Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.515.2024.2.BS
Obowiązki spółki jako płatnika z tytułu wypłaty zysków wypracowanych przed przekształceniem spółki jawnej w spółkę z o.o.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypłaty zysku wypracowanego przez spółkę jawną po przekształceniu w spółkę z o. o..
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest spółka jawna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka przekształcana), której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, podlegające na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowego zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350 ze zm.; dalej: ustawa o PIT). Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 1992 nr 21 poz. 86 ze zm.; dalej: ustawa o CIT). Spółka przekształcana prowadzi działalność w zakresie produkcji mebli, sprzedaży płyt meblowych oraz akcesoriów meblowych. Spółka przekształcana nie stosuje przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, z uwagi na brak takiego obowiązku.
W bieżącym roku planowane jest przekształcenie Spółki przekształcanej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka przekształcona). Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z przepisami tytułu IV działu III (art. 551 i następne) ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2000 nr 94 poz. 1037 ze zm.; dalej: KSH). Majątek Spółki przekształconej w związku z planowanym przekształceniem nie zostanie zwiększony w stosunku do majątku Spółki przekształcanej. Na skutek przekształcenia majątek Spółki przekształcanej stanie się majątkiem Spółki przekształconej. Kapitał zakładowy Spółki przekształconej w całości pochodzić będzie z majątku Spółki przekształcanej, udziały wspólników Spółki przekształconej w całości zostaną pokryte majątkiem Spółki przekształcanej (w procesie przekształcenia nie będą wnoszone nowe wkłady).
Od dnia 1 stycznia 2025 r. Spółka przekształcona zamierza korzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, na podstawie rozdziału 6B ustawy o CIT. Wszystkie warunki wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek będą w przypadku Spółki przekształconej spełnione. W oparciu o zapisy na odpowiednich kontach w ramach ksiąg rachunkowych Spółki przekształconej możliwe będzie dokładne ustalenie, jaka część środków stanowi zysk z działalności spółki jawnej wypracowany przed przekształceniem.
Od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności w formie spółki jawnej dochody wspólników uzyskiwane za pośrednictwem Spółki przekształcanej opodatkowane są w całości na bieżąco podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale dotychczas nie były w całości wypłacane jako zysk należny wspólnikom i częściowo pozostają w majątku Spółki przekształcanej (dalej: Zysk). Przed przekształceniem, podjęta zostanie uchwała o podziale Zysku (ustalonego jako różnica pomiędzy sumą dochodów uzyskanych przez wspólników za pośrednictwem spółki jawnej do momentu podjęcia ww. uchwały, a dotychczasowymi wypłatami ze spółki jawnej na rzecz wspólników) i przeznaczeniu go do wypłaty, przy czym sama wypłata nie zostanie zrealizowana przed przekształceniem, celem zachowania płynności finansowej podmiotu. Podzielony Zysk zostanie wykazany w sprawozdaniu finansowym sporządzanym dla celów przekształcenia, o którym mowa w art. 558 § 2 pkt 4 KSH, jako zobowiązanie wobec wspólników. Wypłata podzielonego Zysku dokonana zostanie po przekształceniu, przez Spółkę przekształconą, w ratach.
Możliwe są 2 warianty działania:
- wariant 1 – podzielony Zysk wypłacony zostanie po przekształceniu, ale przed wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w ratach;
- wariant 2 – podzielony Zysk wypłacony zostanie w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, w ratach.
Pytania
1. Czy na skutek wypłaty przez Spółkę przekształconą podzielonego Zysku w wariancie 1 dojdzie do powstania u wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu i tym samym Spółka przekształcona jako płatnik zobowiązana będzie do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dokonanej wypłaty?
2. Czy na skutek wypłaty przez Spółkę przekształconą podzielonego Zysku w wariancie 2 dojdzie do powstania u wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu i tym samym Spółka przekształcona jako płatnik zobowiązana będzie do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dokonanej wypłaty?
3. Czy na skutek wypłaty przez Spółkę przekształconą podzielonego Zysku w wariancie 2 dojdzie u Spółki przekształconej do powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28m ust. 1 ustawy o CIT?
Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na pytanie nr 1 i 2 wniosku, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie nr 3 wniosku) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1, Ad 2
Zdaniem Wnioskodawcy, na skutek wypłaty przez Spółkę przekształconą Zysku zarówno w wariancie 1, jak i w wariancie 2 nie dojdzie do powstania u wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu i tym samym Spółka przekształcona jako płatnik nie będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dokonanej wypłaty.
Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, dalej „KSH”) spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Stosownie do zapisu art. 4 § 1 pkt 1 KSH, użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną. W myśl art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 KSH). Z kolei w myśl art. 553 § 1 KSH, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 KSH).
Regulacja zawarta w art. 553 KSH wyraża zasadę kontynuacji, w myśl której istnieje tożsamość podmiotu przekształcanego i podmiotu przekształconego, a dochodzi jedynie do zmiany formy prawnej tego podmiotu. W przypadku kontynuacji nie ma poprzednika i następcy prawnego, ale istnieje ta sama spółka w zmienionej formie. Jednocześnie, na gruncie prawa podatkowego odrębną regulację w zakresie tzw. sukcesji podatkowej wprowadza art. 93a § 1 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926 ze zm.), zgodnie z którym Osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1.przekształcenia innej osoby prawnej,
2.przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej „PIT”), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Zgodnie z ust. 4 ww. artykułu, płatnicy, o których mowa w ust. 1. są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a, 13-17 oraz art. 30a ust. 1 pkt 1-11 oraz 11b-13, z zastrzeżeniem ust. 4d, 5, 10,12 i 21.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że spółka jawna niebędąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest spółką transparentną podatkowo - tj. podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, a jej wspólnicy - proporcjonalnie do udziałów w zysku. W zależności od statusu wspólników, znajdują zastosowanie przepisy ustawy o PIT lub ustawy o CIT. Jak Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego, wspólnikami Spółki przekształcanej są jedynie osoby fizyczne. Zgodnie z art. 5a pkt 26 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28. Spółkami określonymi w pkt 28 ww. artykułu są:
a) spółka posiadająca osobowość prawną, w tym także spółka zawiązana na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b) spółka kapitałowa w organizacji,
c) spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e) spółka jawna będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Jak Wnioskodawca wskazał w opisie zdarzenia przyszłego, Spółka przekształcana nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym, mając na uwadze powyższe przepisy, Spółka przekształcana jest spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Zgodnie art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Przywołaną zasadę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT).
Mając na uwadze powyższe ustalenia nie ma wątpliwości, że zysk Spółki przekształcanej pozostaje opodatkowany na bieżąco (rozliczenie podatku dochodowego odbywa się niezależnie od dokonywanych przez Spółkę przekształcaną wypłat zysku) i nie może zostać ponownie opodatkowany w momencie jego wypłaty, niezależnie od tego kiedy ta wypłata jest dokonywana. W przeciwnym przypadku doszłoby do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, z uwagi na wyrażoną w art. 553 § 1 KSH zasadę kontynuacji na powyższe nie ma wpływu fakt, że wypłata Zysku będzie miała miejsce po przekształceniu Spółki przekształcanej w Spółkę przekształconą.
Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe ustalenia pozostaną również aktualne w okresie opodatkowania Spółki przekształconej ryczałtem od dochodów spółek. Wybór ww. formy opodatkowania odnosi się do sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodu Spółki przekształcanej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącej odrębnym od wspólników podatnikiem) i w świetle powyższych ustaleń pozostaje bez znaczenia dla konsekwencji podatkowych wypłaty Zysku na poziomie wspólników, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right