Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 sierpnia 2024 r., sygn. II SA/Bd 1402/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Jarosław Wichrowski asesor WSA Joanna Ziołek Protokolant: starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kloska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 sierpnia 2024 r. sprawy ze skargi G. R. na decyzję Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia 13 września 2023 r. nr WINB-WOP.7721.52.2023.PSz/AI w przedmiocie umorzenia postępowania w przedmiocie budowy [...] oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 13 września 2023r. nr WINB-WOP.7721.52.2023.PSz/AI Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy (dalej WINB) utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z dnia 11.04.2023r., znak: PINB.450.5.2019.PL umarzającą w całości postępowanie administracyjne wszczęte w dniu 17 czerwca 2019 r. w sprawie budowy pawilonu handlowego branży ogólnospożywczej i ogólnoprzemyslowej na działkach o nr geod. [...] położnych w R. przy ul. [...] i działce o nr geod. [...] położonej w R. przy ul. [...].
W uzasadnieniu ww. decyzji WINB wskazał, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w R. (dalej PINB w R.), w dniu 17.06.2019r. przeprowadził kontrolę na działkach o nr ew. [...] zlokalizowanych przy ul. [...] w R. oraz na działce o nr ew. [...] usytuowanej przy ul. [...] w R.. Podczas wizji lokalnej stwierdzono, iż na przedmiotowych działkach znajduje się pawilon handlowy. Jest to obiekt wolnostojący, wielobryłowy, parterowy, murowany z dachem o konstrukcji mieszanej, stalowej i drewnianej pokrytym blachodachówką. Obiekt w obecnej formie architektonicznej powstał w wyniku rozbudowy (połączenia) istniejących budynków: pawilonu handlowego, budynku garażowego, gospodarczego i wiaty poprzez budowę łącznika - magazynu wyrobów gotowych. Budynek wyposażony jest w instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania z kotłowni własnej i monitoringu przemysłowego. Z. W. - inwestor - nie przedłożył: pozwolenia na budowę ani zawiadomienia o zakończeniu budowy bryły handlowej, zawiadomienia o zakończeniu budowy parkingu przy ul. [...] w m. R., pozwolenia na budowę garażu i wiaty ani zawiadomienia o zakończeniu ich budowy oraz pozwolenia na obudowę wiaty. Ustalono również, iż spadek połaci dachu skierowany jest na działkę sąsiednią o nr ew. [...], co jest niezgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tj.: Dz. U. z 2019r., poz. 1065). Stwierdzono także, że budynek usytuowany jest w odległości około 0,5m od budynku na działce sąsiedniej, co jest niezgodne z § 12 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia. Z oświadczenia Z. W. do ww. protokołu wynika, że w 2000r. kupił od W. Z. działki o nr ew. [...] przy ul. [...], które były zabudowane domem jednorodzinnym, halą magazynowo-produkcyjną, pomieszczeniami gospodarczymi, budynkiem magazynowym, budynkiem garażowym oraz wiatą. Ww. obiekty wg. aktu notarialnego zostały wybudowane w latach 80-tych. Inwestor wskazał na mapie sytuacyjno-wysokościowej załączonej do decyzji z dnia 30.10.2002r., znak: [...] obiekty oznaczone nr 1, 2, 3, 4 oraz na załączniku nr 1 do niniejszego protokołu bryłę oznaczoną nr 3 i 4. Podczas budowy magazynu wyrobów gotowych w 2004r. został rozebrany budynek nr 3 wg. wspomnianej mapy sytuacyjno-wysokościowej i został wybudowany magazyn wyrobów gotowych. Pozostałych budynków nie przebudowywał. Do ww. protokołu przedłożono m.in.: