Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.566.2024.1.KF
Obowiązki płatnika z tytułu wypłat świadczeń z umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym na rzecz uposażonych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika z tytułu wypłat świadczeń z umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym na rzecz uposażonych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
1.Umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym
Prowadzą Państwo działalność ubezpieczeniową, w ramach której oferują Państwo klientom m.in. ubezpieczenia na życie określone w Dziale I (Grupy 1-5) załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 656; dalej: „ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej”).
Posiadają Państwo portfel umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (dalej: „Umowa ubezpieczenia z UFK”; „Ubezpieczenie”).
W 2023 r. doszło do połączenia Państwa oraz (…) S.A. (wcześniej działający pod nazwą: (…) S.A.). Na skutek połączenia, w skład Państwa portfela wchodzą zarówno Umowy ubezpieczenia z UFK oferowane uprzednio przez Państwa jak i (…) S.A.
Umowa ubezpieczenia z UFK ma charakter szczególny, zawiera bowiem zarówno element ochronny, jak i element inwestycyjny. Istotą ubezpieczeń związanych z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym (dalej: „UFK”) jest to, że składka wpłacana przez ubezpieczającego, w całości lub po potrąceniu o określone opłaty, jest przeznaczana na nabycie jednostek uczestnictwa UFK. W trakcie obowiązywania Ubezpieczenia, mają Państwo prawo do pobierania opłat z jednostek uczestnictwa, które ubezpieczony zgromadził na swoim koncie poprze ich umorzenie.
Ubezpieczenia na życie związane z UFK łączą w sobie dwie funkcje:
-inwestycyjną – polegającą na inwestowaniu zgromadzonych środków w jednostki uczestnictwa UFK. Te środki mogą później zostać wypłacone w formie wykupu częściowego lub całkowitego. Wykup ten polega na umorzeniu wcześniej nabytych jednostek uczestnictwa UFK w ramach danej umowy;
-ochronną – polegającą na uzyskaniu ochrony ubezpieczeniowej, zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Jeśli w trakcie obowiązywania umowy wystąpią przewidziane w niej zdarzenia, określona osoba otrzymuje świadczenie ubezpieczeniowe.
Podmiotami występującymi w ramach Umowy ubezpieczenia z UFK są:
-Ubezpieczyciel – Państwo, tj. zakład ubezpieczeń,
-Ubezpieczający – zawierający z Państwem umowę ubezpieczenia i opłacający składki,
-Ubezpieczony – osoba, która jest objęta ubezpieczeniem, tj. której życie jest przedmiotem ubezpieczenia,
-Uposażony – wskazana przez Ubezpieczonego lub Ubezpieczającego osoba, uprawniona do otrzymania od Ubezpieczyciela świadczenia w przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, tj. śmierci Ubezpieczonego (dalej: „Uposażony” lub „Uposażeni”).
Ponadto, realizując funkcję inwestycyjną Ubezpieczenia, Ubezpieczający lub Ubezpieczony (w zależności od warunków umowy) mają również prawo do uzyskania wypłaty środków, mającej formę wykupu częściowego lub wykupu całkowitego, polegającego na otrzymaniu środków z umorzenia jednostek uczestnictwa w UFK, odpowiednio z części lub całości nabytych uprzednio jednostek uczestnictwa w UFK w ramach danej umowy.
2.Sposoby ustalania Uposażonego lub innego uprawnionego z umowy ubezpieczenia
W przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, tj. śmierci Ubezpieczonego, uprawniona do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego z Umowy ubezpieczenia z UFK (dalej: „Świadczenie”) jest osoba uposażona w ramach danej umowy lub inna osoba uprawniona (zgodnie z pkt 6 poniżej).
Uposażonego, uprawnionego do otrzymania Świadczenia, ustala się zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (dalej: „OWU”), które dotyczą konkretnej Umowy ubezpieczenia z UFK oferowanej przez Państwa. Zasady dotyczące ustalania Uposażonego w przypadku poszczególnych umów ubezpieczenia mogą się różnić, natomiast każdorazowo mają one na celu ustalenie, kto otrzyma świadczenie w związku ze śmiercią Ubezpieczonego.
