Międzynarodowa karta charakterystyki zagrożeń zawodowych - Sprzątacz obiektów przemysłowych
Jest to pracownik, którego zadaniem jest zapewnienie porządku i czystości na terenie obiektów przemysłowych.
Definicja i/lub opis zawodu
Pracownik utrzymuje porządek i czystość w budynkach mieszkalnych i produkcyjnych. Do jego obowiązków należy: zamiatanie (podłóg, posadzek), mycie (schodów, okien, lamperii, balustrad), czyszczenie, wycieranie, ścieranie (napisów ze ścian) i inne tego typu czynności wykonywane za pomocą prostych, ręcznych narzędzi (szczotka, miotła, zmiotka).
Zawody pokrewne
sprzątaczka.
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem tego zawodu?
- Pracownik używa środki czyszczące, odkażające, rozpuszczalniki oraz inne substancje chemiczne, które mogą powodować negatywne skutki zdrowotne. Niektóre z nich stwarzają zagrożenie pożarowe.
- Podczas czyszczenia pracownicy narażeni są na kontakt z różnego rodzaju odpadami, zanieczyszczeniami, co stwarza możliwość urazów (np. tłuczone szkło, odpady medyczne) lub innych negatywnych skutków zdrowotnych (np. przez kontakt ze skórą).
- Pracownicy często przenoszą ciężkie i nieporęczne przedmioty, wykonują pracę w wymuszonej pozycji, wykonują czynności powtarzalne. To może prowadzić do urazów oraz bólów pleców, ramion i rąk.
- Pracownicy często wykonują swoją pracę na wysokości, np. Podczas mycia okien, wymian firan, czyszczenia lamp, przez co są narażenie na różnego typu urazy
- Wykonują swoją pracę podczas normalnej pracy produkcyjnej przez co narażeni są często na pracę przy maszynach przemysłowych będących w ruchu, emitujących hałas, stanowiących zagrożenie dla pracownika
Czynniki środowiska pracy związane z wykonywanym zawodem oraz ich możliwe skutki dla zdrowia>>>
Dokument pochodzi ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, www.ciop.pl