Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.386.2024.1.BS
Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (zwany dalej Wnioskodawcą) jest publiczną uczelnią akademicką posiadającą osobowość prawną stanowiącą część systemu szkolnictwa wyższego w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.). Wnioskodawca działa na podstawie powołanej ustawy, aktów wykonawczych na jej podstawie wydanych oraz statutu Wnioskodawcy.
Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 11 pkt 1-5 oraz pkt 9 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce podstawowymi zadaniami Wnioskodawcy jest:
- prowadzenie kształcenia na studiach;
- prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia;
- prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;
- prowadzenie kształcenia doktorantów;
- kształcenie i promowanie kadr uczelni;
- upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury, w tym przez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych i archiwalnych.
Działalność Wnioskodawcy obejmuje zarówno obszar podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak również obszar niepodlegający opodatkowaniu (będący poza zakresem ustawy o VAT) oraz zwolniony z opodatkowania (czynności korzystające ze zwolnienia od podatku VAT). Działalność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (będąca poza zakresem ustawy o VAT) to przede wszystkim nieodpłatne czynności kształcenia oraz badania własne naukowe finansowane z subwencji, dotacji celowych oraz innych różnego typu dofinansowań. Odpłatna działalność Wnioskodawcy to głównie odpłatne usługi kształcenia, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz odpłatne usługi noclegowe świadczone na rzecz studentów i doktorantów Wnioskodawcy, które także korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi również działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, polegającą m.in. na odpłatnym wynajmie lokali użytkowych, odpłatnych badaniach wykonywanych na zlecenie, odpłatnych noclegach świadczonych na rzecz osób innych niż studenci/doktoranci, odpłatnej sprzedaży wydawnictw, czy też innej sprzedaży opodatkowanej tym podatkiem. Działalność opodatkowana podatkiem od towarów i usług to także tzw. komercjalizacja wyników badań (czyli sprzedaż wyników badań, odpłatne udzielanie licencji do wyników prac badawczych, rozwojowych, wdrożeniowych etc. lub też inne formy odpłatnego ich udostępniania).
W ramach realizowanej działalności naukowej Wnioskodawca prowadzi różnego typu badania naukowe. Realizacja badań wymaga ponoszenia znacznych wydatków finansowych. Wydatki te pokrywane są ze środków własnych Wnioskodawcy, subwencji, dotacji, dofinansowań oraz różnego typu grantów finansowych. Badania są realizowane samodzielnie przez Wnioskodawcę lub w ramach różnego typu zawieranych konsorcjów.
W latach 2014-2020 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizowało Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (w ramach programu nie rozpisuje się już obecnie bieżących konkursów, natomiast realizowane są programy, których konkursy zostały rozpisane we wskazanym przedziale czasowym). Celem programu była/jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Program realizował oraz realizuje priorytety wyznaczone dla unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020, a mianowicie:
1)Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich;
2)Poprawa konkurencyjności wszystkich rodzajów gospodarki rolnej i zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych;
3)Poprawa organizacji łańcucha żywnościowego i promowanie zarządzania ryzykiem w rolnictwie;
4)Odtwarzanie, chronienie i wzmacnianie ekosystemów zależnych od rolnictwa i leśnictwa;
5)Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach: rolnym, spożywczym i leśnym;
6)Zwiększanie włączenia społecznego, ograniczanie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.
Jedną z form realizacji ww. celów jest działanie zatytułowane „Współpraca”. Działanie dotyczy wspierania, tworzenia i działalności Grup Operacyjnych na rzecz innowacji ((…)) w rozumieniu art. 56 i 57 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, które w ramach działalności będą realizować projekty polegające na opracowywaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich.
