Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.431.2024.8.MŻ

Brak uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tytułu dostawy Nieruchomości oraz projektu architektonicznego i w konsekwencji braku opodatkowania przedmiotowych dostaw.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

  • nieprawidłowe w zakresie braku uznania Pana za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży Nieruchomości oraz z tytułu praw do projektu architektonicznego, i w konsekwencji braku opodatkowania podatkiem VAT ww. transakcji (pytanie nr 1 i pytanie nr 4 we wniosku).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 27 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. braku uznania Pana za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży Nieruchomości, nieopodatkowania podatkiem VAT przedmiotowej dostawy, oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży projektu architektonicznego.

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwania - pismem z 7 sierpnia 2024 r. (wpływ 13 sierpnia 2024 r.), pismem z 9 września 2024 r. (wpływ 13 września 2024 r.) oraz pismem z 26 września 2024 r. (wpływ 2 października 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca - A.A. jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą B. (…) (NIP: …), polegającą na imporcie zabawek oraz artykułów sportowych i szkolnych.

Wnioskodawca posiada Nieruchomość rolną o pow. 7260 m² położoną w (…). Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę ok. 20 lat temu od osoby fizycznej (rolnika). Nieruchomość nie została włączona do środków trwałych. Wnioskodawca po zakupie Nieruchomości nie wykorzystywał jej do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza zbyć ww. Nieruchomość, w związku z czym Wnioskodawca rozpoczął proces wyłączenia tej Nieruchomości z produkcji rolnej (tzw. odrolnienie). W tym celu uzyskał decyzję o warunkach zabudowy, sporządzono projekt architektoniczny i uzyskał decyzję - pozwolenie na budowę. Wnioskodawca nie doprowadził do Nieruchomości mediów. Wnioskodawca zamierza dokonać jednej transakcji sprzedaży.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W nadesłanych do wniosku uzupełnieniach z 7 sierpnia 2024 r. (wpływ 13 sierpnia 2024 r.), 9 września 2024 r. (wpływ 13 września 2024 r.) oraz z 26 września 2024 r. (wpływ 2 października 2024 r.) odpowiadając na pytania wskazał Pan:

1)Czy ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647.)?

Odp. Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2)Od kiedy i w jakim zakresie prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą?

Odp. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1992 r. w zakresie handlu zabawkami i artkułami sportowymi.

3)W jakiej formie opodatkowane są Pana dochody z działalności gospodarczej?

Odp. Dochody Wnioskodawcy z działalności gospodarczej opodatkowane są podatnikiem liniowym 19%.

4)Czy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej pod nazwą B., NIP: (…) jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT?

Odp. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

5)Do jakich celów nabył Pan około 20 lat temu Nieruchomość rolną o pow. 7260 m² (cel inwestycyjny, odsprzedaż, cel prywatny, inny)?

Odp. Wnioskodawca nabył Nieruchomość w celach prywatnych.

6)W jaki sposób nabył Pan przedmiotową działkę (umowa kupna, darowizna, inna)?

Odp. Działka została nabyta przez Wnioskodawcę na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

7)W jaki sposób Nieruchomość o pow. 7260 m² przeznaczona do sprzedaży jest/była wykorzystywana przez Pana od momentu wejścia w jej posiadanie (ok. 20 lat temu) do momentu planowanej sprzedaży? Czy były/są to cele prywatne/własne - należy opisać sposób korzystania z Nieruchomości?

Odp. Od momentu kupienia działka leżała odłogiem, nie była wykorzystywana ani gospodarczo ani rolniczo. Była wykorzystywana rekreacyjnie.

8)Czy nabycie przez Pana Nieruchomości (ok. 20 lat temu) było transakcją opodatkowaną podatkiem VAT, udokumentowaną fakturą z wykazaną kwotą podatku?

Transakcja zakupu Nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem VAT. Nieruchomość została zakupiona od rolnika.

9)Czy nabył Pan Nieruchomość do majątku osobistego, czy też do majątku wspólnego na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej?

Odp. Nieruchomość została nabyta do majątku osobistego.

10)Czy z tytułu nabycia ww. Nieruchomości przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT?

