Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 lutego 2024 r., sygn. II SA/Wa 748/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.), Asesor WSA Mateusz Rogala, Protokolant starszy sekretarz sądowy Maryla Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2024 r. sprawy ze skargi A. W. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej Podległej Ministrowi Właściwemu do Spraw Wewnętrznych Składu Orzekającego w [...] z dnia [...] lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie uznania funkcjonariusza za zdolnego do służby oddala skargę
Uzasadnienie
Centralna Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych skład orzekający w [...] (dalej organ/CKL w [...]) orzeczeniem z dnia [...] lutego 2023 r., nr [...] (dalej orzeczenie z [...] lutego 2023 r.) po rozpatrzeniu odwołania A. W. (dalej funkcjonariusz/skarżący) od orzeczenia [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] (dalej [...] RKL w [...]) z dnia [...] października 2022 r., nr [...] (dalej orzeczenie z [...] października 2022 r.) utrzymała w mocy zaskarżone orzeczenie.
Komendant Miejski Policji w [...] (dalej KMP w [...]) skierowaniem z dnia [...] lutego 2022 r. wystąpił do [...] RKL w [...] o dokonanie badania lekarskiego celem uznania funkcjonariusza zwolnionego ze służby za inwalidę lub uznania go za niezdolnego do samodzielnej egzystencji, jak również ustalenia związku albo braku związku inwalidztwa ze służbą.
[...] RKL w [...] orzeczeniem z [...] października 2022 r. uznała, że skarżący jest zdolny do służby w Policji z ograniczeniem (kategoria zdolności do służby "B"), przez co nie zaliczyła go do jakiejkolwiek grupy inwalidzkiej. Jednocześnie orzekła, że żadne ze schorzeń rozpoznanych u skarżącego nie pozostaje w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby oraz, że schorzenie opisane w pkt. 1 rozpoznania pozostaje w związku ze służbą.
Od powyższego skarżący złożył w terminie odwołanie, w którym nie zgodził się z brakiem stwierdzenia inwalidztwa w związku ze służbą z powodu zaburzeń nerwicowych. Odwołujący powołał opinię konsultującego psychiatry wskazującą na kwalifikację zaburzeń nerwicowych wg § 86 p. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2018 r., poz. 2035, dalej rozporządzenie w sprawie wykazu chorób i ułomności).