Odpowiedź Ministra Edukacji na interpelację nr 5040 w sprawie pomocy placówkom oświatowym na terenach dotkniętych powodzią
Treść interpelacji:
W trakcie powodzi, która w ostatnich dniach dotknęła południowo-zachodnią Polskę zamkniętych zostało 415 szkół. Jak szacują władze lokalne ponad połowa z tych placówek będzie wymagała remontów.
Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej zna skalę szkód, jakich doznały szkoły i czy planuje w najbliższym czasie przekazać poszkodowanym samorządom pieniądze na wyremontowanie i odbudowanie zniszczonych placówek oświatowych? Jakie to są kwoty?
Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje sfinansować pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów z zalanych terenów? Samorządowcy zgłaszają taką potrzebę. Czy Pani resort jest na to przygotowany?
Odpowiedź Ministra Edukacji:
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera poszkodowane w wyniku powodzi jednostki samorządu terytorialnego ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w oparciu o „Kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024”.
Jednostki samorządu terytorialnego (JST) położone na obszarze gmin wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2024 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku powodzi we wrześniu 2024 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych, lub znajdujące się na terenie objętym w 2024 r. klęską żywiołową mogą skorzystać ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w roku 2024 w ramach kryterium III pn. Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków działania żywiołów w publicznych szkołach i placówkach oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.