Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 2508/19

Ubezpieczenie społeczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kania, Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędzia WSA Iwona Maciejuk, , Protokolant sekretarz sądowy Marcin Rusinowicz-Borkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2020 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] czerwca 2019 r.

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydał w dniu [...] września 2019 r. decyzję nr [...], którą utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] czerwca 2019 r. w przedmiocie odmowy przyznania A. G. świadczenia w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu decyzji organu wskazał, iż rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która łącznie spełnia warunki zawarte w art. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, zaś odmowa przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego może nastąpić w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.

Wychowanie oznacza, zdaniem organu, sprawowanie osobistej opieki nad dziećmi polegającej na stałym, bezpośrednim i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków spoczywających na rodzicach w ramach praw im przysługujących względem dzieci, w celu należytego wykonywania pieczy nad nimi i nad ich majątkiem. Przesłanka dotycząca wychowania dzieci podlega uznaniu administracyjnemu.

Organ podkreślił, iż ubezpieczona urodziła czworo dzieci i wychowała troje z nich. Od [...] marca 1982 r. nie wychowywała córki A. urodzonej [...] września 1978 r. Z chwilą śmierci dziecka, w wieku 3 lat, 5 miesięcy i 28 dni, nastąpiło zaprzestanie jego wychowywania, tj. uczestniczenia w procesie stałej, bezpośredniej i ciągłej opieki, rozumianym jako okres liczony od urodzenia do osiągnięcia pełnoletności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00