Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2024 r., sygn. I OSK 77/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) sędzia del. WSA Jakub Zieliński po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 sierpnia 2022 r. sygn. akt II SA/Łd 514/22 w sprawie ze skargi B.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 6 kwietnia 2022 r. nr SKO.4114.168.2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję i decyzję Wójta Gminy Łęczyca z dnia 2 marca 2022 r., nr GOPS.5112.52.2022; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na rzecz B.C. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2022 r., sygn. akt II SA/Łd 514/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 6 kwietnia 2022 r. nr SKO.4114.168.2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną do Sądu decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Łęczyca z 2 marca 2022 r., o odmowie przyznania [...] świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką - [...]. SKO podzieliło ustalenia faktyczne i częściowo prawne organu pierwszej instancji, wskazując, że [...] spełnia przesłankę z art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b u.ś.r., tj. rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się znacznym stopniem niepełnosprawności i data powstania tej niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki nie stoi na przeszkodzie przyznania wnioskowanego świadczenia, lecz w niniejszym przypadku podstawą odmowy przyznania [...] świadczenia pielęgnacyjnego jest wystąpienie w sprawie negatywnej przesłanki zawartej art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) u.ś.r., tj. osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty rodzinnej, otrzymywana przez nią renta rodzinna jest wyższa aniżeli świadczenie pielęgnacyjne, zatem jest dla niej korzystniejsza kwotowo, a nadto - renta rodzinna przyznana bezterminowo, jest świadczeniem pewnym i silniej chronionym niż świadczenie pielęgnacyjne, a nie ma możliwości otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego i świadczenia emerytalnego jednocześnie.