Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. II SA/Sz 93/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Alicja Poznańska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 lipca 2024 r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 21 grudnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta S. z dnia 28 sierpnia 2023 r., nr [...]
Uzasadnienie
1. Burmistrz Miasta S. ("Organ I instancji") decyzją z dnia 28 sierpnia 2023 r. nr DOMA.6211.61.2023.PT, działając na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4, ust. 1b pkt 1, 2, ust. 5 pkt 1 lit. b, ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 390 ze. zm. – dalej przywoływana jako: "u.ś.r." lub "ustawa"), po rozpatrzeniu wniosku, odmówił M. F. (dalej przywoływany jako: "Wnioskodawca, "Skarżący") przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad ojcem W. F..
W uzasadnieniu decyzji Organ I instancji wskazał, że w dniu 29 czerwca 2023r. Skarżący złożył w wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad niepełnosprawnym ojcem. Skarżący w oświadczeniu z dnia 29 czerwca 2023 r. wskazał, że w dalszym ciągu sprawuje opiekę nad matką i jednocześnie ubiega się o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem, który wymaga wsparcia w każdej czynności dna codziennego. Jednocześnie wskazał, że córka W. F. ubiegała się o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad W. F., nie nabyła prawa do tego świadczenia.
W ramach wywiadu środowiskowego ustalono, że ojciec Skarżącego choruje przewlekle na chorobę Alzheimera oraz przeszedł udar mózgu. Nie ma z nim logicznego kontaktu. Samodzielnie jest w stanie jedynie spożyć posiłek, a w pozostałych czynnościach dnia codziennego wymaga pomocy. Skarżący zamieszkuje wspólnie z rodzicami, żoną, pełnoletnią córką W. oraz 11-letnią córką E. Sprawuje całodobową, samodzielną opiekę nad niepełnosprawnymi rodzicami. Zakres opieki obejmuje dbanie o higienę osobistą, przygotowywanie posiłków, dbanie o proces leczenia, zmianę pieluchomajtek, podawanie płynów jak i pomoc w ubieraniu. Z ustaleń pracownika socjalnego wynika, że Wnioskodawca nie otrzymuje wsparcia w sprawowanej opiece od pozostałych członków rodziny. Córka W. F. przez okres dwóch miesięcy sprawowała opiekę na dziadkiem, odciążając tym samym ojca. Ponadto rodzina nie korzysta z usług opiekuńczych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right