Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.605.2024.1.PT
Opodatkowanie odsetek uzyskanych od środków zgromadzonych na wspólnej lokacie małżonków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania odsetek uzyskanych od środków zgromadzonych na wspólnej lokacie małżonków.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca oraz jego małżonka posiadają w myśl obowiązujących przepisów podatkowych rezydencję podatkową w Polsce i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej. Małżonkowie będą podlegali ustawowemu ustrojowi majątkowemu - wspólności ustawowej.
Wnioskodawca przewiduje, że w najbliższym czasie stanie się właścicielem większej ilości gotówki, która będzie związana ze zbyciem jego działalności gospodarczej. Środki uzyskane z tego zbycia po ich opodatkowaniu i przejęciu do majątku prywatnego małżonkowie wprowadzą na wspólną lokatę bankową. Wnioskodawca planuje, że rachunek lokaty zostanie otwarty i będzie prowadzony przez bank z siedzibą w Szwajcarii.
Przedmiotowa lokata wspólna należy do takich produktów bankowych, w których prawo do poboru środków pieniężnych znajdujących się na wspólnej lokacie ma każdy z małżonków - oboje są traktowani przez bank jako współposiadacze środków pieniężnych znajdujących się na tym rachunku lokaty, współuprawnieni do ich poboru, oboje posiadają równy i nieograniczonych dostęp do środków znajdujących się na lokacie.
Środki zgromadzone na rachunku lokaty mogą w całości zostać zdeponowane przez Wnioskodawcę, albo jedynie tylko stanowić zasadniczą ich część, w pozostałej części będąc następstwem wpłat dokonanych na lokatę przez małżonkę Wnioskodawcy.
Pytanie
Czy będzie Pan we wskazanym stanie faktycznym zobowiązany do opodatkowania i wykazania w swoim rocznym zeznaniu PIT połowy odsetek uzyskanych od zgromadzonych na wspólnej lokacie pieniężnej środków?
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, z racji istniejącej pomiędzy małżonkami wspólności majątkowej, oraz faktu, że lokata ma charakter lokaty wspólnej Wnioskodawca będzie we wskazanym stanie faktycznym zobowiązany do opodatkowania i wykazania w swoim rocznym zeznaniu PIT połowy odsetek uzyskanych od zgromadzonych na wspólnej lokacie środków pieniężnych.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT m.in. od uzyskanych odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Jednocześnie, zgodnie z art. 30a ust. 2 Ustawy PIT przepisy ust. 1 pkt 1-5, 10a i 11a-11f stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że regułą obowiązującą na gruncie przepisów Ustawy PIT jest to, że osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zdefiniowany w ten sposób obowiązek podatkowy, w przypadku, w którym małżonkowie nie skorzystają z opcji wspólnego opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 2 Ustawy PIT, oznacza, że podlegają oni odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez siebie dochodów, w tym także i od dochodów (przychodów) uzyskanych z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na wspólnym rachunku małżonków.
Mając powyższe na uwadze, nie sposób zasadnie twierdzić, że dochody (przychody) uzyskane z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na wspólnych rachunkach lokacyjnych winny zostać opodatkowane wyłącznie przez jednego z współuprawnionych. W ocenie Wnioskodawcy twierdzenie powyższe jest niezależne od tego, czy i w jakim zakresie dany małżonek dokonywał wpłat na taką lokatę. Takie podejście skutkowałoby bowiem w istocie łącznym opodatkowaniem dochodów (przychodów) uzyskanych przez dwóch odrębnych podatników wyłącznie przez jednego z nich. Obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie przewidują wyrażenia zgody drugiego podatnika na takie rozwiązanie ani też domniemania jego zgody z tym zakresie.
Stanowisko takie byłoby nieuprawnione mając także na względzie, że pogląd odmienny prowadziłby do wątpliwości w przedmiocie odpowiedzialności podatnika w tych przypadkach, w których bank - jako płatnik - na podstawie art. 41 ust. 4 Ustawy PIT, nie dokonałby obliczenia i poboru podatku od odsetek oraz jego odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego w tych przypadkach, w których rachunek lokaty wspólnej prowadzony byłby dla dwóch współposiadaczy, którzy nie pozostają w związku małżeńskim. Wówczas bowiem osoby będące stroną umowy wspólnej lokaty bankowej, odpowiadać powinny za swoje zobowiązania podatkowe całym swoim majątkiem jako podatnicy podatku dochodowego na podstawie art. 26 Ordynacji podatkowej.
Fakt, że ustawodawca w art. 29 Ordynacji podatkowej uregulował, jako wyjątek od zasady przedstawionej w art. 26 Ordynacji podatkowej, zakres odpowiedzialności podatkowej osób pozostających w związku małżeńskim, co ma miejsce w przypadku opisywanego zdarzenia przyszłego, nie zmienia faktu, że każdy z posiadaczy środków zgromadzonych na rachunku lokaty wspólnej jest odrębnym podatnikiem.
