Międzynarodowa karta charakterystyki zagrożeń zawodowych - Pracownik pralni chemicznej
Jest to pracownik, który usuwa plamy z ubrań i innych tkanin, głównie z użyciem agregatów do prania chemicznego (operator agregatu do chemicznego czyszczenia odzieży) lub magluje (maglarz) i prasuje (prasowacz) odzież i tkaniny.
Definicja i/lub opis zawodu
Pracownik pralni chemicznej usuwa brud i plamy z ubrań i tkanin, które nie mogą być prane w wodzie bez utraty spójności tkaniny, używając rozpuszczalnika niewodnego. W przypadku niektórych tkanin używa detergenty i niewielką ilość wody. Ubrania zaopatruje w metki, sortuje (według rodzaju tkaniny lub zabrudzenia). Stosuje wstępne usuwanie plam przy użyciu odpowiednich roztworów jeżeli istnieje taka konieczność. Następnie wkłada do agregatu, gdzie są oczyszczane za pomocą rozpuszczalnika chemicznego. W przypadku agregatów starszego typu, wilgotne ubrania są ręcznie przenoszone do suszarki, jednak większość agregatów używanych obecnie nie wymaga przenoszenia – ubrania są wirowane i suszone w tym samym agregacie. Następnie ubrania są kontrolowane, celem sprawdzenia stopnia usunięcia plam i zabrudzeń i dokonania poprawek jeżeli istnieje taka konieczność. Niektóre plamy czyszczone są preparatami ręcznie nakładanymi a następnie ubranie jest szczotkowane, tarte, wycierane gąbką lub poddane działaniu pary wodnej. W końcowym etapie ubrania kieruje się do działu wykończeniowego. Tam, mogą one być poddane działaniu pary, maglowane i/lub prasowane w celu przywrócenia kształtu i gładkości. Do usuwania plam stosowane są również inne preparaty chemiczne m. in. nadtlenek wodoru, octan amylu, rozpuszczalniki chlorowane i formaldehyd.
Zawody pokrewne
Czyściciel dywanów, futer, skór.
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem tego zawodu?
- Pracownicy pralni chemicznych używają w dużej ilości chemiczne środki czyszczące, które mogą powodować różnorodne problemy zdrowotne. Niektóre z tych preparatów chemicznych stanowią zagrożenie pożarowe.
- Pracownicy pralni chemicznych mogą ulec zranieniu lub poparzeniu przez maszyny czyszczące, żelazka, przenośniki i inny stosowany sprzęt.
- Pracownicy pralni chemicznej wykonują pracę w mikroklimacie gorącym i wilgotnym, często w hałasie, co może być przyczyną zmęczenia i złego samopoczucia.
- U pracowników pralni często występuje nadmierne obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego wynikające z wymuszonej pozycji ciała i wykonywania czynności powtarzalnych (zwłaszcza prasowacze i maglarze). Może to powodować bóle pleców, ramion i rąk.
Czynniki środowiska pracy związane z wykonywanym zawodem oraz ich możliwe skutki dla zdrowia>>>
Dokument pochodzi ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, www.ciop.pl