Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.479.2024.1.MH

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 czerwca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania pn. „…”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Państwa Politechnika jest uczelnią publiczną utworzoną na podstawie Dekretu z dnia o utworzeniu Politechniki. Uczelnia ma osobowość prawną.

W kontekście przepisów ustawy o VAT w działalności Uczelni można wyróżnić czynności:

1.niepodlegające opodatkowaniu, np.:

·kształcenie studentów na nieodpłatnych studiach stacjonarnych,

·prowadzenie badań naukowych niepodlegających komercjalizacji w ramach działalności statutowej,

·prowadzenie badań naukowych niepodlegających komercjalizacji w ramach projektów badawczych finansowanych z budżetu UE;

2.zwolnione, np.:

·kształcenie studentów na płatnych studiach niestacjonarnych i podyplomowych,

·prowadzenie odpłatnych szkoleń i kursów,

·organizowanie seminariów i konferencji,

·zakwaterowanie studentów;

3.opodatkowane, np.:

·usługi dla przemysłu,

·wynajem pomieszczeń, nieruchomości i terenów Uczelni,

·działalność promocyjna,

·działalność badawcza z zamiarem komercjalizacji.

Państwa Politechnika składa wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o udzielenie dofinansowania w ramach Konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie na zrealizowanie zadania pn. „…”.

Atrium, które jest miejscem do zagospodarowania w celu utworzenia punktu dydaktycznego na potrzeby prowadzenia zajęć dla studentów, znajduje się wewnątrz budynku ....na Wydziale …. Na obecną chwilę atrium, które powinno stanowić centrum życia Wydziału i być jego wizytówką, nie jest ani atrakcyjnym z wyglądu miejscem do przebywania tam studentów w czasie wolnym od zajęć, ani miejscem zagospodarowanym na potrzeby ich nauki. Zaniedbywane od wielu lat „straszy” wyglądem ze względu na brak środków finansowych na zagospodarowanie tego miejsca, aby stało się przyjazne.

Pozyskanie środków na dofinansowanie tego zadania jest więc tak ważne dla przywrócenia dawnej wartości temu miejscu, ale przede wszystkim nadania nowego znaczenia słowu „atrium”, tj. utworzenia punktu dydaktycznego wyposażonego w pomoce dydaktyczne na potrzeby prowadzenia zajęć terenowych z budownictwa ekologicznego dla studentów kierunków Inżynieria.

Niewielkie atrium ograniczone jest z każdej strony ścianami budynku wydziału. Fakt ten wpływa na nasłonecznienie miejsca i warunki do rozwijania się zieleni. Rosnący w atrium klon to „perełka” - ewenement, który pomimo wielu przeszkód utrzymał się na miejscu w dobrej kondycji. Ponadto w atrium rosną: Sosna czarna, Cyprys groszkowy, Tuja Szmaragd. Przez atrium prowadzi betonowa kładka łącząca dwa przeciwległe budynki

Koncepcja zagospodarowania patio jest pochodną wizualizacji przygotowanych przez studentów Wydziału, co potwierdza potrzebę nadania mu nowego wyglądu i znaczenia.

W ramach zadania zostaną wykonane pomoce dydaktyczne: ....Do wykonania pomocy dydaktycznych zostaną zaangażowani wykonawcy - firmy ogrodnicze, ale również, w ramach zajęć praktycznych na kierunkach studiów na Wydziale, zostaną zaangażowani studenci, którzy przez osobisty udział będą doskonalić swoje umiejętności budowlane.

