Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.353.2024.1.AAR
Prawo do odliczenia VAT przez spółkę partnerską z tytułu wykonywania na jej rzecz usług przez Partnera.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnera usług prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
I.1. Wnioskodawca („Spółka Partnerska” albo „Wnioskodawca”) jest spółką osobową mającą siedzibę i miejsce faktycznego zarządu na terytorium Polski. Spółka Partnerska jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług („podatek VAT”).
I.2. Przedmiotem działalności Spółki Partnerskiej jest działalność określona zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności jako działalność prawnicza (PKD 69.10.Z), to jest prowadzenie działalności w zakresie świadczenia pomocy prawnej w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 6 lipca 1981 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. nr 123 poz. 1059 ze zm.) oraz w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o adwokaturze (Dz. U. 2002 r. nr 123 poz. 1058 ze zm.).
I.3. Wspólnikami - partnerami Spółki Partnerskiej są osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce i posiadające w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych („podatek PIT”). Na dzień składania wniosku w Spółce Partnerskiej jest trzech Wspólników.
I.4. Do Spółki Partnerskiej zamierza przystąpić nowy wspólnik („Partner”).
I.5. Partner prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - Kancelarię Prawną, w ramach której świadczy usługi prawne wykonując adwokata („Kancelaria”). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Partner jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
I.6. Partner zamierza odpłatnie świadczyć w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze, jako odrębny podmiot. Spółka Partnerska jest natomiast zainteresowana zlecaniem Partnerowi takich usług. Usługi te byłyby świadczone na podstawie stosownej umowy zawartej między Spółką Partnerską, a Partnerem. Za wykonanie usług na rzecz Spółki Partnerskiej Partner otrzymywałby od Spółki Partnerskiej wynagrodzenie, które byłoby dokumentowane wystawianymi przez Partnera fakturami VAT. Warunki umowy będą odpowiadać warunkom rynkowym.
Z tytułu wykonywania wskazanych we wniosku usług prawniczych Partner będzie działać jako podatnik podatku VAT.
I.7. Zgodnie z umową Spółki Partnerskiej, Partnerzy mają prawo udziału w zysku wypracowanym w danym roku obrotowym przez Spółkę Partnerską. Udziały w zysku mogą nie być równe. Udział w zysku lub stracie może nie być proporcjonalny do wkładu wniesionego do Spółki Partnerskiej.
I.8. Przedmiotem wkładu wniesionego przez Partnerów do Spółki Partnerskiej, odpowiednio do postanowień umowy Spółki Partnerskiej, są środki pieniężne (wkład pieniężny wniosło 3 partnerów) oraz środki trwałe, wyposażenie biurowe i inne ruchomości szczegółowo opisane w umowie zawiązującej Spółkę Partnerską (wniesione przez jednego z partnerów).
I.9. W ramach przewidzianego w umowie Spółki Partnerskiej wkładu, Partnerzy nie są zobowiązani do świadczenia na rzecz Spółki Partnerskiej żadnych usług, w szczególności usług prawniczych.
I.10. Te same postanowienia będą dotyczyły również nowego Partnera, którego wkładem do Spółki Partnerskiej będzie wkład pieniężny.
I.11. Wskazana umowa o świadczenie usług prawniczych, jaką Partner zamierza zawrzeć ze Spółką Partnerską, nie została jeszcze zawarta.
I.12. Zgodnie z jej założeniami, świadcząc na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze Partner będzie udzielał pomocy prawnej klientom Spółki Partnerskiej, w tym będzie sporządzał opinie prawne wykorzystywane przez Spółkę Partnerską na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Partner będzie więc podwykonawcą Spółki Partnerskiej w zakresie świadczenia przez Spółkę Partnerską usług prawniczych na rzecz jej klientów.
I.13. Na podstawie umowy o świadczenie usług prawniczych, jaką Partner zamierza zawrzeć ze Spółką Partnerską, Partner nie będzie wykonywać czynności z zakresu prowadzenia spraw i reprezentacji Spółki Partnerskiej.
Czynności prowadzenia spraw Spółki Partnerskiej i jej reprezentacji są i nadal będą wykonywane przez Partnerów na postawie postanowień umowy Spółki Partnerskiej oraz odpowiednich przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (KSH).
Zgodnie z przepisem art. 86 § 1 KSH spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Z przepisów KSH dotyczących spółki partnerskiej nie wynikają żadne zobowiązania po stronie wspólnika (partnera) takiej spółki do świadczenia określonych usług i wykonywania określonych czynności na rzecz takiej spółki.