Proces ustalania Uposażonego lub innego uprawnionego z umowy ubezpieczenia może przebiegać w poniższy sposób:
1)Ubezpieczony wyznacza Uposażonych oraz decyduje, jaką część sumy ubezpieczenia otrzyma każdy z nich.
2)Ubezpieczony ma prawo w dowolnym czasie wskazać innego Uposażonego. Osoba ta staje się Uposażonym z dniem otrzymania przez Ubezpieczyciela wniosku Ubezpieczonego o zmianę Uposażonego.
3)Uposażony wyznaczony w umowie jest jednocześnie Uposażonym w umowie inwestycyjnej, w ramach której ochroną ubezpieczeniową objęte jest życie Ubezpieczonego.
4)Uposażony nabywa prawo do Świadczenia z chwilą śmierci Ubezpieczonego.
5)Jeżeli w chwili śmierci wskazany przez Ubezpieczonego Uposażony nie żyje albo nie istnieje lub umyślnie przyczynił się do śmierci Ubezpieczonego, należną jemu część Świadczenia otrzymują pozostali Uposażeni zgodnie ze wskazaniem Ubezpieczonego.
6)Jeżeli Ubezpieczony nie wyznaczył Uposażonych lub jeśli do czasu jego śmierci wszyscy wyznaczeni Uposażeni zmarli, świadczenie wypłacane jest osobom ustalonym zgodnie z treścią warunków umowy.
3.Sposoby ustalania wartości Świadczenia na rzecz Uposażonego
Umowy ubezpieczenia z UFK oferowane przez Państwa przewidują różne warianty ustalania wartości świadczenia należnego Uposażonemu.
Zasadniczo, Świadczenie wypłacane przez Państwa na rzecz Uposażonego może być kalkulowane w następujących wartościach:
1)wartość rachunku inwestycyjnego;
2)suma ubezpieczenia oraz wartość rachunku inwestycyjnego;
3)wyższa z kwot: suma ubezpieczenia lub wartość rachunku inwestycyjnego.
4.Państwa obowiązki związane z opodatkowaniem Świadczeń podatkiem PIT
Od 1 stycznia 2024 r. dochód z Umowy ubezpieczenia z UFK podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30b ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; dalej: ustawa o PIT).
Konsekwencją powyższego jest, że zakład ubezpieczeń nie jest już płatnikiem podatku (tak jak to miało miejsce z stanie prawnym do 31 grudnia 2023 r.), natomiast to Ubezpieczony jest zobowiązany do samodzielnego rozliczenia podatku od osób fizycznych.
Z tego względu, w celu zapewnienia poprawnego rozliczenia podatku PIT przez Ubezpieczonego, na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o PIT są Państwo zobowiązani do wystawienia informacji PIT-8C, gdzie wskazane zostaną przychody i koszty związane z dokonaną wypłatą.
W związku z powyższym, powzięli Państwo wątpliwość czy są Państwo zobowiązani do wystawienia informacji PIT-8C w związku z wypłatami Świadczeń realizowanymi na rzecz Uposażonych.
Pytanie
Czy w przypadku wypłaty Świadczeń z Umów ubezpieczenia z UFK na rzecz Uposażonych, są Państwo zobowiązani do sporządzenia oraz przesłania Uposażonemu oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C?
Państwa stanowisko w sprawie
W Państwa ocenie, w przypadku wypłaty Świadczeń z Umów ubezpieczenia z UFK na rzecz Uposażonych, nie są Państwo zobowiązani do sporządzenia oraz przesłania Uposażonemu oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C.
Uzasadnienie Państwa stanowiska w sprawie
1.Zasady opodatkowania dochodu z Umowy ubezpieczenia z UFK
Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy stanowi fundusz kapitałowy w rozumieniu art. 5 pkt 14 ustawy o PIT.
