Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.560.2024.2.AWO

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z posiadaniem psa.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego o w podatku dochodowym od osób fizycznych – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 18 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów. Uzupełniła go Pani - w odpowiedzi na wezwanie - pismami z 10 września 2024 r. (wpływ 10 września 2024 r.) oraz 16 września 2024 r. (wpływ 16 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pani firmę (...) związaną z: (...) – zlokalizowane w wynajętym lokalu, ale również na (...) i zdalnie z różnych miejsc w Polsce.

W wynajmowanym lokalu, w którym bezpośrednio (sporadycznie) przyjmuje Pani klientów, przechowywane są ważne dokumenty, dyski, specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt komputerowy, drukarka oraz wszelkie narzędzia i pomoce służące do codziennego funkcjonowania biura i pracy (...).

Zakupiła Pani rodowodowego szczeniaka z hodowli zrzeszonej w ZKwP FCI [Związek Kynologiczny w Polsce/FCI - przypis organu], rasy (...), obecnie ma (...).

Cena zakupu psa wyniosła: (...) zł, podpisana została umowa sprzedaży.

Pani zdaniem pies pełni w firmie, biurze kilka ról:

1)obronną na wypadek niebezpiecznych zdarzeń mogących zagrozić życiu lub zdrowiu Pani klientów przebywających na (...) (np. stróżowanie przy sprzęcie komputerowym),

2)dogoterapię – poprawę nastroju, motywację do pracy, kojenie stresu związanego z pracą przy (...),

3)marketingową - pies ma być wykorzystywany do celów reklamowych firmy (sesje zdjęciowe, reklamy wideo, zdjęcia do postów na Pani „socialach” [portalach społecznościowych - przypis organu]).

Według Pani, ponoszone wydatki związane z psem – niezbędne do zagwarantowania psu podstawowych warunków życia, funkcjonowania i prawidłowego rozwoju oraz związane z zakupem i przeszkoleniem psa do pełnienia przypisanej mu funkcji w przedsiębiorstwie - są ponoszone w celu osiągnięcia przychodu poprzez zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Pies stróżuje wewnątrz wynajmowanych pomieszczeń, a poza godzinami Pani pracy jest pod Pani opieką.

Pies jest pod stałą opieką weterynaryjną, objęty jest OC i – zdrowotnie – specjalnym ubezpieczeniem. Dodatkowo, w (...) 2024 r. rozpoczyna pierwsze szkolenie mające na celu naukę posłuszeństwa. W kolejnym etapie rozwoju odbędzie szkolenie związane z dobrym i terapeutycznym kontaktem z ludźmi.

Ponadto, wypunktowała Pani, że:

1)Jest Pani polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

2)Wydatki na utrzymanie zakupionego psa to koszty: wyżywienia, wizyt weterynaryjnych, szkoleń, wszelkich akcesoriów, tj.: miski, zabawki, przysmaki - potrzebne do utrzymania psa w dobrej kondycji psychofizycznej. Wydatki te będą udokumentowane przez Panią fakturami i fakturami uproszczonymi.

3)Związek przyczynowy pomiędzy poniesionymi a wskazanymi we wniosku wydatkami, a osiąganiem przez Pani przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów jest następujący:

poniesione wydatki (wskazane w punkcie 2) służą utrzymaniu psa w dobrej kondycji psychofizycznej, czyli pies funkcjonuje poprawnie w społeczeństwie, potrafi się właściwie zachowywać, co przekłada się na poprawę nastroju Klientów (zwiększa ich wydajność, szerzej opisane w punkcie 8), oraz

pies wykorzystywany jest w materiałach reklamowych (szerzej opisane w punkcie 9).

4)Jest Pani opiekunem [psa – przypis organu] i właścicielką firmy.

5)Jest Pani nabywcą psa wskazanym w umowie sprzedaży.

6)Ubezpiecza Pani wynajmowany lokal, również od potencjalnych szkód wyrządzonych przez psa.

7)Ze względu na specyfikę pracy, pies będzie trenowany do pracy: na (...). Ponadto, wizerunek psa będzie udostępniany w Social Mediach w celu utrzymywania dobrych relacji z Klientami i potencjalnymi Klientami.

8)Obecność psa w biurze poprawia nastrój Klientów, którzy przybywają do biura, żeby (...) poprzez szereg zachowań i sytuacji. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia pies. Drugą, obniżenie poziomu hormonu stresu, co ułatwia dobre negocjacje biznesowe.