Odp. Z tytułu nabycia Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

11)Z czego wynikała i czym była podyktowana decyzja, że rozpoczął Pan wyłączenie przedmiotowej Nieruchomości z produkcji rolnej i wystąpił Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji - pozwolenia na budowę dla tej Nieruchomości?

Odp. Decyzja Wnioskodawcy o podjęciu działań zmierzających do wyłączenia jej z produkcji rolnej oraz wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wynikała z chęci sprzedaży całości Nieruchomości ale jako działka budowlana.

12)Czy decyzja o warunkach zabudowy oraz decyzja - pozwolenie na budowę, które Pan uzyskał obejmują całą Nieruchomość o pow. 7260 m²?

Odp. Decyzja o warunkach zabudowy oraz pozwolenie na budowę obejmuje całą nieruchomość.

13)Czy wykorzystywał Pan Nieruchomość o pow. 7260 m² do działalności rolniczej, a jeśli tak, to:

  • co konkretnie Pan produkował, kiedy i w jakim okresie,
  • czy dokonywane były z tej Nieruchomości zbiory i dostawa (sprzedaż) produktów rolnych opodatkowanych podatkiem VAT (jeśli tak, w jakim okresie sprzedaż ta miała miejsce), czy też produkty rolne były wykorzystywane na Pana własne potrzeby.

Odp. Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę do działalności rolniczej w żadnym zakresie. Ziemia leżała odłogiem.

14)Czy Nieruchomość o pow. 7260 m², którą zamierza Pan sprzedać była/jest przedmiotem odpłatnych umów, np. najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze? Prosimy wskazać, na jaki okres były zwarte umowy, kto był stroną umów.

Odp. Nieruchomość nie była przedmiotem odpłatnych umów.

15)Czy udostępnił Pan Nieruchomość o pow. 7260 m² na cele budowlane?

Odp. Nieruchomość nie została udostępniona na cele budowlane.

16)Czy Nieruchomość w momencie jej nabycia przez Pana (ok. 20 lat temu) objęta była zapisami miejscowego planu zagospodarowania?

Odp. Nieruchomość nie była objęta zapisami miejscowego planu zagospodarowania.

17)Czy poszukiwał/będzie Pan poszukiwał nabywcy przedmiotu sprzedaży? Czy przed przedmiotową sprzedażą podejmował lub będzie Pan podejmował działania zmierzające do przygotowania Nieruchomości do sprzedaży, np. działania marketingowe ukierunkowane na reklamę w celu sprzedaży (ogłoszenia w Internecie, mediach; inne działania w celu reklamy - jakie?)?

Odp. Wnioskodawca będzie poszukiwał nabywcy przedmiotu sprzedaży. Dotychczas Wnioskodawca nie podejmował żadnych działań marketingowych.

18)Czy z potencjalnym nabywcą Nieruchomości o pow. 7260 m² planuje Pan zawrzeć przedwstępną umowę sprzedaży, w których zawarte są/będą warunki, od spełnienia których zależeć będzie zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży, jeśli tak to:

  • jakie warunki zawiera/będzie zawierać ta umowa oraz w jakim celu została zawarta/będzie zawarta,
  • jakie prawa i obowiązki wynikają/będą wynikać z niej dla nabywcy, a jakie dla Pana,
  • czy w związku z zawartą umową przedwstępną udostępnił Pan Nieruchomość o pow. 7260 m2 na cele budowlane.

Odp. Wnioskodawca nie zamierza zawierać umowy przedwstępnej z Nabywcą Nieruchomości.

19)Czy w ramach tej umowy udzielił Pan bądź planuje udzielić nabywcy jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień czy zgód do działania na Pana rzecz i w Pana imieniu - jeżeli tak, to należy wskazać:

  • jaki jest zakres tego pełnomocnictwa (wymienić należy czynności, których dany nabywca już dokonał bądź dokona w Pana imieniu i na Pana rzecz, do dnia sprzedaży) oraz zakres upoważnienia.

Odp. Wnioskodawca nie udzielił i nie planuje udzielać żadnych pełnomocnictw, upoważnień, czy zgód nabywcy.