Jak zostało to wskazanej powyżej, umowa Spółki Partnerskiej nie przewiduje wkładu Partnerów w postaci świadczenia pracy, usług lub innego rodzaju czynności na rzecz Spółki Partnerskiej. Wyłącznym wkładem partnerów zgodnie z umową Spółki Partnerskiej jest wkład pieniężny.
I.14. Nabywane od Partnera usługi prawnicze będą w całości wykorzystywane przez Spółkę Partnerską do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. świadczenia usług prawniczych na rzecz klientów Spółki Partnerskiej.
I.15. Spółka Partnerska będzie w posiadaniu faktury wystawionej przez Partnera, która dokumentować będzie świadczone na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, Spółce Partnerskiej będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnera usług prawnych na rzecz Spółki Partnerskiej?
Państwa stanowisko w sprawie
I.1. Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w zdarzeniu przyszłym opisanym we Wniosku, Spółce Partnerskiej będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnera usług prawnych na rzecz Spółki Partnerskiej.
I.2. Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), („ustawa o VAT”) „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.”
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT „kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.”
Z kolei art. 88 ustawy o VAT zawiera określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.
I.3. I tak na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, „nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.”
Z kolei w myśl art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, „obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.”
I.4. Ze zdarzenia przyszłego opisanego we Wniosku wynika, że przedmiotem działalności Spółki Partnerskiej jest świadczenie usług prawniczych. Spółka Partnerska jest czynnym podatnikiem podatku VAT - prowadzona działalność prawnicza podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wspólnikami - Partnerami Spółki są osoby fizyczne. Do Spółki Partnerskiej zamierza przystąpić nowy Partner, który prowadzi odrębną jednoosobową działalność gospodarczą - Kancelarię Prawną, w ramach której świadczy on usługi prawne, wykonując zawód radcy prawnego/adwokata. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Partner jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W umowie Spółki Partnerskiej został określony sposób podziału między wspólników zysku wykazywanego przez Spółkę Partnerską. Przedmiotem wkładu wniesionego przez Partnerów do Spółki Partnerskiej odpowiednio do postanowień umowy Spółki Partnerskiej są środki pieniężne oraz środki trwałe i wyposażenie biurowe i inne ruchomości opisane w umowie zawiązującej Spółkę Partnerską. W ramach przewidzianego w umowie Spółki Partnerskiej wkładu, Partnerzy nie są zobowiązani do świadczenia na rzecz Spółki Partnerskiej żadnych usług, w szczególności usług prawniczych. Takie same postanowienia umowy Spółki Partnerskiej będą także dotyczyły nowego Partnera, który wniesie wkład pieniężny.
W tych okolicznościach Partner, w ramach prowadzonej odrębnie i indywidualnie działalności gospodarczej, zamierza odpłatnie świadczyć na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze. Spółka Partnerska jest jednocześnie zainteresowana zlecaniem takich usług. Zlecone usługi prawnicze będą świadczone na podstawie stosownej odrębnej umowy zawartej między Spółką Partnerską a Partnerem. Warunki umowy będą odpowiadać warunkom rynkowym. Wskazana umowa o świadczenie usług prawniczych, jaką Partner zamierza zawrzeć ze Spółką Partnerską, nie została jeszcze zawarta. Zgodnie z jej założeniami, świadcząc na rzecz Spółki Partnerskiej usługi prawnicze Partner będzie udzielał pomocy prawnej klientom Spółki Partnerskiej, w tym będzie sporządzał opinie prawne wykorzystywane przez Spółkę Partnerską na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Partner będzie więc podwykonawcą Spółki Partnerskiej w zakresie świadczenia przez Spółkę Partnerską usług prawniczych na rzecz jej klientów. Z tytułu wykonywania wskazanych we wniosku usług prawniczych Partner będzie działać jako podatnik podatku VAT. Za wykonanie usług na rzecz Spółki Partnerskiej Partner będzie wystawiał fakturę VAT i otrzymywał od Spółki Partnerskiej udokumentowane fakturą wynagrodzenie. Nabywane od Partnera usługi prawnicze będą w całości wykorzystywane przez Spółkę Partnerską do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. świadczenia usług prawniczych na rzecz klientów Spółki Partnerskiej.
I.5. Zdaniem Wnioskodawcy, opis przedstawionego zdarzenia przyszłego w kontekście powołanych przepisów ustawy o VAT pozwala stwierdzić, że Spółce Partnerskiej przysługiwać będzie prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnera usług prawnych na rzecz Spółki Partnerskiej.
Zatem w sytuacji, gdy Spółka Partnerska otrzyma od Partnera faktury z wykazaną kwotą podatku VAT dokumentujące świadczone na jej rzecz usługi prawnicze, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, przysługiwać będzie Spółce Partnerskiej prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z tych faktur.
