Przekroczenie limitu 30-krotności zmienia rozliczenia z ZUS
Obowiązek kontrolowania,, czy roczny przychód pracownika nie przekroczył limitu 30-krotności spoczywa na płatniku składek. Jeżeli jednak pracownik ma kilku pracodawców, wówczas to on sam powinien kontrolować przyrost podstawy składek w trakcie roku kalendarzowego. W 2024 roku limit ten wynosi 234 720 zł.
limit 30-krotności podstawa wymiaru składek
Podstawa wymiaru składek ZUS. Praktyczne rozliczenia >>>
Limit 30-krotności w 2024 roku
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30 – krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeśli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. W 2024 r. kwota rocznego limitu podstawy wymiaru składek ZUS (tzw. 30 -krotność) wynosi 234 720 zł (30 x 7824 zł).
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe >>>
Powyższego ograniczenia nie stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Nie stosuje się go również przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na FP wraz z FS i FGŚP.
Gdy podlegający oskładkowaniu przychód ubezpieczonej osoby przekroczy w trakcie roku pułap, o którym mowa wyżej, płatnik powinien zaniechać do końca grudnia danego roku dalszego naliczania i odprowadzania do ZUS składek emerytalno-rentowych oraz składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Reguły tej nie stosuje się zaś do pozostałych należności składkowych, gdyż należy je odprowadzać na ogólnych zasadach mimo wspomnianego limitu
Od nadwyżki ponad kwotę rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie należy opłacać za ubezpieczonego składek na te ubezpieczenia.
Zdaniem ZUS przy ustaleniu, czy nastąpiło przekroczenie rocznej kwoty podstawy wymiaru składek, uwzględnia się podstawę wymiaru składek ze wszystkich tytułów do ubezpieczeń, tj. umowy o pracę, umowy zlecenia, od których są opłacane składki na ubezpieczenia społeczne. Nie ma przy tym znaczenia, czy ubezpieczenia z danego tytułu były obowiązkowe, czy też ubezpieczony przystąpił dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Informacja o przekroczeniu limitu 30-krotności
Informację o przekroczeniu podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowej płatnik może uzyskać z trzech źródeł:
- od ubezpieczonego,
- na podstawie własnej dokumentacji,
- z ZUS.
Rozliczając składki na ww. ubezpieczenia w raporcie ZUS RCA, płatnik wykazuje sposób, w jaki dowiedział się o przekroczeniu ich rocznej podstawy wymiaru.
Jeżeli do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek, ubezpieczony ma obowiązek zawiadomić wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Za skutki błędnego zawiadomienia powodującego nieopłacenie należnych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odpowiada ubezpieczony.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby płatnik prewencyjnie informował ubezpieczonych o ich obowiązku dotyczącym zgłoszenia przekroczenia granicznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W tym celu może posłużyć się oświadczeniem, którego wzór znajduje się poniżej.
Informacja o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek z ZUS
Jeżeli ubezpieczony przekroczył podstawę wymiaru składek emerytalnej i rentowej, o czym płatnik nie wiedział przy dokonywaniu rozliczenia z tego tytułu, to podczas tworzenia w programie Płatnik dokumentów rozliczeniowych płatnik składek otrzyma informację w tym zakresie. Nie będzie to jednak informacja, która pozwoli na ustalenie prawidłowej podstawy wymiaru składek na ww. ubezpieczenia przez tego płatnika, lecz wyłącznie powiadomienie o fakcie przekroczenia.
W takim przypadku płatnik powinien złożyć w ZUS wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek. Może w tym celu posłużyć się nowym, uproszczonym wzorem wniosku, udostępnionym przez ZUS (formularz RRP). Wniosek można przekazać do ZUS osobiście, przesłać pocztą albo drogą elektroniczną – za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
W odpowiedzi ZUS wskaże płatnikowi właściwą dla ubezpieczonego podstawę wymiaru tych składek na dany miesiąc. W kolejnych miesiącach składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz FEP nie będą już opłacane, aż do zakończenia roku kalendarzowego.
Okres nieopłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek traktuje się jak okres ubezpieczenia.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka
Więcej na ten temat przeczytasz w najnowszym wydaniu MPPIU Nr 11/2024 r.
Przekroczenia limitów składkowo-podatkowych w 2024 r. – konsekwencje dla pracodawcy >>>