Od 1 stycznia 2024 r. dochód z Umowy ubezpieczenia z UFK podlega opodatkowaniu PIT na podstawie art. 30b ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT.
W związku z tym w przypadku wypłaty z Umowy ubezpieczenia z UFK na rzecz Ubezpieczonego:
a)zakład ubezpieczeń nie pobiera PIT od dokonywanej wypłaty,
b)zakład ubezpieczeń na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o PIT sporządza i przekazuje informację PIT-8C Ubezpieczonemu oraz właściwemu dla Ubezpieczonego urzędowi skarbowemu,
c)Ubezpieczony (podatnik) samodzielnie rozlicza podatek od otrzymanej wypłaty.
Zasady ustalania dochodu z wypłat z IIFK, jako szczególnego rodzaju funduszu kapitałowego reguluje z kolei art. 24 ust. 15 ustawy o PIT, w myśl którego „Dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy”.
Świadczenia otrzymane z umowy ubezpieczenia co do zasady są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. W przypadku natomiast świadczenia wypłacanego z umowy ubezpieczenia z UFK na rzecz Ubezpieczonego nie korzysta ono ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT przewidzianego dla świadczeń ubezpieczeniowych. Wynika to z wyłączenia ze stosowania ww. zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o PIT, zgodnie z którym wolne od podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15 i 15a.
Z uwagi więc na okoliczność, że o osiąganym przez Ubezpieczonego dochodzie z Umowy ubezpieczenia z UFK jest mowa w art. 24 ust. 15 ustawy o PIT, jest on wyłączony ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.
2.Obowiązek wystawiania informacji PIT-8C
Obowiązek wystawiania informacji PIT-8C reguluje art. 39 ust. 3 ustawy o PIT, zgodnie z którym: „Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru”.
Z treści art. 39 ust. 3 ustawy o PIT wynika, że informacja PIT-8C ma dotyczyć dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, tj. określonych kategorii dochodów, w przypadku których podatnik dokonuje samodzielnego rozliczenia podatku.
Niezbędne jest więc zweryfikowanie czy dochód Uposażonego uzyskiwany z tytułu Świadczenia podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30b ust. 2 ustawy o PIT.
3.Zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT do Świadczenia wypłacanego na rzecz Uposażonego
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:
a)odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
b)dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15 i 15a.
Aby zatem świadczenie wypłacane na rzecz uposażonego mogło skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT należy:
a)W pierwszym kroku zweryfikować czy świadczenie na rzecz uposażonego to wypłata z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych – Umowa ubezpieczenia z UFK stanowi umowę na życie wskazaną w Dziale I w grupie 3 załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym). Z uwagi na okoliczność, że ubezpieczenie na życie stanowi ubezpieczenie osobowe, do wypłaty świadczenia z tytułu Umowy ubezpieczenia z UFK, może mieć zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT – warunek ten należy zatem uznać za spełniony.
b)W drugim kroku należy zweryfikować, czy w analizowanym przypadku zastosowanie mogą mieć wyłączenia przewidziane w lit. a i lit. b ww. przepisu.
Ad. a) – wyłączenie odszkodowań związanych z działalnością gospodarczą
Zgodnie z wyłączeniem przewidzianym w lit. a powyżej, wyłączone ze zwolnienia są odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c ustawy o PIT.
Z uwagi na okoliczność, że wypłata na rzecz Uposażonego nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c, niniejsze wyłączenie ze zwolnienia nie będzie miało zastosowania w przypadku wypłat realizowanych na rzecz Uposażonego z Umów ubezpieczenia z UFK.
Ad. b) – wyłączenie dla dochodów opodatkowanych na podstawie art. 24 ust. 15 lub i 15a ustawy o PIT
Drugie wyłączenie dotyczy dochodów opodatkowanych na podstawie art. 24 ust. 15 lub i 15a ustawy o PIT.