20)Jakiej inwestycji na Nieruchomości dotyczy projekt architektoniczny? Należy wskazać podstawowe informacje techniczno-budowlane dotyczące przewidywanego przedsięwzięcia, którego dotyczy ww. projekt, w tym rodzaj i przeznaczenie zabudowy, powierzchnię zabudowy i użytkową?

Odp. Projekt architektoniczny przewiduje zabudowę mieszkaniową, tj. budowę małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Planowana powierzchnia użytkowa mieszkalna wynosi ok. 3300 m².

21)Czy na Nieruchomości o pow. 7260 m² rozpoczął Pan prace inwestycyjne w oparciu o sporządzony projekt architektoniczny?

Odp. Wnioskodawca nie rozpoczął żadnych inwestycji w oparciu o sporządzony projekt architektoniczny.

22)Czy przeniesienie projektu architektonicznego na potecjalnego nabywcę nastąpi nieodpłatnie, czy odpłatnie? Jakie wydatki i w jakiej wysokości Pan poniósł w związku z postępowaniem o uzyskanie ww. Projektu?

Odp. Wnioskodawca zamierza sprzedać projekt budowlany Nabywcy Nieruchomości. Koszt sprządzenia projekty wynosił (...) zł brutto.

23)Czy w ramach przeniesienia projektu architektonicznego uzyska Pan wyłącznie zwrot wydatków poniesionych w postępowaniu o jego uzyskanie?

Odp. W ramach przeniesienia projektu Wnioskodawca uzyska jedynie zwrot wydatków poniesionych w celu jego realizacji.

24)Czy inwestycja budowlana objęta projektem miała być realizowana z zamiarem późniejszej sprzedaży Nieruchomości?

Odp. Wnioskodawca nie zamierzał i nie zamierza realizować inwestycji budowlanej. Decyzje, co do tego pozostawia ewentualnemu nabywcy.

25)Kto będzie Nabywcą projektu archtektonicznego? Prosimy wskazać:

  • czy planowana przez Pana sprzedaż projektu architektonicznego zostanie dokonana na rzecz tego samego Nabywcy, który dokona zakupu od Pana Nieruchomości, czy też będzie to odrębny podmiot,
  • czy sprzedaż projektu architektonicznego zostanie dokonana w ramach jednej umowy razem z dostawą Nieruchomości,
  • czy cena sprzedaży Nieruchomości będzie objęta ceną za projekt architektoniczy, czy też będzie to oddzielna cena,
  • czy Nabywca Nieruchomości będzie zobowiązany do nabycia projektu achitektonicznego, czy też Nabywca będzie mógł dokonać zakupu Nieruchomości bez projektu architektonicznego.

Odp. Wnioskodawca oczekuje, że nabywca projektu architektonicznego będzie nabywcą Nieruchomości. Planowana sprzedaż projektu nastąpiłaby w ramach jednej umowy razem z dostawą Nieruchomości. Cena sprzedaży projektu będzie oddzielną ceną. Nabywca będzie mógł dokonać zakupu Nieruchomości bez projektu.

26)Czy przedmiotowa nieruchomość będzie sprzedawana jako całość, czy też z nieruchomości zostaną wydzielone odrębne działki? Proszę o dokładne opisanie tej kwestii.

Odp. Przedmiotowa nieruchomość będzie sprzedawana jako całość. Nie będą z niej wydzielane żadne działki.

27)Czy dokonywał Pan wcześniej - oprócz sprzedaży nieruchomości opisanej we wniosku - sprzedaży innych nieruchomości? Jeżeli tak to należy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:

  • kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości,
  • w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte,
  • w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży,
  • kiedy dokonał Pan ich sprzedaży i co było przyczyną sprzedaży,
  • ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe).

Odp. Wnioskodawca wskazuje, że na przestrzeni ostatnich lat nabywał różne nieruchomości lokalowe na cele mieszkaniowe w celu zaspokojenia swoich oraz członków rodziny potrzeb mieszkaniowych. Lokale te w trakcie ww. okresu były też sprzedawane, i następnie środki uzyskane ze sprzedaży tych lokali były wykorzystywane na cele mieszkaniowe, tj. zakup kolejnych mieszkań.