9)Wizerunek psa na zdjęciach, czy filmach do postów w Social Mediach, reklamach wideo, sesjach zdjęciowych realizuje cele reklamowe firmy oraz wpływa na rozpoznawalność jako podmiotu gospodarczego i zachęca do nabycia usług w sposób następujący:

wizerunek zwierząt przyciąga większą uwagę w reklamach,

pokazywanie wizerunku psa jest częścią firmy i powoduje jej rozpoznawalność, dokładnie tak samo jak logo, czy inny znak firmowy.

10)Koszty podatkowe związane z psem będą dzielone [w proporcji - przypis organu] 40% dla firmy, ponieważ 60% czasu to czas prywatny Pani i psa.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani natomiast, że:

Artykuł 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest oczywistą omyłką pisarską. Oczekuje Pani wydania interpretacji indywidualnej w zakresie wykładni art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis w zakresie wykładni art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jako osoba fizyczna prowadzi Pani działalność gospodarczą.

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytanie:

Czy przedmiot Pani pytania i Pani stanowisko w sprawie odnosi się/dotyczy tego przepisu?

Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą.

Opodatkowuje Pani przychód/dochód z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

Wynajęty lokal jest podzielony na część biurową (pokój - biuro) oraz część do zamieszkania prywatnego: sypialnia, salon, kuchnia. Biuro jest fakturowane.

Lokal wynajmuje Pani od (...) 2024 r.

Od (...) 2024 r. jest Pani obecna najczęściej w tym lokalu, natomiast firma jest zarejestrowana przy (...) w X. Często wyjeżdża Pani również do pracy poza X. Firma (...) jest prowadzona od (...) 2019 r.

Zabudowa wielorodzinna, (...). Jest to budynek łączony: na dole usługi (cały parter usługowy) oraz mieszkania na piętrach. W okolicy sąsiedztwo domów rodzinnych. Lokal usytuowany na (...) piętrze.

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytanie:

Gdzie usytuowany jest ten lokal (zabudowa wielorodzinna (jaka?), dom wolnostojący, inne miejsce - jakie)?

Stroną kupującą była Pani jako osoba fizyczna. Dane w umowie są danymi z dowodu osobistego. Pies został zakupiony (...) 2024 r.

Praca w branży (...) to praca w permanentnym stresie. Zauważyła Pani, że obecność czworonoga pozwala na zmniejszenie poziomu stresu u (...), dzięki czemu wielogodzinne prace na (...) stają się przyjemniejsze i bardziej kreatywne. Niebezpieczne zdarzenia na (...): w przypadku (...), czyli takich, na które chciałaby Pani zabierać psa, to zapewnienie bezpieczeństwa sprzętom, które często zostają umieszczone (...), czyli bywa, że poza okiem (...). Pies pełniłby funkcję psa stróżującego na (...) oraz jako (...) - zapotrzebowanie na wychowane i bezpieczne psy do (...). Pies jest już szkolony. Po okresie kwarantanny poszczepiennej pies o imieniu (...) zaczęła uczęszczać do (...). Kolejnym etapem szkolenia jest psie (...), a dalej (...). Dodatkowo, uczy się zachowań psów podczas kursów (...). Wszystkie kursy są certyfikowane. Kursy rozpoczęte od (...) 2024 r. w X.

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytania:

Jakie niebezpieczne zdarzenia mogą zagrozić życiu lub zdrowiu Pani klientów przebywających na (...) oraz na (...)?

• W jaki sposób pies temu zapobiegnie?

• Czy pies jest lub/i będzie szkolony w zakresie wspomnianej „ochrony”? Jeśli tak, to kiedy/od kiedy?

Dogoterapia będzie dostępna dla Pani klientów. Szkolenia i praca z psem doprowadzą do obniżenia stresu i poprawy nastroju dla klientów, co pozwoli na dobre skojarzenia z firmą, którą Pani prowadzi. Będą to usługi nieodpłatne, jako forma wpływania na pozytywny wizerunek firmy. Usługi (...) połączone z pozytywnym wpływem psa na klientów świadczy Pani od (...) w formie (...). Natomiast, usługi (...) świadczy Pani zdalnie lub na miejscu u klienta lub na (...) od (...) 2019 r. Po skończeniu kursów z psem i wypracowaniu doskonałej relacji z psem będzie Pani mogła przejść na pracę na (...): w formie aktorskiej psa, stróżującej lub podnoszącej nastrój ludzi.

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytania:

Czy dogoteriapia (i jej efekty) dotyczy/dotyczyć będzie tylko Pani, czy również Pani klientów? Jeśli dotyczyć będzie Pani klientów to:

Od kiedy będzie świadczyła Pani te usługi?