Zgodnie z ww. przepisami:
1)Dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy (art. 24 ust. 15 ustawy o PIT).
2)Dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia na życie lub dożycie, zawartą na podstawie odrębnych przepisów, w której świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu dożycia jest:
a)ustalane na podstawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych albo
b)równe składce ubezpieczeniowej powiększonej o określony w umowie ubezpieczenia wskaźnik
– jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a składką wpłaconą do zakładu ubezpieczeń (art. 24 ust. 15a ustawy o PIT).
W tym zakresie trzeba zwrócić szczególną uwagę na literalną treść art. 24 ust. 15 i ust. 15a ustawy o PIT. Przepisy wskazują, że: „Dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej (...)”. Dyspozycja przepisu wskazuje więc, że dochód na ich podstawie może zostać ustalony w przypadku osoby, która inwestowała (wpłacała) składkę w ramach danej umowy.
Z taką osobą nie mamy natomiast do czynienia w przypadku Uposażonego, ponieważ nie inwestował on składek w ramach umowy i nie ponosił w żaden sposób ich kosztu. Składki ponosi w takim przypadku Ubezpieczający, który zasadniczo jest również Ubezpieczonym i to on może osiągnąć ewentualny dochód z tytułu tej inwestycji.
Uposażony jest natomiast osobą, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia z Umowy ubezpieczenia na skutek zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego w postaci śmierci Ubezpieczonego. Po stronie Uposażonego nie mamy więc do czynienia z dochodem z tytułu inwestowania składki w ramach Umowy ubezpieczenia z UFK, lecz ze świadczeniem ubezpieczeniowym uzyskanym z ubezpieczenia osobowego. Wypłata świadczenia na rzecz Uposażonego wynika ze specyfiki produktu jakim jest umowa ubezpieczenia na życie związana z UFK.
Uposażony otrzymując świadczenie z Umowy ubezpieczenia z UFK nie uzyskuje dochodu przewidzianego w art. 24 ust. 15 lub 15a ustawy o PIT, ponieważ nie inwestuje składek w ramach Umowy ubezpieczenia. W efekcie, wyłączenie ze zwolnienia przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o PIT nie może mieć w tym przypadku zastosowania.
Podsumowując, należy uznać, że dochód Uposażonego uzyskany z tytułu wypłaty świadczenia z Umowy ubezpieczenia z UFK jest zwolniony z opodatkowania PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, ponieważ:
1)stanowi dochód z tytułu ubezpieczenia osobowego,
2)wyłączenia przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. a i lit. b ustawy o PIT nie mają zastosowania.
4.Zwolnienie dochodu Uposażonego z tytułu wypłaty Świadczenia w ramach Umowy ubezpieczenia z UFK – stanowiska organów podatkowych
Organy podatkowe w wydawanych rozstrzygnięciach podzielają stanowisko, że dochód z tytułu świadczenia uzyskiwanego przez Uposażonego z umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT:
1)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 26 stycznia 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.929.2023.1.MN
Dochód powstaje w przypadku inwestowania (wpłacania) składki w ramach danej umowy – czyli dochód powstaje wobec osoby, która inwestuje (wpłaca) składkę. Taką osobą nie jest uposażony, ponieważ to nie on inwestował składkę w ramach umowy i nie ponosił jej kosztu. Składki ponosi Ubezpieczający, który zasadniczo jest również Ubezpieczonym i to on może osiągać ewentualny dochód z tytułu tej inwestycji. Uposażony jest natomiast osobą, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia z Umowy ubezpieczenia na skutek zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego w postaci śmierci Ubezpieczonego. Po stronie Uposażonego nie mamy więc do czynienia z dochodem z tytułu inwestowania składki w ramach Umowy ubezpieczenia z UFK, lecz ze świadczeniem ubezpieczeniowym uzyskanym z ubezpieczenia osobowego. Uposażony otrzymując świadczenie z Umowy ubezpieczenia nie uzyskuje dochodu przewidzianego w art. 24 ust. 15 lub 15a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ to nie on inwestował składki w ramach Umowy ubezpieczenia. W związku z tym wyłącznie ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b powyższej ustawy nie ma zastosowania.
