Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.96.2024.1.KW

Skutki podatkowe wypłaty zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego (lokatorskiego) spadkobiercy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty otrzymanej od Spółdzielni Mieszkaniowej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W 2024 r spółdzielnia mieszkaniowa (...) sprzedała mieszkanie po Pana zmarłej siostrze i przelała Panu 1/5 wartości po pomniejszeniu zobowiązań.

W roku kalendarzowym 2024 otrzymał Pan PIT-11 od spółdzielni w celu rozliczenia go w zeznaniu rocznym od osób fizycznych w roku 2025. Pomimo chęci uzyskania wyjaśnień administracja upiera się, że musiała wystawić taki PIT bo jest do tego zobowiązana, natomiast poinformowała, że nie będzie trzeba odprowadzić podatku. Następnie spółdzielnia przysłała drugi PIT-11 wraz z elektronicznym poświadczeniem złożenia go do US. Kwota w drugim PIT jest wyższa o (...) zł niż w pierwszym PIT-11. Spółdzielnia zmieniła także wartość rynkową mieszkania, przelewając na Pana konto niniejszą kwotę, nie wystawiono korekty pierwszego PIT.

Zależy Panu na uzyskaniu informacji, czy prawdą jest, że nie będzie trzeba opłacać podatku zgodnie z uzyskanymi informacjami. Złożył Pan już do US druk SD-Z2, do którego był zobowiązany.

Pytania

1.Czy będzie Pan musiał odprowadzić podatek od wystawionego PIT-11?

2.Jeśli nie będzie Pan musiał to, czy należy tę kwotę uwzględnić w rozliczeniu w roku 2025, jeśli tak to na jakim PIT?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, zgodnie z uzyskanymi informacjami oraz publikacjami i stanowiskiem z 2015 r. Izby Skarbowej w Katowicach nr IBP2-1/4511-158/15/MK (źródło Gazeta Rzeczpospolita z dnia 21 sierpnia 2015 r.) oraz orzeczeniem indywidualnym z dnia 13 lipca 2020 r. 0114-KDIP3-1.4011.405.2020.1 .MK1 PIT (źródło https://ord-in.podatki.gov.pl/), spółdzielnia postąpiła nieprawidłowo. Skoro kwota zwróconego wkładu lokatorskiego - wartości rynkowej lokalu jest przedmiotem spadku, to podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W takiej sytuacji nie powinna podlegać już PIT.

Wypłata wartości rynkowej lokalu przeszła na spadkobierców jako składnik masy spadkowej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Wnioskodawca uważa, że spółdzielnia nieprawidłowo wystawiła PIT-11, gdyż do kwoty zwrotu wkładu - wartości rynkowej lokalu nie mają zastosowania przepisy ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 11 ust. 21 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 438 ze zm.):

W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Przysługująca osobie uprawnionej wartość rynkowa nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię zgodnie z postanowieniami statutu.

W myśl zaś art. 11 ust. 22 tej ustawy:

Z wartości rynkowej lokalu potrąca się przypadającą na dany lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, w tym w szczególności niewniesiony wkład mieszkaniowy. Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków, potrąca się również nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji, w części przypadającej na ten lokal oraz kwoty zaległych opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, a także koszty określenia wartości rynkowej lokalu.

Stosownie do art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.):

§ 1 Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

§ 2 Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związanych z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Z cytowanego przepisu wynika zasada dziedziczności praw majątkowych.

Zatem, z chwilą śmierci członka spółdzielni następuje swoiste przekształcenie przysługującego mu wkładu mieszkaniowego w prawo majątkowe, którego wartość odpowiada wartości rynkowej lokalu po stosownych pomniejszeniach wynikających z art. 11 ust. 21 i ust. 22 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wierzytelność ta wchodzi w skład masy spadkowej.

Przechodząc na grunt ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) należy zauważyć, że stosownie do art. 9 ust. 1:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednakże na mocy art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596 ze zm.):

Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.

W konsekwencji stwierdzić należy, że wypłata przez spółdzielnię mieszkaniową spadkobiercy wartości rynkowej lokalu w związku z rozliczeniem oddziedziczonej wierzytelności z tytułu wkładu mieszkaniowego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z wypełnieniem dyspozycji art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w 2024 r. spółdzielnia mieszkaniowa sprzedała mieszkanie, do którego Pana zmarłej siostrze przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego i przelała Panu 1/5 wartości rynkowej tego lokalu po pomniejszeniu zobowiązań. Wskazał Pan również, że złożył do urzędu skarbowego druk SD-Z2 (zgłoszenie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych dokonywane przez nabywców zaliczanych do tzw. zerowej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn celem skorzystania ze zwolnienia w tym podatku).

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że do kwoty wypłaconej Panu jako spadkobiercy tytułem zwrotu wkładu mieszkaniowego, do której mają zastosowanie uregulowania zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizny, nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że wypłata odziedziczonej wierzytelności z tytułu wkładu mieszkaniowego (lokatorskiego), odpowiadającej wartości rynkowej lokalu, po pomniejszeniach wynikających z art. 11 ust. 2² ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie wywołuje żadnych skutków na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż stanowiła ona przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

W związku z powyższym nie będzie Pan zobowiązany do uwzględnienia przedmiotowej kwoty wykazanej w PIT-11 w rozliczeniu rocznym za 2024 rok, ani odprowadzenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zatem Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji indywidualnych informuję, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00