Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-10-16

nowe prawo

Zmiany ze specustawy ważne nie tylko dla gmin poszkodowanych w powodzi

Obowiązująca od 5 października nowelizacja wprowadziła m.in. rozwiązania mające pomóc samorządom w porządkach po wydarzeniach z września br. Są wśród nich regulacje, które dotyczą również innych JST, głównie niosących pomoc poszkodowanym

Ustawa z 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1473; dalej: specustawa) wprowadziła nowe uprawnienia, ułatwienia i obowiązki dla włodarzy oraz innych organów i instytucji samorządowych, dzięki którym mogą oni sprawniej i szybciej usuwać skutki powodzi i nieść pomoc potrzebującym. Co ważne ‒ niektóre z tych przepisów dotyczą nie tylko JST poszkodowanych we wrześniu br., lecz także innych samorządów, np. położonych w ich sąsiedztwie lub udzielających im pomocy. Na przykład nowy zasiłek edukacyjny w wysokości 1000 zł muszą wypłacać wójtowie gmin sąsiadujących z tymi objętymi powodzią, jeśli to na ich terenie przebywa osoba poszkodowana. Nowe przepisy pozwolą również np. na pomoc ze strony innych samorządów w realizacji zadań oświatowych na rzecz uczniów z placówek mających siedziby na obszarze gmin dotkniętych skutkami powodzi. Wskazujemy kilkanaście zmian zasługujących na szczególną uwagę włodarzy, zaznaczając, które z nich dotyczą również gmin niedotkniętych powodzią bezpośrednio.

1. decyzję o zasiłku podpisze nie tylko wójt

Już nie tylko wójt może wydawać decyzje w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku powodziowego dla poszkodowanych. W myśl nowego art. 5a dodanego do ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654; dalej: u.s.r.d.u.) wójt (burmistrz, prezydent miasta) może upoważnić do tego pracownika urzędu gminy oraz gminnej jednostki organizacyjnej. Upoważnienie musi mieć formę pisemną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00