Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-09-04

Przesunięcie wypłaty dodatku specjalnego jest nielegalne

Z powodu przejściowych kłopotów z płynnością budżetu naszej gminy chcemy przesunąć o kilka miesięcy wypłatę dodatku specjalnego dla urzędników, którzy we wrześniu będą wykonywali dodatkowe obowiązki. Zdaniem wójta jest to dodatek fakultatywny, więc termin jego wypłaty można ustalać elastycznie. Czy takie postępowanie jest dopuszczalne?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, trzeba przeanalizować przepisy kodeksu pracy (dalej: k.p.) oraz ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: u.p.s.).

Kodeks pracy

Zgodnie z art. 80 k.p. wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Zaś art. 85 par. 1 k.p. mówi, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. W doktrynie [W. Muszalski, K. Walczak (red.), „Kodeks pracy. Komentarz”, Warszawa 2024] akcentuje się: „Wynagrodzenie za pracę stanowi świadczenie wzajemne pracodawcy, dlatego też następuje po wykonaniu świadczenia ze strony pracownika, czyli «z dołu» po wykonaniu pracy. Stosunek pracy ma charakter ciągły, wobec czego wypłata wynagrodzenia, jako świadczenia wzajemnego, następuje okresowo «z dołu» w ustalonych terminach zgodnie z ogólnymi postanowieniami KP”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00