W ramach działania „Współpraca” wspierane jest tworzenie i funkcjonowanie Grup Operacyjnych (…), zrzeszających rolników, jednostki naukowe, przedsiębiorców, posiadaczy lasów, podmioty doradcze. Wsparcie dotyczy tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych na rzecz innowacji oraz realizacji przez te grupy projektów, których przedmiotem winno być: opracowanie i wdrożenie nowego lub znacznie udoskonalonego produktu lub nowych lub znacznie udoskonalonych technologii lub metod organizacji lub marketingu dotyczących produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw w rozumieniu art. 2 ust. 1 akapit drugi lit. m rozporządzenia nr 1305/2013, lub rynków lokalnych, o których mowa w art. 35 ust. 2 lit. d rozporządzenia nr 1305/2013, dotyczących produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów objętych załącznikiem I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Realizacja działania „Współpraca” winna przyczynić się do poprawy dochodowości gospodarstw rolnych, zwiększenia innowacyjnych rozwiązań w polskim rolnictwie, produkcji żywności na obszarach wiejskich, a rezultaty poszczególnych projektów miały służyć szerokiej grupie odbiorców, a nie pojedynczym podmiotom. Agencją dystrybuującą środki finansowe na realizację zadań określonych w działaniu „Współpraca” jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wsparcie w ramach działania „Współpraca” przyznawane jest na działanie Grup Operacyjnych Europejskiego Partnerstwa na Rzecz Innowacji (…). Grupa Operacyjna może realizować projekty (operacje) służące:
- opracowaniu i wdrożeniu nowego lub znacznie udoskonalonego produktu, objętego załącznikiem 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, lub
- opracowaniu i wdrożeniu nowych lub znacznie udoskonalonych technologii lub metod organizacji lub marketingu dotyczących produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów objętych załącznikiem 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, lub
- tworzeniu lub rozwojowi krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych, dotyczących produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów objętych załącznikiem 1 do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Grupa Operacyjna musi składać się co najmniej z dwóch różnych podmiotów należących do następujących różnych kategorii: rolnicy, właściciele lasów, jednostki naukowe oraz uczelnie, przedsiębiorcy, podmioty świadczące usługi doradcze.
Celem przystąpienia do konkursu w ramach działania „Współpraca” Wnioskodawca (występujący w przedsięwzięciu jako uczelnia publiczna) zawarł ze Spółdzielnią B. (występującą w przedsięwzięciu jako lider), spółką prawa kapitałowego oraz rolnikiem (podmiotem mającym status rolnika w rozumieniu regulacji związanych z dofinansowaniem) umowę grupy operacyjnej (dalej umowa Grupy Operacyjnej), na mocy której zawiązano Grupę Operacyjną pod nazwą „(...)”. Celem powstania grupy było złożenie wniosku aplikacyjnego, a kolejno realizacja projektu: zat.: (…) (zwanego dalej Projektem lub Operacją).
Zgodnie z § (…) ust. 2 umowy Grupy Operacyjnej, głównym celem Operacji jest:
(…).
Dla osiągnięcia ww. celów członkowie Grupy Operacyjnej będą prowadzić prace i badania w skali laboratoryjnej oraz docelowej skali produkcyjnej. Prace badawcze i rozwojowe zaplanowane do realizacji w ramach Operacji będą obejmowały m.in. ustalenie na etapie (…) (…) (§ (…) ust. 3 umowy Grupy Operacyjnej).
Projekt został wytypowany przez ARiMR do sfinansowania z opisanych powyżej środków publicznych. Członkowie Grupy Operacyjnej dnia (…) listopada 2023 r. podpisali umowę o przyznaniu pomocy. Umowa określa prawa i obowiązki stron związane z realizacją Projektu. Otrzymane z ARiMR dofinansowanie stanowi tzw. dotację kosztową. Dzięki niej uczestnicy Grupy Operacyjnej finansują koszty powstałe w Projekcie (uprzednio wykazane w kosztorysie wniosku o dofinansowanie).
Każdy z członków Grupy Operacyjnej ma przypisane w Projekcie zadania do realizacji (zadania te były znane od samego początku, już na etapie składania wniosku o przyznanie dofinansowania). Każdy z członków Grupy Operacyjnej ponosi wydatki we własnym zakresie i na własną rzecz (uprzednio opisane we wniosku o dofinansowanie i w kosztorysach stanowiących załączniki wniosku) oraz odpowiada za właściwe wykorzystanie otrzymanych środków finansowych. W zakresie wydatków przypisanych do Wnioskodawcy. Wnioskodawca otrzymuje faktury, gdzie jako nabywca wskazany jest Wnioskodawca (jeżeli przedmiotem nabycia są towary, wówczas stają się one własnością Wnioskodawcy).
Spółdzielnia B. ma status lidera Grupy Operacyjnej. Wnioskodawca jest członkiem Grupy Operacyjnej.
