Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.683.2019.8.S.RR
Brak opodatkowania czynności wykonywanych w związku z realizacją umów/porozumień na testowanych towarach.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 2 grudnia 2019 r. (data wpływu 6 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej - uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 29 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Wr 190/20 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 marca 2024 r. sygn. akt I FSK 1363/20; i
2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 grudnia 2019 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 grudnia 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wykonywanych w związku z realizacją umów/porozumień na testowanych towarach.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się za okresy miesięczne. Sprzedaż towarów i usług - realizowana w ramach podstawowej działalności Spółki - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona.
Podstawowa działalność Spółki obejmuje produkcję (...). Z uwagi na skomplikowanie procesów produkcyjnych, których realizacja wymaga materiałów i urządzeń o określonych parametrach (uwzględniających specyfikę realizowanych procesów produkcyjnych w Spółce oraz wymogi technologiczne) Wnioskodawca otrzymuje od podmiotów zewnętrznych produkowane przez nie bądź będące w ich posiadaniu towary lub materiały (dalej wspólnie określane jako towary) celem ich przetestowania pod kątem przydatności (możliwości wykorzystania) w realizowanym przez Spółkę procesie produkcyjnym. Przekazanie towarów następuje na podstawie umowy bądź porozumienia zawieranego przez Spółkę z podmiotami przekazującymi.
Treść takiej umowy/porozumienia określa zawsze rodzaj przekazywanego towaru, okres oraz sposób jego wykorzystania, a w niektórych przypadkach również obowiązki informacyjne nałożone na Spółkę mające na celu udokumentowanie zużycia testowanego towaru. Przekazanie tych towarów Spółce ma na celu sprawdzenie ich przydatności w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej i ułatwienie jej podjęcia decyzji w przedmiocie ewentualnego zakupu testowanych towarów, co również wynika z postanowień umów/porozumień. W praktyce w zależności od rodzaju i właściwości testowanego towaru dochodzi do ich zwrotu po okresie wskazanym w umowie/porozumieniu, bądź też do ich całkowitego lub częściowego zużycia, jeżeli wynika to z normalnego zużycia zgodnego z ich przeznaczeniem np. w procesie produkcyjnym.
Za otrzymane w tym celu towary i sprawdzenie towarów w trakcie testów Spółka nie otrzymuje ani nie ponosi odpłatności.
Niektóre umowy/porozumienia zobowiązują Spółkę do informowania przekazującego towary do wyrażenia opinii na temat testowanych towarów bądź do sporządzenia raportów zawierających opracowanie wyników z przeprowadzonych prób/testów. Mając na względzie różnorodność zapisów zawieranych w tym zakresie w umowach/porozumieniach regulujących obowiązki ciążące na obydwu stronach z tytułu realizacji testów, zapisy te można zakwalifikować do trzech kategorii, tj.:
a) Spółka zobowiązuje się przetestować otrzymany towar i udzielić przekazującemu informacji jedynie co do przydatności tego towaru w jej działalności lub
b) Spółka zobowiązuje się przetestować otrzymany towar oraz sporządzić dla przekazującego raport/sprawozdanie z procesu testowania, które winny zawierać szczegółowe informacje np. co do sposobu zużycia tych towarów lub ich zachowania się w trakcie testowania w warunkach produkcyjnych Spółki albo
c) Spółka dla celów przeprowadzenia testów na otrzymanym towarze udostępnia własną infrastrukturę i ponosi koszty związane z organizacją środowiska dla celów testu, natomiast czynności faktyczne związane z samym testowaniem oraz określeniem wyników testów (np. pomiar, opis zachowania w trakcie testów w rzeczywistych warunkach przemysłowych) leżą po stronie przekazującego towar; dodatkowo, zapisy umowy wskazują, że Spółka testująca otrzyma prawo do udziału w ww. wyniku testów oraz że towar przekazany do testowania nie będzie podlegał zwrotowi przekazującemu (o ile nie będzie niezbędne dalsze badanie takiego towaru).
W przypadku zakończenia testów wynikiem pozytywnym, Spółka może podjąć decyzję o zakupie testowanego towaru (bądź praw własności intelektualnej powstałych w związku z testowaniem towarów w warunkach przemysłowych) ale nie ma takiego obowiązku.
W przypadkach, o których mowa w punktach: a) i b) powyżej, koszty związane z dostawą towaru do przetestowania ponosi podmiot przekazujący te towary, natomiast koszty związane z samym sprawdzeniem tych towarów w stosowanych rzeczywistych procesach produkcyjnych ponosi Spółka.
Pytanie
Czy obowiązki ciążące na Wnioskodawcy z tytułu realizacji umów/porozumień na testowanie towarów stanowią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Państwa stanowisko w sprawie
Czynności wykonywane przez Spółkę w związku z realizacją umów/porozumień polegające na testowaniu towarów nie wpisują się w ustawowy katalog świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W świetle regulacji ustawy o VAT, w tym w szczególności art. 5 ust. 1 oraz art. 7 i art. 8, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, pod pojęciem których rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Z przepisów tych wynika ponadto, że:
przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2);
za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (...) oraz nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2).
Dokonując kwalifikacji wskazanych w treści umów/porozumień obowiązków ciążących na Spółce z tytułu testowania towarów do ustawowego katalogu czynności opodatkowanych VAT, należy wskazać, że zakres ten obejmuje wyłącznie przekazanie drugiej stronie opinii na temat przydatności testowanego towaru w działalności Spółki. Sposób i szczegółowość przekazywanych informacji może przybierać różne formy np. potwierdzenie przydatności bądź nie, testowanego towaru, bądź sporządzenie raportu czy sprawozdania obejmującego ponadto opis sposobu zachowania testowanego towaru czy udokumentowane wyniki przeprowadzonych testów.
W każdym z tych przypadków w wyniku realizacji umowy dochodzi wyłącznie do przekazania przez Spółkę informacji na temat wyniku przeprowadzonych testów, bez względu na formę i szczegółowość udostępnianych w tym zakresie danych.
W ocenie Wnioskodawcy, tego rodzaju czynności nie mają dla żadnej ze stron waloru ekonomicznego, albowiem towar testowany jest w warunkach indywidualnych Spółce co oznacza, że wyniki testów dają odbiorcy tych informacji jedynie pogląd na temat przydatności towaru tylko w tej jednej specyfice działalności, jaka występuje w warunkach Spółce. Stąd, zdaniem Wnioskodawcy, wyniki testów nie znajdą zastosowania na rynku zewnętrznym i z tego względu nie będą one miały wartości dodanej dla odbiorcy wyników testów. Ewentualny wariant ekonomiczny dotyczący testowanych towarów może być uzyskany dopiero przy wypracowaniu w przyszłości - na bazie wyników testów - ostatecznego kształtu współpracy między stronami umowy, mającej za przedmiot dostawę towarów, czy świadczenie usług, które były testowane w kształcie bądź formie uwzględniającej wyniki tych testów. W takim bowiem wypadku możliwe będzie określenie konkretnych warunków przyszłej umowy na dostawę towarów czy świadczenie usług.
Wobec tego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w tym przypadku nie dochodzi do dostawy towarów, ani też do świadczenia usług będących przedmiotem opodatkowania w świetle przywołanych na wstępie przepisów ustawy o VAT.
Czynności wykonywane przez Spółkę w ramach testowania nie mogą być także kwalifikowane jako nieodpłatne świadczenie usług. Bowiem, aby mówić o obowiązku opodatkowania takich świadczeń konieczne jest spełnienie dodatkowej przesłanki wprost określonej w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, a mianowicie świadczenia takie muszą być realizowane dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika lub na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Tymczasem w okolicznościach opisanych we wniosku nie dochodzi do spełnienia wskazanych warunków, bowiem Spółka dokonując określonych czynności w ramach testów nabywa również wiedzę co do przydatności czy możliwości zastosowania określonych materiałów/urządzeń w jej rzeczywistych warunkach produkcyjnych.
Waloru takiego nie ma również przekazanie na rzecz Spółki przez przekazującego towaru do testowania prawa do korzystania z wyników przeprowadzonych testów, w przypadku kiedy na testującym - zgodnie z umową - spoczywa obowiązek ich opracowania. W tej sytuacji bowiem na Spółce spoczywa ciężar organizacji i udostępnienia środowiska do przeprowadzenia testów, w związku z czym ponosi on wydatki, uczestnicząc tym samym - pośrednio - w wypracowaniu tych wyników.
Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy realizacja przez Spółkę obowiązków określonych w treści umów/porozumień na testowanie towarów nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna
Rozpatrzyłem Państwa wniosek - 31 stycznia 2020 r. wydałem interpretację indywidualną znak 0114-KDIP1-1.4012.683.2019.1.RR, w której uznałem Państwa stanowisko za nieprawidłowe w zakresie braku opodatkowania czynności wykonywanych w związku z realizacją umów/porozumień na testowanych towarach.
Interpretację doręczono Państwu 31 stycznia 2020 r.
Skarga na interpretację indywidualną
20 lutego 2020 r. wnieśli Państwo skargę na tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Skarga wpłynęła do mnie 21 lutego 2020 r.
Wnieśli Państwo o uchylenie zaskarżonej interpretacji.
Postępowanie przed sądami administracyjnymi
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną interpretację - wyrokiem z 29 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Wr 190/20.
20 sierpnia 2020 r. wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W wyroku z 14 marca 2024 r. sygn. akt I FSK 1363/20 Naczelny Sąd Administracyjny - oddalił skargę kasacyjną Organu.
Wyrok, który uchylił interpretację indywidualną stał się prawomocny od 14 marca 2024 r.
Ponowne rozpatrzenie wniosku - wykonanie wyroku
Zgodnie z art. 153 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935):
Ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.
Wykonuję obowiązek, który wynika z tego przepisu, tj.:
- uwzględniam ocenę prawną i wskazania dotyczące postępowania, które wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny oraz Naczelny Sąd Administracyjny w ww. wyrokach;
- ponownie rozpatruję Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej - stwierdzam, że stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 102), zwanej dalej: „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ww. ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Ponadto, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy:
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
Jak wynika z art. 7 ust. 7 ustawy:
Przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:
1) ma na celu promocję tego towaru oraz
2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.
Według art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na podstawie art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W powyższym przepisie przyjęto generalną zasadę, zgodnie z którą usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też należy stwierdzić, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Określeniem „usługi” w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług objęto obszerny krąg czynności, obejmujący swym zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń, które nie są ujęte w tych klasyfikacjach. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).
Nie każde jednak działanie, powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji jest uznawane za odpłatną usługę, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego. Stosownie bowiem do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy dla uznania, że świadczenie usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność. Odpłatność oznacza wykonanie czynności za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie, nagroda. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.
W ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
I tak, w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy postanowiono, że:
Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Dokonując analizy art. 8 ust. 2 ustawy, należy wskazać, że regulacja ta ma zastosowanie wyłącznie do sytuacji, gdy za świadczone usługi podmiot nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, a usługi te wykonywane są na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.
Dla stwierdzenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 ustawy istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, tj. za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Przez świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbywa się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością, a więc nie mają wpływu na przyszłe obroty przedsiębiorstwa, jego zyski, wizerunek, odbiór przez kontrahentów. Natomiast przez usługi związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć te usługi, które są wykonywane nieodpłatnie w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej podmiotu, potrzebami związanymi z funkcjonowaniem prowadzonego przedsiębiorstwa.
Jeżeli więc nieodpłatne świadczenie będzie się wpisywało w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu, nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują
Z przedstawionej treści wniosku, wynika, że Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się za okresy miesięczne. Sprzedaż towarów i usług - realizowana w ramach podstawowej działalności Spółki - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona. Podstawowa działalność Spółki obejmuje produkcję (…). Z uwagi na skomplikowanie procesów produkcyjnych, których realizacja wymaga materiałów i urządzeń o określonych parametrach (uwzględniających specyfikę realizowanych procesów produkcyjnych w Spółce oraz wymogi technologiczne) Wnioskodawca otrzymuje od podmiotów zewnętrznych produkowane przez nie bądź będące w ich posiadaniu towary lub materiały (dalej wspólnie określane jako towary) celem ich przetestowania pod kątem przydatności (możliwości wykorzystania) w realizowanym przez Spółkę procesie produkcyjnym. Przekazanie towarów następuje na podstawie umowy bądź porozumienia zawieranego przez Spółkę z podmiotami przekazującymi. Treść takiej umowy/porozumienia określa zawsze rodzaj przekazywanego towaru, okres oraz sposób jego wykorzystania, a w niektórych przypadkach również obowiązki informacyjne nałożone na Spółkę mające na celu udokumentowanie zużycia testowanego towaru.
Przekazanie tych towarów Spółce ma na celu sprawdzenie ich przydatności w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej i ułatwienie jej podjęcia decyzji w przedmiocie ewentualnego zakupu testowanych towarów, co również wynika z postanowień umów/porozumień. W praktyce w zależności od rodzaju i właściwości testowanego towaru dochodzi do ich zwrotu po okresie wskazanym w umowie/porozumieniu, bądź też do ich całkowitego lub częściowego zużycia, jeżeli wynika to z normalnego zużycia zgodnego z ich przeznaczeniem np. w procesie produkcyjnym. Za otrzymane w tym celu towary i sprawdzenie towarów w trakcie testów Spółka nie otrzymuje ani nie ponosi odpłatności. Niektóre umowy/porozumienia zobowiązują Spółkę do informowania przekazującego towary do wyrażenia opinii na temat testowanych towarów bądź do sporządzenia raportów zawierających opracowanie wyników z przeprowadzonych prób/testów. Mając na względzie różnorodność zapisów zawieranych w tym zakresie w umowach/porozumieniach regulujących obowiązki ciążące na obydwu stronach z tytułu realizacji testów, zapisy te można zakwalifikować do trzech kategorii, tj.:
a) Spółka zobowiązuje się przetestować otrzymany towar i udzielić przekazującemu informacji jedynie co do przydatności tego towaru w jej działalności lub
b) Spółka zobowiązuje się przetestować otrzymany towar oraz sporządzić dla przekazującego raport/sprawozdanie z procesu testowania, które winny zawierać szczegółowe informacje np. co do sposobu zużycia tych towarów lub ich zachowania się w trakcie testowania w warunkach produkcyjnych Spółki albo
c) Spółka dla celów przeprowadzenia testów na otrzymanym towarze udostępnia własną infrastrukturę i ponosi koszty związane z organizacją środowiska dla celów testu, natomiast czynności faktyczne związane z samym testowaniem oraz określeniem wyników testów (np. pomiar, opis zachowania w trakcie testów w rzeczywistych warunkach przemysłowych) leżą po stronie przekazującego towar; dodatkowo, zapisy umowy wskazują, że Spółka testująca otrzyma prawo do udziału w ww. wyniku testów oraz że towar przekazany do testowania nie będzie podlegał zwrotowi przekazującemu (o ile nie będzie niezbędne dalsze badanie takiego towaru). W przypadku zakończenia testów wynikiem pozytywnym, Spółka może podjąć decyzję o zakupie testowanego towaru (bądź praw własności intelektualnej powstałych w związku z testowaniem towarów w warunkach przemysłowych) ale nie ma takiego obowiązku.
W przypadkach, o których mowa w punktach: a) i b) powyżej, koszty związane z dostawą towaru do przetestowania ponosi podmiot przekazujący te towary, natomiast koszty związane z samym sprawdzeniem tych towarów w stosowanych rzeczywistych procesach produkcyjnych ponosi Spółka.
Wątpliwości Spółki dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez Wnioskodawcę w związku z realizacją umów/porozumień na testowanych towarach.
Jak już wcześniej wskazano, przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są czynności odpłatne. Natomiast nieodpłatne świadczenie usług - co do zasady - nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, wskazanych m.in. w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Z przywołanego wyżej przepisu wynika, że w przypadku świadczenia usług, nieodpłatne świadczenie usług będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, kiedy wykonywane będzie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegało będzie także wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
W okolicznościach niniejszej sprawy Spółka otrzymuje od podmiotów zewnętrznych produkowane przez nie bądź będące w ich posiadaniu towary lub materiały celem ich przetestowania pod kątem przydatności (możliwości wykorzystania) w realizowanym przez Spółkę procesie produkcyjnym. Przekazanie towarów następuje na podstawie umowy bądź porozumienia zawieranego przez Spółkę z podmiotami przekazującymi. W zamian za sprawdzenie towarów w trakcie testów Spółka nie otrzyma odpłatności a dokonywanie prób na towarach, ich testowanie służy Spółce do dokonania wyboru właściwego towaru, który zakupi i będzie mogła wykorzystywać do dalszej produkcji.
