Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-09-05

Jak obliczać podstawę zasiłku dla niedawno zatrudnionych pracowników

Aby ją ustalić, należy przyjąć wynagrodzenie z pełnych miesięcy kalendarzowych, które ubezpieczony przepracował. Jeśli staż u tego pracodawcy jest krótszy niż miesiąc, pensję trzeba będzie uzupełnić

Zgodnie z ogólną zasadą okres, z którego oblicza się podstawę zasiłku, wynosi 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Do obliczeń przyjmuje się wypłacone za ten okres wynagrodzenie w przeciętnej miesięcznej wysokości. Jednak nie zawsze pracownik ma aż tak długi staż ubezpieczeniowy u swojego pracodawcy. Czasem pracownik jest niezdolny do pracy już w pierwszym albo drugim miesiącu po zatrudnieniu. W takich przypadkach podstawa wymiaru musi być ustalona z okresu krótszego.

Nie zawsze z 12 miesięcy

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, to podstawę wymiaru zasiłku ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca, traktuje się jako pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia i wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00