Dochód Uposażonego uzyskany z tytułu wypłaty świadczenia z Umowy ubezpieczenia z UFK jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
2)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15 czerwca 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.349.2023.4.AK:
Przepis art. 24 ust. 15 i 15a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma jednak zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ to nie Pani inwestowała składkę ubezpieczeniową, tylko zmarła ubezpieczona, która wskazała Panią jako osobę uprawnioną do otrzymania sumy ubezpieczenia. Dyspozycja przepisu jasno wskazuje, że ów szczególny sposób ustalenia dochodu do opodatkowania dotyczy osób, które były inwestorami składek na podstawie zawartej przez siebie umowy. O inwestowaniu składki nie może być natomiast mowy w Pani przypadku, gdyż Pani jako uprawniona otrzymała jedynie sumę ubezpieczenia przypadającą po zmarłej ubezpieczonej.
Jednakże, przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. W związku z powyższym nie ciąży na Pani obowiązek zgłoszenia powyższego zdarzenia do Urzędu Skarbowego.
3)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 26 lutego 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.944.2020.2.HD:
Przepis art. 24 ust. 15 i ust. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zatem zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ to nie Wnioskodawczyni – jako osoba uprawniona po śmierci ubezpieczonego do otrzymania świadczenia – inwestowała składkę ubezpieczeniową, tylko sąsiad Wnioskodawczyni – zmarły ubezpieczony. Dyspozycja przepisu jasno wskazuje, że ów szczególny sposób ustalenia dochodu do opodatkowania dotyczy osób, które były inwestorami składek na podstawie zawartej przez siebie umowy. O inwestowaniu składki nie może być natomiast mowy w przypadku Wnioskodawczyni, gdyż Wnioskodawczyni jako uprawniona otrzymała jedynie sumę ubezpieczenia przypadającą po zmarłym ubezpieczonym.
Wobec powyższego, zgodzić należy się z Wnioskodawczynią, że otrzymane przez nią świadczenie z polisy ubezpieczeniowej zmarłego sąsiada podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
4)Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 8 lipca 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.356.2020.3.MM:
Przepis art. 24 ust. 15 i ust. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zatem zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ to nie Wnioskodawca – jako jedyna osoba uprawniona po śmierci ubezpieczonego do otrzymania świadczeń – inwestował składkę ubezpieczeniową, tylko brat Wnioskodawcy – zmarły ubezpieczony. Dyspozycja przepisu jasno wskazuje, że ów szczególny sposób ustalenia dochodu do opodatkowania dotyczy osób, które były inwestorami składek na podstawie zawartej przez siebie umowy. O inwestowaniu składki nie może być natomiast mowy w przypadku Wnioskodawcy, gdyż Wnioskodawca jako uprawniony otrzymał jedynie sumę ubezpieczenia przypadającą po zmarłym ubezpieczonym.
W konsekwencji – jak słusznie wskazał Wnioskodawca – brak jest obowiązku rozliczenia podatku od wypłaconego świadczenia zarówno w tym roku, jak i w latach następnych.
5)Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Katowicach z 8 czerwca 2016 r., sygn. IBPB-2-2/4511-324/16/JG:
Przepis art. 24 ust. 15 i ust. 15a stawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma jednak zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ to nie Wnioskodawca wykupił polisę w programie inwestycyjnym, której atutem była pełna ochrona kapitału oraz pakiet ubezpieczeniowy, czyli to nie Wnioskodawca inwestował w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy tylko zmarły ubezpieczony, który wskazał Wnioskodawcę jako osobę uprawnioną do otrzymania należnego świadczenia. Dyspozycja ww. przepisów jasno wskazuje, że ów szczególny sposób ustalenia dochodu do opodatkowania dotyczy osób, które były inwestorami składek na podstawie zawartej przez siebie umowy. O inwestowaniu składki nie może być natomiast mowy w przypadku Wnioskodawcy, gdyż Wnioskodawca jako uprawniony otrzymał jedynie sumę ubezpieczenia przypadającą po zmarłym ubezpieczonym.