28)Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości przeznaczone w przyszłości do sprzedaży? Jeśli tak to proszę wskazać ile i jakie, oraz:

  • kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości,
  • w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte,
  • w jaki sposób nieruchomości są wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie,
  • jaki charakter mają nieruchomości podlegające sprzedaży w przyszłości tj. mieszkalne, użytkowe, gospodarcze czy usługowe, zabudowane bądź niezabudowane działki.

Odp. Wnioskodawca nie posiada innych Nieruchomości, które zamierza w przyszłości sprzedać.

29)Z czego wynikała i czym była podyktowana Pana decyzja o tym, że wystąpił Pan o wykonanie projektu architektonicznego, który przewiduje budowę małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej, skoro nie zamierzał/nie zamierza Pan realizować inwestycji budowlanej?

Odp. Decyzja wynikała z dwóch przesłanek otóż projekt konieczny jest do przeprowadzenia odrolnienia ziemi. Podnosi to wartość gruntu i rozszerza grono zainteresowanych jego nabyciem. Nabywca może wykorzystać projekt, jak również zrealizować własny projekt w oparciu o warunki zabudowy.

30)Czy w związku z ponoszonymi wydatkami w wysokości (…) zł na projekt architektoniczny (budowlany) otrzymał Pan fakturę z wykazaną kwotą podatku VAT?

Odp. Za projekt Wnioskodawca otrzymał fakturę z wykazaną kwotą VAT.

31)Czy z tytułu nabycia projektu architektonicznego, który przewiduje zabudową mieszkaniową, tj. budowę małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT?

Odp. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

32)W jakim celu został sporządzony projekt architektoniczny skoro przy sprzedaży Nieruchomości - zgodnie z Pana wskazaniem - Nabywca będzie mógł dokonać zakupu Nieruchomości bez projektu.

Odp. Wnioskodawca nie wymaga od Nabywcy konieczności nabycia nieruchomości z projektem. Nieruchomość może również zostać sprzedana bez praw do projektu. Projekt daje możliwość prowadzenia inwestycji niezwłocznie po jej nabyciu, co rozszerza krąg ewentualnych zainteresowanych.

33)Proszę wyjaśnić, czy sprzedaż praw do projektu jest warunkiem, od którego zależy nabycie Nieruchomości przez Nabywcę.

Odp. Nabycie praw do projektu nie jest warunkiem nabycia nieruchomości. Nabywca może prowadzić inwestycję lub nie.

34)Czy zostały na Pana przeniesione autorskie prawa majątkowe do stworzonego projektu architektonicznego?

Odp. Na Wnioskodawcę zostały przeniesione autorskie prawa majątkowe do stworzonego projektu architektonicznego.

35)Jeżeli nie zostały przeniesione na Pana autorskie prawa majątkowe to proszę określić, co będzie przedmiotem sprzedaży i na jakiej podstawie prawnej.

Odp. Wobec przeniesienia autorskiego prawa majątkowego do stworzonego projektu architektonicznego na Wnioskodawcę przedmiotem sprzedaży będą te prawa.

Pytania w zakresie podatku od towarów i usług

1)Czy uwzględniając ww. stan faktyczny Wnioskodawca nie będzie posiadał statusu podatnika VAT w zakresie zbycia przedmiotowej nieruchomości, a co za tym idzie transakcja zbycia przedmiotowej Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem VAT, lecz będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w PCC? (pytanie nr 1)

2)Czy sprzedaż przez Wnioskodawcę projektu architektonicznego będzie opodatkowana podatkiem VAT, czy też podatkiem PIT? (pytanie nr 4).

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie doprecyzowane w nadesłanym uzupełnieniu)

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, nie posiada on statusu podatnika podatku VAT w zakresie zbycia przedmiotowej Nieruchomości. Transakcja zbycia przedmiotowej Nieruchomości nie będzie opodatkowana podatkiem VAT, dlatego podlegać będzie obowiązkowi podatkowemu w PCC.

