Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-10-03
Data publikacji: 2024-10-03

Elastyczna organizacja pracy. Czy pracodawca może odmówić pracownikowi

Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy pozwalają pracownikowi - za zgodą pracodawcy - na dostosowanie organizacji pracy do swoich osobistych potrzeb. Elastyczna organizacja pracy to nowe uprawnienie dla rodziców i opiekunów dzieci do 8. roku życia. Wniosek o elastyczną organizację pracy składa pracownik w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem pracy w innej formie. Czy pracodawca może odmówić pracownikowi?

Wniosek o elastyczną organizację pracy – jak go prawidłowo sporządzić >>>

Uprawnienia pracowników-rodziców w zakresie wykonywania pracy zdalnej >>>

Wprowadzona od 26 kwietnia 2023 r. elastyczna organizacja pracy może być stosowana w przypadku pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia (art. 1881 Kodeksu pracy). Wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy składa pracownik.

Kodeks pracy zawiera zamknięty katalog form elastycznej organizacji pracy, o które można wnioskować. Są to:

  1. praca zdalna,
  2. system przerywanego czasu pracy (art. 139 Kodeksu pracy),
  3. system skróconego tygodnia pracy (art. 143 Kodeksu pracy),
  4. system pracy weekendowej (art. 144 Kodeksu pracy),
  5. ruchomy czas pracy (art. 1401 Kodeksu pracy),
  6. indywidualny rozkład czasu pracy (art. 142 Kodeksu pracy).

Tylko te sposoby elastycznej organizacji pracy są dla pracodawcy wiążące w ten sposób, że wymagają jego akceptacji, jeśli pozwala na to interes pracodawcy lub uzasadnionej odmowy przekazanej w postaci papierowej lub elektronicznej, jeśli sytuacja pracodawcy wymaga takiej odmowy.

Wniosek o zmianę organizacji pracy

Wniosek o elastyczną organizację czasu pracy składa pracownik w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Wniosek taki należy złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej. We wniosku wskazuje się:

  • imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka,
  • przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy. Uzasadnienie wniosku jest jego obowiązkowym elementem,
  • termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy,
  • rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.

Niezbędnym elementem wniosku o elastyczną organizację pracy jest data urodzenia dziecka, która pozwoli ustalić jego wiek, ponieważ możliwość skorzystania z tego rozwiązania jest ograniczona do ukończenia przez dziecko 8. roku życia, Może być to dziecko własne lub przysposobione. Ważne, aby pracownik faktycznie je wychowywał. Ponadto istotne jest, aby to z dzieckiem wskazanym we wniosku wiązały się okoliczności, z powodu których pracownik wnosi o elastyczną organizację pracy.

Przykład

Pracownik złożył wniosek o elastyczną organizację pracy, wskazując we wniosku córkę Polę Kowalską, która ma 6 lat. Jednak w uzasadnieniu wniosku napisał, że jego prośba o ruchomy czas pracy wynika z potrzeby zawożenia starszej córki Mai Kowalskiej, mającej 12 lat, na poranne treningi pływackie w niektóre dni tygodnia, ponieważ córka Maja dostała się do reprezentacji juniorów i musi stawiać się obowiązkowo na tych treningach. Taki wniosek należy uznać za niewłaściwy, ponieważ faktyczna przyczyna prośby o zmianę systemu czasu pracy dotyczy nie Poli, czyli dziecka wskazanego we wniosku, ale dziecka starszego niż 8 lat – Mai.

We wniosku o elastyczną organizację pracy koniecznie trzeba wskazać, kiedy pracownik chciałby rozpocząć, a kiedy zakończyć zmienioną organizację pracy. Przepisy wymagają, aby wniosek został złożony minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Zatem termin rozpoczęcia pracy według nowych zasad organizacyjnych powinien te 21 dni uwzględniać. Natomiast termin zakończenia elastycznej organizacji pracy nie powinien wypadać po ukończeniu przez dziecko, z którym wniosek się wiąże, 8. roku życia. Jeśli jednak pracownik zawnioskuje o zakończenie takiej organizacji pracy już po urodzinach dziecka, pracodawca nie będzie związany wnioskiem w okresie po ukończeniu 8. roku życia dziecka. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby przychylił się do prośby pracownika, jeśli nie dezorganizuje to pracy i nie wpływa na jej efektywność;

Przykład

Pracownik mieszkający w małej miejscowości oddalonej 30 km od Krakowa, a pracujący w biurze w Krakowie, złożył wniosek o elastyczną organizację pracy polegającą na pracy zdalnej od 1 września 2024 r. do 20 czerwca 2025 r. We wniosku wskazał syna Błażeja, który 10 maja 2025 r. ukończy 8. rok życia. Prośbę swoją uzasadnił planem lekcji dziecka w roku szkolnym 2024/2025 i faktem, że mała szkoła w jego miejscowości, do której uczęszcza syn, nie uruchamia świetlicy. Praca zdalna pozwoli mu więc odwozić do szkoły i odbierać syna po lekcjach. Codzienne dojazdy do pracy w Krakowie zupełnie by mu to uniemożliwiły. Jednocześnie pracownik zaznaczył we wniosku, że praca matki dziecka, która jest pielęgniarką w szpitalu, nie może być wykonywana w trybie zdalnym z uwagi na jej charakter. Pracodawca, darząc pracownika zaufaniem, postanowił przychylić się do jego wniosku także w okresie od 10 maja do 20 czerwca 2025 r., tj. już po ukończeniu 8 lat przez syna. Jest to dopuszczalna dobra praktyka pracodawcy, który mógł nie rozpatrywać wniosku w części dotyczącej okresu po 10 maja 2025 r.

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi?

Pracodawca podczas rozpatrywania wniosku powinien uwzględnić zarówno potrzeby pracownika, jak i swoje możliwości. Powinien brać pod uwagę m.in.:

  • termin wnioskowanego przez pracownika rozpoczęcia i zakończenia elastycznej organizacji czasu pracy,
  • przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy,
  • organizację pracy,
  • rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika,
  • konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Ważne

Odpowiedź na wniosek pracodawca powinien przekazać także w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od jego otrzymania. W przypadku odmowy, ale także po zmodyfikowaniu wnioskowanych przez pracownika warunków elastycznej organizacji pracy, pracodawca powinien wskazać uzasadnienie swojej decyzji (art. 1881 § 5 Kodeksu pracy).

Należy wziąć pod uwagę, że pracownik może w każdym czasie podczas korzystania z elastycznej organizacji pracy złożyć wniosek (także w postaci papierowej lub elektronicznej) o powrót do poprzedniej organizacji pracy, o ile uzasadnia to zmiana okoliczności, które pracownik wskazał jako przyczyny zmiany organizacji pracy na elastyczną. Pracodawca ma 7 dni od otrzymania wniosku na odpowiedź, w której informuje pracownika (również w postaci papierowej lub elektronicznej) o uwzględnieniu albo przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku bądź o możliwym terminie powrotu do poprzedniej organizacji pracy.

Złożenie przez pracownika ww. wniosku nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia i przyczyny uzasadniającej prowadzenie przygotowania do zakończenia zatrudnienia we wskazany wyżej sposób. Jeżeli dojdzie do rozwiązania umowy o pracę, pracodawca musi udowodnić, że kierował się innym powodem niż złożenie wniosku przez uprawnionego pracownika.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

Przeczytaj więcej na ten temat: Elastyczne formy zatrudnienia. Korzyści dla pracodawcy >>>

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00