Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.447.2024.2.AWY
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym (z wyłączeniem wydatków na usługi noclegowe i gastronomiczne) w części dot. pracowników biorących w nich udział i brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków w części dot. pozostałych podmiotów biorących w nich udział.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe/w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, z wyłączeniem wydatków na usługi noclegowe i gastronomiczne, w części dotyczącej pracowników biorących udział w:
- wyjazdach integracyjnych,
- spotkaniach integracyjno-szkoleniowych,
- spotkaniach okolicznościowych o charakterze integracyjno-informacyjnym,
- spotkaniach organizowanych przy okazji ważnego wydarzenia lub święta,
- nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań organizowanych przy okazji ważnego wydarzenia lub święta w części dotyczącej uczestnictwa w spotkaniach byłych pracowników, emerytów, pracowników spółek powiązanych, przedstawicieli władz lokalnych i służb lokalnych, kontrahentów i duchownego.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 20 sierpnia 2024 r. (wpływ 21 sierpnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. S.A. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polską spółką kapitałową, podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej A. prowadzi (…). Dodatkowo prowadzi również działalność w zakresie produkcji (…). Spółka funkcjonuje jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe, w skład którego wchodzi (...) zakładów produkcyjnych, posiadających w swojej strukturze szereg komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za procesy produkcji, magazynowania, sprzedaży i zakupu. W zakresie swojej działalności Spółka dokonuje sprzedaży produktów poprzez własne Centra Dystrybucji oraz poprzez sieć sklepów firmowych w ramach spółki zależnej „B. Sp. z o.o.”.
A. S.A. podejmuje szereg działań mających na celu podnoszenie kwalifikacji swojej kadry pracowniczej, motywowanie zatrudnionych osób do zwiększenia wydajności ich pracy, jak również budowanie trwałych i silnych relacji z pracodawcą, pomiędzy działami i pracownikami. Spółka dąży do tego, aby pracownicy pracowali dla niej jak najdłużej, byli lojalni i wierni, ponieważ częsta wymiana personelu nie sprzyja rozwojowi firmy i destabilizuje jej bieżące funkcjonowanie. W związku z powyższym Spółka w ramach prowadzonej działalności organizuje spotkania o charakterze szkoleniowo-integracyjnym. Zaprasza na nie szereg osób, w tym:
- własnych pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę,
- byłych pracowników,
- członków zarządu,
- pracowników spółek powiązanych,
- kontrahentów,
- przedstawicieli lokalnych władz.
Uczestnikami spotkań są głównie pracownicy Spółki, ale mogą też zostać zaproszeni byli pracownicy będący obecnie na emeryturze, czy inne zaproszone osoby w zależności od rodzaju spotkania. Celem organizacji ww. spotkań jest przede wszystkim poprawa efektywności i organizacji pracy poprzez bliższe poznanie się pracowników, wymianę i zdobywanie wiedzy dzięki czemu zyskują zarówno pracownicy, jak i organizacja, większą identyfikację pracowników ze Spółką i jej działalnością, poprawę atmosfery pracy oraz promowanie szczególnie współdziałania oraz interakcji pomiędzy pracownikami jako pożądanych wzorców zachowań. Zdarza się, że w opisanych powyżej spotkaniach biorą udział także kontrahenci Spółki, jak również przedstawiciele lokalnych władz.
Spotkania mogą przybierać różne formy, najczęściej są to:
- wyjazd integracyjny (integracyjno-szkoleniowy) - organizowany dla konkretnych grup pracowników,
- spotkanie integracyjno-szkoleniowe grupy pracowników - najczęściej w ramach jednego lub kilku departamentów/biur, organizowane przez Spółkę dla swoich pracowników wyjście do miejsca, gdzie możliwe są aktywności integrująco-szkoleniowe pracowników,
- spotkania okolicznościowe, w tym:
- spotkania organizowane przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, np. święta branżowe, spotkania związane z tradycyjnie obchodzonymi świętami (Wielkanoc, Wigilia), uroczyste jubileusze związane z działalnością Spółki. Jest to także okazja do wręczenia różnego rodzaju odznaczeń, jak również dyplomów i medali dla zasłużonych pracowników. Z zastrzeżeniem, że na tym rodzaju spotkań mogą brać udział również przedstawiciele lokalnych władz oraz kontrahenci, którzy otrzymują zaproszenie na spotkanie i biorą w nim udział dobrowolnie. Wówczas Spółka nie prowadzi ewidencji osób uczestniczących;
- krótkie spotkania organizowane dla pracowników Spółki na jej terenie, o charakterze integracyjno-informacyjnym, poprzedzające lub podsumowujące rok obrotowy, rozpoczynające lub kończące się projekty.
Wydatek w związku z organizacją spotkań pokrywany jest ze środków obrotowych Spółki. Wartość poniesionego wydatku nie jest w jakikolwiek sposób zwracana Spółce. Wśród wydatków ponoszonych na organizację spotkań zaliczają Państwo m.in.:
- wynajem sali,
- wynajem sprzętu audiowizualnego,
- zakup pomocy dydaktycznych,
- zakup sprzętu koniecznego dla przeprowadzenia szkolenia,
- wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia,
- koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny,
- usługi transportowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej,
- usługi hotelarskie lub noclegowe - w przypadku szkoleń w formie wyjazdowej,
- usługi cateringowe lub gastronomiczne,
- zakup dyplomów, medali, odznaczeń.