Okoliczność pozostawania przez Wnioskodawcę w związku małżeńskim oraz fakt, że wraz z małżonką podlegają oni ustawowemu ustrojowi majątkowemu (wspólności ustawowej) ma natomiast znaczenie dla ustalenia, że dochody (przychody) uzyskane z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na wspólnych rachunkach lokacyjnych winny zostać przypisane odrębnie do każdego ze współmałżonków w proporcji 50/50. Jest to konsekwencją bezudziałowego charakteru wspólności majątku małżeńskiego - brakiem możliwości skorelowania wysokości deponowanych przez poszczególnych małżonków na rachunku lokaty kwot z udziałem w dochodzie (przychodzie) uzyskanym z odsetek lub innych przychodów od zgromadzonych środków pieniężnych.
Dodatkowo należy nadmienić, że w obowiązującym stanie prawnym nie istnieje podstawa prawna, aby - tak, jak ma to miejsce w przypadku przychodu osiąganego z najmu prywatnego - odstąpić od reguły, w świetle której każdy podatnik płaci podatek od swojego przychodu (dochodu). W odróżnieniu od najmu prywatnego, w przypadku odsetek od lokat, nawet w razie istnienia wspólności majątkowej małżeńskiej, brak jest zatem prawnych możliwości, aby wyłącznie jeden z małżonków opodatkował i rozliczył całość przychodów uzyskanych z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku lokacyjnym.
Tym samym opisane zdarzenie przyszłe będzie skutkować obowiązkiem opodatkowania odsetek uzyskanych od zgromadzonych na wspólnej lokacie środków przez oboje małżonków w częściach równych (proporcji 50/50).
Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że podobne stanowisko, odnoszące się do analogicznego zdarzenia przyszłego, zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 lipca 2024, nr 0115-KDIT1.4011.316.2024.2.MST, w której stwierdzono:
"Skoro będą Państwo mieli wspólną lokatę w banku szwajcarskim, na którą wniosą Państwo środki pieniężne w ramach Państwa wspólności majątkowej małżeńskiej, to także odsetki od tej lokaty będą Państwa wspólną własnością. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, połowa wypłacanych odsetek będzie Pana przychodem z kapitałów pieniężnych."
W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za w pełni uzasadnione.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Źródła przychodów zostały określone w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich ustawodawca w pkt 7 tego przepisu wyodrębnił źródło: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Stosownie natomiast do art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:
Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5.
W myśl art. 30a ust. 1 pkt 3 analizowanej ustawy:
Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a: z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5.
W świetle art. 30a ust. 9 tej ustawy:
Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.
Z kolei, zgodnie z ust. 11 powyższego przepisu:
Kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą, o której mowa w ust. 9, podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub 1a.
Jak wynika z art. 45 ust. 1a powołanej ustawy:
W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z:
1) kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b;
2) pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c;
3) odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.
W opisanym zdarzeniu będzie Pan uzyskiwał odsetki od środków zgromadzonych na wspólnej lokacie Pana i Pana małżonki (wspólność majątkowa małżeńska). Lokata ta będzie prowadzona przez bank z siedzibą w Szwajcarii, a prawo do poboru środków pieniężnych znajdujących się na wspólnej lokacie ma każde z Państwa. Zgodnie z warunkami lokaty, są Państwo współposiadaczami środków pieniężnych znajdujących się na rachunku lokaty, są Państwo współuprawnieni do ich poboru i mają Państwo równy i nieograniczony dostęp do środków znajdujących się na lokacie.
Uważa Pan, że w opisanej sytuacji będzie Pan zobowiązany do opodatkowania i wykazania w swoim rocznym zeznaniu podatkowym połowy odsetek uzyskanych od środków pieniężnych zgromadzonych na wspólnej lokacie.
Analiza tego zagadnienia wymaga odniesienia się do przepisów, które regulują stosunki majątkowe między małżonkami. W myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.):
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Jak wynika natomiast z art. 43 § 1 wskazanej ustawy:
Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.
Wyjątkiem od powyższej zasady jest przewidziana w ust. 2 ww. przepisu możliwość łącznego opodatkowania dochodów małżonków pozostających w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej – po spełnieniu warunków wynikających z tej regulacji.
Z kolei, w świetle art. 8 ust. 1 ww. ustawy:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Skoro będą Państwo mieli wspólną lokatę w banku szwajcarskim, na którą wniosą Państwo środki pieniężne w ramach Państwa wspólności majątkowej małżeńskiej, to także odsetki od tej lokaty będą Państwa wspólną własnością. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, połowa wypłacanych odsetek będzie Pana przychodem z kapitałów pieniężnych.
Odsetki będą wypłacane przez podmiot szwajcarski, który nie ma obowiązków płatnika polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec tego, będzie Pan miał obowiązek wykazać odsetki, które są Pana przychodem, w zeznaniu rocznym i opodatkować je 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 11 ustawy).
Będzie mógł Pan przy tym odliczyć podatek zapłacony w Szwajcarii – na zasadach określonych w art. 30a ust. 9 ustawy i z uwzględnieniem postanowień Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Bernie dnia 2 września 1991 r. (Dz. U. 1993 r. Nr 22, poz. 92 ze zm.).
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy tylko Pana sytuacji prawnopodatkowej – jej wydanie nie ma skutków prawnych dla Pana żony.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).