Ad 2

Sprzedaż projektu architektonicznego przez Wnioskodawcę nie będzie opodatkowana podatkiem VAT, tylko podatkiem PIT.

Wnioskodawca zamierza zbyć projekt budowlany. Wnioskodawca zamierza sprzedać projekt nabywcy nieruchoomości. Ponieważ Wnioskodawca poniósł koszty związane z wykonaniem projektu w wysokości (...) zł. zamierza go zbyć za tą cenę. Projekt miałby być zbyty w jenym akcie notarialnym, jednakże stanowić będzie odrębny element umowy sprzedaży gdzie cena ta będzie wskazana osobno od ceny nieruchomości.

Wnioskodawca uważa, że sprzedaż przez Wnioskodawcę prawa do projektu nie będzie opodatkowana podatkiem VAT z uwagi na fakt, że nie prowadzi Wnioskodawca działalności gospodarczej w zakresie budownictwa oraz nie prowadzi zorganizowanych i ciągłych czynności związanych z działaniami inwestycyjnymi na tą nieruchomość.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja sprzedaży praw projektu będzie obciążona podatkiem PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w zakresie braku uznania Pana za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży Nieruchomości, i w konsekwencji nieopodatkowania podatkiem VAT przedmiotowej dostawy, (pytanie nr 1 we wniosku), oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży projektu architektonicznego (pytanie nr 4 we wniosku) - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2024 r., poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.eksport towarów;

3.import towarów na terytorium kraju;

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.wewnątrzwspólnotową dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Podkreślenia wymaga, że aby dana czynność - stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług w rozumieniu ustawy – podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług musi być wykonywana przez podmiot działający w charakterze podatnika.

Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednakże nie każada czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006 r. str. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą 2006/112/WE Rady:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Z przytoczonych wyżej regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. A uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z okoliczności wskazanych we wniosku wynika, że:

  • prowadzi Pan od 1992 r. działalność gospodarczą w zakresie handlu zabawkami i artykułami sportowymi, z tytułu której jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT,
  • posiada Pan Nieruchomość, którą w najbliższym czasie zamierza Pan sprzedać,
  • Nieruchomość nabył Pan ok. 20 lat temu od rolnika, transakcja nabycia nie była opodatkowana podatkiem VAT oraz z tytułu nabycia nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT,
  • przedmiotową Nieruchomość nabył Pan do majątku prywatnego (cele prywatne), nie została również włączona do środków trwałych w prowadzonej działalności,
  • Nieruchomość nie była przez Pana wykorzystywana do działalności rolniczej, nie była przedmiotem odpłatnych umów, oraz nie była udostępniania na cele budowalne,
  • nie zamierza Pan zwierać umowy przedwstępnej z potencjalnym nabywcą,
  • nie udzielił Pan także i nie planuje Pan udzielać żadnego pełnomocnictwa (czy innych zgód, pozwoleń),
  • zamierza Pan poszukiwać nabywcy, jednak nie podjął Pan działań marketingowych,
  • w celu zbycia przedmiotowej nieruchomości rozpoczął Pan proces odrolnienia Nieruchomości z produkcji rolnej, w tym celu:
  • uzyskał Pan decyzję o warunkach zabudowy, a także sporządził Pan projekt architektoniczny, (który - zgodnie z Pana wskazaniem - był konieczny do przeprowadzenia odrolnienia),
  • koszt sporządzenia projektu wyniósł (…) zł,
  • w związku z poniesionymi wydatki na projekt otrzymał Pan fakturę z wykazaną kwotą podatku VAT,
  • projekt architektoniczny przewiduje zabudowę mieszkaniową, tj. budowę małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej (planowana powierzchnia użytkowa ok. 3300 m²),
  • Nabywca będzie mógł dokonać zakupu Nieruchomości bez projektu, tj. może być ona sprzedana bez praw do tego projektu,
  • oczekuje Pan, że Nabywca projektu architektonicznego będzie również Nabywcą nieruchomości, tj. sprzedaż projektu architektonicznego nastąpiłaby w ramach jednej umowy razem z dostawą Nieruchomości,
  • cena sprzedaży projektu architektonicznego będzie oddzielną ceną,
  • nabycie praw do projektu nie jest warunkiem nabycia Nieruchomości, nabywca może prowadzić inwestycję lub nie,
  • projekt daje Nabywcy możliwość prowadzenia inwestycji po jej nabyciu (co powoduje rozszerzenie grona zainteresowanych).

