Odpowiedzialność banku za wypłaty dokonane na podstawie sfałszowanych dokumentów - Wyrok SN z dnia 6 sierpnia 2024 r., sygn. II CSKP 1951/22
Bank ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za wypłaty dokonane na podstawie sfałszowanych dokumentów, nawet jeśli dołożył należytej staranności w weryfikacji autentyczności dokumentów.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Marcin Łochowski (przewodniczący)
SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska (sprawozdawca)
SSN Agnieszka Jurkowska-Chocyk
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 6 sierpnia 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej Banku w O. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 24 września 2021 r., I AGa 45/21, w sprawie z powództwa N. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w O. przeciwko Bankowi w O. o zapłatę,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od Banku w O. na rzecz N. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w O. 12 500 (dwanaście tysięcy pięćset) złotych kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 24 września 2021 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku na skutek apelacji powoda zmienił wyrok Sądu Okręgowego w ten sposób, że zasądził od pozwanego na rzecz powoda 6 023 500 zł z bliżej określonymi odsetkami i obciążył pozwanego kosztami procesu.
Powód dochodził od pozwanego banku kwot, na jakie winien dodatkowo opiewać rachunek bankowy powoda, gdyby bank nie dokonał rozliczeń gotówkowych na podstawie sfałszowanych czeków bankowych.
Sąd Okręgowy ustalił, że strony zawarły umowę rachunku nr […], na mocy której bank zobowiązał się otworzyć i prowadzić na rzecz powoda rachunek bankowy – rozliczeniowy bieżący w PLN. K. R., będący wówczas głównym księgowym powodowej Spółki, wielokrotnie wnioskował do Banku o wydanie blankietów czekowych. Wypłaty dokumentowane były potwierdzeniami wypłat kasjerskich.
24 listopada 2017 r. pozwany bank złożył do Prokuratury Rejonowej w O. wniosek o uznanie za pokrzywdzonego w sprawie fałszerstwa dokonanego przez K.R.