Ogród deszczowy - z założenia ma zbierać wodę deszczową i stopniowo - poprzez infiltrację, odparowywanie i wykorzystanie przez rośliny - oddawać ją do ekosystemu. W ramach założenia ogrodu deszczowego będą prowadzone prace: usunięcie gruntu i przeniesienie go na drugą stronę atrium do tzw. ogrodu preriowego, położenie agrowłókniny, rozsypanie grysu, posadzenie roślin, m.in.: wierzby purpurowej, kosaćców, rdestu, brunery, rozplenicy czy miskantów. Powstać ma również ogród preriowy - alternatywa do ogrodu deszczowego. Makiety dachów zielonych - ekstensywny i intensywny - wykonane zostaną w celach pokazowych dla studentów Wydziału. Powstanie również ściana zielona na istniejącej murowanej, wolnostojącej ścianie. Zostaną na niej zamontowane uprawy hydroponiczne, które zostaną wykonane m.in. z pomocą studentów z rynien.

W centrum atrium powstanie miejsce z siedziskami dla studentów - strefa chilloutu - doskonałe miejsce relaksu.

Planowane zagospodarowanie terenu umożliwi studentom wszystkich kierunków zapoznanie się z najnowszymi, aktualnymi rozwiązaniami zagospodarowania wód opadowych, pokaże aktualne trendy w rozwiązaniach technicznych oraz uzmysłowi studentom wszystkich kierunków jak ważne jest to zagadnienie. Bardzo ważne jest, aby studenci architektury i budownictwa, którzy nie zajmują się zagospodarowaniem wód opadowych, ale projektowaniem i kształtowaniem budynków i ich otoczenia mieli wiedzę, jakie rozwiązania mogą stosować. Swoiste zielone laboratorium w strefie wejściowej, zaprojektowane jako miejsce spotkań studentów, powinno wywrzeć znaczącą rolę w ich postrzeganiu zasobów wód deszczowych jako cennego surowca, który można i należy wykorzystywać w najbliższym otoczeniu.

Ważna jest tutaj też integracja studentów z czterech kierunków studiów prowadzonych na Wydziale, tj. …. Stworzone otoczenie, jako wynik pracy kierunków studiów prowadzonych na Wydziale, będzie doskonałym przykładem wzajemnej współpracy różnych branż.

Państwa Politechnika jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wszystkie faktury, dokumentujące wydatki ponoszone w związku z realizacją opisanego zadania, będą wystawiane na Państwa Politechnikę. Z uwagi na fakt, że rewitalizacja terenu patio (atrium) będzie służyła głównie jako strefa studencka, na terenie której będą się odbywały zajęcia dydaktyczne „plenerowe” oraz w której studenci będą mogli spędzać czas wolny między zajęciami, będzie tam świadczona działalność zwolniona z opodatkowania (kształcenie studentów na studiach niestacjonarnych) oraz działalność niepodlegająca opodatkowaniu (kształcenie studentów na studiach stacjonarnych - nieodpłatnych). Państwa Politechnika ma więc możliwość dokonania miarodajnego i obiektywnego przypisania kwot podatku naliczonego, wynikających z otrzymanych przez Państwa faktur, wyłącznie do działalności niepodlegającej opodatkowaniu oraz zwolnionej z opodatkowania.

Z uwagi na powyższe można stwierdzić, że zadanie to, a co za tym idzie - jego efekty - będą służyć wyłącznie działalności niepodlegającej opodatkowaniu oraz zwolnionej z opodatkowania.

Pytanie

Czy Państwa Politechnika ma prawną możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciach związanych z blokiem tematycznym „…” pod nazwą „…”?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa Politechnika, jako czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2024 poz. 361; t.j. z późn. zm.), realizując zadanie „…” pod nazwą "….", nie będzie miała prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycia materiałów, usług i środków trwałych w związku z jego realizacją.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z art. 87 ust. 1 ustawy wynika, że:

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostanie spełniony, ponieważ – jak Państwo wskazali – efekty realizacji zadania będą służyć wyłącznie działalności niepodlegającej opodatkowaniu oraz zwolnionej z opodatkowania. W związku z powyższym, nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji ww. zadania . Tym samym, z tego tytułu nie będzie Państwu przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadani pn. „…”, ponieważ efekty Projektu nie będą wykorzystywane przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00