Dodatkowo, wskazał Pan, że:

  • zostały na Pana przeniesione autorskie prawa majątkowe do stworzonego projektu architektonicznego, oraz
  • przedmiotem sprzedaży będą więc przeniesione na Pana ww. prawa.

Pana wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą tego, czy z tytułu zbycia Nieruchomości a także praw majątkowych do stworzonego projektu będzie Pan podatnikiem podatku VAT, a w konsekwencji przedmiotowe transakcje będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odpowiadając Panu na ww. wątpliwości w pierwszej kolejności należy zauważyć, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Należy też mieć na uwadze, że dla uznania, iż mamy do czynienia z majątkiem prywatnym, istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego w całym okresie posiadania przez podmiot sprzedający. Aby majątek uznać za prywatny musi być on w całym okresie posiadania wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniu w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej wyłącznie do celów prywatnych.

„Majątek prywatny”, to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiarwykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r. sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny, to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. W związku z powyższym należy wskazać, że w przypadku sprzedaży posiadanych składników majątku elementami przesądzającymi o uznaniu transakcji za prowadzenie działalności gospodarczej jest całokształt działań, jakie Wnioskodawca podejmował w odniesieniu do nich przez cały okres posiadania, w tym cel jakiemu służyło ich nabycie.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że dostawa opisanej we wniosku Nieruchomości oraz dostawa projektu architektonicznego noszą znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Sprzedaż przedmiotowej Nieruchomości, a także zbycie projektu architektonicznego nie będą dokonane z Pana majątku prywatnego, ale z majątku związanego z działalnością gospodarczą. Pomimo, że nie podejmował Pan żadnych działań marketingowych, nie udostępniał Pan Nieruchomości na cele budowlane, nie wykorzystywał Pan Nieruchomości w działalności (ziemia leżała odłogiem), nie zawarł i nie zamierza Pan zwierać umowy przedwstępnej, a także udzielać pełnomocnictwa, to jednak przy dostawie przedmiotowej Nieruchomości wystąpią cechy działalności gospodarczej. Przemawia za tym zarówno fakt, że w związku z myślą o sprzedaży wystąpił Pan o odrolnienie przedmiotowej Nieruchomości (co przyczyniło się do podwyższenia wartości gruntu), a także uzyskał Pan dla Nieruchomości decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę. Dodatkowo, poniósł Pan w wysokości (…) zł koszt wykonania projektu architektonicznego, który przewiduje zabudową mieszkaniową, tj. budowę małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej, i który będzie również przedmiotem sprzedaży.

W opisanej sytuacji wszystkie podjęte przez Pana ww. działania wiązały się z zaangażowaniem finansowym, w celu uczynienia Nieruchomości bardziej atrakcyjnej. Koncepcja podjętych działań dowodzi, że zostały przez Pana podjęte czynności, które świadczą o tym, że przyszła sprzedaż Nieruchomości nie może stanowić jedynie czynności związanej z zarządzaniem majątkiem prywatnym. Realizując świadomie czynności wymienione w opisie sprawy, tj. przede wszystkim odrolnienie Nieruchomości, wystąpienie o projekt architektoniczny przewidujący budowę małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej oraz wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy podjął Pan kompleksowe działania charakterystyczne dla działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy.

Fakt wystąpienia o pozwolenie na budowę małego osiedla w zabudowie bliźniaczej wyklucza uznanie Nieruchomości za składnik majątku służący do zaspokojenia Pana celów osobistych. Zatem, Nieruchomości tej nie można uznać za Pana majątek prywatny, który z samej nazwy służy do zaspokajania tylko i wyłącznie potrzeb osobistych (prywatnych).

