Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.388.2024.1.AK

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji projektu.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jestprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji projektu pn. (...). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest uczelnią publiczną w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności uczelni jest kształcenie studentów i kadr naukowych, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług naukowych i inne. Koszty działalności pokrywane są z subwencji i dotacji z budżetu państwa, przychodów własnych uzyskiwanych za świadczone usługi edukacyjne, przychodów własnych z tytułu najmu pomieszczeń, itp.

Wnioskodawca realizuje projekt: (...) na podstawie umowy nr (...) z dnia (...) 2022 r. w ramach działania „Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020. Projekt jest realizowany w partnerstwie, w ramach konsorcjum (grupy operacyjnej: (...)), którego liderem jest A. Sp. z o.o. z siedzibą (...).

Celem projektu jest podjęcie próby wytworzenia produktów gotowych (wędlin), tj. wyrobów o podwyższonych wartościach cech jakościowych utożsamianych przez współczesnego konsumenta z produkcją rzemieślniczą na skalę przemysłową. Powyższe produkty wytwarzane są w oparciu o tucz rodzimych ras świń, tj. wbp (wielka biała polska) i pbz (polska biała zwisłoucha) oraz ich mieszańców bez wykorzystania antybiotyków oraz pasz GMO przy jednoczesnym wykorzystaniu składników pochodzenia roślinnego, takich jak zioła, owoce i warzywa o udokumentowanym działaniu antybakteryjnym, antyoksydacyjnym oraz probiotycznym. Jakość mięsa surowego oraz produktów gotowych była oceniana przez zespół ekspertów odpowiednio w oparciu o pomiar wartości cech fizykochemicznych oraz ocenę sensoryczną.

Ponadto, ze względu na podjęcie działań mających na celu wytworzenie wędlin o podwyższonej jakości wykonano również analizę profilu kwasów tłuszczowych oraz zawartości minerałów i metali ciężkich przez firmę zewnętrzną (B. Sp. z.o.o.) w celu określenia wartości odżywczej oraz potencjalnej kontaminacji mięsa kulinarnego świeżego. Wyniki badań nie będą sprzedawane, a jedynie zostaną udostępnione lub upowszechniane nieodpłatnie, w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów, instrukcji, a uzyskana wiedza będzie przekazywana także w trakcie seminariów oraz szkoleń skierowanych do szerokiego grona zainteresowanych. Każdy z partnerów projektowych dokonuje indywidualnie zakupów towarów i usług w zakresie dotyczącym wyłącznie jego części.

W ramach projektu Uniwersytet (...) realizuje następujące zadania:

1.Opracowanie wymagań dla łańcucha produkcyjnego.

2.Kontrola warunków utrzymania i wzrostu zwierząt.

3.Ocena cech fizykochemicznych mięsa surowego, określenie podstawowego składu chemicznego i wartości kalorycznej.

4.Ocena profilu kwasów tłuszczowych, zawartości metali ciężkich i minerałów (badania - usługi zlecone podmiotowi zewnętrznemu B. Sp. z o.o.).

5.Ocena sensoryczna produktów gotowych, zbiorcze opracowanie wyników badań.

6.Opracowanie i analiza wyników badań, w tym publikowanie danych i udział w konferencjach.

Ad 4. Badania w postaci: oceny profilu kwasów tłuszczowych, zawartości metali ciężkich i minerałów zostały zlecone firmie zewnętrznej – B. Sp. z o.o. (wybranej w drodze zapytania ofertowego). Jest to jedyne działanie projektowe, w którym Uniwersytet korzysta z usług zewnętrznych - pozostałe działania realizowane są bezpośrednio przez Uczelnię (jej kadrę). Powodem zlecenia ww. usług badawczych był fakt, iż Uniwersytet nie posiada odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego, które umożliwiłyby wykonanie omawianych badań we własnym zakresie. Celem wykonania badań było określenie wartości odżywczej oraz potencjalnej kontaminacji mięsa kulinarnego świeżego. Firma B. Sp. z o.o. po wykonaniu ww. usług badawczych wystawiła Uniwersytetowi fakturę zawierającą 23% podatku VAT.

Uzyskane wyniki badań nie były i nie będą wykorzystywane w celach komercyjnych (sprzedawane), a jedynie zostaną udostępniane lub upowszechniane w sposób nieodpłatny, tj. w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów lub instrukcji oraz zostaną uwzględnione w pracy dydaktycznej na Uniwersytecie (...).

Nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z VAT. W ramach realizacji projektu personel projektu - Uczelni będzie brał udział w konferencjach specjalistycznych (dotyczących szeroko rozumianej produkcji zwierzęcej, w tym oceny jakości produktów pochodzenia zwierzęcego) organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Udział w tych konferencjach jest płatny. Usługa kształcenia korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 852). Nie przewiduje się innych wydatków związanych z nabyciem towarów i usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Uniwersytet (...) jest wskazany jako nabywca w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu tylko w odniesieniu do realizowanych przez siebie zadań (tj. tylko w jednym ww. działaniu zleconym podmiotowi zewnętrznemu).

Właścicielem efektów projektu będzie lider projektu – A. Sp. z o.o. z siedzibą: (...).

Pytanie

Czy Uniwersytetowi(...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu?

