Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.460.2024.1.MG

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 czerwca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania w bloku tematycznym „...” polegającym na wyposażeniu ... w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym ....

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

... jest uczelnią publiczną utworzoną na podstawie Dekretu z dnia …. o utworzeniu .... Uczelnia ma osobowość prawną.

W kontekście przepisów ustawy o VAT w działalności Uczelni można wyróżnić czynności:

1.niepodlegające opodatkowaniu, np.:

kształcenie studentów na nieodpłatnych studiach stacjonarnych,

prowadzenie badań naukowych niepodlegających komercjalizacji w ramach działalności statutowej,

prowadzenie badań naukowych niepodlegających komercjalizacji w ramach projektów badawczych finansowanych z budżetu UE;

2.zwolnione, np.:

kształcenie studentów na płatnych studiach niestacjonarnych i podyplomowych,

prowadzenie odpłatnych szkoleń i kursów,

organizowanie seminariów i konferencji,

zakwaterowanie studentów;

3.opodatkowane, np.:

usługi dla przemysłu,

wynajem pomieszczeń, nieruchomości i terenów Uczelni,

działalność promocyjna,

działalność badawcza z zamiarem komercjalizacji.

... składa wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ... o udzielenie dofinansowania w ramach Konkursu „...” w bloku tematycznym „...” na zrealizowanie zadania mającego na celu wyposażenie pracowni biologicznej znajdującej się w budynku Publicznego Liceum Ogólnokształcącego ....

Pracownia biologiczna powstała 12 lat temu, kiedy nie było w szkole klas z biologią rozszerzoną, w tym ekologią i ochroną środowiska rozszerzoną na tym poziomie, dlatego w sali w zasadzie brak pomocy dydaktycznych do nauki biologii.

W pracowni znajdują się: stary rzutnik multimedialny, który już nie odwzorowuje wyraźnie kolorów, co jest niezbędne przy oglądaniu filmów edukacyjnych z biologii, stary ekran i tablica zielona do pisania kredą. Są tam też stare ławki i krzesła dla 28 uczniów, biurko nauczyciela, krzesło nauczyciela, stare rolety na oknach, które w sposób niewystarczający zaciemniają pomieszczenie podczas projekcji filmów dydaktycznych. Sala jest bardzo naświetlona od godzin południowych.

Pracownia posiada zbyt małą ilość szafek na pomoce dydaktyczne. O ile w pracowni podłogi są w dobrym stanie, to jednak ściany wymagają malowania, gdyż są brudne i obdrapane.

Nowopowstała pracownia ma być funkcjonalna, sprzyjająca pracy zarówno w grupach, jak i indywidualnej. W tym celu planowany jest zakup pojedynczych stolików, które łatwo można ustawić w różnych konfiguracjach w zależności od potrzeb wraz z wygodnymi ergonomicznymi krzesłami. Dobrze wyposażona pracownia będzie uatrakcyjniała lekcje oraz zajęcia funkcjonującego w szkole Koła ....

Podstawowe działania obejmą zakup sprzętu audio-wizualnego niezbędnego do szybkiego i efektywnego przekazu wiedzy z zakresu biologii i edukacji ekologicznej. Pracownia ma również umożliwić poznawanie biologii w sposób empiryczny dzięki zakupowi pomocy takich jak mikroskopy, lupy, zestawy preparatów, które pozwolą zrealizować to założenie.

Zaplanowane działania z wykorzystaniem ekopracowni są odpowiedzią na wymogi stawiane przez nowoczesną formę edukacji w szkołach.

Najważniejszy w realizacji projektu jest aspekt ekologiczny, czyli zwrócenie uwagi społeczności szkolnej na stan środowiska, jego degradację. Ważnym celem edukacji ekologicznej jest kształtowanie odpowiednich postaw proekologicznych oraz uświadamianie młodych ludzi o konieczności ochrony środowiska.

Wyposażenie pracowni będzie ogromnym wsparciem podczas realizacji podstawy programowej z biologii w celu łatwiejszego przyswajania wiedzy, wizualizacji zagadnień biologicznych, rozwijania ciekawości zjawiskami przyrodniczymi oraz wykorzystania wiedzy w praktyce.

Dzięki temu również Uczniowie uczęszczający na zajęcia Koła będą przygotowywać się do konkursów ekologicznych. Będą również przygotowywać różnorodne akcje mające na celu promowanie postaw ekologicznych: Jak segregować odpady; Zbiórka elektrośmieci; Przygotowanie obchodów Dnia Ziemi oraz akcji „Sprzątania Świata”. Poza tym będą przygotowywać się do mistrzostw pierwszej pomocy, zapoznawać z budową człowieka w oparciu pomoce dydaktyczne.

Uczniowie uczęszczający na dodatkowe zajęcia będą przygotowywać się do konkursów i olimpiad. Będą prowadzić badania i eksperymenty w oparciu o nowozakupione pomoce dydaktyczne w celu przygotowania pracy badawczej do Olimpiady Biologicznej.

... jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wszystkie faktury, dokumentujące wydatki ponoszone w związku z realizacją opisanego zadania, będą wystawiane na ..., Publiczne Liceum Ogólnokształcące.

Z uwagi na fakt, że pracownie będą służyły wyłącznie młodzieży kształcącej się w …, mają Państwo możliwość miarodajnego i obiektywnego przypisania kwot podatku naliczonego wyłącznie do działalności zwolnionej z opodatkowania.

Z uwagi na powyższe można stwierdzić, że zadanie to, a co za tym idzie - jego efekty - będą służyć wyłącznie działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT.

Pytanie

Czy ... ma prawną możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciach związanych z zadaniem w bloku tematycznym „...” polegającym na wyposażeniu ... w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym ...?

Państwa stanowisko w sprawie

..., jako czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2024 poz. 361; t. j. z późn. zm.), realizując zadanie stworzenia ... poprzez wyposażenie istniejącej pracowni w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym ... w ramach bloku tematycznego „...” nie będzie miała prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycia materiałów, usług i środków trwałych w związku z jego realizacją.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z art. 87 ust. 1 ustawy wynika, że:

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostanie spełniony, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – efekty zadania będą służyć wyłącznie działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT. W związku z powyższym, nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji ww. zadania. Tym samym, z tego tytułu nie będzie Państwu przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, nie będzie Państwu przysługiwało prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją zadania w bloku tematycznym „...” polegającym na wyposażeniu ... w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym ..., ponieważ efekty zadania nie będą wykorzystywane przez Państwa do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00