W świetle powyższych wyjaśnień, otrzymana przez Wnioskodawcę w dniu 16 stycznia 2015 r. suma ubezpieczenia zwolniona jest od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu otrzymania środków pieniężnych z ww. świadczenia.
Powyższe rozstrzygnięcia zostały wydane w stanie prawnym, w którym dochód z tytułu wypłaty z Umowy ubezpieczenia z UFK podlegał opodatkowaniu na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT, jak i po zmianach w ustawie o PIT obowiązujących od 1 stycznia 2024 r. (przywołana interpretacja z 26 stycznia 2024 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.929.2023.1.MN).
W Państwa ocenie, stanowiska zaprezentowane w interpretacjach wydanych w stanie prawnym sprzed 1 stycznia 2024 r. pozostają aktualne na gruncie nowych zasad obowiązujących począwszy od tego dnia, ponieważ zmianie uległ wyłącznie sposób rozliczenia podatku, natomiast kwalifikacja dochodu z perspektywy jego zwolnienia lub opodatkowania pozostaje taka sama.
5.Brak obowiązku wystawienia informacji PIT-8C w przypadku wypłat na rzecz Uposażonych
Z przedstawionego powyżej uzasadnienia oraz rozstrzygnięć organów podatkowych jednoznacznie wynika, że dochód Uposażonego uzyskiwany z Umowy ubezpieczenia z UFK jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.
Niniejszą kwalifikację należy uwzględnić przy ocenie występowania obowiązku sporządzenia przez Państwa informacji PIT-8C.
W Państwa ocenie, wypłata świadczenia z Umowy ubezpieczenia z UFK nie będzie generowała obowiązku wystawienia informacji PIT-8C na rzecz Uposażonego.
Informacja PIT-8C ma dotyczyć dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, tj. określonych kategorii dochodów, w przypadku których podatnik dokonuje samodzielnego rozliczenia podatku. W przypadku Świadczenia otrzymywanego przez Uposażonego nie mamy natomiast do czynienia z dochodem z art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, opodatkowanym zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT, dochód z tytułu Świadczenia otrzymanego przez Uposażonego korzysta bowiem ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.
Warto również zwrócić uwagę, że celem przekazania informacji PIT-8C jest dostarczenie podatnikowi danych podatkowych do samodzielnego rozliczenia podatku. Przekazanie informacji PIT-8C Uposażonemu byłoby natomiast bezcelowe, ponieważ nie jest on zobowiązany do samodzielnego rozliczenia podatku od dochodu, który jest zwolniony z PIT.
Za takim podejściem przemawia również informacja wskazana w treści aktualnej wersji formularza PIT-8C (wersja 11), zgodnie z którą: „W informacji nie wykazuje się przychodów (dochodów) wolnych od podatku dochodowego na podstawie przepisów ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku”.
Podsumowując, w Państwa ocenie, w przypadku wypłaty Świadczeń z Umów ubezpieczenia z UFK na rzecz Uposażonych, nie będą Państwo zobowiązani do sporządzenia oraz przesłania Uposażonemu oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Stosownie do przepisów tej ustawy odrębnym źródłem przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 9 – inne źródła.
Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególności” wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.
Przedstawili Państwo informacje, z których wynika, że:
1)prowadzą Państwo działalność ubezpieczeniową;
2)w ramach prowadzonej działalności oferują Państwo swoim klientom umowy ubezpieczenia na życie związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym;
3)w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, świadczenie z ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego otrzymuje osoba uposażona.
Powzięli Państwo wątpliwość, czy wypłacając ww. świadczenie osobom uposażonym, powinni Państwo jako płatnik sporządzać informację PIT-8C.
