2019 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "[...]" (dalej: m.p.z.p. bądź uchwała), stwierdził nieważność § 7 ust. 7 pkt. 2 zaskarżonej uchwały.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.