Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych na podstawie uzasadnionej obawy ich niewykonania - Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2024 r., sygn. III FSK 1468/23
W postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o zabezpieczeniu udowodnieniu nie podlega okoliczność, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane, a tylko istnienie obawy, że takie zobowiązanie nie zostanie wykonane. Stąd też organy są zobowiązane jedynie do uprawdopodobnienia faktu niewykonania zobowiązania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Paweł Borszowski (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie i F. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością W. sp.j. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 218/23 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 5 grudnia 2022 r., nr SKO/KD/400/4375/2022 w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązań podatkowych uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 12 lipca 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 218/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w sprawie ze skargi Prokuratora Prokuratury Rejonowej w [...] (dalej: "Prokurator") uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie (dalej: "Organ" lub "SKO") z 5 grudnia 2022 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2017 r. oraz umorzył postępowanie z wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.
Wymieniony wyrok, jak również inne przytoczone w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (www.nsa.orzeczenia.gov.pl).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wskazał, że materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji stanowił art. 33 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022r., poz. 2651, ze zm.; dalej jako "O.p." lub "Ordynacja podatkowa"), zgodnie z którym zobowiązanie podatkowe przed terminem płatności może być zabezpieczone na majątku podatnika, a w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim także na majątku wspólnym, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, a w szczególności, gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję (art. 33 § 1 zd. 1 O.p.).