Powyższe wydatki powiązane są zarówno z częścią merytoryczną spotkania, którego celem jest dostarczenie informacji oraz wiedzy niezbędnej do wykonywanych zadań na danym stanowisku oraz prezentacją strategii Spółki wraz z panelem dyskusyjnym dotyczącym zagadnień branżowych, jak i częścią integracyjną. Dokumentowanie poniesionych wydatków następuje na podstawie otrzymanych Faktur VAT wystawionych na rzecz Wnioskodawcy.
Na podstawie dotychczas organizowanych szkoleń Spółka może wykazać poniższą tematykę spotkań m.in.:
- (…)
Spółka realizuje wyżej wymienione spotkania w celu podnoszenia wiedzy pracowników oraz efektywności realizowanych projektów. Prowadzona działalność gospodarcza przez Spółkę wymaga specjalistycznej wiedzy, a na rynku brak jest specjalistów na różnych szczeblach struktury organizacyjnej Wnioskodawcy lub ich dostępność jest ograniczona. Harmonogram imprezy rozpoczyna przemówienie w zależności od rangi imprezy właściwego przedstawiciela Spółki. Poza przywitaniem pracowników i ewentualnie zaproszonych Gości oraz podziękowaniami za dotychczasową pracę oraz wysiłki na rzecz Spółki, przedstawieniem oraz odbytym szkoleniem w danym zakresie spotkanie będzie miało również charakter motywacyjny, związany z przedstawieniem perspektyw rozwoju Spółki, stabilności zatrudnienia oraz polityki firmy na następne lata. Ma to potwierdzić oraz zbudować wizerunek pracodawcy perspektywicznego, u którego warto pracować i pozostać. Po tej części rozpocznie się druga część spotkania, podczas którego przewidziany jest poczęstunek, ewentualna inne atrakcje w postaci części artystycznej, dla pracowników którzy będą chcieli wziąć w nich udział. Napoje oraz jedzenie zostaną zapewnione w postaci cateringu, w tym tzw. szwedzkiego stołu, lub innej formie; a zatem każdy będzie mógł z niego korzystać w wymiarze, jaki sam uzna za stosowny. Impreza nie będzie miała charakteru typowo konsumpcyjnego - rozrywkowego.
Uzupełnienie opisu stanu faktycznego
W odpowiedzi na pytania Organu wskazali Państwo:
1.Kto konkretnie bierze udział w poszczególnych spotkaniach o charakterze szkoleniowo-integracyjnym?
Odp.: W zależności od formy spotkania biorą w nich udział:
1)wyjazd integracyjny (integracyjno-szkoleniowy) organizowany jest dla pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę z różnych biur Spółki lub tylko z danego biura Spółki,
2)spotkanie integracyjno-szkoleniowe grupy pracowników organizowane jest dla pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę z różnych biur Spółki lub tylko z danego biura Spółki,
3)spotkania okolicznościowe o charakterze integracyjno-informacyjnym, poprzedzające lub podsumowujące rok obrotowy, rozpoczynające lub kończące się projekty, organizowane jest dla członków zarządu oraz pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę z różnych biur Spółki lub tylko z danego biura Spółki,
4)spotkania organizowane przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, np. święta branżowe, spotkania związane z tradycyjnie obchodzonymi świętami (Wielkanoc, Wigilia), uroczyste jubileusze związane z działalnością Spółki organizowane jest dla jest głównie dla pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę, byłych pracowników, emerytów oraz pracowników spółek powiązanych z zastrzeżeniem, że na tym rodzaju spotkań mogą brać udział również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele lokalnych służb współpracujących ze Spółką jak Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Weterynaryjnej oraz kluczowi kontrahenci, którzy zazwyczaj kierują przemówienie do pracowników Spółki, duchowny z okolicznej parafii celem błogosławieństwa pracowników.
2.W jaki dokładnie sposób udział tych osób w poszczególnych spotkaniach przekłada się na Państwa działalność opodatkowaną podatkiem VAT? Proszę odnieść się odrębnie do poszczególnych uczestników spotkań (bez pomijania którejkolwiek z grup) i wykazać związek z obrotem opodatkowanym;
Odp.: Spółka od lat wyznacza standardy w branży (…). Dzięki prowadzonym od wielu lat działaniom marka „A.” jest najbardziej znaną marką produktów (…) w Polsce. Z uwagi na skalę działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, specyfikę sektora (…) Spółka podejmuje szereg działań mających na celu lepsze zrozumienie branży. W tym celu pracownicy Oddziałów Spółki biorą udział w spotkaniach integracyjno-szkoleniowych o tematyce nowych technologii w sektorze (…). Udział w tych szkoleniach ściśle powiązany jest z wdrażaniem nowych rozwiązań w sektorze (…), wydatek na szkolenia poniesiony jest w celu osiągnięcia przychodów, dodatkowo integracyjny rodzaj spotkania ma na celu budowanie zespołu oraz pozytywny wpływ na pracę w zespole.
Pracownicy biura informatyki Spółki biorą udział w spotkaniach integracyjno-szkoleniowych o tematyce nowych technologii i umiejętności w zakresie IT polegających na wykorzystaniu innowacyjnych technologii w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa systemów IT.
Handlowcy Spółki biorą udział w spotkaniach integracyjno-szkoleniowych o tematyce analizy i strategii rynku, jak również w spotkaniach wraz z corocznym przeglądem wyników poszczególnych regionów i pracowników. Spotkania mają na celu przede wszystkim zwiększenie sprzedaży oraz pozyskanie nowych klientów. Integracyjny rodzaj spotkania ma na celu budowanie zespołu oraz pozytywny wpływ na pracę w zespole.
