Data publikacji: 31.10.2024
Poradnia ubezpieczeniowa
- Czy praca na śmieciówkach może być uznana za szczególne okoliczności pozwalające na przyznanie renty w drodze wyjątku
- Na jakich zasadach prawo do zasiłku traci osoba, która przebywała na kilku zwolnieniach lekarskich bez żadnej przerwy
- Co powinien zrobić płatnik, gdy doszło do opóźnienia w wypłacie zasiłku opiekuńczego
Złożyłem wniosek o przyznanie mi renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku. Nie mam odpowiedniego stażu pracy. Poinformowałem ZUS, że pracowałem głównie na tzw. śmieciówkach, bo nie mogłem znaleźć innej pracy i dlatego nie miałem odprowadzanych składek. ZUS odmówił mi prawa do renty, bo uznał, że nie są to szczególne okoliczności. Czy warto w tej sytuacji złożyć skargę do sądu?
Warunki do nabycia renty z tytułu niezdolności do pracy określa art. 57 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna). Zgodnie z jego ust. 1 renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy;
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
- niezdolność do pracy powstała w okresach (w uproszczeniu) ubezpieczenia oraz w okresach pobierania świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego określonych w przepisach o świadczeniach rodzinnych lub zasiłku dla opiekuna określonego w przepisach o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów;