Obowiązek Polskiej Fundacji Narodowej do udostępnienia informacji publicznej - Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2023 r., sygn. III OSK 3841/21
Polska Fundacja Narodowa, jako podmiot dysponujący środkami publicznymi oraz realizujący cele publiczne, jest zobowiązana do udostępniania informacji publicznej zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: sędzia del. WSA Tadeusz Lipiński (spr.) sędzia NSA Teresa Zyglewska po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskiej Fundacji Narodowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 sierpnia 2020 r. sygn. akt II SAB/Wa 793/19 w sprawie ze skargi A.W. na bezczynność Polskiej Fundacji Narodowej w przedmiocie rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji publicznej z dnia 23 października 2019 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 19 sierpnia 2020 r., II SAB/Wa 250/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.W. ( dalej: skarżący ) na bezczynność Polskiej Fundacji Narodowej ( dalej: PFN, organ ) w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 23 października 2019 r. o udostępnienie informacji publicznej oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku wskazano, że PFN w terminie określonym do rozpoznania wniosku zawiesiła postępowanie w sprawie do czasu ustalenia czy przepisy u.d.i.p. mają do niej zastosowanie. Tak więc Fundacja nie mogła pozostawać w bezczynności co do rozpoznania wniosku, gdyż skutkiem zawieszenia postępowania jest m.in. zawieszenie terminów.
Jednocześnie Sąd I instancji stwierdził, że PFN, wbrew jej stanowisku jest podmiotem zobowiązanym w rozumieniu art. 4 ust. 1 u.d.i.p. do udostępnienia informacji publicznej, a żądanie objęte wnioskiem skarżącego jest informacją publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 u.d.i.p.