Stanowisko takie zostało potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2024 r. nr: 0114-KDIP1-1.4012.779.2023.2.IZ.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Na mocy art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z ww. regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Jak wynika z opisu sprawy, są Państwo zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem Państwa działalnościjest działalność prawnicza. Działają Państwo w formie Spółki Partnerskiej. Wspólnikami - partnerami Spółki Partnerskiej są trzy osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania w Polsce i posiadające w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Do Spółki Partnerskiej zamierza przystąpić nowy wspólnik (Partner). Partner prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - Kancelarię Prawną. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Partner jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Partner zamierza odpłatnie świadczyć na Państwa rzecz, w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej, usługi prawnicze jako odrębny podmiot. Są Państwo zainteresowani zlecaniem Partnerowi takich usług. Usługi te byłyby świadczone na podstawie stosownej umowy zawartej między Państwem a Partnerem. Za wykonanie usług na Państwa rzecz, Partner otrzymywałby od Państwa wynagrodzenie, które byłoby dokumentowane wystawianymi przez Partnera fakturami VAT. Warunki umowy będą odpowiadać warunkom rynkowym. Z tytułu wykonywania wskazanych usług prawniczych Partner będzie działać jako podatnik podatku VAT.
Zgodnie z umową Spółki Partnerskiej, Partnerzy mają prawo udziału w zysku wypracowanym w danym roku obrotowym przez Spółkę Partnerską. Udziały w zysku mogą nie być równe. Udział w zysku lub stracie może nie być proporcjonalny do wkładu wniesionego do Spółki Partnerskiej. Przedmiotem wkładu wniesionego przez Partnerów do Spółki Partnerskiej, odpowiednio do postanowień umowy Spółki Partnerskiej, są środki pieniężne oraz środki trwałe, wyposażenie biurowe i inne ruchomości szczegółowo opisane w umowie zawiązującej Spółkę Partnerską. W ramach przewidzianego w umowie Spółki Partnerskiej wkładu, Partnerzy nie są zobowiązani do świadczenia na rzecz Spółki Partnerskiej żadnych usług, w szczególności usług prawniczych.
Te same postanowienia będą dotyczyły również nowego Partnera, którego wkładem do Spółki Partnerskiej będzie wkład pieniężny.
Wskazana umowa o świadczenie usług prawniczych, jaką Partner zamierza zawrzeć z Państwem, nie została jeszcze zawarta. Zgodnie z jej założeniami, świadcząc na Państwa rzecz usługi prawnicze Partner będzie udzielał pomocy prawnej Państwa klientom, w tym będzie sporządzał opinie prawne wykorzystywane przez Państwa na potrzeby prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej. Partner będzie więc Państwa podwykonawcą w zakresie świadczenia przez Państwa usług prawniczych na rzecz swoich klientów.
Na podstawie umowy o świadczenie usług prawniczych, jaką Partner zamierza zawrzeć z Państwem, Partner nie będzie wykonywać czynności z zakresu prowadzenia spraw i reprezentacji Spółki Partnerskiej. Czynności prowadzenia spraw Spółki Partnerskiej i jej reprezentacji są i nadal będą wykonywane przez Partnerów na postawie postanowień umowy Spółki Partnerskiej oraz odpowiednich przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych.
Jak zostało to wskazanej powyżej, umowa Spółki Partnerskiej nie przewiduje wkładu Partnerów w postaci świadczenia pracy, usług lub innego rodzaju czynności na rzecz Spółki Partnerskiej. Wyłącznym wkładem partnerów zgodnie z umową Spółki Partnerskiej jest wkład pieniężny.
Nabywane od Partnera usługi prawnicze będą w całości wykorzystywane przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. świadczenia usług prawniczych na rzecz Państwa klientów.
Będą Państwo w posiadaniu faktury wystawionej przez Partnera, która dokumentować będzie świadczone na Państwa rzecz usługi prawnicze.
Państwa wątpliwości dotyczą prawa pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktur dokumentujących wykonanie przez Partnera na Państwa rzecz usług prawnych.
Jak wskazano na wstępie, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Wobec tego, w przedmiotowej sprawie będą spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Są Państwo bowiem podatnikiem podatku VAT, a nabywane od Partnera usługi prawnicze będą w całości wykorzystywane przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
W konsekwencji, w sytuacji, gdy otrzymają Państwo od Partnera faktury z wykazaną kwotą podatku VAT, dokumentujące świadczone na Państwa rzecz usługi prawne, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, będzie Państwu przysługiwać prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z tych faktur. Prawo to będzie przysługiwało Państwu pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych zawartych w art. 88 ustawy.
Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretację wydano w oparciu o przedstawiony opis zdarzenia przyszłego. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność. W konsekwencji, w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right