Wyrok NSA z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. II FSK 527/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędziowie Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska (sprawozdawca), Protokolant Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu w dniu 4 lipca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Top Profit One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2023 r. sygn. akt III SAB/Wa 51/23 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2023 r. sygn. akt III SAB/Wa 51/23 Wojewódzki
Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2017 r.
Wskazany wyrok (podobnie jak pozostałe powołane w uzasadnieniu orzeczenia) jest dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem http://orzeczenia.nsa.gov.pl.
Oddalając skargę sąd pierwszej instancji wskazał, że istotą sporu w sprawie jest ocena, czy miała miejsce przewlekłość w prowadzeniu postępowania podatkowego dotyczącego określenia skarżącej zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2017 r.
Oceniając skargę jako nieuprawnioną sąd stwierdził, że nie można przypisać organowi przewlekłego prowadzenia postępowania w sytuacji, gdy - tak jak
w sprawie - podejmuje on wszelkie możliwe, a konieczne dla zakończenia postępowania działania, które jednakże z przyczyn niezależnych od organu nie przynoszą oczekiwanego skutku w postaci zakończenia postępowania podatkowego.
Następnie sąd wskazał, że postępowanie podatkowe dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych za 2017 r. został wszczęte 25 maja 2022 r. Zaraz po wszczęciu, tj. po pięciu dniach, organ wystąpił do finansowego organu postępowania przygotowawczego z zapytaniem dotyczącym czynności mających wpływ na przedawnienia zobowiązania podatkowego. Czynność ta miała swoje uzasadnienie, gdyż ewentualne przedawnienie zobowiązania podatkowego uniemożliwiałoby procedowanie w sprawie. Organ ustalił, że materiał zgromadzony w toku kontroli podatkowej nie jest zupełny i wystarczający do wydania rozstrzygnięcia