Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-10-07

Inwentaryzacja

Przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji jest jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego. W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 619 – dalej: u.r.) rachunkowość jednostki obejmuje m.in. okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Zadaniem inwentaryzacji jest stworzenie podstaw do oceny zgodności stanu składników aktywów i pasywów wykazanych w księgach rachunkowych ze stanem rzeczywistym w celu prawidłowego ich zaprezentowania w sprawozdaniu finansowym. Niestety w praktyce pojawia się wiele pytań dotyczących m.in. kwestii technicznych, które muszą być dostosowane do specyfiki jednostki. Sytuacji nie ułatwia to, że u.r. wskazuje tylko fundamentalne zasady wykonania inwentaryzacji, tj. wyznacza podstawowe metody i terminy przeprowadzania prac. Uszczegółowienie w tym zakresie znajdziemy jednak w stanowisku Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów (Dz.Urz. Min. Fin. z 2016 r. poz. 55). Jednostki mogą je dobrowolnie stosować na podstawie art. 10 ust. 3 u.r. ©℗

O co pytają na szkoleniach

problem Nasze biuro obsługuje klientów, którzy rozpoczęli już przeprowadzanie spisów z natury. Co musimy przygotować, aby mogli oni prawidłowo przeprowadzić procedury inwentaryzacyjne?

odpowiedź Niezależnie od tego, czy księgi rachunkowe są prowadzone samodzielnie przez jednostkę, czy – tak jak w opisanej sytuacji – zajmuje się tym biuro rachunkowe, należy wskazać, że za przeprowadzenie inwentaryzacji odpowiedzialny jest zawsze kierownik jednostki. Może on oczywiście scedować część obowiązków na osoby będące jego pracownikami lub na podstawie umowy dotyczącej usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych na pracowników biura rachunkowego. Zawsze jednak odpowiada z tytułu nadzoru nad prawidłowym przeprowadzeniem, przebiegiem i rozliczeniem inwentaryzacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00