Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 sierpnia 2024 r., sygn. I SA/Op 334/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Judecki (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 sierpnia 2024 r. sprawy ze skargi A. Sp. k. w B. na akt Starosty Powiatowego w Głubczycach z dnia 11 stycznia 2024 r., nr DP.7120.3.2024 w przedmiocie zatwierdzenia projektu zmiany docelowej organizacji ruchu 1) stwierdza, że zaskarżony akt został wydany z naruszeniem prawa, 2) zasądza od Starosty Powiatowego w Głubczycach na rzecz skarżącej A. Sp. k. w B. kwotę 797 (siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A. Sp. k. w B. (zwaną dalej też: Spółką lub skarżącą), reprezentowaną przez pełnomocnika – adwokata P. L., jest akt Starosty Głubczyckiego (zwanego dalej też: Starostą) z dnia 11 stycznia 2024 r., nr DP.7120.3.2024, w przedmiocie zatwierdzenia projektu zmiany docelowej organizacji ruchu.
Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z dnia 10 stycznia 2024 r. Burmistrz Gminy B. wystąpił do Starostwa Powiatowego w Głubczycach o zatwierdzenie projektu czasowej zmiany organizacji ruchu na drodze gminnej nr [...] – ul. [...] w B. Do pisma dołączył dokument zatytułowany "Projekt zmiany organizacji ruchu", w którym wskazano, że podstawą zmiany organizacji ruchu jest konieczność zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców ul. [...] w B. oraz zapobieżenia dalszemu procesowi degradacji drogi, która w chwili obecnej jest w złym stanie technicznym - umowa na przebudowę ul. [...] została podpisana. Określono, że administratorem drogi objętej projektem jest Gmina B. Jest to droga gminna publiczna nr [...], jednojezdniowa, zlokalizowana na terenie działek nr a oraz nr b w B. Występuje na niej ruch ciągły i obowiązuje ruch dwukierunkowy. Na odcinku drogi objętym zmianą organizacji ruchu występuje następujące oznakowanie pionowe: znak D-1 "Droga z pierwszeństwem" - 4 szt.; znak A-12b "Zwężenie jezdni prawostronne" – 2 szt.; znak B-31 "Pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka" - 1 szt.; znak C-10 "Nakaz jazdy z lewej strony"- 2 szt.; znak D-5 "Pierwszeństwo na zwężonym odcinku"-1 szt.; znak B-36 "Zakaz zatrzymywania się" - 6 szt.; znak B-33 "Ograniczenie prędkości do 15 km/h" - 2 szt. Projektowana zmian obejmuje z kolei wprowadzenie następujących znaków pionowych: znak B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych" - 2 szt. oraz tabliczka T z tekstem "nie dotyczy pojazdów dojeżdżających do posesji na ul. [...]". Opisując zasady zmiany organizacji ruchu zaznaczono, że zmiana ta związana jest z koniecznością ograniczenia ruchu drogowego dla pojazdów ciężarowych na drodze nr [...] - ul. [...] w B. Poprzez wprowadzenie ograniczenia dalsza degradacja drogi zostanie wstrzymana, co pozwoli na zachowanie stanu drogi w akceptowalnym stanie technicznym do momentu rozpoczęcia prac remontowych. W związku z planowanym wprowadzeniem ograniczenia w ruchu drogowym zostaną zamontowane na skrzyżowaniach ulic prowadzących w kierunku ul. [...] znaki informujące o zakazie ruchu pojazdów ciężarowych po ul. [...]. Wskazano, że dojazd do przedsiębiorstwa prowadzącego działalność gospodarczą związaną w części z przeładunkiem płodów rolnych na transport kolejowy jest możliwy zarówno od ulicy [...] jak i ulicy [...] (poglądowy obszar prowadzonej działalności został przedstawiony na załączniku graficznym). Pozostali przedsiębiorcy i użytkownicy posesji będą natomiast mogli występować o indywidualne zgody zarządcy drogi na dojazd do ich nieruchomości. Określając czas trwania zmiany organizacji ruchu, jako termin wprowadzenia oznakowania wskazano styczeń/luty 2024. Do projektu załączone zostały: plan sytuacyjny oraz projekty graficzne organizacji ruchu z istniejącym oznakowaniem i planowaną zmianą organizacji ruchu.