Międzynarodowa karta charakterystyki zagrożeń zawodowych - Posadzkarz
Posadzkarz pokrywa nawierzchnię podłogową różnego rodzaju materiałami budowlanymi, takimi jak: płytki z tworzyw mineralnych i sztucznych, płytki ceramiczne i szklane, kamień naturalny i sztuczny, deski drewniane i klepki podłogowe i inne. Ponadto odnawia i konserwuje już istniejące, ale zniszczone podłogi.
Definicja i/lub opis zawodu
Posadzkarz wykonuje podłogi i inne nawierzchnie z: drewna, płytek lastrykowych, płytek ceramicznych, płytek z tworzyw sztucznych, z wykładzin rulonowych z tworzyw sztucznych. Wykonuje posadzki bezspoinowe (jastrychowe) cementowe, lastrykowe, ksylolitowe, estrychgipsowe i z żywic syntetycznych. Podczas pracy posługuje się odpowiednimi narzędziami, sprzętem pomocniczym oraz maszynami do obróbki drewna, przygotowania zaprawy, szlifowania nawierzchni podłogowych i transportu materiałów na placu budowy.
Zawody pokrewne
Glazurnik, tynkarz, murarz, betoniarz, technik budownictwa, parkieciarz
Jakie zagrożenia wiążą się z wykonywaniem tego zawodu?
- Praca posadzkarza jest często wykonywana w nieogrzewanych pomieszczeniach co naraża ich na częstą zmianę temperatury oraz na wychłodzenie organizmu.
- Praca posadzkarza wykonywana jest w wymuszonej pozycji ciała, w pozycji klęczącej lub w kucki, co znacznie obciąża kręgosłup i ręce.
- Dodatkowym utrudnieniem jest pył powstający podczas docinania lub szlifowania materiałów ceramicznych, kamiennych lub drewnianych.
- Posadzkarz często ma także kontakt zę środkami chemicznymi wykorzystywanymi do wyrównywania powierzchni, klejenia i spajania podłóg.
Czynniki środowiska pracy związane z wykonywanym zawodem oraz ich możliwe skutki dla zdrowia>>>
Dokument pochodzi ze strony Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, www.ciop.pl