Spotkania integracyjno-szkoleniowe w zakresie komunikacji menedżerskiej kierowane są do Kierowników biur/departamentów w celu podniesienia efektywności poszczególnych zespołów. Działając jako część Grupy C. Spółka kładzie duży nacisk na rozwój przywództwa. Koncentruje się na oczekiwaniach związanych z funkcją przywódczą, w której dana osoba odgrywa role pracownika, Lidera Innych, Lidera Liderów, Lidera Funkcji lub Lidera Biznesu. Spółka realizuje ten cel między innymi poprzez cykliczne szkolenia Leadership Pipeline. Takie szkolenie przeszła właśnie kolejna grupa liderów Spółki.
Koncepcja Poziomów Przywództwa (Leadership Pipeline) charakteryzuje się zmianą dotychczasowej orientacji opierającej się na osobie, na taką, która orientuje się na zadaniu. Pytanie: „Jakim jesteś Liderem?” zastępujemy pytaniem: „W jaki sposób oraz co i kiedy musi wykonywać Lider, aby mógł osiągnąć zakładane rezultaty?”. Jednym z głównych założeń koncepcji Leadership Pipeline jest to, że przy przejściu z jednego poziomu przywództwa na drugi, zmieniają się obowiązki przywódcze.
Szkolenia branżowe poszczególnych działów/departamentów np. Biuro Finansowo-Księgowe, Dział Personalny, Dział Marketingu, Dział Inwestycji oraz wiele innych biorą udział w spotkaniach integracyjno-szkoleniowych o tematyce ściśle związanej z pracą na danym stanowisku w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych. Spotkanie ma na celu również budowanie zespołu oraz zintegrowanie pracowników.
Spotkania organizowane przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, np. święta branżowe, spotkania związane z tradycyjnie obchodzonymi świętami (Wielkanoc, Wigilia), uroczyste jubileusze związane z działalnością Spółki organizowane są w celu osiągnięcia korzyści biznesowych mających na celu zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, budowanie zespołu, poprawę atmosfery i efektywności pracy poprzez wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych, a w konsekwencji zwiększenie obrotów.
3.Jaki był związek (bezpośredni czy pośredni) zakupionych w ramach poszczególnych spotkań towarów i usług z działalnością opodatkowaną Spółki i w czym się przejawiał ten związek?
Odp.: Zakupione towary i usługi podczas poszczególnych spotkań związane są z czynnościami opodatkowanymi. Ponoszone wydatki dotyczyły podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Prowadzona działalność gospodarcza przez Spółkę wymaga specjalistycznej wiedzy, a na rynku brak jest specjalistów na różnych szczeblach struktury organizacyjnej Wnioskodawcy lub ich dostępność jest ograniczona. W związku z tym podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz ich integrowanie jest konieczne do dalszego rozwoju działalności oraz obniżeniu fluktuacji. Natomiast forma integracyjna spotkań ma na celu motywowanie zatrudnionych osób do zwiększenia wydajności ich pracy, jak również budowanie trwałych i silnych relacji z pracodawcą, pomiędzy działami i pracownikami. Spółka nieustannie doświadcza, że za sukcesem marki „A.” stoją pracownicy, skupia się na tym, aby ich wiedza i umiejętności były nie tylko adekwatne do zajmowanego stanowiska, ale też pozwalały im na awansowanie w strukturach firmy. To, co pozwala pracownikom Spółki na rozwój kompetencji wykraczających poza piastowane stanowiska, to projekty realizowane w interdyscyplinarnych zespołach.
4.Czy i w jaki sposób organizacja poszczególnych spotkań przekłada się na wzrost konkurencyjności Spółki na rynku?
Odp.: Organizacja poszczególnych spotkań niewątpliwie przekłada się na wzrost konkurencyjności na rynku. Spotkania szkoleniowo-integracyjne dla pracowników Spółki stanowią fundament, na którym buduje się profesjonalizm, efektywność i innowacyjność. Dzięki szkoleniom możliwy jest ciągły rozwój kompetencji, co przekłada się na wzrost satysfakcji pracowników, ich większe zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań. Integracja pracowników w firmie kreuje pozytywne relacje pomiędzy pracownikami, stanowi atrakcyjne urozmaicenie pracy biurowej i sprzyja tworzeniu zwyczaju wzajemnej pomocy. Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas zespołowej pracy nad projektem. Spotkania w ramach integracji niwelują również napięcia, które mogą pojawić się pomiędzy pracownikami w sytuacjach stresowych, oraz uczą efektywniejszej komunikacji, co ma realny wpływ na zwiększenie wydajności całej grupy. Utrzymanie koleżeńskich relacji z innymi osobami w firmie obniża fluktuację, pracownik rzadziej myśli o zmianie pracy, a jednocześnie sumienniej wykonuje swoje obowiązki. Co w dobie digitalizacji cyfrowej dzisiejszych czasów oraz przejściu w dużej mierze na tryb pracy zdalnej ma duże znaczenie.
5.Czy i w jaki sposób realizacja poszczególnych spotkań wpłynęła na wizerunek Spółki, na sposób postrzegania Państwa przez odbiorców jej towarów?
Odp.: A. po raz (…) zdobył prestiżowy tytuł „(…)”. Jest on przyznawany wyłącznie tym przedsiębiorstwom, które (…). Wyróżnienie „(…)” jest (…). Spółka dąży do tego, żeby organizacja stawała się jeszcze lepszym miejscem pracy docenianym przez pracowników. Pozytywne postrzeganie Spółki wpływa nie tylko na wizerunek wśród byłych, obecnych i przyszłych pracowników, ale również wpływa pozytywnie na markę A. wśród Odbiorców.