Należy podkreślić, że w Pana przypadku to cele gospodarcze leżą u podstaw podjętych działań. Efektem tych działań było/jest uatrakcyjnienie przedmiotowej Nieruchomości i osiągnięcie korzyści finansowej (podwyższenie wartości gruntu).Fakt, że nie rozpoczął Pan żadnej inwestycji w oparciu o sporządzony projekt i nie zamierzał Pan realizować inwestycji budowalnej nie przesądza o prywatnym przeznaczeniu Nieruchomości.

Istotną kwestią w tej sprawie - jest zakupienie przez Pana za (…) zł projektu architektonicznego. Nie budzi wątpliwości charakter i przeznaczenie sporządzonego projektu architektonicznego, który przewiduje zabudowę mieszkaniową (tj. budowę małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej o pow. ok. 3300 m²). Nie bez znaczenia bowiem jest fakt, że nie ograniczył się Pan wyłącznie do sprzedaży Nieruchomości, lecz z góry zaplanował Pan działania zmierzające do osiągniecia korzyści finansowych z jej sprzedaży. Pomimo, że Nieruchomość została nabyta przez Pana w celach prywatnych, to charakter Nieruchomości wynikający z projektu architektonicznego (tj. zabudowa mieszkaniowa w postaci budowy małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej) wyklucza realizację celów osobistych. Znaczne koszty poniesione na projekt architektoniczny, zwłaszcza charakter inwestycji, jaka może być w oparciu o ten projekt realizowana nie może świadczyć o działaniu Pana zmierzającym do wykorzystywania Nieruchomości i projektu w ramach majątku osobistego na potrzeby prywatne.

Zatem kierując się orzeczeniem TSUE C-291/92, które wskazuje kierunek w jakim należy dokonywać interpretacji pojęcia „majątku prywatnego” nie sposób uznać, że Nieruchomość oraz projektu stanowią Pana majątek osobisty, a tym samym ich sprzedaż będzie rozporządzeniem przez Pana własnym majątkiem osobistym. Z uwagi na powyższe, w tej konkretnej sytuacji nie można uznać, że przedmiotem dostawy będą składniki Pana majątku osobistego. Dokonując sprzedaży Nieruchomości i projektu nie będzie Pan korzystać z prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym. Podjęte przez Pana działania nie są bowiem typowe dla rozporządzania majątkiem osobistym.

W związku z powyższym, skoro w przedmiotowej sprawie występują przesłanki stanowiące podstawę uznania Pana za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, to dostawa Nieruchomości i projektu będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Sprzedaż przez Pana własności Nieruchomości, będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z kolei zbycie przez Pana praw do projektu wraz z tym projektem będzie stanowić odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem sprzedaży będzie Nieruchomość oraz prawo do sporządzonego projektu architektonicznego, który przewiduje zabudowę mieszkaniową, tj. budowę małego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Jak Pan wskazał – Nabywca będzie mógł dokonać zakupu Nieruchomości bez projektu. Ponadto, cena sprzedaży projektu będzie oddzielną ceną. Tak więc, w przedmiotowej sprawie będą miały miejsce dwie transakcje. Po pierwsze dokona Pan dostawy towaru w postaci Nieruchomości. Po drugie dokona Pan zbycia praw do projektu architektonicznego.

Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Przez tereny budowlane - w świetle art. 2 pkt 33 ustawy - rozumie się:

Grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Opodatkowane są zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, będące terenami budowlanymi w rozumieniu ww. art. 2 pkt 33 ustawy, pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane - są zwolnione od podatku.

Według art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130):

Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie gminnych aktów planowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych ustalonych przez organ inny niż minister właściwy do spraw transportu, należy do zadań własnych gminy.

Jak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

Ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:

1)lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;

2)sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy - jako akt indywidualny prawa administracyjnego.

Stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany” oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę.

W konsekwencji, generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane, czyli tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, dla których nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego oraz nie wydano decyzji o warunkach zabudowy – są zwolnione od podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług w kontekście zastosowania właściwej stawki podatku VAT przy sprzedaży gruntu nakazuje oceniać przeznaczenie tego gruntu wyłącznie na podstawie istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wydanych decyzji o warunkach zabudowy.

