Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Wa 2130/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt, Sędzia WSA Andrzej Góraj, Asesor WSA Lucyna Staniszewska (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 19 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] września 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
I. Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ,,Prezes ZUS’’, ,,Organ’’) z dnia [...] września 2023 r. znak sprawy [...] odmawiająca przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego dla A. K. (dalej: ,,Skarżąca’’).
II. Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
1. Wnioskiem z dnia [...] lipca 2023 r. Skarżąca wniosła o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, na podstawie art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym.
2. Organ po przeprowadzeniu postępowania wydał decyzję, w której odmówił Skarżącej przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
W uzasadnieniu decyzji Prezes ZUS odwołał się do art. 3 ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym i wskazał, że Organ może przyznać rodzicielskie świadczenie uzupełniające matce, która spełnia łącznie następujące warunki:
a) urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci, zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada po ukończeniu 16 roku życia centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), o którym mowa w art. 3 ust. la pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez okres co najmniej 10 lat, jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej lub cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;