Orzeczenie
Nie ma automatycznej nieważności decyzji administracyjnej po stwierdzeniu nieważności uchwały przez sąd administracyjny - Wyrok NSA z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. II GSK 2267/23
Stwierdzenie nieważności uchwały przez sąd administracyjny nie skutkuje automatycznym stwierdzeniem nieważności decyzji administracyjnych podjętych na jej podstawie; decyzje te podlegają wzruszeniu w trybie określonym w postępowaniu administracyjnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 czerwca 2023 r. sygn. akt III SA/Kr 416/23 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w Krakowie na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 10 lutego 2023 r. nr SKO.NA/4130/25/2023 w przedmiocie stwierdzenia nieważności postanowienia opiniującego wniosek o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wyrokiem z dnia 22 czerwca 2023 r., oddalił skargę Prokuratora Okręgowego w Krakowie na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 10 lutego 2023 r., w przedmiocie stwierdzenia nieważności postanowienia opiniującego wniosek o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2021 r. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w G. zaopiniowała pozytywnie wniosek G. T. spółka z o.o. spółka komandytowa o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 18% alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, punkt sprzedaży napojów alkoholowych C. 61, [...]-[....] G..
Postanowieniem z dnia 20 grudnia 2022 r., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie, po rozpatrzeniu sprawy w związku ze sprzeciwem Prokuratora Okręgowego w Krakowie, odmówiło stwierdzenia nieważności postanowienia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w G.. Kolegium wskazało, że zaskarżone sprzeciwem postanowienie zostało wydane przed orzeczeniem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokami z dnia 25 listopada oraz 3 grudnia 2021 r. nieważności uchwał Rady Gminy G. w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak również w miejscu sprzedaży na terenie Gminy G., a zatem w dacie jego wydania uchwały obowiązywały. Zdaniem Kolegium nie sposób było przyjąć, że doszło do wydania postanowienia bez podstawy prawnej. Stwierdzenie nieważności uchwały nie było również podstawą do stwierdzenia, że doszło do wydania postanowienia z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ art. 147 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 259, dalej: p.p.s.a.), odsyła do trybów wzruszenia, o których mowa w k.p.a., ale zgodnie z orzecznictwem nie dotyczy to postępowania o stwierdzenie nieważności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right