Międzynarodowa karta charakterystyki zagrożeń zawodowych - Wulkanizator
Jest to pracownik, który naprawia opony metodą ich wulkanizacji.
Definicja i/lub opis zawodu
Wulkanizator wulkanizuje pęknięcia i dziury w oponie. Tnie i przycina nożem pęknięte części opon. Zdrapuje i oczyszcza powierzchnię używając elektrycznej lub ręcznej szczotki drucianej. Pokrywa klejem kauczukowym pęknięcie od wewnątrz opony. Wycina surowe kawałki gumy i zwija je do pęknięcia używając ręcznego wałka w celu zapewnienia przylegania. Może wstrzykiwać łatę gumową do pęknięcia za pomocą pistoletu. Pokrywa pęknięcie na zewnątrz opony gumą bieżnikową i wprowadza gumę do otworu za pomocą ręcznego wałka. Wyrównuje brzegi łaty używając noża. Umieszcza oponę w formie maszyny wulkanizującej podgrzanej do określonej temperatury. Dopasowuje torbę powietrzną wewnątrz opony, napełnia ją powietrzem w celu wywierania ciśnienia na oponę wewnątrz formy. Zaciska oponę w formie i pozostawia ją do czasu, kiedy guma jest zwulkanizowana i łata zespolona z otaczającą gumą.
Zawody pokrewne
Pracownik bieżnikujący opony.
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem tego zawodu?
- W pracy wulkanizatora istnieje zagrożenie wybuchem w wyniku nieprawidłowych zabezpieczeń zbiorników ciśnieniowych lub nieprawidłowej ich konserwacji lub obsługi, oraz nieprawidłowego napełniania opon powietrzem lub braku zabezpieczeń.
- Praca wulkanizatora opon wymaga użycia rozpuszczalników i innych substancji chemicznych. Mogą one powodować ostre lub przewlekłe zatrucia, choroby skóry i choroby układu oddechowego, urazy oczu oraz inne problemy zdrowotne.
- Stopy i palce wulkanizatora narażone są na urazy przez spadające opony.
- Niektóre czynności wulkanizatora wiążą się z kontaktem z gorącymi powierzchniami lub przewodami, co naraża go na poparzenia.
- Praca wulkanizatora wymaga wykonywania wielokrotnie powtarzalnych czynności w wymuszonej pozycji ciała oraz podnoszenie i przenoszenie dużych i ciężkich opon Może to powodować urazy oraz bóle pleców, rąk i nóg.
Czynniki środowiska pracy związane z wykonywanym zawodem oraz ich możliwe skutki dla zdrowia>>>
Dokument pochodzi ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, www.ciop.pl