Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2024 r., sygn. II SAB/Wr 26/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda (spr.) Asesor WSA Malwina Jaworska-Wołyniak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w Wydziale II w dniu 23 lipca 2024 r. sprawy ze skargi B. S. na bezczynność Prezydenta Wrocławia w przedmiocie wydania zaświadczenia o wniesieniu opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Skargą z dnia 8 grudnia 2023 r. (data wpływu do organu) reprezentowana przez pełnomocnika B. S. (dalej: skarżąca) zarzuciła Prezydentowi Wrocławia (dalej: organ, Prezydent) bezczynność w przedmiocie wydania zaświadczenia o wniesieniu opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w odniesieniu do miejsca postojowego nr [...] przy ul. [...] we W. Skarżąca wniosła o: 1) uwzględnienie skargi na bezczynność na podstawie art. 149§1 p.p.s.a. i zobowiązanie organu do wydania żądanego zaświadczenia o wniesieniu opłaty jednorazowej w terminie 14 dni, 2) stwierdzenie że organ dopuścił się bezczynności, a bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, 3) orzeczenie o wymierzeniu organowi grzywny w wysokości 1 000 zł, 4) zasądzenie zwrotu kosztów postępowania organu, 5) rozpoznanie skargi na rozprawie. W piśmie z dnia 21 marca 2024 r. skarżąca zmodyfikowała skargę w zakresie grzywny wskazując 10 000 zł.
W uzasadnieniu skarżąca wskazała, że dnia 18 września 2019 r. zostało wydane zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości w prawo własności gruntu. W dniu 20 grudnia 2019 r. skarżąca, wraz z pozostałymi właścicielami, zgłosiła organowi zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z wnioskiem o udzielenie bonifikaty. W tym samym dniu osobiście zapytała o ewentualne zaległości związane z wnoszeniem opłat za użytkowanie wieczyste, i wskutek uzyskanych informacji opłaciła kwotę 91 groszy w kasie Urzędu. Następnie, wskutek od otrzymanego od organu pisma (dnia 21 lutego 2020 r.) informującego o wysokości opłaty jednorazowej (213.18 zł) skarżąca (w dniu 21 lutego 2020 r.) wpłaciła taką kwotę na wskazany w piśmie rachunek bankowy. Jak wskazuje skarżąca, do dnia złożenia skargi nie uzyskała zaświadczenia o wniesieniu opłaty dotyczącej miejsca postojowego nr [...], i nie uzyskała od organu informacji o genezie zaległości; w jej ocenie zobowiązanie nie istnieje. Podnosi, że nie była świadoma, że na jej koncie związanym użytkowaniem wieczystym miejsca postojowego istnieje zaległość, do momentu wizyty w Urzędzie dnia 20 grudnia 2019 r. Twierdzi, że w całości opłaciła przedmiotową kwotę dnia 20 grudnia 2019 r. W kasie Urzędu, zaś błędy organu związane z błędnym księgowaniem nie mogą jej obciążać.