Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 1296/22
Pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego, takie jak piwnica, nie musi znajdować się w tym samym budynku co mieszkanie w przypadku nieruchomości wielobudynkowej, natomiast powinno być faktycznie użytkowane przez lokatora, aby zachować status pomieszczenia przynależnego zgodnie z art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Agnieszka Góra-Błaszczykowska (przewodniczący)
SSN Dariusz Pawłyszcze (sprawozdawca)
SSN Mariusz Załucki
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 25 czerwca 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej J. w S.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 11 września 2020 r., I ACa 813/19, wydanego w sprawie z powództwa A. G.
przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej J. w S. o ustalenie nieważności uchwały,
oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Sąd Okręgowy w Katowicach wyrokiem z 28 czerwca 2019 r. ustalił nieważność uchwały zarządu pozwanej spółdzielni mieszkaniowej z 10 października 2017 r. o określeniu przedmiotu odrębnej własności lokali w części dotyczącej określenia rodzaju położenia i powierzchni pomieszczeń przynależących do lokali w postaci piwnic oraz wielkości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z odrębną własnością każdego lokalu.
Następnie Sąd Apelacyjny w Katowicach wyrokiem zaskarżonym skargą kasacyjną oddalił apelację spółdzielni.
Sąd drugiej instancji ustalił, że powódka, członek pozwanej spółdzielni, w 1985 roku otrzymała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. W protokole przejęcia lokalu wpisano piwnicę oznaczoną w protokole tym samym numerem, co lokal mieszkalny objęty przez lokatorkę. Same piwnice nie były oznaczone numerami. Piwnica objęta przez nią we władanie znajduje się w sąsiednim, przyległym budynku, a nie w budynku, w którym lokatorka zamieszkała.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right