Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.430.2024.2.BR
Skutki sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w 2021 r. (w drodze umowy zamiany).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 25 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 12 września 2024 r. (wpływ 16 września 2024 r.) oraz 19 września 2024 r. (wpływ 23 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zasadności zapłaconego przez Panią podatku PIT od transakcji sprzedaży udziałów w wysokości 8/300 we współwłasności nieruchomości rolnej o powierzchni (...) ha, oznaczonej jako działka ewidencyjna o numerze X, położonej (…), objętej księgową wieczystą o numerze: (…).
Prawa do ww. Nieruchomości – Pani oraz Pani Rodzeństwo (tj. Pani brat oraz Pani siostra) nabyli w formie spadku (…) sierpnia 2017 r, niemniej jednak z uwagi na błędy prawne ww. nieruchomości wynikające z transakcji sprzedaży obory zawartej w 1982 r. przez AG i WG (Pani Rodzice), w 2021 r. została zawarta Umowa Zamiany, na mocy której błąd został skorygowany.
(…) listopada 2023 r. Aktem Notarialnym (…) została zawarta umowa sprzedaży, na mocy której Pani sprzedała za cenę (…) zł udziały w wysokości 8/300 we współwłasności nieruchomości rolnej o powierzchni (...) ha, oznaczonej jako działka ewidencyjna o numerze X, położonej (…), objętej księgową wieczystą o numerze: (…) (po 6 latach i 3 miesiącach od otrzymania spadku).
W listopadzie 2024 r. uregulowała Pani podatek PIT do Urzędu Skarbowego w wysokości (…) zł z tyt. sprzedaży udziałów w wysokości 8/300 we współwłasności ww. nieruchomości.
Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Biorąc pod uwagę powyższe transakcja sprzedaży udziałów w nieruchomości odbyła się po upływie pięciu lat od momentu otrzymania prawa do udziałów w ww. nieruchomości w formie spadku przez Panią, w związku z powyższym, zdaniem składającej Wniosek, transakcja nie powinna zostać obciążona podatkiem dochodowym.
Złożony Wniosek o interpretację indywidualną zostaje złożony tylko przez Panią.
(…)
W piśmie z 12 września 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzieliła Pani następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:
1.Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?
Odp. Tak, posiada Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznym.
2.Czy prowadzi Pani działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? W przypadku odpowiedzi twierdzącej:
-w jakim dokładnie zakresie prowadzi Pani taką działalność?
-czy odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło w ramach wykonywania tej działalności?
Odp. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznym.
3.Jaki tytuł prawny przysługiwał Pani do działki nr X (np. prawo własności, prawo użytkowania wieczystego)?
Odp. Do działki nr X przysługiwał Pani tytuł prawo własności.
4.Czy została ustalona wartość nieruchomości (działek) podlegających zamianie? W jaki sposób została ona ustalona oraz czy wartość ta wynikała z wyceny nieruchomości, określającej wartość rynkową nieruchomości, sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego?
Odp. Wartość działek podlegających wymianie została ustalona wg rozeznania rynku. Na potrzeby transakcji zamiany nie była sporządzona wycena przez rzeczoznawcę majątkowego.
5.Czy zamianie nieruchomości (działek) towarzyszyły spłaty lub dopłaty wynikające z różnic wartości rynkowej zamienianych nieruchomości, przysługujących poszczególnym właścicielom przed zamianą? – w przypadku pozytywnej odpowiedzi należy wskazać uprawnionego i zobowiązanego do spłat.
Odp. Przy zamianie nieruchomości nie towarzyszyły spłaty lub dopłaty wynikające z różnic wartości rynkowej zamienianych nieruchomości.
6.Czy w związku ze sprzedażą udziału w działce X jest ona wykorzystywana przez kupującego do celów rolniczych lub powiększyła jego gospodarstwo rolne?
a)jeśli tak, to proszę wskazać, czy w akcie notarialnym umowy sprzedaży działki nr X jest zawarte zobowiązanie/oświadczenie, że kupujący dokonał nabycia przedmiotowej nieruchomości w celu prowadzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego bądź prowadzenia produkcji rolnej?
b)jeśli nie, to proszę wskazać w jaki sposób jest ona wykorzystywana przez kupującego?
Odp. Działka nr X nie jest wykorzystywana przez kupującego do celów rolniczych oraz nie powiększyła jego gospodarstwa rolnego. Na działce X znajduje się zabudowa mieszkalna oraz budynki takie jak garaż i pomieszczenia gospodarcze.
W Akcie notarialnym nie zostały zawarte żadne zobowiązania/oświadczenia dotyczące nabycia przedmiotowej nieruchomości w celu prowadzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego.
Na dzień sprzedaży przedmiotowej nieruchomości posiadała Pani wiedzę, iż działka nr X wraz z zabudową mieszkalną wykorzystywana będzie przez Kupującego do celów mieszkalnych.
7.W opisie sprawy wskazała Pani, że:
(…)
w związku z powyższym proszę:
a)jednoznacznie wskazać co jeszcze znajdowało się na nieruchomości rolnej nr X oprócz budynku mieszkalnego czego współwłaścicielami stali się WF i LF?
Odp. Na nieruchomości rolnej X oprócz budynku mieszkalnego znajdował się garaż i trzy nieduże pomieszczenia gospodarcze (za życia Pani rodziców użytkowane jako kuchnia letnia, pomieszczenie do przechowywania).
b)jednoznacznie wskazać co jeszcze oprócz udziałów w wys. 9/100 (każdy po 3/100) zabudowanej nieruchomości rolnej o ogólnym obszarze (...) ha oznaczonej nr działki Y otrzymali AJ, TF i SG w spadku po AG?
Odp. Pani, Pani siostra i Pani brat (dalej jako „Współwłaściciele”) spadkiem po matce Współwłaściciele (postanowienie Sądu (…) z (…) sierpnia 2017 r.) otrzymali:
·udziały w wys. 9/100 (każdy po 3/100) zabudowanej nieruchomości rolnej o ogólnym obszarze (...) ha, oznaczonej nr działki Y, położonej w (…), dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy, księga wieczysta o numerze:(…).
·udziały każdy po 1/3 w działce rolno budowlanej nr Z o powierzchni 0,30 ha w (…).
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z 19 września 2024 r.)
Czy sprzedaż przez Panią (Akt Notarialny (…) z (…) listopada 2023 r.) udziałów w wysokości 8/300 we współwłasności nieruchomości rolnej o powierzchni (...) ha, oznaczonej jako działka ewidencyjna o numerze X, położonej w (…), objętej księgą wieczystą o numerze: (…) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu z 12 września 2024 r.)
Odpłatne zbycie nieruchomości nie wykonywane w ramach działalności gospodarczej stanowi osobne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT.
Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu.
Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Transakcja sprzedaży udziałów w nieruchomości – w wysokości 8/300 we współwłasności nieruchomości rolnej o powierzchni (...) ha, oznaczonej jako działka ewidencyjna o numerze X, położonej w (…), objętej księgą wieczystą (…) – odbyła się po upływie pięciu lat od momentu otrzymania prawa do udziałów w ww. nieruchomości w formie spadku przez Panią i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Według natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów
d)innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Przepis ten formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – dokonane poza działalnością gospodarczą – przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.
Pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw. Zatem, poprzez „nabycie” należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.
Natomiast moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określony jest zgodnie z normami prawa cywilnego.
Mając na uwadze jego znaczenie językowe należy odwołać się do przepisów ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.), a w szczególności do art. 155 § 1, który stanowi, że
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Zauważyć należy, że użyte w cytowanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy pojęcie „odpłatne zbycie” oznacza przeniesienie prawa własności lub innych praw rzeczowych w zamian za korzyść majątkową. Aby dana czynność miała charakter odpłatnej, nie musi jej jednak towarzyszyć świadczenie pieniężne i przepływ gotówkowy.
Umowa zamiany – forma bezpośredniej wymiany towarów – uregulowana w art. 603 Kodeksu cywilnego stanowi odpłatne zbycie. Umowa zamiany jest bowiem umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny.
W myśl art. 603 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Tym samym „odpłatne zbycie” obejmuje swoim zakresem nie tylko umowę sprzedaży, ale również umowę zamiany. Aby dana czynność miała charakter odpłatnej nie musi jej towarzyszyć świadczenie pieniężne i przepływ gotówkowy. Forma bezpośredniej wymiany towarów, jaką jest uregulowana w powyższym przepisie umowa zamiany, w wyniku której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy, również stanowi odpłatne zbycie rzeczy. Ekwiwalentem w tym wypadku jest inna rzecz, a nie wartości pieniężne. Zamiana jest więc umową o podobnym charakterze co sprzedaż. Świadczy o tym między innymi fakt, że ustawodawca nie reguluje odrębnie tej umowy, a jedynie w art. 604 Kodeksu cywilnego stanowi, że:
Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.
Zasadnicza różnica między umową sprzedaży a umową zamiany polega jedynie na tym, że w umowie zamiany nie występuje świadczenie pieniężne, a formę zapłaty stanowi inna rzecz. Zamiana więc, podobnie jak umowa sprzedaży stanowi formę odpłatnego zbycia. W następstwie umowy zamiany mają miejsce dwie czynności. Z jednej strony dochodzi u każdej ze stron do odpłatnego zbycia nieruchomości, a z drugiej każda ze stron nabywa nową nieruchomość.
Należy przy tym zauważyć, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega jedynie odpłatne zbycie, zaś nabycie jest w tym przypadku podatkowo obojętne.
Zamiana jest formą nabycia, gdyż właściciel nabywa w drodze umowy rzecz lub prawo majątkowe, do którego prawa własności wcześniej nie miał, bo należało do innej osoby, nawet w sytuacji, kiedy zamiana nieruchomości następuje bez wzajemnych dopłat.
