Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 4 września 2024 r., sygn. I SA/Sz 410/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Sokołowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędzia WSA Bolesław Stachura Protokolant referent stażysta Anna Koester po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 września 2024 r. sprawy ze skargi M. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2024 r., nr 0115KDIT1.4011.145.2024.1.DB w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego M. S. kwotę [...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
M. Spółka Komandytowa z siedzibą w Szczecinie (dalej: "Spółka", "Skarżąca") 26 lutego 2024 r. złożyła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektor KIS", "Organ") wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty komplementariuszowi w trakcie roku podatkowego zaliczek na poczet udziału w zysku Spółki.
W zawartym we wniosku opisie stanu faktycznego Spółka podała, że jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest działalność prawnicza (PKD 69.10.Z). Z uwagi na art. 3 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U.2023.2805 ze zm.; dalej: "ustawa o CIT") Spółka jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: "podatek CIT"). Jako podatnik podatku CIT Spółka rozlicza się uiszczając do właściwego urzędu skarbowego miesięczne zaliczki na poczet podatku CIT.
Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne posiadające miejsce zamieszkania, jak również rezydencję podatkową, w Polsce. W związku z powyższym Spółka na podstawie art. 41 ust. 4e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.2022.2647 ze zm.; dalej: "ustawa o PIT") jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: "podatek PIT") pobieranego od dochodów (przychodów) uzyskanych z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach Spółki przez jej Wspólników. Spółka w trakcie roku obrotowego, który jest zgodny z rokiem podatkowym Spółki i odpowiada rokowi kalendarzowemu, wypłaca Wspólnikom Spółki zaliczki na poczet udziału w zysku (dalej: "zaliczki"). Zaliczki wypłacane są z bieżących środków obrotowych Spółki. Spółka nie zaciąga w tym celu żadnych zobowiązań, np. w formie pożyczki. Łączna kwota zaliczek na poczet udziału w zysku wypłacona poszczególnym Wspólnikom w trakcie roku jest nie wyższa niż udział w zysku Spółki przypadający na rzecz danego Wspólnika za dany rok obrotowy. Z kolei całość udziałów poszczególnych Wspólników w zysku Spółki rozliczana jest najwcześniej po zakończeniu danego roku obrotowego, kiedy to Wspólnicy zatwierdzą sprawozdania finansowe Spółki, a następnie podejmą uchwałę o podziale zysku, uwzględniając przy tym wypłacone w trakcie roku obrotowego zaliczki na poczet zysku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right