Artykuł
prawo karne
Wychowywać, a nie straszyć
Sąd, decydując o wymiarze kary, będzie miał więcej swobody niż obecnie. Na pierwszym planie będzie resocjalizacja oskarżonego, a nie odpłacenie mu za popełniony czyn – przewiduje projekt dużej nowelizacji przepisów karnych
Modyfikacja lub wyeliminowanie wprowadzonych przez poprzednią ekipę rządzącą najbardziej kontrowersyjnych i sprzecznych z normami konstytucyjnymi i międzynarodowymi rozwiązań – taki ma być cel nowelizacji kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego, która została wpisana do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Powstała ona na bazie projektu przygotowanego przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego.
Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu wymierzania kar, zasad stosowania tymczasowego aresztowania oraz zwiększenia praw procesowych oskarżonego, prawa dostępu do adwokata czy też pomocy prawnej z urzędu.
– Większość z tych propozycji od dawna jest oczekiwana przez środowisko prawnicze, problem polega na tym, że na razie są to wyłącznie zapowiedzi, do których trudno się odnosić. Gotowy projekt nowelizacji mieliśmy zobaczyć wiosną, a niestety wciąż go brak. Mam nadzieję, że projekt wkrótce zostanie opublikowany, bo najwyższy czas, aby odwrócić szkodliwe zmiany wprowadzone w ostatnich latach w prawie karnym, które dotykają zwykłych ludzi – komentuje Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right