6.Jakie konkretnie wydatki ponosili Państwo w związku z poszczególnymi spotkaniami o charakterze szkoleniowo-integracyjnym (należy odnieść się odrębnie do poszczególnych spotkań)?
Odp.:
1.Wyjazd integracyjny (integracyjno-szkoleniowy):
a.wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia,
b.wynajem sali,
c.wynajem sprzętu audiowizualnego,
d.zakup pomocy dydaktycznych,
e.koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny,
f.usługi transportowe,
g.usługi hotelarskie lub noclegowe,
h.usługi cateringowe lub gastronomiczne.
2.Spotkanie integracyjno-szkoleniowe:
a.wynagrodzenie dla prowadzącego spotkanie integracyjne oraz szkolenia,
b.wynajem sali,
c.wynajem sprzętu audiowizualnego,
d.zakup pomocy dydaktycznych,
e.koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny,
f.usługi cateringowe lub gastronomiczne,
g.koszt występów artystycznych.
3.Spotkania okolicznościowe o charakterze integracyjno-informacyjnym:
a.wynajem sali,
b.wynajem sprzętu audiowizualnego,
c.zakup pomocy dydaktycznych,
d.usługi cateringowe lub gastronomiczne.
4.Spotkania organizowane przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia:
a.wynajem sali,
b.wynajem sprzętu audiowizualnego,
c.zakup pomocy dydaktycznych,
d.usługi cateringowe lub gastronomiczne,
e.koszt występów artystycznych.
7.Czy nabywali Państwo poszczególne świadczenia składające się na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym od różnych usługodawców/dostawców, czy przy każdym spotkaniu ten sam podmiot odpowiadał za jego organizację, tj. wszystkie świadczenia wymienione we wniosku, na które ponieśli Państwo wskazane wydatki?
Odp.: Spółka nabywała poszczególne świadczenia składające się na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym od różnych usługodawców/dostawców.
8.Czy z zawartej przez Państwa z usługodawcą/usługodawcami umowy na realizację spotkania szkoleniowo-integracyjnego wynikało, że nabywają Państwo jedną kompleksową usługę organizacji spotkania, na którą składały się wymienione przez Państwa we wniosku elementy (wydatki) przyporządkowane do spotkania, czy też że nabywają Państwo poszczególne odrębne od siebie świadczenia (towary i usługi) i każdy z wydatków został poniesiony odrębnie?
Odp.: Spółka w związku z organizacją spotkań szkoleniowo-integracyjnych nabywała odrębnie poszczególne towary i usługi.
9.Czy w umowie zawartej z usługodawcą było określone odrębne wynagrodzenie za dostarczane towary i usługi w ramach organizacji poszczególnych spotkań, czy też zostało ustalone jedno wynagrodzenie dla całego kompleksowego świadczenia organizacji spotkania?
Odp.: W związku z organizacją spotkań szkoleniowo - integracyjnych zostało określone odrębne wynagrodzenie za dostarczane towary i usługi.
10.Czy z perspektywy Państwa jako nabywcy usługi organizacji danego spotkania konieczne było, aby jeden podmiot wykonał wszystkie usługi/dokonał dostawy towarów niezbędnych w celu organizacji tego spotkania? Czy fakt nabycia przez Państwa tych świadczeń od różnych usługodawców wpłynął na jakość organizacji danego spotkania (jeśli taka sytuacja miała miejsce)?
Odp.: Z perspektywy Spółki w korespondencji z opisem stanu faktycznego nie zaistniała konieczność korzystania z usług jednego dostawcy w ramach świadczenia usługi kompleksowej. Fakt nabywania świadczeń od różnych usługodawców nie wpłynął na jakość danego spotkania.
Pytanie
Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym w myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: Ustawa o VAT)?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym w myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT z zastrzeżeniem usług noclegowych i gastronomicznych.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób, usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Wydatki związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu podnoszenie kwalifikacji i wiedzy, budują pozytywne relacje pomiędzy pracownikami i członkami zarządu Spółki, zwiększają zaangażowanie pracowników oraz wzmacniają ich lojalność wobec Wnioskodawcy. Troszczenie się o pracowników przebywających na emeryturze motywująco wpływa na prace zatrudnionych osób, którzy spodziewają się podobnego traktowania w przyszłości. Obecność na spotkaniach kontrahentów czy przedstawicieli lokalnych władz przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia pozytywnie wpływa na wizerunek Wnioskodawcy wśród pracowników, ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz budowanie relacji nie tylko z pracownikami Spółki. Wydatki związane z organizacją spotkań wymienionych w opisie stanu faktycznego są ściśle związane z wydatkami na pracowników Spółki.
Aby podatnik miał możliwość odliczyć podatek VAT od dokonanego zakupu muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki: otrzymał fakturę, powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, nabyte towary lub usługi będą przez podatnika wykorzystywane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W ocenie Spółki w kontekście przedstawionego opisu sprawy zostają łącznie spełnione wyżej wymienione kryteria.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy ograniczono możliwość pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku usług noclegowych i gastronomicznych. Zatem Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym wymienionych w opisie stanu faktycznego z zastrzeżeniem, że nie są to usługi hotelowe i gastronomiczne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest:
- prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, z wyłączeniem wydatków na usługi noclegowe i gastronomiczne, w części dotyczącej pracowników biorących udział w:
- wyjazdach integracyjnych,
- spotkaniach integracyjno-szkoleniowych,
- spotkaniach okolicznościowych o charakterze integracyjno-informacyjnym,
- spotkaniach organizowanych przy okazji ważnego wydarzenia lub święta,
- nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań organizowanych przy okazji ważnego wydarzenia lub święta w części dotyczącej uczestnictwa w spotkaniach byłych pracowników, emerytów, pracowników spółek powiązanych, przedstawicieli władz lokalnych i służb lokalnych, kontrahentów i duchownego.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powołanych przepisów art. 86 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie określone warunki:
- odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług,
- towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego),
- faktura dokumentuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, czyli została na niej wskazana kwota podatku.
Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
Ponadto należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a)(uchylona)
b)nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,
c)usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Z kolei jak stanowi art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Natomiast w myśl art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
W tym miejscu należy wskazać, że zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyznacza czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Wskazać należy, że w myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zatem wówczas, gdy zostaną spełnione dwa warunki: odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku VAT, a nabyte towary i usługi, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż pełnią oni jedynie rolę płatników, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli jednak dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzą Państwo działalność gospodarczą m.in. w zakresie (…).
W ramach prowadzonej działalności organizują Państwo spotkania o charakterze szkoleniowo-integracyjnym. Zapraszają Państwo na nie szereg osób, w tym:
- własnych pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę,
- byłych pracowników,
- członków zarządu,
- pracowników spółek powiązanych,
- kontrahentów,
- przedstawicieli lokalnych władz.
Spotkania mogą przybierać różne formy, tj.:
- wyjazd integracyjny (integracyjno-szkoleniowy) - organizowany dla pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę z różnych biur Spółki lub tylko z danego biura Spółki,
- spotkanie integracyjno-szkoleniowe grupy pracowników - organizowane dla pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę z różnych biur Spółki lub tylko z danego biura Spółki wyjście do miejsca, gdzie możliwe są aktywności integrująco-szkoleniowe pracowników,
- spotkania okolicznościowe, w tym:
- spotkania organizowane przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, np. święta branżowe, spotkania związane z tradycyjnie obchodzonymi świętami (Wielkanoc, Wigilia), uroczyste jubileusze związane z działalnością Spółki. Jest to także okazja do wręczenia różnego rodzaju odznaczeń, jak również dyplomów i medali dla zasłużonych pracowników. Organizowane głównie dla pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę, byłych pracowników, emerytów oraz pracowników spółek powiązanych z zastrzeżeniem, że w tym rodzaju spotkań mogą brać udział również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele lokalnych służb współpracujących ze Spółką jak Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Weterynaryjnej oraz kluczowi kontrahenci, którzy zazwyczaj kierują przemówienie do pracowników Spółki, duchowny z okolicznej parafii celem błogosławieństwa pracowników;
- krótkie spotkania okolicznościowe o charakterze integracyjno-informacyjnym, poprzedzające lub podsumowujące rok obrotowy, rozpoczynające lub kończące się projekty organizowane dla członków zarządu oraz pracowników zatrudnionych w oparciu o Umowę o pracę z różnych biur Spółki lub tylko z danego biura.
Wydatek w związku z organizacją spotkań pokrywany jest ze środków obrotowych Spółki. Wartość poniesionego wydatku nie jest w jakikolwiek sposób Państwu zwracana. W związku z poszczególnymi spotkaniami o charakterze szkoleniowo-integracyjnym ponosili Państwo następujące wydatki:
1.Wyjazd integracyjny (integracyjno-szkoleniowy):
a.wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia,
b.wynajem sali,
c.wynajem sprzętu audiowizualnego,
d.zakup pomocy dydaktycznych,
e.koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny,
f.usługi transportowe,
g.usługi hotelarskie lub noclegowe,
h.usługi cateringowe lub gastronomiczne.
2.Spotkanie integracyjno-szkoleniowe:
a.wynagrodzenie dla prowadzącego spotkanie integracyjne oraz szkolenia,
b.wynajem sali,
c.wynajem sprzętu audiowizualnego,
d.zakup pomocy dydaktycznych,
e.koszty szkolenia zewnętrznego w przypadku ich organizacji przez podmiot zewnętrzny,
f.usługi cateringowe lub gastronomiczne,
g.koszt występów artystycznych.
3.Spotkania okolicznościowe o charakterze integracyjno-informacyjnym:
a.wynajem sali,
b.wynajem sprzętu audiowizualnego,
c.zakup pomocy dydaktycznych,
d.usługi cateringowe lub gastronomiczne.
4.Spotkania organizowane przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia:
a.wynajem sali,
b.wynajem sprzętu audiowizualnego,
c.zakup pomocy dydaktycznych,
d.usługi cateringowe lub gastronomiczne,
e.koszt występów artystycznych.
Powyższe wydatki powiązane są zarówno z częścią merytoryczną spotkania, którego celem jest dostarczenie informacji oraz wiedzy niezbędnej do wykonywanych zadań na danym stanowisku oraz prezentacją strategii Państwa Spółki wraz z panelem dyskusyjnym dotyczącym zagadnień branżowych, jak i częścią integracyjną. Dokumentowanie poniesionych wydatków następuje na podstawie otrzymanych faktur wystawionych na Państwa rzecz.
Na podstawie dotychczas organizowanych szkoleń wykazują Państwo poniższą tematykę spotkań, m.in.:
- (…).
Państwa wątpliwości w sprawie dotyczą tego, czy mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym.
Aby ocenić prawidłowość Państwa stanowiska w przedmiotowym zakresie w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy w analizowanej sytuacji dokonują Państwo nabycia kompleksowej usługi organizacji spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym.
Generalnie system podatku od wartości dodanej opiera się na zasadzie, że każde świadczenie jest traktowane odrębnie i niezależnie na potrzeby opodatkowania tym podatkiem.
Ani dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, ze zm.), ani też przepisy krajowe nie zawierają definicji świadczenia złożonego. Brak również szczególnych uregulowań dotyczących przesłanek uznawania danego świadczenia za świadczenie złożone. Ocena, w jakich okolicznościach świadczenia powiązane należy traktować jako świadczenia jednolite, kształtowana jest na bazie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W szczególności wskazać należy wyrok Trybunału z 6 lipca 2006 r. w sprawie C-251/05 Talacre Beach Caravan Sales Ltd, w którym Trybunał stwierdził, że należy dać prymat ochronie zasady, nierozszerzania zwolnienia podatkowego nad traktowaniem kilku dostaw jako świadczenia złożonego, opodatkowanego wedle zasad dotyczących świadczenia głównego. Każde odstępstwo od zasadniczej stawki podatku od towarów i usług winno być zatem interpretowane ściśle i ta ogólna zasada musi być brana bezwzględnie pod uwagę przy ocenie okoliczności konkretnej sprawy.
W pewnych jednak okolicznościach formalnie odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem, odpowiednio, prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jednolitą czynność, gdy nie są one niezależne (por. np. wyrok TSUE z 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-276/09 Everything Everywhere Ltd, z 27 września 2012 r. w sprawie C-392/11 Field Fisher Waterhouse LLP, z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o.). Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiera zatem wskazówki dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione, żeby uznać określony zespół świadczeń za świadczenie złożone.
Jedna transakcja występuje zatem wtedy, gdy dwa lub więcej elementów albo dwie lub więcej czynności, dokonane przez podatnika, są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny (por. np. wyrok TSUE z 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd, ww. wyrok C-392/11; ww. wyrok TSUE C-224/11; lub też wyrok TSUE z 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 RR Donnelley Global Tumkey Solutions Poland sp. z o.o.).
Ponadto jedno lub więcej świadczeń stanowi świadczenie główne, natomiast pozostałe świadczenie lub świadczenia stanowią świadczenie lub świadczenia dodatkowe/pomocnicze, traktowane z punktu widzenia podatkowego tak jak świadczenie główne tj. dzielące los prawny świadczenia głównego. W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe/pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego, tj. stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z tego świadczenia (por. ww. wyrok TSUE C-349/96, C-392/11, C-224/11 lub też C-155/12).
Poza tym w wyroku z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06 Part Service Srl Trybunał wskazał, że aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z tzw. usługą kompleksową, należy w pierwszej kolejności poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej czynności celem określenia, czy podatnik dostarcza konsumentowi kilka odrębnych świadczeń głównych, czy też jedno świadczenie. W orzeczeniu tym Trybunał wskazał na konieczność dokonania analizy charakteru transakcji także z punktu widzenia nabywcy, z uwagi na fakt, że to właśnie perspektywa nabywcy powinna być podstawą do ustalenia, jaki był rzeczywisty charakter świadczenia.
Tak również TSUE orzekł w wyroku z 10 marca 2011 r. w sprawach połączonych C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09:
„W szczególności świadczenie należy uznać za dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego”.
Natomiast w wyroku z 27 października 2005 r. w sprawie 041/04 Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV, Trybunał wskazał, że art. 2 (1) VI Dyrektywy
„należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta, rozumianego jako konsumenta przeciętnego, są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku od wartości dodanej”.
Powyższe oznacza, że dla oceny, czy w danej sytuacji są spełnione przesłanki dla uznania danego zespołu świadczeń za jedno świadczenie kompleksowe jest ocena, czy w przypadku wydzielenia poszczególnych świadczeń, dla nabywcy będą one miały istotną wartość. Ważne jest, czy świadczenia są ze sobą ściśle powiązane w taki sposób, że samodzielnie nie przynoszą wymaganej, praktycznej korzyści z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Nie ma znaczenia subiektywny punkt widzenia dostawcy lub odbiorcy świadczenia. Istnienie jednego świadczenia złożonego nie wyklucza zastosowanie do poszczególnych jego elementów odrębnych cen.
Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich jako elementu czynności kompleksowej.
W celu ustalenia, czy świadczenia stanowią kilka niezależnych świadczeń czy jedno świadczenie, należy poszukiwać elementów charakterystycznych dla rozpatrywanej transakcji (por. ww. wyrok TSUE C-392/11 lub C-224/11). Nie ma jednak bezwzględnej zasady dotyczącej ustalania zakresu danego świadczenia z punktu widzenia podatku VAT, a co za tym idzie, w celu ustalenia zakresu danego świadczenia należy wziąć pod uwagę ogół okoliczności, w jakich ma miejsce dana transakcja.
Jak wskazali Państwo we wniosku, nabywali Państwo poszczególne świadczenia składające się na organizację spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym od różnych usługodawców/dostawców. W związku z organizacją spotkań szkoleniowo-integracyjnych zostało określone odrębne wynagrodzenie za dostarczane towary i usługi. Z Państwa perspektywy nie zaistniała konieczność korzystania z usług jednego dostawcy w ramach świadczenia usługi kompleksowej. Fakt nabywania świadczeń od różnych usługodawców nie wpłynął na jakość danego spotkania.
Na podstawie powyższych uregulowań, należy stwierdzić, że w okolicznościach przedstawionych przez Państwa, nabywane przez Państwa poszczególne usługi w celu organizacji spotkań szkoleniowo-integracyjnych nie stanowią usługi kompleksowej. Przy organizacji ww. spotkań nie nabywają Państwo bowiem jednej usługi, na którą składają się poszczególne elementy, lecz odrębne usługi od różnych usługodawców/dostawców.
Dlatego też nabywane przez Państwa usługi należy uznać za odrębne usługi, niewchodzące w skład świadczenia kompleksowego.
Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego należy wskazać, że zgodnie z przytoczonym wcześniej art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym prawo to nie przysługuje - nawet gdy określone wcześniej warunki są spełnione - w sytuacji wystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.
Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa - mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.
Istnienie związku między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi podatnika jest traktowane jako niezbędny wymóg powstania prawa do odliczenia podatku również w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Stanowisko powyższe znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in.: wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/96 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excisie), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Particiationis SA v. Directeur region al des impots du Nord-Pas-de-Calats). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ust. 1 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego, jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy wskazać, że na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 i ust. 2 ustawy, przysługuje Państwu (czynnemu podatnikowi VAT) prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych przez usługodawców w związku z poniesionymi wydatkami dotyczącymi organizacji spotkań o charakterze szkoleniowo-integracyjnym (z wyłączeniem wydatków na usługi noclegowe i gastronomiczne), w części dotyczącej pracowników biorących udział w tych spotkaniach, które to wydatki obejmują m.in. wynagrodzenie dla prowadzącego szkolenia, wynajem sali, wynajem sprzętu audiowizualnego, zakup pomocy dydaktycznych, koszty szkolenia zewnętrznego, usługi transportowe, usługi hotelarskie, koszty występów artystycznych, bowiem z treści wniosku wynika, że wydatki te zostały poniesione na cele działalności gospodarczej i są związane z czynnościami opodatkowanymi.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że dążą Państwo do tego, aby pracownicy pracowali dla Państwa jak najdłużej, byli lojalni i wierni, gdyż częsta wymiana personelu nie sprzyja rozwojowi firmy i destabilizuje jej bieżące funkcjonowanie. W związku z powyższym, organizują Państwo spotkania o charakterze szkoleniowo-integracyjnym.
Celem organizacji ww. spotkań jest przede wszystkim poprawa efektywności i organizacji pracy poprzez bliższe poznanie się pracowników, wymianę i zdobywanie wiedzy dzięki czemu zyskują zarówno pracownicy, jak i organizacja, większą identyfikację pracowników ze Spółką i jej działalnością, poprawę atmosfery pracy oraz promowanie szczególnie współdziałania oraz interakcji pomiędzy pracownikami jako pożądanych wzorców zachowań.
Realizują więc Państwo ww. spotkania w celu podnoszenia wiedzy pracowników oraz efektywności realizowanych projektów.
Zgodnie z Państwa wskazaniem, zakupione towary i usługi podczas poszczególnych spotkań związane są z czynnościami opodatkowanymi. Ponoszone wydatki dotyczyły podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Prowadzona przez Państwa działalność gospodarcza wymaga specjalistycznej wiedzy, a na rynku brak jest specjalistów na różnych szczeblach struktury organizacyjnej Spółki lub ich dostępność jest ograniczona. W związku z tym podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz ich integrowanie jest konieczne do dalszego rozwoju działalności oraz obniżeniu fluktuacji.
Natomiast forma integracyjna spotkań ma na celu motywowanie zatrudnionych osób do zwiększenia wydajności ich pracy, jak również budowanie trwałych i silnych relacji z pracodawcą, pomiędzy działami i pracownikami. Spółka nieustannie doświadcza, że za sukcesem marki „A.” stoją pracownicy, skupia się na tym, aby ich wiedza i umiejętności były nie tylko adekwatne do zajmowanego stanowiska, ale też pozwalały im na awansowanie w strukturach firmy. To, co pozwala pracownikom Spółki na rozwój kompetencji wykraczających poza piastowane stanowiska, to projekty realizowane w interdyscyplinarnych zespołach.
Jak Państwo wskazali, organizacja poszczególnych spotkań niewątpliwie przekłada się na wzrost konkurencyjności na rynku. Spotkania szkoleniowo-integracyjne dla pracowników Spółki stanowią fundament, na którym buduje się profesjonalizm, efektywność i innowacyjność. Dzięki szkoleniom możliwy jest ciągły rozwój kompetencji, co przekłada się na wzrost satysfakcji pracowników, ich większe zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań. Integracja pracowników w firmie kreuje pozytywne relacje pomiędzy pracownikami, stanowi atrakcyjne urozmaicenie pracy biurowej i sprzyja tworzeniu zwyczaju wzajemnej pomocy. Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas zespołowej pracy nad projektem. Spotkania w ramach integracji niwelują również napięcia, które mogą pojawić się pomiędzy pracownikami w sytuacjach stresowych, oraz uczą efektywniejszej komunikacji, co ma realny wpływ na zwiększenie wydajności całej grupy. Utrzymanie koleżeńskich relacji z innymi osobami w firmie obniża fluktuację, pracownik rzadziej myśli o zmianie pracy, a jednocześnie sumienniej wykonuje swoje obowiązki.
Powyższy opis prowadzi do wniosku, że wystąpił pośredni związek wydatków poniesionych przez Państwa na organizację wyjazdu integracyjnego, spotkania integracyjno-szkoleniowego oraz spotkania okolicznościowego o charakterze integracyjno-informacyjnym z działalnością opodatkowaną Spółki. Celem organizacji ww. spotkań jest podnoszenie kwalifikacji kadry pracowniczej, motywowanie zatrudnionych osób do zwiększenia wydajności ich pracy, jak również budowanie trwałych i silnych relacji z pracodawcą, pomiędzy działami i pracownikami.
