Międzynarodowa karta charakterystyki zagrożeń zawodowych - Technik elektryk urządzeń gospodarstwa domowego
Jest to pracownik, który ustala przyczynę uszkodzeń i wykonuje naprawę urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego – tosterów, kuchenek, lamp, żelazek itp.
Definicja i/lub opis zawodu
Naprawia urządzenia elektryczne, takie jak tostery, czajniki, pralki, odkurzacze, kuchenki, ekspresy do kawy, lampy, żelazka, używając narzędzi ręcznych oraz elektrycznych przyrządów pomiarowych. Sprawdza urządzenie pod kątem uszkodzeń mechanicznych i rozkłada urządzenie na części. Sprawdza przewody instalacji elektrycznej w poszukiwaniu przebicia, używając woltomierzy, omomierzy oraz innych mierników prądu. Wymienia uszkodzone przewody instalacji elektrycznej, takie jak elementy tostera i spirale perkolatorów, używając narzędzi ręcznych, lutownicy i zgrzewarki punktowej. Może kalkulować opłaty za robociznę i materiały. Może pomagać elektromechanikowi urządzeń chłodniczych przy naprawie takiego sprzętu jak chłodziarki.
Zawody pokrewne
Technik telekomunikacji, technik elektronik, inżynier elektryk, monter sprzętu audio-wizualnego, elektromechanik urządzeń chłodniczych, monter aparatury i sprzętu elektrycznego, monter instalacji elektrycznych.
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem tego zawodu?
- Osoby naprawiające urządzenia elektryczne mają do czynienia z przewodami pod napięciem i wadliwie działającymi urządzeniami, mogą więc ulec porażeniu prądem.
- Osoby naprawiające urządzenia elektryczne często pracują długo w pozycji siedzącej, wykonują wiele powtarzających się czynności i czasami muszą podnosić ciężkie i nieporęczne urządzenia. Może to powodować bóle pleców, nóg, ramion i rąk.
Czynniki środowiska pracy związane z wykonywanym zawodem oraz ich możliwe skutki dla zdrowia>>>
Dokument pochodzi ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, www.ciop.pl