Zatem zamiana nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zamiana ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Jeżeli natomiast zamiana nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z zamiany nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Z opisu sprawy wynika, że w 1982 r. Pani rodzice sprzedali oborę znajdującą się na działce nr Y, położonej w (…). W Umowie sprzedaży została wpisana omyłkowo działka nr X – na której znajdował się m.in. budynek mieszkalny – zamiast prawidłowo działka nr Y. W wyniku błędnego zapisu w Umowie sprzedaży z 1982 r. Sprzedający (Pani rodzice) pozostali współwłaścicielami sprzedawanej obory, a niezasadnie wyzbyli się współwłasności budynku mieszkalnego, znajdującego się na działce nr X, położonej w (…). Kupujący stali się współwłaścicielami m.in. budynku mieszkalnego, znajdującego się na działce nr X , położonej w (…). W budynku mieszkalnym, znajdującym się na działce nr X Pani rodzice mieszkali od 1947 r. do końca życia (odpowiednio do 1999 r. i do 2017 r.). Prawa do ww. Nieruchomości – Pani oraz Pani rodzeństwo nabyli w formie spadku (…) sierpnia 2017 r. (postanowienie (…)), niemniej jednak z uwagi na błędy prawne ww. nieruchomości wynikające z transakcji sprzedaży obory, w 2021 r. została zawarta Umowa Zamiany, na mocy której błąd został skorygowany. (…) października 2021 r. Aktem notarialnym (…) została sprostowana Umowa Zamiany zawarta w formie Aktu notarialnego (…) z (…) sierpnia 2021 r. („Umowa zamiany”). W wyniku podpisania sprostowania Umowy Zamiany została skorygowana łączna wysokość udziałów należących do Współwłaścicieli w nieruchomości nr X z 14/100 na 8/100. W listopadzie 2023 r. Aktem Notarialnym (…): Pani, córka Pani brata działająca na jego rzecz i w jego imieniu oraz Pani siostra zawarli Umowę sprzedaży na mocy której sprzedali udziały w wysokości łącznie 8/100 (każdy po 8/300) części we współwłasności nieruchomości rolnej o powierzchni (...) ha oznaczonej jako działka ewidencyjna o numerze X położona w (…) objętej księgową wieczystą o numerze: (…).
Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy stwierdzam, że Pani oraz Pani rodzeństwo w formie spadku (…) sierpnia 2017 r. nabyli nieruchomość nr Y. Z kolei datą nabycia przez Panią i Pani rodzeństwo nieruchomości nr X jest data zamiany nieruchomości, tj. sierpień 2021 r.
Zatem, skoro w listopadzie 2023 r. dokonała Pani sprzedaży udziału w nieruchomości nr X nabytej w 2021 r. (w drodze umowy zamiany), to sprzedaż udziału w nieruchomości stanowi dla Pani źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne zbycie nieruchomości nr X zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabyła Pani nieruchomość w drodze zamiany. Użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy „odpłatne zbycie”, oznacza każde przeniesienie prawa własności lub praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Termin odpłatne zbycie obejmuje zatem szeroki zakres umów.
W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Na podstawie art. 30e ust. 2 ww. ustawy:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Zgodnie z art. 30e ust. 3 cyt. ustawy:
W przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c dochód ustala się u każdej ze stron umowy na zasadach, o których mowa w ust. 2.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 powołanej ustawy:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Wedługart. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
Art. 19 ust. 3 cyt. ustawy stanowi, że:
Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
W przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c cyt. ustawy dochód ustala się u każdej ze stron umowy na zasadach, o których mowa wyżej (art. 30e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u każdej ze stron umowy przenoszonej własności jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany. Przepisy ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio (art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Ponadto art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy,
Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Jak wynika z powyższych przepisów, podstawą obliczenia podatku jest dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości określonym zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. wartością wyrażoną w cenie określonej w umowie sprzedaży), a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak obliczony dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie natomiast do art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:
1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.
Według art. 30e ust. 5 powołanej ustawy:
Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
Art. 30e ust. 7 ww. ustawy stanowi, że:
W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Na podstawie art. 45 ust. 1 i ust. 1a pkt 3 cyt. ustawy:
Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.
Zatem obowiązek zapłaty 19% podatku z tytułu sprzedaży zamienionej nieruchomości zależny jest od uzyskania dochodu ustalonego na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi nadwyżkę pomiędzy przychodem z tytułu ww. transakcji, określonym zgodnie z art. 19 ust. 2, a kosztami uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 6c cyt. ustawy.
Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają sposobu opodatkowania od sytuacji losowych będących źródłem podjętych przez podatników decyzji o sprzedaży czy zamianie nieruchomości.
Zatem, skoro w listopadzie 2023 r. dokonała Pani sprzedaży udziału w nieruchomości nr X nabytej w 2021 r. (w drodze umowy zamiany), to sprzedaż udziału w tej nieruchomości stanowi dla Pani źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nabyła Pani nieruchomość nr X w drodze zamiany.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zaznaczam także, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym. Wnioskodawczyni ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Ponadto wskazuję, że nie jestem uprawniony do analizowania i oceny dokumentów załączonych do wniosku o interpretację lub jego uzupełnienia. Wszystkie istotne dla sprawy informacje powinny znaleźć się w opisie stanu faktycznego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).