Do obowiązków lidera należy m.in.:
a)reprezentowanie członków Grupy Operacyjnej w kontaktach z ARiMR w związku z wykonywaniem umowy o przyznanie pomocy,
b)złożenie wniosku o przyznanie pomocy w imieniu Grupy Operacyjnej,
c)dokonywanie, w porozumieniu z partnerami i za ich zgodą, zmian w umowie o przyznanie pomocy,
d)monitorowanie i nadzorowanie prawidłowości działań przy realizacji zadań Operacji,
e)zapewnienie udziału partnerów w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobu realizacji zadań, na zasadach określonych w umowie Grupy Operacyjnej,
f)udzielenie partnerom merytorycznego i organizacyjnego wsparcia w realizacji należących do niego zadań,
g)zapewnienie sprawnego systemu komunikacji z partnerami oraz ARiMR,
h)pozyskanie, gromadzenie i archiwizację dokumentacji związanej z realizacją zadań Operacji,
i)przedkładanie do ARiMR wniosków o płatność pośrednią i płatność końcową, z zachowaniem terminów Umowy o przyznanie pomocy, celem rozliczenia wydatków Operacji,
j)przedkładania sprawozdań/raportów z realizacji Operacji wymaganych przez podmiot finansujący,
k)monitorowanie i rozliczanie realizacji zadań merytorycznych i finansowych Członków Grupy Operacyjnej wykonywanych w ramach Operacji,
l)informowanie ARiMR o problemach w realizacji zadań przewidzianych w Operacji,
m)koordynowanie działań Grupy Operacyjnej w zakresie upowszechnienia informacji o nim i jego celach,
n)rozliczanie środków finansowych otrzymanych od podmiotu finansującego pomiędzy Członków Grupy Operacyjnej, o ile partnerzy wywiążą się z wykonania harmonogramu rzeczowo-finansowego w zakresie koniecznym dla wypłaty kolejnych środków przez podmiot finansujący,
o)gromadzenia, przechowywania i archiwizacji dokumentacji związanej z realizowanym Projektem w okresie jego trwania i nie krócej niż stanowią to wymagania przepisów obowiązującego prawa lub umowy o przyznaniu pomocy,
p)wykonywanie innych zobowiązań przewidzianych dla wszystkich partnerów.
Do obowiązków Wnioskodawcy - jak i innych partnerów - należy natomiast:
a)wykonywanie zadań w ramach Operacji, powierzonych partnerowi do realizacji z należytą starannością i zgodnie z celem całej operacji oraz szczegółowych zadań,
b)rzetelne i terminowe przekazywanie Liderowi informacji oraz dokumentacji potrzebnej do zarządzania, administrowania lub rozliczania Operacji,
c)zapewnienie prawidłowości operacji finansowych w zakresie powierzonych prac,
d)gromadzenia, przechowywania i archiwizacji dokumentacji związanej z realizacją powierzonych partnerowi zadań w ramach realizowanego Projektu, w okresie jego trwania i nie krócej niż stanowią to wymagania przepisów obowiązującego prawa lub umowy o przyznanie pomocy,
e)dostarczania liderowi Grupy Operacyjnej wszelkich informacji niezbędnych do przygotowania sprawozdania z realizacji Operacji zgodnie z umową o przyznanie pomocy,
f)przestrzeganie wszelkich regulacji dotyczących Operacji, w szczególności regulaminów i postanowień umowy o przyznanie pomocy w zakresie ich dotyczących,
g)dostarczenie liderowi po zakończeniu każdego z etapów realizacji Operacji wszelkich dokumentów dotyczących zadań realizowanych przez partnera i w zakresie niezbędnym do sporządzenia przez lidera wniosku o płatność.
Lider Projektu posiada „instalację” do produkcji (…). W ramach obecnego Projektu instalacja ta będzie doposażana/modernizowana (przez lidera). Rolą Wnioskodawcy - w dużym uproszczeniu - w Projekcie jest realizacja badań związanych z (…) tego typu instalacji i realizowanej z jej wykorzystaniem produkcji. Wnioskodawca będzie analizował dane ekonomiczne, energetyczne i środowiskowe (analiza (…)) związane z wykorzystaniem tego typu instalacji oraz samym procesem produkcji (…) - od jego odbioru u producenta do dostarczenia do sprzedaży. Przedmiotem badań Wnioskodawcy jest analiza (….).
W umowie Grupy Operacyjnej strony uregulowały szczegółowe kwestie związane z prawami własności intelektualnej do powstałych w Projekcie wyników, które mogą zostać objęte ochroną prawną (zapisy te są niezbędne, aby Projekt mógł być w ogóle wspólnie realizowany). W § (…) ust. 1 umowy Grupy Operacyjnej wskazano, że prawa do przedmiotów własności intelektualnej, w tym autorskie prawa majątkowe oraz prawa własności przemysłowej, powstałe w wyniku realizacji Operacji przysługują tej stronie, która je wytworzyła w zakresie powierzonych jej zadań wynikających z wniosku o przyznanie pomocy i umowy Grupy Operacyjnej. W ust. 2 § (…) umowy Grupy Operacyjnej potwierdzono, że w razie wspólnego wytworzenia przez strony, w wyniku realizacji Operacji, w szczególności takiego, który może być przedmiotem wniosku o nadanie praw ochronnych na mocy przepisów prawa, stronom które je wspólnie wytworzyły przysługuje współwłasność do tych wyników w proporcji odpowiadającej udziałowi twórczemu danej strony.
W § (…) ust. 5 umowy Grupy Operacyjnej wskazano, że korzystanie z praw do wyników badań naukowych lub innych dóbr niematerialnych, wytworzonych w ramach Operacji należących do danej strony lub stron umowy wymaga zawarcia odrębnych, pisemnych umów lub porozumień ze stroną lub stronami, do której należą te prawa. Przekazanie posiadanych praw majątkowych pomiędzy liderem Grupy Operacyjnej, a partnerem lub partnerami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw.
Jednocześnie ustalono, że w zakresie niezbędnym dla realizacji Operacji członkowi Grupy Operacyjnej przysługuje uprawnienie do nieodpłatnego korzystania z utworów i przedmiotów praw własności przemysłowej uzyskanych przez innych członków Grupy Operacyjnej w ramach realizacji Operacji. W razie zaistnienia takiej potrzeby, każdy z uprawnionych (lub współuprawnionych) członków Grupy Operacyjnej będzie zobowiązany do udzielania nieodpłatnych licencji lub stosownych zezwoleń pozostałym członkom Grupy Operacyjnej na okres realizacji Operacji (tj. do czasu zaakceptowania przez ARiMR końcowego rozliczenia Operacji) i w zakresie niezbędnym do jego realizacji (§ 10 ust. 6 umowy Grupy Operacyjnej).
W § 10 ust. 8 umowy Grupy Operacyjnej, przewidziano natomiast, że w przypadku współwłasności praw do przedmiotu własności przemysłowej, współwłaściciele zawrą odrębną umowę o wspólności prawa, a współwłaściciel posiadający najwyższy udział we współwłasności będzie uprawniony do złożenia wniosku, w imieniu wszystkich współwłaścicieli, o ochronę do właściwych urzędów patentowych bez ograniczeń terytorialnych.
Zacytowane zapisy § (…) ust. 5 i ust. 8 umowy Grupy Operacyjnej umowy stanowią pewną możliwość. Zapisy te umieszczane są przez Wnioskodawcę (i podobne podmioty, które zajmują się badaniami naukowymi) jako pewien wzorzec i standard - z uwagi na fakt, że wyniki badań mogą zostać objęte - z mocy prawa - ochroną praw własności intelektualnej. Nie oznacza to zaś automatycznie, że znajdą zastosowanie.
Obecnie, po dokonaniu analizy stanu faktycznego sprawy a także całokształtu możliwości związanych z wykorzystaniem wyników badań prowadzonych w Projekcie, Wnioskodawca wskazuje, że wyniki prac badawczych prowadzonych przez Wnioskodawcę (ani ich opis) obiektywnie nie będą mogły być objęte ewentualną ochroną wynikającą z ustawy Prawo własności przemysłowej. Efekt prac Wnioskodawcy - jako utwór - będzie mógł być objęty ewentualnie ochroną mocą ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednakże Wnioskodawca nie ma zamiaru odpłatnie zbywać ani przekazywać w inny sposób odpłatnie (ani nieodpłatnie) przysługującej mu ewentualnie całości/części praw do tych wyników (ani na rzecz lidera, ani na rzecz pozostałych członków Operacji czy też innych podmiotów). W toku samego Projektu ewentualne wykorzystanie powstałych w Projekcie wyników (jeżeli zaistnieje taka sytuacja) nastąpi mocą § (…) ust. 6 umowy Grupy Operacyjnej. W Projekcie Wnioskodawca pracuje nad metodyką obliczeń efektów optymalizacji (…). Wyniki tych prac (badań) ma zamiar prezentować na konferencjach oraz w specjalistycznych czasopismach naukowych i/lub branżowych. Zgodne z założeniami wskazanego na wstępie działania zatytułowanego „Współpraca”, rezultaty poszczególnych projektów mają służyć szerokiej grupie odbiorców, a nie pojedynczym podmiotom. Celem działań podejmowanych przez Wnioskodawcę jest udowodnienie, że pewien typ instalacji (o konkretnych parametrach czy wyposażeniu) zapewni niższe nakłady energetyczne (…). Prace Wnioskodawcy nie dotyczą jednak samej instalacji. Dotyczą procesu produkcji jako takiego i możliwości zmniejszenia - z wykorzystaniem nowoczesnych instalacji na rynku oraz ich (…) - (…). A zatem biorąc pod uwagę rezultaty Projektu oraz aktualne możliwości i zamiary Wnioskodawcy, nie jest obecnie zakładane korzystanie z zapisów umowy Grupy Operacyjnej przewidzianych w § (…) ust. 5 i ust. 8 w zakresie w jakim na ich podstawie możliwe byłoby (hipotetycznie) odpłatne lub nieodpłatnie przekazanie/ udostępnienie posiadanych przez Wnioskodawcę praw.
Wnioskodawca nie ma zamiaru wykorzystywać wyników badań w tzw. celach komercyjnych, tj. nie ma zamiaru odpłatnie zbywać praw do wyników Projektu, nie ma zamiaru udzielać odpłatnych licencji do wyników tych badań.
W ramach Projektu Wnioskodawca ponosi następujące wydatki: koszty wynagrodzeń pracowników badawczych, koszty delegacji pracowniczych i diet. W ramach dofinansowania Wnioskodawca planuje także nabyć laptopa do prac analitycznych oraz oprogramowanie (bazę danych) pozwalające określić wielkość emisji w trakcie całego cyklu (…) oraz nakłady materiałowe i energetyczne na powstanie i utylizację instalacji. W czasie trwania Projektu laptop oraz oprogramowanie będą wykorzystywane wyłącznie do celów realizacji Projektu (czyli zdaniem Wnioskodawcy czynności jedynie będących poza zakresem ustawy o VAT). Wnioskodawca z ich wykorzystaniem nie będzie realizował żadnych innych czynności. Po zakończeniu Projektu oprogramowanie nie będzie przez Wnioskodawcę użytkowane (jest dedykowane do konkretnych ściśle określonych badań w Projekcie). Laptop będzie zaś wykorzystywany ewentualnie wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT oraz czynności pozostających poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie ma zamiaru i nie planuje wykorzystywać laptopa oraz oprogramowania (bezpośrednio lub pośrednio) do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Wyniki powstałe w czasie realizacji Projektu nie będą wykorzystane przez Wnioskodawcę w realizowanym przez niego procesie dydaktycznym - zarówno w toku kształcenia studentów kierunków nieodpłatnych (czynności będące poza zakresem ustawy o VAT) jak i odpłatnych (czynności zwolnione z podatku VAT). Wyniki badań będą wykorzystywane do prowadzenia dalszych badań naukowych, przy czym badania te nie będą również podlegały komercjalizacji (działalność poza zakresem podatku VAT).
Nabyte przez Wnioskodawcę w ramach Projektu towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, ani jakichkolwiek czynności zwolnionych od tego podatku.
Pytanie
Czy względem nabywanych, w opisanym w stanie faktycznym Projekcie, towarów oraz usług dokumentowanych fakturami Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, względem nabywanych - w opisanym w stanie faktycznym Projekcie - towarów oraz usług dokumentowanych fakturami Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest (tylko) związany z transakcjami opodatkowanymi podatkiem VAT. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT.
Cele prowadzonej działalności gospodarczej należy rozpatrywać w kontekście definicji działalności gospodarczej określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W przypadku Wnioskodawcy działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT to głównie odpłatne usługi kształcenia, odpłatne usługi noclegowe, odpłatny wynajem lokali użytkowych, infrastruktury Wnioskodawcy, odpłatne badania wykonywane na zlecenie, odpłatna sprzedaż wydawnictw oraz tzw. komercjalizacja wyników badań (sprzedaż licencji do uzyskanych w toku prac badawczych wyników badań, zbycie praw majątkowych do uzyskanych wyników badań).
Natomiast przez cele inne rozumie się sferę działalności danego podmiotu niebędącą działalnością gospodarczą (przykładowo działalność podmiotu w charakterze organu władzy czy nieodpłatną działalność podmiotu prawa publicznego, do której realizacji został powołany). W przypadku Wnioskodawcy to przede wszystkim nieodpłatne czynności kształcenia i badania własne naukowe finansowane z subwencji oraz ewentualnie różnego typu dofinansowań celowych.
Wyrażoną w cytowanym powyżej art. 86 ust. 1 ustawy generalną zasadę uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego uzupełniają regulacje zawarte w art. 86 ust. 2a-2h oraz art. 90 ust. 1-3 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Według art. 86 ust. 2b ustawy o VAT, sposób określenia proporcji najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć, jeżeli:
1)zapewnia dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane oraz
2)obiektywnie odzwierciedla część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych wydatków w całości do działalności gospodarczej nie jest możliwe.
W myśl art. 86 ust. 2c ustawy o VAT, przy wyborze sposobu określenia proporcji można wykorzystać w szczególności następujące dane:
1)średnioroczną liczbę osób wykonujących wyłącznie prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie osób wykonujących prace w ramach działalności gospodarczej i poza tą działalnością;
2)średnioroczną liczbę godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą w ogólnej średniorocznej liczbie godzin roboczych przeznaczonych na prace związane z działalnością gospodarczą i poza tą działalnością;
3)roczny obrót z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności, w tym wartość dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymanych na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza;
4)średnioroczną powierzchnię wykorzystywaną do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej i poza tą działalnością.
Według art. 86 ust. 2d ustawy o VAT, w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w ust. 2a, przyjmuje się dane za poprzedni rok podatkowy. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przepisy art. 90 ust. 5, 6, 9a i 10 stosuje się odpowiednio (art. 86 ust. 2g ustawy o VAT).
Jednocześnie, w przypadku gdy podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wydane na podstawie ust. 22, uzna, że wskazany zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 22 art. 86 ustawy o VAT sposób określenia proporcji nie będzie najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć, może zastosować inny bardziej reprezentatywny sposób określenia proporcji (art. 86 ust. 2h ustawy).
Z kolei, jak stanowi art. 86 ust. 22 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, określić w przypadku niektórych podatników sposób określenia proporcji uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć oraz wskazać dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem tego sposobu określenia proporcji, uwzględniając specyfikę prowadzenia działalności przez niektórych podatników i uwarunkowania obrotu gospodarczego.
Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 86 ust. 22 ustawy o VAT, wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników. Rozporządzenie to określa w przypadku niektórych podatników sposób określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej uznany za najbardziej odpowiadający specyfice wykonywanej przez tych podatników działalności i dokonywanych przez nich nabyć, zwany dalej „sposobem określenia proporcji” oraz wskazuje dane, na podstawie których jest obliczana kwota podatku naliczonego z wykorzystaniem sposobu określenia proporcji (§ 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia).
W rozporządzeniu tym zostali wskazani podatnicy, do których przepisy w nim zawarte się odnoszą. Są to: jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury, państwowe instytucje kultury, uczelnie publiczne, instytuty badawcze (§ 6 dotyczy uczelni publicznych).
Jednocześnie jak podaje art. 90 ust. 1 - ust. 3 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (ust. 1). 2. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (ust. 2). Proporcję, o której mowa w ust. 2. ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Aby jednak podatnikowi przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zastosowaniu ww. regulacji, to nabywane towary i usługi muszą w jakimkolwiek zakresie służyć wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Realizowane przez Wnioskodawcę w Projekcie zadania służą opracowaniu procesu (…) w celu (…).
Wnioskodawca w Projekcie odpowiada za konkretne badania i ekspertyzy. W związku z wykonanymi badaniami mogą powstać autorskie prawa majątkowe, których jednak Wnioskodawca nie zamierza zbywać lub udzielać do nich jakichkolwiek odpłatnych licencji.
Pozyskana w wyniku realizacji Projektu wiedza nie będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzonej działalności dydaktycznej - zarówno w toku kształcenia studentów kierunków nieodpłatnych (czynności będące poza zakresem ustawy o VAT) jak i odpłatnych (czynności zwolnione od podatku VAT). Wyniki badań mogą być potencjalnie wykorzystane przez Wnioskodawcę jedynie do prowadzenia innych podobnych badań, które nie będą podlegały komercjalizacji (działalność poza zakresem podatku VAT).
Według postanowień umowy Grupy Operacyjnej prawa do przedmiotów własności intelektualnej, w tym autorskie prawa majątkowe oraz prawa własności przemysłowej, powstałe w wyniku realizacji Operacji przysługują obu stronom, tj. Wnioskodawcy i liderowi. Umowa ta nie przewiduje jakiejkolwiek opłatności z tytułu korzystania z wyników badań Projektu w czasie jego realizacji. W przyszłości Wnioskodawca nie zamierza także zawierać jakiejkolwiek umowy dotyczącej sposobu korzystania z praw majątkowych uzyskanych w trakcie realizacji Projektu, która przyznawałaby mu z tego tytułu jakiekolwiek wynagrodzenie. Wnioskodawca nie zamierza zbyć przysługujących mu praw majątkowych, np. poprzez ich sprzedaż, odpłatne udzielanie licencji do wyników prac badawczych, lub też inne formy odpłatnego ich udostępniania.
W toku samego Projektu ewentualne wykorzystanie powstałych w Projekcie wyników (jeżeli zaistnieje taka sytuacja) nastąpi mocą § (…) ust. 6 umowy Grupy Operacyjnej. W Projekcie Wnioskodawca pracuje nad metodyką obliczeń efektów optymalizacji (…). Wyniki tych prac (badań) ma zamiar prezentować na konferencjach oraz w specjalistycznych czasopismach naukowych i/lub branżowych. Zgodne z założeniami wskazanego na wstępie działania zatytułowanego „Współpraca”, rezultaty poszczególnych projektów mają służyć szerokiej grupie odbiorców, a nie pojedynczym podmiotom. Celem działań podejmowanych przez Wnioskodawcę jest udowodnienie, że pewien typ instalacji (o konkretnych parametrach czy wyposażeniu) zapewni niższe nakłady (…) . Prace Wnioskodawcy nie dotyczą jednak samej instalacji. Dotyczą procesu produkcji jako takiego i możliwości zmniejszenia - z wykorzystaniem nowoczesnych instalacji (…). A zatem biorąc pod uwagę rezultaty Projektu oraz aktualne możliwości i zamiary Wnioskodawcy, nie jest obecnie zakładane korzystanie z zapisów umowy Grupy Operacyjnej przewidzianych w § (…) ust. 5 i ust. 8 w zakresie w jakim na ich podstawie możliwe byłoby (hipotetycznie) odpłatne lub nieodpłatnie przekazanie/udostępnienie posiadanych przez Wnioskodawcę praw.
W ramach Projektu Wnioskodawca ponosi następujące wydatki: koszty wynagrodzeń pracowników badawczych, koszty delegacji pracowniczych i diet. W ramach dofinansowania Wnioskodawca planuje także nabyć laptopa do prac analitycznych oraz oprogramowanie (bazę danych) pozwalające określić wielkość (…). W czasie trwania Projektu laptop oraz oprogramowanie będą wykorzystywane wyłącznie do celów realizacji Projektu (czyli zdaniem Wnioskodawcy czynności jedynie będących poza zakresem ustawy o VAT). Wnioskodawca z ich wykorzystaniem nie będzie realizował żadnych innych czynności. Po zakończeniu Projektu oprogramowanie nie będzie przez Wnioskodawcę użytkowane (jest dedykowane do konkretnych ściśle określonych badań w Projekcie). Laptop będzie zaś wykorzystywany ewentualnie wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT oraz czynności pozostających poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie ma zamiaru i nie planuje wykorzystywać laptopa oraz oprogramowania (bezpośrednio lub pośrednio) do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
W związku z powyższym należy przyjąć, że uzyskane w ramach Projektu wyniki Wnioskodawca wykorzysta wyłącznie do działalności pozostającej poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jak i zwolnionej od tego podatku.
Z uwagi na niespełnienie przesłanki wynikającej z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z towarami i usługami nabytymi przy realizacji Projektu Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Główne zasady odliczenia podatku VAT zostały przedstawione w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) - zwanej dalej „ustawą o VAT”. Zgodnie z tym przepisem:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.:
- odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, oraz
- towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Warunkiem, który umożliwi podatnikowi odliczenie podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona zasada wyklucza możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli związany jest z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czyli zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi).
Na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa również pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik - w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT - ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały zdefiniowane w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT:
1.Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
2.Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Są Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Państwa działalność obejmuje zarówno czynności podlegające opodatkowaniu, zwolnione, jak i niepodlegające opodatkowaniu VAT. Do działalności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT należy m.in. prowadzenie przez Państwa różnego typu badań własnych naukowych.
Zawarli Państwo umowę grupy operacyjnej, na mocy której zawiązano Grupę Operacyjną pod nazwą „(…)”. Celem powstania grupy było złożenie wniosku aplikacyjnego, a kolejno realizacja projektu: zat.: (…).
W Projekcie pracują Państwo nad metodyką obliczeń efektów optymalizacji (…). Wyniki tych prac (badań) mają zamiar prezentować na konferencjach oraz w specjalistycznych czasopismach naukowych i/lub branżowych. Zgodne z założeniami wskazanego na wstępie działania zatytułowanego „Współpraca”, rezultaty poszczególnych projektów mają służyć szerokiej grupie odbiorców, a nie pojedynczym podmiotom. Celem działań podejmowanych przez Państwa jest udowodnienie, że pewien typ instalacji (o konkretnych parametrach czy wyposażeniu) zapewni (…). Prace Państwa nie dotyczą jednak samej instalacji. Dotyczą procesu produkcji jako takiego i możliwości zmniejszenia - z wykorzystaniem nowoczesnych instalacji na rynku oraz (…). A zatem biorąc pod uwagę rezultaty Projektu oraz aktualne możliwości i zamiary Państwa, nie jest obecnie zakładane korzystanie z zapisów umowy Grupy Operacyjnej przewidzianych w § (…) ust. 5 i ust. 8 w zakresie w jakim na ich podstawie możliwe byłoby (hipotetycznie) odpłatne lub nieodpłatnie przekazanie/ udostępnienie posiadanych przez Państwa praw.
Nie mają Państwo zamiaru wykorzystywać wyników badań w tzw. celach komercyjnych, tj. nie mają zamiaru odpłatnie zbywać praw do wyników Projektu, nie mają zamiaru udzielać odpłatnych licencji do wyników tych badań.
W ramach Projektu ponoszą Państwo następujące wydatki: koszty wynagrodzeń pracowników badawczych, koszty delegacji pracowniczych i diet. W ramach dofinansowania planują Państwo także nabyć laptopa do prac analitycznych oraz oprogramowanie (bazę danych) pozwalające określić (…). W czasie trwania Projektu laptop oraz oprogramowanie będą wykorzystywane wyłącznie do celów realizacji Projektu (czyli zdaniem Państwa czynności jedynie będących poza zakresem ustawy o VAT). Po zakończeniu Projektu oprogramowanie nie będzie przez Państwa użytkowane (jest dedykowane do konkretnych ściśle określonych badań w Projekcie). Laptop będzie zaś wykorzystywany ewentualnie wyłącznie do czynności zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT oraz czynności pozostających poza zakresem ustawy o podatku od towarów i usług. Nie mają Państwo zamiaru i nie planują wykorzystywać laptopa oraz oprogramowania (bezpośrednio lub pośrednio) do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Wyniki powstałe w czasie realizacji Projektu nie będą wykorzystane przez Państwa w realizowanym procesie dydaktycznym - zarówno w toku kształcenia studentów kierunków nieodpłatnych (czynności będące poza zakresem ustawy o VAT) jak i odpłatnych (czynności zwolnione z podatku VAT). Wyniki badań będą wykorzystywane do prowadzenia dalszych badań naukowych, przy czym badania te nie będą również podlegały komercjalizacji (działalność poza zakresem podatku VAT).
Nabyte przez Państwa w ramach Projektu towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, ani jakichkolwiek czynności zwolnionych od tego podatku.
Państwa wątpliwości dotyczą możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją Projektu.
Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT jest uwarunkowane tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zasada ta wyłącza tym samym możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.
Podstawowym warunkiem, który uprawnia do odliczenia podatku naliczonego, jest związek nabywanych towarów i usług ze sprzedażą generującą podatek należny.
W analizowanej sprawie nie jest spełniona podstawowa przesłanka, która warunkuje prawo do odliczenia podatku naliczonego bowiem wydatki, które Państwo poniosą w związku z realizacją ww. projektu, nie będą związane z wykonywanymi przez Państwa czynnościami generującym podatek należny. Efekty Projektu, tj. wyniki badań będą wykorzystywane do prowadzenia dalszych badań naukowych, przy czym badania te nie będą podlegały komercjalizacji. Nabyte przez Państwa w ramach Projektu towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, ani jakichkolwiek czynności zwolnionych od tego podatku.
Zatem nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z realizacją projektu pn. (…).
Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Państwa wniosku (pytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
3)z zastosowaniem art. 119a;
4)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
5)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right