Z uwagi na powyższe okoliczności, w przedmiotowej sprawie uznać należy, że świadczone przez Spółkę czynności realizowane w ramach zawartych umów/porozumień polegające na analizie wielu możliwych towarów celem wyłonienia najlepszego, najpełniej realizującego wymogi Spółki jest powiązane z działalnością gospodarczą, a zatem jej służy. Fakt, że z tego tytułu nie zawsze zostanie osiągnięty przychód czy zysk nie może przekreślić tego, że w tych okolicznościach ww. towary (ich testowanie) jest podejmowane z myślą o przyszłych działaniach gospodarczych Spółki. Spółka ma bardzo szerokie spektrum swojej działalności, a dokonywanie prób, ich opis w postaci ekspertyz odbywa się w szczególnych warunkach właściwych tylko dla Spółki. W tych okolicznościach podmioty powierzające towary nie uzyskują żadnej korzyści z przekazania im ww. opinii. Jedyny ich cel to możliwość ewentualnego uzyskania kontraktów na dostawę ww. towarów, z uwagi na spełnianie przez ww. towary stawianych przez Spółkę wymogów wynikających z prowadzonej przez Spółkę działalności.
Powyższe działania można przyrównać do przekazywania próbek towarów, co również zasadniczo nie stanowi czynności podlegających opodatkowaniu. Jak bowiem wynika z powołanych wyżej przepisów (art. 7 ustawy) nie stanowi dostawy towarów nieodpłatne przekazanie próbek, jeżeli następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.
Istotne są zwłaszcza zapisy art. 7 ust. 7 ustawy definiujące próbkę jako egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika ma na celu promocję tego towaru oraz nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.
Z przywołanych zapisów wynika, że celem ustawodawcy było pozostawienie poza opodatkowaniem takich czynności jak testowanie towarów czy przekazywanie niewielkich próbek towarów służących działalności gospodarczej. Taki cel, zgodnie ze wskazaniami Spółki ma właśnie testowanie wskazanych towarów, nawet jeśli Spółka w dalszej działalności wykorzysta tylko niewielki asortyment testowanych towarów.
Tym samym podejmowane przez Spółkę działania mają na celu uniknięcie strat i pozyskanie informacji dotyczących towarów, których ewentualny zakup pozwoli zrealizować pożądane efekty i osiągnięcie zysku. Niewątpliwie testowanie towarów jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zaznaczyć należy, że działalność prowadzona przez Spółkę, często związana jest z zapotrzebowaniem na swoisty, często jednostkowy towar, co uzasadnia przekazanie kontrahentom informacji o sposobie zużycia towaru i wskazuje na brak możliwości wykorzystania informacji z przebiegu testów na rynku zewnętrznym. Taka informacja jest bezwartościowa dla podmiotów zewnętrznych. Dlatego uznać należy, że podejmowane przez Spółkę działania mają na celu pozyskanie informacji, które pozwolą osiągnąć zamierzony zysk.
W konsekwencji, czynności realizowanych w ramach zawartych umów/porozumień dotyczących testowania towarów na rzecz podmiotu przekazującego nie można uznać za świadczenie, które jest realizowane na cele inne niż działalność gospodarcza Spółki. Zatem czynność ta nie wypełnia warunku nieodpłatnego świadczenia usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Wobec przedstawionego opisu sprawy oraz powołanych przepisów należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, że czynności wykonywane przez Spółkę w związku z realizacją umów/porozumień polegające na testowaniu towarów nie wpisują się w ustawowy katalog świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem czynności te nie podlegają / nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tym samym, Państwa stanowisko uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje:
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, który obowiązuje w dniu wydania pierwotnej interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935 dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right