Państwa stanowisko w sprawie

Uczelni nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT od zakupów dotyczących realizacji tego projektu. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 852), prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Uzyskane wyniki badań nie będą wykorzystywane w celach komercyjnych (sprzedawane), a jedynie zostaną udostępniane lub upowszechniane w sposób nieodpłatny, tj. w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów lub instrukcji oraz zostaną uwzględnione w pracy dydaktycznej na Uniwersytecie(...). W związku z powyższym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Uczelnia nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wskazanego w fakturach zakupu towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje gdy:

podatek odlicza podatnik podatku od towarów i usług,

towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem, który daje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, których nie będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych (czyli czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi).

Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tylko podatnik podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma prawo do odliczenia podatku.

Art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z wniosku wynika, że są Państwo uczelnią publiczną w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Są Państwo również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności uczelni jest kształcenie studentów i kadr naukowych, prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, świadczenie usług naukowych i inne. Koszty działalności pokrywane są z subwencji i dotacji z budżetu państwa, przychodów własnych uzyskiwanych za świadczone usługi edukacyjne, przychodów własnych z tytułu najmu pomieszczeń, itp.

Wnioskodawca realizuje projekt: (...), który jest realizowany w partnerstwie, w ramach konsorcjum (grupy operacyjnej:(...)), którego liderem jest A. Sp. z o.o. z siedzibą: (...).

Celem projektu jest podjęcie próby wytworzenia produktów gotowych (wędlin), tj. wyrobów o podwyższonych wartościach cech jakościowych utożsamianych przez współczesnego konsumenta z produkcją rzemieślniczą na skalę przemysłową.

W ramach projektu Uniwersytet(...) realizuje następujące zadania:

1. Opracowanie wymagań dla łańcucha produkcyjnego.

2. Kontrola warunków utrzymania i wzrostu zwierząt.

3. Ocena cech fizykochemicznych mięsa surowego, określenie podstawowego składu chemicznego i wartości kalorycznej.

4. Ocena profilu kwasów tłuszczowych, zawartości metali ciężkich i minerałów (badania - usługi zlecone podmiotowi zewnętrznemu B. Sp. z o.o.).

5. Ocena sensoryczna produktów gotowych, zbiorcze opracowanie wyników badań.

6. Opracowanie i analiza wyników badań, w tym publikowanie danych i udział w konferencjach.

Badania w postaci: oceny profilu kwasów tłuszczowych, zawartości metali ciężkich i minerałów zostały zlecone firmie zewnętrznej – B. Sp. z o.o. (wybranej w drodze zapytania ofertowego). Firma B. Sp. z o.o. po wykonaniu ww. usług badawczych wystawiła Uniwersytetowi fakturę zawierającą 23% podatku VAT.

Uzyskane wyniki badań nie były i nie będą wykorzystywane w celach komercyjnych (sprzedawane), a jedynie zostaną udostępnione lub upowszechniane nieodpłatnie, w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów, instrukcji, a uzyskana wiedza będzie przekazywana także w trakcie seminariów oraz szkoleń skierowanych do szerokiego grona zainteresowanych. Uzyskane wyniki badań zostaną także uwzględnione w pracy dydaktycznej na Uniwersytecie(...).

Nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z VAT. W ramach realizacji projektu personel projektu - Uczelni będzie brał udział w konferencjach specjalistycznych (dotyczących szeroko rozumianej produkcji zwierzęcej, w tym oceny jakości produktów pochodzenia zwierzęcego) organizowanych przez podmioty zewnętrzne. Udział w tych konferencjach jest płatny. Usługa kształcenia korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług. Nie przewiduje się innych wydatków związanych z nabyciem towarów i usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Każdy z partnerów projektowych dokonuje indywidualnie zakupów towarów i usług w zakresie dotyczącym wyłącznie jego części. Uniwersytet (...) jest wskazany jako nabywca w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją projektu tylko w odniesieniu do realizowanych przez siebie zadań (tj. tylko w jednym ww. działaniu zleconym podmiotowi zewnętrznemu).

Państwa wątpliwości dotyczą prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji projektu.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w kontekście prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. W analizowanej sprawie związek taki nie występuje.

Jak wynika z opisu sprawy, uzyskane wyniki badań nie były i nie będą wykorzystywane w celach komercyjnych (sprzedawane), a jedynie zostaną udostępniane lub upowszechniane w sposób nieodpłatny, tj. w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów lub instrukcji oraz zostaną uwzględnione w pracy dydaktycznej na Uniwersytecie (...). Nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z VAT. W ramach realizacji projektu personel projektu - Uczelni będzie brał udział w konferencjach specjalistycznych (dotyczących szeroko rozumianej produkcji zwierzęcej, w tym oceny jakości produktów pochodzenia zwierzęcego) organizowanych przez podmioty zewnętrzne.

Zatem, ze względu na brak związku nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT, nie przysługuje Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu pn. (...). W analizowanej sprawie nie są spełnione warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego, wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem, Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, w szczególności na podstawie informacji, że: „Uzyskane wyniki badań nie były i nie będą wykorzystywane w celach komercyjnych (sprzedawane), a jedynie zostaną udostępniane lub upowszechniane w sposób nieodpłatny, tj. w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów lub instrukcji oraz zostaną uwzględnione w pracy dydaktycznej na Uniwersytecie (...).

Nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do czynności zwolnionych z VAT. (...)”.

Natomiast w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność. W konsekwencji, w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00