Ile wyniosą składki i zasiłek dla współpracownicy, która przestała pobierać zasiłek macierzyński
Współpracownica osoby prowadzącej działalność gospodarczą zakończyła pobieranie zasiłku macierzyńskiego 11 października. Od 12 października ponownie podlega ubezpieczeniom z tytułu współpracy. Przedsiębiorca opłaca za nią składki społeczne, w tym chorobową, od najniższej podstawy wymiaru składek, czyli od 4694,40 zł. Załóżmy, że współpracownica zachoruje w listopadzie (pięć dni niezdolności do pracy). Jak obliczyć podstawę wymiaru składek i zasiłku chorobowego?
Gdy osoba współpracująca zakończy pobieranie zasiłku macierzyńskiego w trakcie miesiąca, właściciel firmy musi wówczas ustalić za nią podstawę wymiaru składek z tej współpracy. Jeśli współpracownik wkrótce potem ponownie będzie pobierał zasiłek, ale innego rodzaju, podstawa wymiaru tego kolejnego zasiłku nie ulegnie zmianie.
Zasady ogólne
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu podlegają osoby fizyczne współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Za współpracownika uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności (z wyjątkiem osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego).