Postanowienie NSA z dnia 15 maja 2024 r., sygn. II OSK 686/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.Z. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 stycznia 2024 r. sygn. akt IV SA/Po 725/23 w sprawie ze skargi M. Z. na uchwałę Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 7 lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia odwołania M. Z. ze stanowiska zastępcy dyrektora Muzeum [...] postanawia: 1. oddalić skargę kasacyjną; 2. oddalić wniosek Zarządu Województwa Wielkopolskiego o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego .
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 9 stycznia 2024 r. sygn. akt IV SA/Po 725/23 odrzucił skargę M. Z. - W. na uchwałę Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 7 lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia odwołania M. Z. - W. ze stanowiska zastępcy dyrektora Muzeum [...] w [...] i zwrócił skarżącej uiszczony przez nią wpis od skargi.
W uzasadnieniu powyższego postanowienia Sąd wskazał, że w jego ocenie zaskarżona uchwała nie podlega kognicji sądu administracyjnego. Podniósł, że stosownie do art. 5 ust. 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) sądy administracyjne nie są właściwe w sprawach wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi. Zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz.U.2022.2094 t.j.) do zadań Zarządu Województwa należy w szczególności kierowanie, koordynowanie i kontrolowanie działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym zatrudnianie i zwalnianie kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Z kolei w myśl art. 15 ustawy z dnia 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.2020.194 t.j. dalej: u.o.p.d.k.) dyrektora instytucji kultury powołuje organizator na czas określony, po zasięgnięciu opinii właściwych związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych. Odwołanie następuje w tym samym trybie. Stosownie do treści art. 15 ust. 7 u.o.p.d.k. w sprawach dotyczących powoływania i odwoływania dyrektora instytucji kultury w zakresie nieuregulowanym w ustawie mają zastosowanie przepisy art. 68-72 Kodeksu pracy. Statut instytucji kultury może przewidywać utworzenie stanowiska zastępcy dyrektora lub stanowisk zastępców dyrektora. W takim przypadku statut określa liczbę stanowisk zastępców dyrektora oraz tryb ich powoływania i odwoływania (art. 15 ust. 8 u.o.p.d.k.). Zdaniem Sądu z przepisów tych wynika, że jednoznacznie przesądzona została kwestia pracowniczego charakteru sprawy związanej z odwołaniem dyrektora instytucji kultury. Sąd w pełni podzielił stanowisko zaprezentowane w postanowieniu NSA z dnia 4 kwietnia 2012 r., sygn. akt I OSK 2250/11, w którym NSA wskazał, że powołanie w rozumieniu Kodeksu pracy jest zawsze na jakieś stanowisko, natomiast pozbawienie pracownika, zatrudnionego na podstawie powołania, tego stanowiska, jest równoznaczne z odwołaniem go i akt odwołujący jest równoznaczny z wypowiedzeniem stosunku pracy. Przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nie przewidują innej formy zatrudnienia niż powołanie na stanowisko dyrektora. Zaskarżona uchwała organu o uzgodnieniu odwołania ze stanowiska zastępcy dyrektora instytucji kultury, musi być traktowana jako element stosunku z zakresu prawa pracy. Tym samym uchwała ta nie ma w ocenie Sądu charakteru decyzji administracyjnej. Mając na uwadze powyższe Sąd uznał, że odwołanie ze stanowiska podlega reżimowi Kodeksu pracy i jako takie należy do właściwości sądu powszechnego - sądu pracy. W rozpoznawanej sprawie brak jest zatem kognicji sądu administracyjnego. W tym stanie rzeczy Sąd odrzucił skargę.