Czy będą one odpłatne?

Gdzie i kiedy będą one świadczone oraz czy łącznie z podanym przez Panią we wniosku zakresem usług?

Kiedy pies jest lub/i będzie w tym zakresie szkolony?

Miesięczne koszty utrzymania psa (żywienie, podstawowa opieka weterynaryjna, materiały szkoleniowe), kursy dla psa, transport dla psa w przypadku podróży na (...), ubezpieczenia psa.

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytanie:

Jakie dokładnie wydatki stanowią przedmiot Pani pytania?

Praca w branży (...) to praca długodystansowa i często nienormowana, czyli znacznie dłużej niż 8 godzin. Wzięła Pani pod uwagę dobę jako 24 godziny oraz to, że najczęściej pracuje Pani około 10 godzin na dobę, stąd proporcja. Oczywiście są momenty, gdy pracuje Pani na (...) w weekendy i znacznie dłużej, ale - w Pani opinii i doświadczeniu - wyrówna się to, np. w weekendy, święta lub styczeń, który jest najmniej dynamicznym miesiącem w branży.

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytanie:

W jaki sposób wyliczyła Pani podaną w opisie sprawy proporcję 40%(firma):60%(czas prywatny psa)?

Wszystkie wydatki zamierza Pani rozliczać w tej proporcji.

Samochód (leasingowy), biuro, (...)., pomieszczenia u Klienta (jeżeli jest potrzeba pracy w (...) lub u Klienta).

Powyższe stanowi Pani odpowiedź na pytanie:

W jakich „wynajmowanych pomieszczeniach” pies stróżuje?

Lokal został ubezpieczony od potencjalnych szkód wyrządzonych przez psa (...) 2024 r. Dodatkowo sam pies jest również ubezpieczony od (...) 2024 r.

Pytanie

Czy zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych [art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przypis organu], kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów poprzez zachowanie, pracę marketingową i odpowiednie zabezpieczenie źródła przychodów w postaci wydatków związanych z: zakupem, szkoleniem, zakupem karmy oraz opieką weterynaryjną psa rasy (...). ?

Pani stanowisko w sprawie

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazała Pani, że przedstawione dane oraz przypisane psu funkcje w przedsiębiorstwie spełniają warunki, aby wydatki te można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów firmy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 - akt obowiązujący - wersja od: 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.) [art. 21 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) – przypis organu], kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. [art. 23 ust. 1 ustawy – przypis organu].

Powyższe - Pani zdaniem - oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów.

Wskazała Pani, że kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w tym celu, nawet wówczas, gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Zatem - w Pani opinii - do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Podkreśliła też Pani, że podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, powinien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów wskazanej ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym, związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów tak, aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Wyrażenie „w celu osiągnięcia przychodów” zawarte w cytowanym wcześniej art. 22 ust. 1 ustawy oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z osiąganiem przychodów podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Należy zauważyć, że przez sformułowanie „w celu” należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy (przychodu), a dążenie podatnika ma przymiot „celowości”, jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo (przychód).

W związku z powyższym, kosztem uzyskania przychodu są wszelkie wydatki, których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu i nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, żeby wydatek poniesiony przez Podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione następujące warunki, tzn. dany wydatek:

został poniesiony przez Podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność Podatnika przez osoby inne niż Podatnik),

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została Podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

pozostaje w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą,

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

został właściwie udokumentowany,

nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Należy również podkreślić, że to podatniku spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością, w tym okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Koszty uzyskania przychodów nie są bowiem kosztami uzyskania jakichkolwiek przychodów, lecz zawsze związane są z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Koszty uzyskania przychodu z danego źródła pomniejszają zatem przychody z tego właśnie źródła. Koszty te są wobec tego ściśle i funkcjonalnie przyporządkowane do danego źródła przychodów.

Przedmiot Pani wniosku dotyczy określenia, czy wydatki ponoszone przez Panią na (katalog wydatków został przez Panią doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku):

miesięczne koszty utrzymania psa (żywienie, podstawowa opieka weterynaryjna, materiały szkoleniowe), kursy dla psa, transport dla psa w przypadku podróży na (...), ubezpieczenia psa

mogą stanowić dla Pani koszty podatkowe.

Zauważam, że podniesione przez Panią wydatki nie zostały wprost wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stan ten nie uprawnia jednak do akceptacji twierdzenia, że koszty niewymienione w tym przepisie, mogą „automatycznie” zostać uznane za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest bowiem poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Zgodnie bowiem z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 3526/16:

Niezmiennie trzeba mieć na uwadze zasadniczy kwalifikator, jakim jest wpływ wydatku na wielkość osiągniętego przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wystąpienie tego wpływu (związku przyczynowo‑skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem) należy oceniać (badać) ad casum.

W konsekwencji, kwestia kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów podatkowych uzależniona jest od wykazania związku przyczynowo-skutkowego z przychodami z działalności, czyli udowodnienia, że dany wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tego przychodu.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 sierpnia 2017 r., sygn. akt II FSK 1859/15 czytamy:

Kryterium celowości nie wyznacza w sposobu ostry granicy pozwalającej odróżnić wydatki, które można uznać za koszy uzyskania przychodów, od tych które już nimi nie są. Niemniej jednak kryterium to nie może służyć rekomendowaniu otwartego ciągu zdarzeń, tworząc w ten sposób niekończący się związek skutkowo-przyczynowy.

Co jednak ważne, zwrot „w celu uzyskania przychodu” nie powinien być interpretowany zbyt szeroko.Możliwość uzyskania przychodu przez dokonanie danego wydatku powinna być oceniana z uwzględnieniem zasad doświadczenia życiowego i praktyki obrotu gospodarczego. Nie jest bowiem wykluczone, że dany wydatek może teoretycznie przyczynić się do uzyskania przychodu, niemniej jednak faktycznie jest on obojętny dla uzyskiwania przychodu. W praktyce występują bowiem sytuacje, w których podatnicy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które przeznaczone są na realizację ich potrzeb osobistych, a ich możność przyczynienia się do powstania przychodu jest czysto teoretyczna.

Przy tym w orzecznictwie przyjęto, że (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 października 2012 r., sygn. akt II FSK 430/11):

Wydatek należy oceniać mając na uwadze racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu. Poniesienie wydatku musi zatem być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, ukierunkowaną na uzyskanie przychodów; wydatek powinien, przynajmniej potencjalnie, wpływać na wielkość uzyskiwanych lub spodziewanych przychodów z tej działalności. Kosztowa kwalifikacja konkretnego wydatku u konkretnego podatnika musi więc uwzględniać charakter i profil prowadzonej działalności gospodarczej oraz ekonomiczną racjonalność poniesionego wydatku.

Z treści Pani wniosku wynika, że prowadzi Pani firmę (...) związaną z: (...). Działalność prowadzi Pani w wynajętym lokalu, ale również na (...) i zdalnie z różnych miejsc w Polsce. W wynajmowanym lokalu, w którym sporadycznie przyjmuje Pani klientów. Przechowywane są tam ważne dokumenty, dyski, specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt komputerowy, drukarka oraz wszelkie narzędzia i pomoce służące do codziennego funkcjonowania biura i pracy (...).

Pies, którego Pani kupiła – jak Pani podaje – będzie pełnił następujące role/funkcje w Pani firmie/biurze:

obronną na wypadek niebezpiecznych zdarzeń mogących zagrozić życiu lub zdrowiu Pani klientów przebywających na (...) (np. stróżowanie przy sprzęcie komputerowym),

dogoterapię – poprawę nastroju, motywację do pracy, kojenie stresu związanego z pracą przy (...),

marketingową – pies ma być wykorzystywany do celów reklamowych firmy (sesje zdjęciowe, reklamy wideo, zdjęcia do postów na Pani „socialach” [portalach społecznościowych - przypis organu]).

Dodatkowo wskazała Pani, że:

poniesione wydatki służą utrzymaniu psa w dobrej kondycji psychofizycznej, czyli pies funkcjonuje poprawnie w społeczeństwie, potrafi się właściwie zachowywać, co przekłada się na poprawę nastroju Klientów,

pies wykorzystywany jest w materiałach reklamowych,

pies zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Z opisu stanu faktycznego wynika także, że:

działalność gospodarczą prowadzi Pani od 2019 r.,

lokal wynajmuje Pani od (...) 2024 r.,

w lokalu klientów przyjmuje Pani „sporadycznie”,

psa zakupiła Pani (...) 2024 r.

ubezpiecza Pani wynajmowany lokal, również od potencjalnych szkód wyrządzonych przez psa,

koszty podatkowe związane z psem zamierza Pani dzielić [w proporcji – przypis organu] 40% dla firmy, ponieważ 60% czasu to czas prywatny Pani i psa.

Skoro zatem jednym z warunków zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest poniesienie go w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, to kryterium uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów sprowadza się w istocie do ustalenia, czy może się on potencjalnie przyczynić do powyższego bez względu na to, czy ten skutek się ziści. Wykazywany związek przyczynowo-skutkowy powinien więc mieć charakter obiektywny.

Tymczasem z opisu sprawy nie wynika w jaki sposób zakup i utrzymanie psa rasy (...) wpływa/może wpłynąć na uzyskanie przez Panią przychodów bądź zabezpieczenie źródła przychodów z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

Role psa jakie Pani opisuje, tj. „marketingowa” oraz w „dogoterapii” nie wiążą się z całokształtem funkcjonowania Pani firmy i należy przyjąć, że służą one realizacji potrzeb osobistych, a ich ewentualne przyczynienie się do powstania przychodu jest czysto teoretyczne.

Wizerunek psa może wprawdzie pozytywnie wpływać na zainteresowanie określonymi usługami, niemniej z wniosku nie wynika, aby istniał racjonalny związek (bezpośredni lub pośredni) pomiędzy wykorzystaniem psa/jego wizerunku a uzyskanym przychodem z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Wykonywana przez Panią działalność nie jest bowiem pod żadnym względem uzależniona od posiadania psa. Świadczy o tym między innymi to, że wykonuje ją Pani od kilku lat (jak sama Pani podaje – od 2019 r.).

Okoliczności, na które Pani wskazuje, tj. to, że poniesione wydatki służą utrzymaniu psa w dobrej kondycji psychofizycznej, czyli pies funkcjonuje poprawnie w społeczeństwie, potrafi się właściwie zachowywać nie mają wpływu na kwalifikację ich do kosztów uzyskania przychodów. Prywatnie też każdy właściciel pupila dba o jego kondycję psychofizyczną i oczekuje od niego poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie i właściwego zachowania.

Jeśli chodzi natomiast o rolę obronną, na którą Pani zwraca uwagę twierdząc, że pies zapewnia poczucie bezpieczeństwa, gdyż:

w wynajmowanym lokalu, w którym bezpośrednio (sporadycznie) przyjmuje Pani Klientów, przechowywane są ważne dokumenty, dyski, specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt komputerowy, drukarka oraz wszelkie narzędzia i pomoce służące do codziennego funkcjonowania biura i pracy (...),

chciałaby Pani zabierać psa (w przypadku (...)) w celu zapewnienia bezpieczeństwa sprzętom, które często zostają umieszczone (...), czyli bywa, że poza okiem (...),

pies pełniłby funkcję psa stróżującego na (...),

stróżowałby w samochodzie, biurze, na (...), pomieszczeniach u Klienta (jeżeli zaistniałaby potrzeba pracy w (...) lub u klienta),

wykorzystuje Pani psa w 40% na potrzeby firmy

należy podkreślić, że informacje te nie tylko wykluczają się wzajemnie, ale niejako potwierdzają charakter osobisty wydatków na nabycie i utrzymanie psa. Niemożliwe bowiem jest, aby pies chronił dokumenty i sprzęt w wynajmowanym mieszkaniu w sytuacji, gdy stróżuje na (...)., w samochodzie, pomieszczeniach u klienta itp. I odwrotnie, w jaki sposób miałby pilnować dokumentów i sprzętu w wynajmowanym lokalu – co do którego nota bene płaci Pani ubezpieczenie – w sytuacji, gdy go tam nie ma. Co więcej, nie da się tego powiązać z tym, że – jak Pani twierdzi – psa będzie Pani „wykorzystywać” w celach prywatnych w 60%.

Tym samym nie można się dopatrzeć, aby podane przez Panią wydatki nie miały charakteru osobistego i wpływały na uzyskanie przez Panią przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej bądź zabezpieczenie tego źródła. Nie spełniają zatem przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dacie zaistnienia zdarzenia.

Końcowo zaznaczam że:

·przedstawiany przez Panią zakres żądania (zadane pytanie) zakreśla granice w jakich możemy wydać interpretację indywidualną. Przedmiotowe rozstrzygnięcie dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Panią przedmiotu wniosku – zakresu Pani pytania,

·procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Nie prowadzimy również postępowania dowodowego. Dlatego odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o informacje podane we wniosku,

·przedmiotem interpretacji indywidualnej może być wyłącznie sam przepis prawa. Wydana interpretacja nie odnosi się/nie ocenia poprawności wyliczonej przez Panią proporcji, w jakiej wydatki dotyczą czasu psa przeznaczonego na: „firmę” i „czas prywatny psa”.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a,

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00