Z okoliczności sprawy wynika, że Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie wskazał Pan, że w związku z rozpoczęciem procesu wyłączenia Nieruchomości z produkcji rolnej uzyskał Pan dla całej Nieruchomości decyzję o warunkach zabudowy.

W konsekwencji dostawa Nieruchomości nie będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, ponieważ na moment sprzedaży działka stanowić będą teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy.

W tej sytuacji należy przeanalizować przesłanki do ewentualnego zastosowania zwolnienia od opodatkowania dostawy ww. Nieruchomości wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione zatem muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zaznaczenia wymaga przy tym, że NSA w wyroku z 28 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 627/12 wskazał, że

„Zwolnienie, o którym mowa w art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE, a więc również wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., przysługuje tylko wtedy gdy podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku na skutek ograniczeń i zakazów przewidzianych przepisami dyrektywy lub u.p.t.u., co wynika np. ze związku ze sprzedażą zwolnioną od podatku (por. art. 86 i art. 88 ustawy), a więc nie ma zastosowania, gdy brak odliczenia podatku w poprzedniej fazie obrotu wynika z faktu, że dana czynność w ogóle nie podlegała opodatkowaniu (por. wyrok ETS z 8 grudnia 2005 r. w sprawie C-280/04 Jyske Finanse A/S) oraz gdy podatnik, mając prawo do odliczenia podatku naliczonego, z uprawnienia tego nie skorzystał”.

W wyroku, na który powołuje się Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że ze zwolnienia z VAT nie będzie korzystać dostawa towarów, w stosunku do których podatnik nie odliczył VAT naliczonego z powodów innych niż ściśle określone w art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE. Tym samym, przepis art. 136 Dyrektywy 2006/112/WE wskazuje, że w przypadkach, w których przy nabyciu towaru VAT w ogóle nie wystąpił, nie można uznać, że mamy do czynienia z brakiem prawa do odliczenia podatku VAT.

W omawianej sprawie, zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy sprzedaży ww. Nieruchomości, również nie będzie miało miejsca, ponieważ nie został spełniony warunek przedstawiony w tym przepisie. Nie można bowiem uznać, że nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT w momencie nabycia Nieruchomości skoro przy jej nabyciu podatek VAT nie wystąpił. Jak bowiem wynika z opisu sprawy transakcjazakupu Nieruchomości nie była opodatkowana podatkiem VAT i nie została udokumentowana fakturą.

Oznacza to, że planowana przez Pana sprzedaż Nieruchomości nie będzie objęta zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, z uwagi na niespełnienie określonych w tym przepisie warunków niezbędnych do zastosowania zwolnienia. W konsekwencji, planowana przez Pana dostawa Nieruchomości będzie opodatkowana według właściwej stawki podatku od towarów i usług.

Zauważyć należy, że dla czynności zbycia projektu architektonicznego przepisy ustawy, ani też rozporządzeń wykonawczych do ustawy nie przewidują zwolnienia od podatku. Tym samym sprzedaż przez Pana praw do projektu architektonicznego wraz z tym projektem nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT a będzie podlegała opodatkowaniu stawką właściwą dla danego świadczenia.

W związku z powyższym, sprzedaż przez Pana Nieruchomości oraz sprzedaż praw do projektu architektonicznego wraz z tym projektem będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwych stawek podatku VAT dla danego przedmiotu sprzedaży.

Tak więc Pana stawisko w zakresie nieuznania Pana za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży przedmiotowej Nieruchomości oraz sprzedaży projektu architektonicznego, i w konsekwencji braku opodatkowania podatkiem VAT ww. transakcji (pytanie nr 1 i nr 4 we wniosku) uznaje za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przedmiotowa interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług (pytania nr 1-3 złożonego wniosku), natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

4 września 2024 r. w podatku od czynności cywilnoprawnych zostało wydane dla Pana postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania znak 0111-KDIB2-3.4014.320.2024.5.AG. (skutecznie doręczone 5 września 2024 r.).

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym opisanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00