W pierwszej kolejności należy zatem omówić charakter wypłacanego świadczenia.
Świadczenie wypłacane z ubezpieczenia – co do zasady – stanowi przychód w rozumieniu cytowanego wyżej art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie to będzie dla osób uposażonych przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niektóre ze świadczeń – wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych określonym w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – mogą jednakże korzystać ze zwolnienia od podatku.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:
Wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:
a)odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
b)dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15 i 15a.
W powyżej cytowanym przepisie ustawodawca posługuje się zwrotem „kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń”. W związku z powyższym, jeżeli świadczenie wypłacone zostało z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, a nie mieści się ono w punktach a i b przepisu, to takie świadczenie będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przez kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń objęte dyspozycją ww. przepisu rozumie się świadczenia, do wypłaty których zobowiązany jest ubezpieczyciel w związku z zawartą umową ubezpieczenia.
Stosownie do art. 805 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061):
Przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.
Zgodnie natomiast z § 2 tego przepisu:
Świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie:
1)przy ubezpieczeniu majątkowym – określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku;
2)przy ubezpieczeniu osobowym – umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej.
W myśl art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych – oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Zgodnie zaś z art. 24 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.
Z powyższego przepisu wynika, że dotyczy on dochodów uzyskanych w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 838).
Świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie:
-przy ubezpieczeniu majątkowym – określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku;
-przy ubezpieczeniu osobowym – umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej.
Stosownie do art. 829 § 1 ustawy Kodeks cywilny:
Ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć:
1)przy ubezpieczeniu na życie – śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku;
2)przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków – uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.
W myśl natomiast art. 831 § 1 Kodeksu cywilnego:
Ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej; może również zawrzeć umowę ubezpieczenia na okaziciela. Ubezpieczający może każde z tych zastrzeżeń zmienić lub odwołać w każdym czasie.
Zgodnie z art. 831 § 3 ww. kodeksu:
Suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym.
Natomiast na podstawie art. 24 ust. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia na życie lub dożycie, zawartą na podstawie odrębnych przepisów, w której świadczenie zakładu ubezpieczeń z tytułu dożycia jest:
1)ustalane na podstawie określonych indeksów lub innych wartości bazowych albo
2)równe składce ubezpieczeniowej powiększonej o określony w umowie ubezpieczenia wskaźnik
– jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a składką wpłaconą do zakładu ubezpieczeń.
Zacytowany wcześniej przepis art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy dochodów uzyskanych w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Jednocześnie przepis ten wyłącza ze zwolnienia od podatku kwoty otrzymane z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi oraz kwoty otrzymane z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia na życie lub dożycie zawartą na podstawie odrębnych przepisów.
Z powyższych przepisów wynika, że dochód powstaje w przypadku inwestowania (wpłacania) składki w ramach danej umowy – czyli dochód powstaje wobec osoby, która inwestuje (wpłaca) składkę. Taką osobą nie jest uposażony, ponieważ to nie on inwestował składkę w ramach umowy i nie ponosił jej kosztu. Składki ponosi ubezpieczający, który zasadniczo jest również ubezpieczonym i to on może osiągać ewentualny dochód z tytułu tej inwestycji. Uposażony jest natomiast osobą, która jest uprawniona do otrzymania świadczenia z umowy ubezpieczenia na skutek zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego w postaci śmierci ubezpieczonego. Po stronie uposażonego nie mamy więc do czynienia z dochodem z tytułu inwestowania składki w ramach umowy ubezpieczenia z UFK, lecz ze świadczeniem ubezpieczeniowym uzyskanym z ubezpieczenia osobowego. Uposażony otrzymując świadczenie z umowy ubezpieczenia nie uzyskuje dochodu przewidzianego w art. 24 ust. 15 lub 15a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ to nie on inwestował składki w ramach umowy ubezpieczenia. W związku z tym wyłącznie ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 lit. b powyższej ustawy nie ma zastosowania.
Dochód uposażonego uzyskany z tytułu wypłaty świadczenia z umowy ubezpieczenia z UFK jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przechodząc do kwestii Państwa obowiązki jako płatnika w związku z wypłatą świadczeń realizowanych z ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego na rzecz uposażonych, należy wskazać, że zgodnie z art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.):
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Z kolei stosownie do art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej:
Płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.
Ustawodawca ustanowił obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych poprzez:
-określenie rodzaju podmiotu, który dokonuje wypłaty (realizacji) świadczeń na rzecz podatników – przy czym ustawodawca określa rodzaj podmiotu poprzez wskazanie jego formy organizacyjnej, jego statusu bądź roli, jaką podmiot ten pełni w relacji z podatnikiem oraz
-określenie kategorii przychodów (dochodów) w odniesieniu do których na ww. podmiotach ciążą obowiązki płatnika podatku.
Podstawowym warunkiem dla rozważań o obowiązku płatnika jest jednak istnienie relacji: udzielający świadczenia (płatnik) – uzyskujący świadczenie (podatnik). Co do zasady, udzielaniem świadczenia jest sytuacja, w której świadczenie jest przekazywane bezpośrednio przez płatnika.
Stosownie do art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.
Państwa wątpliwości wynikają ze zmiany sposobu opodatkowania dochodów z umów ubezpieczenia z UKF.
Przechodząc na grunt Państwa sprawy, należy wskazać, że w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2023 r. podatek od dochodów z tytułu umów ubezpieczenia rozliczany był ryczałtowo na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego:
Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
Zatem to na podmiocie wypłacającym świadczenie ciążył obowiązek wyliczenia, potrącenia i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych, o ile wypłacane świadczenie nie korzystało ze zwolnienia podatku dochodowego od osób fizycznych.
Natomiast zgodnie ze nowelizowanymi przepisami od 1 stycznia 2024 r. opodatkowanie dochodu uzyskanego z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych wynika z art. 30b ust. 1 pkt 5 cytowanej ustawy. Art. 30b ust. 2 tej ustawy określa, co jest dochodem, o którym mowa w ust. 1, natomiast art. 39 ust. 3 nakłada na wskazane podmioty obowiązek przesłania imiennej informacji o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2.
Ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1059) wprowadzono bowiem zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).
I tak w myśl art. 30b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodów uzyskanych: z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych – podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Jednocześnie ustawodawca wskazał, że zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 7 tej ustawy:
Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 osiągnięta w roku podatkowym.
Powyższy artykuł wskazuje na określone kategorie dochodów, w przypadku których podatnik zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonuje samodzielnego rozliczenia podatku według stawki 19%.
Przy czym na podmiocie wypłacającym (np. instytucji finansowej, ubezpieczeniowej) będą ciążyły obowiązki informacyjne. Podmioty te będą zobowiązane przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku nierezydenta urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje o wysokości dochodu ze zbycia tytułów jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Informację tą prawdopodobnie instytucje będą miały obowiązek złożyć na formularzu PIT 8C.
Stosownie bowiem do art. 39 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru.
Powyższe zmiany wprowadzone do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zmieniły natomiast zastosowania zwolnienia dla uposażonego. Od 1 stycznia 2024 r. zmianie uległ jedynie sposób rozliczenia podatku, natomiast kwalifikacja dochodu z perspektywy jego zwolnienia lub opodatkowania pozostaje taka sama.
Zatem, w przypadku wypłaty świadczeń z Umów ubezpieczenia z UFK na rzecz Uposażonych, nie będą Państwo zobowiązani do sporządzenia oraz przesłania Uposażonemu oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C. Jak słusznie Państwo wskazali – w informacji PIT-8C nie wykazuje się m.in. przychodów wolnych od podatku dochodowego, a takim przychodem jest świadczenie wypłacone na rzecz Uposażonych.
Odnosząc się do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych informuję, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right