Należy stwierdzić, że poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości - tj. poprawę efektywności i organizacji pracy poprzez bliższe poznanie się pracowników, wymianę i zdobywanie wiedzy, większą identyfikację pracowników ze Spółką czy poprawę atmosfery pracy - wydatki na organizację wyjazdu integracyjnego, spotkania integracyjno-szkoleniowego oraz spotkania okolicznościowego o charakterze integracyjno-informacyjnym, są pośrednio związane ze sprzedażą opodatkowaną.
Ponoszone wydatki z tytułu organizacji ww. spotkań mają zatem pośredni związek z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną podatkiem VAT. Ponadto są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Mając na uwadze przedstawiony stan prawny i opis sprawy należy więc stwierdzić, że przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług dla celów organizacji spotkań w formie wyjazdów integracyjnych, spotkań integracyjno-szkoleniowych oraz spotkań okolicznościowych o charakterze integracyjno-informacyjnym w takim zakresie, w jakim dotyczą opodatkowanej działalności Państwa, z wyłączeniem wydatków określonych w art. 88 ustawy, tj. w szczególności art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, czyli usług noclegowych i gastronomicznych.
Odnosząc się natomiast do spotkań organizowanych przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, należy zauważyć, że w tego typu spotkaniach biorą udział pracownicy, byli pracownicy, emeryci, pracownicy spółek powiązanych, a także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele lokalnych służb współpracujących ze Spółką, kluczowi kontrahenci i duchowny z okolicznej parafii.
Zgodnie z Państwa wskazaniem, spotkania organizowane przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt, np. święta branżowe, spotkania związane z tradycyjnie obchodzonymi świętami (Wielkanoc, Wigilia), uroczyste jubileusze związane z działalnością Spółki organizowane są w celu osiągnięcia korzyści biznesowych mających na celu zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, budowanie zespołu, poprawę atmosfery i efektywności pracy poprzez wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych, a w konsekwencji zwiększenie obrotów.
Zgadzając się z takimi stwierdzeniami trudno jednak doszukać się choćby pośredniego związku wydatków poniesionych przez Państwa na organizację ww. spotkań w odniesieniu do uczestników tych spotkań niebędących pracownikami Spółki z działalnością opodatkowaną Spółki. Nie został wykazany żaden racjonalny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami związanymi z uczestnictwem w tych spotkaniach ww. uczestników a prowadzoną przez Państwa opodatkowaną działalnością gospodarczą. Trudno uznać, że obecność tych osób podczas spotkania w jakikolwiek sposób przyczyniła się do wzrostu sprzedaży, zmotywowania załogi do dalszej pracy, a tym samym do wzrostu efektywności pracy. Nie wskazali Państwo, aby udział tych osób w spotkaniach wpływał w jakikolwiek sposób na pozycję Spółki, jej konkurencyjność na rynku. W przedstawionym przez Państwa opisie sprawy trudno doszukać się wpływu, jaki mogło mieć uczestnictwo w ww. spotkaniach byłych pracowników, emerytów, pracowników spółek powiązanych, przedstawicieli lokalnych władz i lokalnych służb, kontrahentów czy duchownego na poziom sprzedaży produktów Spółki. Nie można bowiem uczestnictwu tych osób w ww. spotkaniach przypisać atrybutów, które są charakterystyczne dla pracowników w relacji ze Spółką, a mianowicie zintegrowania z firmą i między sobą, budowania zespołu czy wzrostu motywacji do pracy, co w efekcie sprzyjałoby zwiększeniu efektywności pracy, a w konsekwencji miało wpływ na wyniki firmy.
Należy więc stwierdzić, że możliwość uczestnictwa ww. osób w spotkaniach okolicznościowych organizowanych przy okazji ważnego wydarzenia lub święta, chociaż niewątpliwie pozytywnie wpływa na odbiór spotkania przez pracowników Spółki, to nie wykazuje ani bezpośredniego, ani pośredniego związku z Państwa działalnością opodatkowaną.
Tym samym, z uwagi na brak związku z prowadzoną przez Państwa działalnością opodatkowaną, nie są spełnione wszystkie przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie.
Podsumowując, mogą Państwo odliczyć podatek VAT naliczony z tytułu zakupu towarów i usług służących organizacji spotkań przy okazji ważnego dla Spółki wydarzenia lub tradycyjnie obchodzonych świąt tylko w zakresie uczestnictwa w nich pracowników Spółki na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, z wyłączeniem wydatków na usługi noclegowe i gastronomiczne, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Natomiast prawo to nie przysługuje w zakresie uczestnictwa w ww. spotkaniach byłych pracowników, emerytów, pracowników spółek powiązanych, przedstawicieli władz lokalnych i służb lokalnych, kontrahentów i duchownych.
Zatem Państwa stanowisko w kwestii prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków na organizację opisanych we wniosku spotkań w części dotyczącej pracowników biorących udział w:
- wyjazdach integracyjnych,
- spotkaniach integracyjno-szkoleniowych,
- spotkaniach okolicznościowych o charakterze integracyjno-informacyjnym oraz
- spotkaniach organizowanych przy okazji ważnych wydarzeń lub świąt
jest prawidłowe.
Natomiast Państwa stanowisko w kwestii prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków na organizację spotkań organizowanych przy okazji ważnych wydarzeń lub świąt w zakresie uczestnictwa w ww. spotkaniach byłych pracowników, emerytów, pracowników spółek powiązanych, przedstawicieli władz lokalnych i służb lokalnych, duchownych i kontrahentów jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right